Ajutor - Forum Cetăţenie
Sâmbată, 10-Dec-2016, 1:46 PM
Bine ai venit Oaspete |

Ajutor - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Ajutor (Carte de rezidenta)
Ajutor
gina2011Date: Luni, 14-Noi-2011, 2:58 AM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
salut

va rog ajutatima

Sunt cetatean moldovean casatorita cu cetatean roman. am carte de rezidenta valabila 1 an. la o luna de la eliberare am plecat in austria cu sotul (pe 17 iulie 2011) am doua nelamuriri

1 aicea mi sa spus ca nu am drept de munca. stie cineva cum e cu Austria? sa mai lovit cineva si cum a reusit? deoarece nu stiu germana nici eu nici sotu si poate nu au vrut ei sa ma lase sa muncesc

2 am observat ca cineva zicea ca sa dus din 5 in 5 luni acasa sa nu i se anuleze Cartea de rezidenta (sau mai exact la 5 luni dar nu a specificat cat timp statea). Lamuritima va rog trebuie sa ma antorc an tara din cand an cand? la ce termen? cat trebuie sa stau an tara? daca stau 10 luni an austria cum aveam de gand ce se intapla cand o sa ma duc acasa? mi se mai face alt act de rezidenta sau poate sa ma refuze? cand ma duc trebuie sa fiu ansotita de sot sau se poate rezolva la vama la nadlac ?

innaswiteDate: Vineri, 18-Noi-2011, 1:58 AM | Message # 2
Începator
up

serj2068Date: Vineri, 18-Noi-2011, 2:48 PM | Message # 3
Începator
Reputaţie: -1
gina2011, eu cu siguranta pot sa-ti zic,ca dreptul la munca cu cartea de rezidenta,nu ai nici intr-o tara din ue,doar in tara unde ai rezidenta data.Singura modalitate e sa fii angajata intr-o firma si apoi sa fii detasata in strainatate.2.tre sa-ti mentionez,conform legii,mereu tre sa fii insotita si poti sa stai atata timp cat e valabila cartea de rezidenta.Bafta

Adăugat (18-Noi-2011, 3:48 PM)
---------------------------------------------
gina2011, PS merge vorba despre(carte de rezidenta pentru membrii de familie),daca posezi acest act

IonDate: Joi, 05-Apr-2012, 9:58 AM | Message # 4
Lieutenant colonel
Grupă: Verificat
Reputaţie: 8
SALUTARE !
am si eu o intrebare daca am buletinul de identitate Roman (si evident domiciliu in Rom) si asi dori sa imi fac Pasaportul la sectia consulara din Chsinau in acest Pasaport mentiuni despre domiciliu vor fi ... domiciliu ROM sau MD ???
care este costul?
perioada de eliberare?
actele necesare ?
Multumesc !!!

dosar: 54***
dosar: in Iasi 09.12.2010
ordin: ***/P 31.01.2012
jurămînt: Chisinau 28.02.2012
CN+CNP Chisinau 05.03.2012
CI/BI : Iasi 19.04.2012
Pasaport ... ... încă nu am nevoie de el :-))))

marikk9Date: Vineri, 20-Feb-2015, 6:13 AM | Message # 5
Începator
Buna.Spunetim va rog am deport in Italia in 2011 pe 10 ani,no sa am probleme cind o sa trec frontiera la Romania pentru a imi face buletinul Romanesc?Multumesc anticipat.

Adăugat (20-Feb-2015, 6:13 AM)
---------------------------------------------
Buna.Spunetim va rog am deport in Italia in 2011 pe 10 ani,no sa am probleme cind o sa trec frontiera la Romania pentru a imi face buletinul Romanesc?Multumesc anticipat.

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Ajutor (Carte de rezidenta)
Pagina 1 din 11
Căutare: