Luni, 24-Iul-2017, 7:55 AM
Bine ai venit Oaspete |

Pasaport pentru copil minor - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Pasaport pentru copil minor
Pasaport pentru copil minor
anikushaDate: Sâmbată, 11-Feb-2012, 3:07 PM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat cine dispune de informatie, sau sa ma indrumati unde pot sa o gasec. Din informatia de aici de pe forum nu am gasit raspunsul (ma refer la pers. din Balti).
Eu- cetateanca a Romaniei cu pasaport biometric rom si buletin de identitate (viza de resed. Bucuresti), locuim in Chisinau. Am un copil minor de 2 ani, el cu certificat de nastere transcris (romanesc). Tatal (sotul meu)- cetatean RM, certificatul nostru de casatorie este transcris-romanesc. Vreau sa-i fac copilului pasaport romanesc, aici pe loc in Chisinau, ce acte trebuie prezentate si care este procedura?

Mesaj editat de anikusha - Sâmbată, 11-Feb-2012, 3:09 PM

liruDate: Miercuri, 25-Apr-2012, 9:28 PM | Message # 2
Major
Grupă: Verificat
Reputaţie: 11
anikusha,
PAŞAPORTULUI ROMÂN AL COPILULUI MINOR cetăţean român, la prezentare trebuie să aveţi asupra dvs. următoarele documente:

-document prin care se atestă acordarea cetăţeniei române minorului sau părinţilor (atestat de cetăţenie, CI, paşaport însoţite de copie simplă);.
-certificatul român de naştere al copilului minor cu CNP înscris (însoţite de copie simplă);
-certificatele de naştere ale părinţilor române/moldovenei cu CNP înscris (însoţite de copie simplă);
-certificatul de căsătorie român al părinţilor cu CNP înscris (însoţite de copie simplă);
-buletinele de identitate moldovenei ale părinţilor şi al minorului (dacă există) (însoţite de copie simplă);
-Declaraţia de acord a părinţilor pentru confecţionarea paşaportului (se face la Secţia Consulară)
Paşaportul se eliberează în circa 40 de zile. Taxa consulară pentru paşaport 100 euro.
La depunerea documentelor pentru eliberarea paşaportului este necesară prezenţa nemijlocită ambilor părinţi, precum şi a copilului minor în vederea preluării datelor biometrice.

depus: 29.11.10 Chisinau
ordin: 20.12.11
juramint: 26.01.12
CN: 24.05.12 Bucuresti
Pasaport: 19.06.12 Iasi

AlinushkaaaDate: Sâmbată, 21-Iul-2012, 12:37 PM | Message # 3
Lieutenant
Reputaţie: 2
Ajutati-ma si pe mine, va rog , pot sa-i fac copilului minor actele de stare civila concomitent cu mine, sau mai intii trebuie sa mi le fac mie si apoi copilului ?

19.07.2011 - depunere dosar
29.06.2012 - ordin
01.08.2012 - juramant
20.09.2012 - CN+CNP
03.01.2013 - mentiune de divort

natalia-bodrugDate: Sâmbată, 21-Iul-2012, 11:52 PM | Message # 4
Sergent
Quote (Alinushkaaa)
Ajutati-ma si pe mine, va rog , pot sa-i fac copilului minor actele de stare civila concomitent cu mine, sau mai intii trebuie sa mi le fac mie si apoi copilului ?
Da, mai intii trebuie sa-ti faci tu, si-apoi copilului minor

natalia

riguDate: Duminică, 22-Iul-2012, 0:19 AM | Message # 5
Lieutenant general
Reputaţie: 50
Alinushkaaa, Poți sa le faci împreuna la consulat, daca copilul e indicat in certificatul de Cetatenie. Altfel il faci al tau si mai apoi a copilului
La București le poți face împreuna fără aceasta condiție

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

natalia-bodrugDate: Duminică, 22-Iul-2012, 1:26 PM | Message # 6
Sergent
Quote (rigu)
Alinushkaaa, Poți sa le faci împreuna la consulat, daca copilul e indicat in certificatul de Cetatenie. Altfel il faci al tau si mai apoi a copilului

Quote (rigu)
La mine sunt indicati copiii in certificatul de cetatenie insa cind am telefonat sa-i programez odata cu mine mi-au zis ca trebuie sa avem intii parintii CN si-apoi programam copiii( am in vedere la consulatul din Chisinau)

natalia

riguDate: Duminică, 22-Iul-2012, 4:53 PM | Message # 7
Lieutenant general
Reputaţie: 50
Te programezi doar tu, si depui a tau + a copiilor.
Daca refuza, cere un refuz oficial in scris cu indicarea motivului, si cere sa discuți cu Consulul.
De obicei asta ii ajuta sa mai gândească înainte de a refuza.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

AlinushkaaaDate: Vineri, 03-Aug-2012, 8:47 AM | Message # 8
Lieutenant
Reputaţie: 2
rigu, multumesc mult !!!

Adăugat (03-Aug-2012, 9:47 AM)
---------------------------------------------
Acum nu mai poti sa faci transcriere la acte tie si copilului deodata, mai intii parintelui, apoi copilului, cica este lege, asa sta afisat la consulat !!!

19.07.2011 - depunere dosar
29.06.2012 - ordin
01.08.2012 - juramant
20.09.2012 - CN+CNP
03.01.2013 - mentiune de divort

Roxana20Date: Miercuri, 17-Apr-2013, 4:41 PM | Message # 9
Lieutenant general
Reputaţie: 40
http://www.petitieonline.ro/petitie/19531150/semnaturi     
 Alaturati-va acestei petitii, cu cite o semnatura. Spre binele tuturor!!! 

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Pasaport pentru copil minor
Pagina 1 din 11
Căutare: