Sâmbată, 25-Noi-2017, 4:49 AM
Bine ai venit Oaspete |

Transcrierea certificatelor de nastere - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Transcrierea certificatelor de nastere
Transcrierea certificatelor de nastere
ina_crilicDate: Miercuri, 16-Noi-2011, 6:46 PM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
salut, am nevoie si eu de un sfat .. as vrea sa depun pentru transcriere certificat de nastere a copilului dupa 14 ani , la Bucuresti. De care acte voi avea nevoie, si daca copii sunt obligati sa fie prezenti la depunerea actelor?

Crilic

serj2068Date: Joi, 24-Noi-2011, 1:45 PM | Message # 2
Începator
Reputaţie: -1
salutari la toti,am si eu cateva neclaritati la capitolul transcrieri.Sunt casatorit cu cet.ro.si am inregistrat casatoria la ambasada ro in Lisabona(cert.ro.)banuiesc,ca nu are nevoie de oarecare transcriere,sau....?cand am revenit in tara si ne-am stabilit aici,mi-am facut carte de rezidenta pt membrii de familie,val.5 ani.Tot atunci mi sa cerut si CN in romana,dupa cum era model vechi in chirilica.Am trimis imputernicire la Chisinau si ulterior mi sa scos CN nou in romana.Este oare nevoie de a transcrie asa CN din romana in romana sau care este menirea??????CNP-ul mi sa spus,ca pot sa mi-l primesc in orasul unde domiciliez.Ms mult pt informatiile utile

tatyana_conDate: Joi, 24-Noi-2011, 3:47 PM | Message # 3
Major general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 37
serj2068, la mine CN Md este in limba romana si a fost valabil si la casatorie cu cetatean Ro si la depunerea dosarului, peste tot... Dar cand vei obtine cetatania romana, va trebui sa-l transcrii, aica sa-ti faci CN Ro cu CNP Ro. Sperca am inteles corect intrebarea ta.

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

laurexDate: Vineri, 25-Noi-2011, 1:27 AM | Message # 4
Începator
pentru ina crilic, faci procura de la copil sau merge cu tine, la notar afli ce daclaratzii itzi mai trebuie

Adăugat (25-Noi-2011, 2:27 Am)
---------------------------------------------
cer si eu ajutor... am depus pt transcriere la 10.10.11, mi-ai spus sa scriu pe mail, o scrisoare sa aflu daca s-a aprobar la consiliu,, cum o formulz cine stie...., si cum fac inscriere pentru a le ridica?

220022

tatyana_conDate: Vineri, 25-Noi-2011, 9:34 AM | Message # 5
Major general
Reputaţie: 37
laurex, citeste ce a scris lumea aici http://vreau-cetatenie.eu/forum/22-36-14 si cred ca gasesti raspunsuri...
Bafta!

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

erotoumariDate: Joi, 05-Ian-2012, 3:20 PM | Message # 6
Începator
Salutare tuturor!

Sper sa nu fi gresit topicul, dar am si eu unele intrebari si nu gasesc nicaieri o structura organizata a informatiei, pana si aici e totul un pic dezorganizat si haotic si de 2 zile tot caut raspunsuri dar apar tot mai multe intrebari.

Asadar:
Am depus dosarul pentru redobandirea cetateniei in 2010, cu domiciliul in Romania. In 2011 am aparut in ordin, iar acum 2 zile mi-a venit scrisoarea ca sunt invitat la juramant. Mai departe, din cate am tot citit, urmeaza transcrierea actelor. Eu mi-as fi dorit sa le transcriu la consulat, cu optiunea de urgentare la 48 de ore, dar acolo dau certificate de nastere, insa fara CNP. Poti sa faci cerere de CNP, dar costa 35 euro si dureaza 3 saptamani sau o luna (cum zic unii dintre voi). Ceea ce ma face sa raman la varianta cu transcrisul actelor la Bucuresti. Aici, insa, zic gurile bune ca dureaza de la 1-2 pana la 7-8 luni. Alte guri bune zic ca in prezent dureaza maxim 7-8 saptamani, ca cica s-au civilizat un pic. Ca sa depun la transcris actele ma pot programa duminica pt luni si miercuri pt joi. Am inteles la fel ca primesc 105 oameni pe zi, de aia e important sa fiu foarte rapid si punctual. Modele de acte se dau la poarta sau acolo unde dau juramantul, deci toate bune si frumoase. Acum: dup ace am Certificat de Nastere si CNP, merg sa imi fac buletin.

Intrebari:
1. Daca dau pentru CN la consulat la urgentare, dupa aia pot sad au oriunde pentru CNP, in orice judet, indiferent de unde imi voi face buletinul? CNP se acorda pe loc, sau tre sa mai astept ceva pana il obtin?
2. Am inteles ca nu exista costuri de urgentare pentru CN si CNP la Bucuresti (de ce oare?? Ca eu as plati oricat numai sa pot sa le iau intr-o zi, o saptamana sau doua!)
3. Cand imi fac buletinul, merg la politie cu omul la care imi fac domiciliul, mai exact, domnul care detine proprietatea. Cei de la politie am inteles ca pot merge sa faca verificari daca eu chiar locuiesc acolo. Acum, imi pot face de exemplu buletin pe Suceava, dar sa stau in Bucuresti, unde imi fac studiile? Pentru ca daca mi-as face pe Bucuresti, pierd camin, etc…
4. La politie, ce le spun exact? Le spun ca uite is prieten de familie cu X, imi stabilesc domiciliul la el, etc…? Ce presupune pentru omul care ma ia in chirie acest fapt? Plateste impozite, il cheama la politie sa dea declaratii, ce se intampla mai exact? Pentru ca am niste cunostinte ce ma pot lua in gazda, dar vor sa stie exact ce presupune asta, sa nu se trezeasca cu amenzi si din astea…

Va multumesc celor care au timp sa raspunda!

Nica23Date: Marţi, 04-Dec-2012, 6:16 PM | Message # 7
Începator
salut tuturor! Am depus certificatul de naştere pentru transcriere la consulatul de la Moscova, pentru ca am fost născuta in Rusia. La depunerea am arătat funcţionarului o procura, pe care am perfectat-o special pe numele rudei mele pentru ca ea să ridice certificatului, şi am întrebat, daca persoana in cauza poate ridica certificatul meu. Funcţionarul a spus ca este posibil. Acum, când certificatul este deja transcris, ruda mea a venit la consulat, dar funcţionarii consulatului i-au spus ca ridicarea este posibila numai personal de către mine. Eu nu pot sa plec la Moscova numai pentru ridicarea certificatul, este o călătorie destul de costisitoare, fapt pentru care am şi perfectat procura dată.
Ce pot să fac în aceasta situaţie? Este scris undeva in regulamente speciale sau in lege, daca ridicarea prin procura specială este permisă sau interzisă? Vă mulţumesc mult anticipat.

constant13Date: Duminică, 09-Dec-2012, 1:07 PM | Message # 8
Sergent
Scrie un mail la departamentul Consular al MAE roman si o sa-l ridice cu procura. Legea e aceeasi pentru toti dar ai nimerit peste un functionar ignorant si mandru:)

vica2Date: Duminică, 09-Dec-2012, 8:15 PM | Message # 9
Major
Reputaţie: 5
serj2068 Trebuie sa transcrii CN ,dar cind se spune transcriere nu se are in vedere traducere.CN trebuie sa fie eliberat de autoritatile romane,deoarece CN al tau este eliberat de autoritatile moldovenesti.Sper ca m-am facut inteleasa.

anaromeoDate: Duminică, 13-Ian-2013, 7:43 PM | Message # 10
Începator
salut tuturor as vrea sa stiu daca ...poate sa mi spuna cineva daca vreau sa fac programare la consulat la chisinau pt transcrierea certificatului de nastere si obtinerea CNP ului se poate si altfel decat telefonic pt ca sun si raspunde tot timpul ocupat sau poate numarul e gresit va rog sa mi raspundeti multumesc

numai de bine

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Transcrierea certificatelor de nastere
Pagina 1 din 11
Căutare: