Obtinere Carte Identitate/BI - Pagina 10 - Forum Cetăţenie
Marţi, 23-Sep-2014, 6:18 AM
Bine ai venit Oaspete |

Obtinere Carte Identitate/BI - Pagina 10 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 10 din 12«1289101112»
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Obtinere Carte Identitate/BI
Obtinere Carte Identitate/BI
adminDate: Vineri, 22-Ian-2010, 9:09 PM | Message # 1
General
Grupă: Administrator
Reputaţie: 68
Statut: Offline
Pentru obtinerea buletinului de identitate aveti nevoie de urmatoarele acte:

1. Copii xerox dupa buletin identitate si pasaport moldovenesc.
2. Copie xerox dupa certificatul de cetatenie.
3. Copie xerox dupa actul de proprietate.
4. Copie xerox dupa pasaport romanesc (daca este cazul).
Taxe:
- 7 lei, contravaloare BI.
- 38 lei+3 lei, taxa de repatriere, se achita la trezorerie(doar pt cei care detin deja pasaport cu domiciliul in strainatate CRDS)
- timbre fiscale in valoare de 4 lei

IMPORTANT: Pt cei care au deja pasaport romanesc cu domiciliul in strainatate si vor sa isi faca buletin de identitate!
La eliberarea buletinului, se retine pasaportul vechi, nu se mai lipeste colantul cela pe care scria ca ti-ai schimbat dimiciliul, trebuie sa iti faci alt pasaport!

romanDate: Vineri, 10-Mai-2013, 6:05 PM | Message # 451
Major general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 22
Heyyy lumee cime mai vine la Constanta???e vara deja wink buletine una alta..:P

Adăugat (10-Mai-2013, 6:05 PM)
---------------------------------------------

nicolsimpleDate: Vineri, 17-Mai-2013, 10:14 PM | Message # 452
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Buna ziua,
Ma poate cineva ajuta urgent cu luarea in spatiu pentru BI in Iasi ?

Va multumesc anticipat.

kaliandrianaDate: Vineri, 17-Mai-2013, 11:47 PM | Message # 453
Sergent
Reputaţie: 2
Citat (nicolsimple)
Buna ziua,Ma poate cineva ajuta urgent cu luarea in spatiu pentru BI in Iasi ?

Va multumesc anticipat.

Esti din Moldova?

SceptykDate: Sâmbată, 18-Mai-2013, 6:48 PM | Message # 454
Începator
Buna ziua. Spuneti va rog, daca dupa perfectarea buletinului romanesc proprietarul ma exclude din spatiul locativ, va ramine oare buletinul complet functional?

romanDate: Sâmbată, 18-Mai-2013, 11:18 PM | Message # 455
Major general
Reputaţie: 22
Sceptyk, nu prea poate legal sa te scoata din spatiu, te scoate numai in cazul cind tu iti schimbi locatia , adika iti faci alt buletin in alta regiune,,,,,si kiar in cazul daca cumva te scoate,,,nu te va deranja cu nimic, numai in cazul daca wei dori vreodata sa eai cewa in credit mare,,,in rest pentru plimbari e OK!;) Bafta

fraerDate: Duminică, 19-Mai-2013, 9:07 AM | Message # 456
Colonel
Reputaţie: 20
dar cine stie cum decurge procedura de luare in spatiu?

Mesaj editat de fraer - Duminică, 19-Mai-2013, 9:11 AM

galkaDate: Luni, 20-Mai-2013, 10:46 AM | Message # 457
Începator
admin, am si eu nevoie de BI pentru reintregirea familiei... cine ma poate ajuta cu stabilirea domiciliului in Iasi? pray

kaliandrianaDate: Luni, 20-Mai-2013, 10:53 AM | Message # 458
Sergent
Reputaţie: 2
Citat (galka)
admin, am si eu nevoie de BI pentru reintregirea familiei... cine ma poate ajuta cu stabilirea domiciliului in Iasi? pray

cate persoane?

galkaDate: Luni, 20-Mai-2013, 10:56 AM | Message # 459
Începator
kaliandriana, pentru inceput 1, daca totul va merge bine mi se vor alatura si ceilalti

ciolimamaDate: Sâmbată, 25-Mai-2013, 8:45 PM | Message # 460
Lieutenant colonel
Reputaţie: 13
galka, Nu merge acum reintregirea familiei. Nici nu merita sa pierdeti timpul si finante.Numai in cazul cind real va stabiliti cu traiul in Romania.

galkaDate: Sâmbată, 01-Iun-2013, 8:00 PM | Message # 461
Începator
ciolimama, da, multumesc! mai multi zic la fel... cry

Mephysto93Date: Marţi, 11-Iun-2013, 11:50 PM | Message # 462
Începator
roman, noroc roman
Am si eu niste intrebari referitor la BI
1.Poti sa faci si in bucuresti acum ? (eu stau acum in bucuresti cu permis de sedere , elev)
2.Cam cat timp iti ia sa faci BI ? ( eu trebuie sa dau la facultate, undeva pe 12-14 iulie buletinul trebuie sa fie gata)
3.Depinde de zona/sectie timpul in care se face un buletin?
4.Cat costa toata procedura?
5.Costul depinde de orasul in care faci bi ? 
MERSI ANTICIPAT !

melinic87Date: Miercuri, 12-Iun-2013, 11:38 AM | Message # 463
Colonel
Reputaţie: 14
Mephysto93
in 2 saptamani se face buletinul!

Mephysto93Date: Miercuri, 19-Iun-2013, 10:46 PM | Message # 464
Începator
Buna seara 
An nevoie ca cineva sa ma ia in spatiu cat mai urgent si sa imi faca buletinul , contracost. Am nevoie de buletin in data de 15 iulie , deja sa fie facut . 
Daca exista ceva propuneri scrieti in mesaj . urgent . imi fac buletin pt facultate (ca sa nu se creada ca am nevoie de el asa repede pt altceva )

melinic87Date: Joi, 20-Iun-2013, 12:07 PM | Message # 465
Colonel
Mephysto93
prin intermediar fati buletin ei fac in 2 sapt pe 5 ani 
si in timp de 5 zile pe un an, cam asa ceva nu tin minte preciz...!
daca nai interm. pleaca la ambasada la chis acolo stau multi!

Mephysto93Date: Joi, 20-Iun-2013, 12:31 PM | Message # 466
Începator
melinic87, ok..mersi.
nu pot sa ma duc la chisinau la ambasada ca eu sunt in bucuresti , invat.
Tu nu stii pe cineva de incredere care  poate sa faca toata procedura asta repede si bine ?
mersi

melinic87Date: Joi, 20-Iun-2013, 3:38 PM | Message # 467
Colonel
Mephysto93
NU, NU STIU)!

Doina171Date: Joi, 20-Iun-2013, 10:07 PM | Message # 468
Major general
Reputaţie: 23
Mephysto93, asculta aici,la facultate te poti inscrie si fara buletin. tu deja esti cetatean roman,ai dovada cu certificatul + daca ai si CN-ul e perfect! spun asta din sursa de incredere,eu la fel voi face si am contactat uiversitatea si a confirmat.
unde anume vei depune dosarul??

deci nu te grabi sa arunci bani pe buletin..totusi ai putea sa sa ii folosesti pt alte scopuri.. luarea in spatiu nu este chiar aa simplu,intr-adevar trebuie sa cauti cineva de incredere (care nu a mai luat in patiu sau doar 2-3 oameni),cel mai bine ar fi sa intrebi de colegii tai de fac.

succese!

(daca mai ai ceva intrebari,poti sa ma contactezi printr-un mesaj privat)

alexmDate: Vineri, 21-Iun-2013, 9:35 PM | Message # 469
Începator
Doina171, buna Doina, poti oare sa te inscrii si la masterat fara sa ai cardul de identitate ro? eu am si pasaport romanesc si certificat de nastere

dima_007Date: Sâmbată, 22-Iun-2013, 11:04 AM | Message # 470
Colonel
Reputaţie: 18
alexm, Ca sa ai buletin romanesc obligatoriu trebuie sa ai domiciliul in romania. Te poti inscrie fara probleme ca cetatean roman cu domiciliul in alt stat in cazul tau cred ca moldova. Asa poti beneficia de bursa de studiu. dar cu domiciliul in romania nu primesti nimic.

olga90Date: Sâmbată, 22-Iun-2013, 11:46 AM | Message # 471
Începator
buna ziua, am si eu o intrebare, cunoasteti persoane care vor sa ia in spatiu persoane pt buletinul romanesc? sau macar persoane care se ocupa cu asa ceva la un pret acceptabil? smile multumesc!

radovanburkaDate: Luni, 29-Iul-2013, 1:29 PM | Message # 472
Începator
Stiti cumva cat dureaza acum emiterea buletinului? daca depun in bucuresti?
se poate face urgentare?
multumesc

Adăugat (29-Iul-2013, 1:29 PM)
Stiti cumva cat dureaza acum emiterea buletinului? daca depun in bucuresti?
se poate face urgentare?
multumesc

dima_007Date: Luni, 29-Iul-2013, 1:34 PM | Message # 473
Colonel
radovanburka, Normal in romania se face in 21 de zile dar daca vorbesti cu functionarul care ia actele si dai ceva il iei si in citeva zile

suziDate: Marţi, 30-Iul-2013, 1:36 PM | Message # 474
Începator
radovanburka Acum de curind mi-am facut buletinul in Romania,normal buletinul se elibereaza in  7 zile calendaristice,dar pentru cei cu redobindirea putin difera,adica acei care au avut carte de rezident in Romania obtin buletinul in 7 zile,dar pentru cei care nu au avut rezidenta in Romania niciodata si o fac pentru prima data,dureaza mai mult,adica vreo 3 saptamini mai depinde si de judet. Legal nu exista urgentare pentru buletin .

Mesaj editat de suzi - Marţi, 30-Iul-2013, 1:48 PM

fionaDate: Marţi, 30-Iul-2013, 8:18 PM | Message # 475
Lieutenant general
Reputaţie: 25
buna la toti,eu am depus actele ptu buletinul romanesc pe data de 20 iunie in or.Roman judetul Piatra Neamt, mi sa spus k peste 30 zile va fi gata......ei am facut o procura pe persoana care ma luat in spatiul locativ.....a trecut aceste 30 de zile si cind a mers acea pers i sa spus k au un control ceva si sa vina peste 1 saptamina,a mai trecut si saptamina aceasta iar a mers unde d-na de acolo ia luat procura si ia spus s merga acasa k cind va fi gata buletinul o sa telefoneze ei k sa vina sal ea.......daca a mai fost cineva in asa cazuri cine si ce a facut?

LvardismaDate: Luni, 05-Aug-2013, 10:31 AM | Message # 476
Începator
Salut!
Am ajuns si eu la etapa cu depunerea actelor pentru CI.

Intrebarea mea in privinta contractul de comodat: 

- in cazul, cand detin permis de sedere (carte de rezident), valabil pana-n 2014, si dispun de contract de comodat, in baza caruia am obtinut cartea de sedere, insa deja expirat in 2012 (a fost semnat pentru trei ani de zile, iar permisul s-a eliberat pentru 5 ani), este posibil sa prezint in loc de contract acesta permis de sedere, in care este indicat adresa de sedere?  
  Sau este necesar de reintocmit un alt contract de comodat?

Va multumesc anticipat!

ciolimamaDate: Luni, 05-Aug-2013, 12:36 PM | Message # 477
Lieutenant colonel
Lvardisma, Nu mai are nici o valoare permisul de sedere. I-ti perfectezi CI si ai nevoie ca cineva sa te ia in spatiu pe 10 ani. Daca doresti pot sa te iau in spatiu la Iasi.

LvardismaDate: Luni, 05-Aug-2013, 1:48 PM | Message # 478
Începator
Marimea "cifrelor" despre care merge vorba?

ciolimamaDate: Luni, 05-Aug-2013, 2:09 PM | Message # 479
Lieutenant colonel
Lvardisma, Foarte ieftin.

mgzrskDate: Miercuri, 21-Aug-2013, 10:37 PM | Message # 480
Începator
Salut ! Am nevoie de buletin urgent pina 10 septembrie pentru lucru oficial in Germania !Am pasaport dar nam buletin (( in cit timp se face buletin in caz urgent si cit costa la Iasi ? Si inca o intrebare:  stiu ca pasaport se anuleaza , dar cu buletin fara pasaport pot pleca in Germania ?

melinic87Date: Miercuri, 21-Aug-2013, 11:34 PM | Message # 481
Colonel
mgzrsk
poti pleca cu buletin fara pasaport!
prietenul meu asa a plecat in fr. cu buletin!

island34Date: Miercuri, 28-Aug-2013, 8:13 AM | Message # 482
Sergent
Reputaţie: 5
Buna ziua tuturor !
Vă rog să mă ajutaţi cu unele informaţii, intenţionez să-mi perfectez CI la Suceava, am o cunoştinţă apropiată acolo şi este de acord să mă ia în spaţiu, mă interesează dacă din cauza aceasta persoana dată (proprietarul) va suporta ulterior careva cheltuieli suplimentare, legate de facturile pentru intreţinerea locuinţei (casă la sol). Cu persoana dată pînă chînd nu am discutat pe tema vizată.
Mulţumesc anticipat.

Mesaj editat de island34 - Miercuri, 28-Aug-2013, 8:14 AM

nekaDate: Miercuri, 28-Aug-2013, 10:03 AM | Message # 483
Colonel
Reputaţie: 11
Buna la toti! azi am sunat la Ambasada sa ma programez la pasaport. si doamna mi-a spus ca posibil la acei nascuti dupa anii 1980 transcrierea CN poate dura 2 luni. Oare e adevarat asta? eu m-am programat si la Iasi pe 30 septembrie si la Chisinau la CN pe 4 octombrie, si acum stau pe dubii si nu stiu ce sa fac... daca e adevarat ca transcrierea la noi dureaza toto asa 2 luni, nu are sens atunci de platit 110 euro. Si mi-a spus dupa data de 4 octombrie cind o sa primesc talonasul acolo unde va fi scris data cind sa ridic CN, doar dupa asta o sa pot programa pentru pasaport... Cineva acum recent a transcris CN?

Adăugat (28-Aug-2013, 10:03 AM)
Buna la toti! azi am sunat la Ambasada sa ma programez la pasaport. si doamna mi-a spus ca posibil la acei nascuti dupa anii 1980 transcrierea CN poate dura 2 luni. Oare e adevarat asta? eu m-am programat si la Iasi pe 30 septembrie si la Chisinau la CN pe 4 octombrie, si acum stau pe dubii si nu stiu ce sa fac... daca e adevarat ca transcrierea la noi dureaza toto asa 2 luni, nu are sens atunci de platit 110 euro. Si mi-a spus dupa data de 4 octombrie cind o sa primesc talonasul acolo unde va fi scris data cind sa ridic CN, doar dupa asta o sa pot programa pentru pasaport... Cineva acum recent a transcris CN?

Adăugat (28-Aug-2013, 10:03 AM)

OaspeteVDDate: Luni, 02-Sep-2013, 10:24 AM | Message # 484
Începator
Salutare,

Noi am transcris certificatul de casatorie in Moldova,
la moment avem certificat de nastere sot/sotie romanesti + si certificatul de casatorie roman.

Vrem sa facem buletinul romanesc la sotie pe familia sotului(viza de resesedinta in romania avem asta nu e problema).

Intrebarea mea este urmatoarea: trebuie sa fie indicati parintii in certificatul de casatorie roman transcris in Moldova?

Nu are sa fie probleme depunerea actelor pentru buletin, deoarece la noi nu sunt indicati parintii in certificatul de casatorie roman transcris?

Cineva a obtinut buletinul dupa scenariul de mai sus?

Multumesc anticipat

Mesaj editat de OaspeteVD - Luni, 02-Sep-2013, 10:44 AM

ciolimamaDate: Marţi, 03-Sep-2013, 8:30 PM | Message # 485
Lieutenant colonel
OaspeteVD, Totul e ok. Certificatul e transcris poate depune la buletin..

dima_007Date: Miercuri, 04-Sep-2013, 11:44 AM | Message # 486
Colonel
OaspeteVD, Cine tia transcris certificatul de casatorie la moldova? E straniu ca nu sunt trecuti parintii deoarece certificatul de casatorie romanesc contine DATE PRIVIND SOTII, DATE PRIVIND PARINTII SI DATE PRIVIND LOCUL,DATA SI STAMPILA CU SEMNATURA UNDE VATI CUNUNAT.

Adăugat (04-Sep-2013, 11:43 AM)
OaspeteVD, Cine tia transcris certificatul de casatorie la moldova? E straniu ca nu sunt trecuti parintii deoarece certificatul de casatorie romanesc contine DATE PRIVIND SOTII, DATE PRIVIND PARINTII SI DATE PRIVIND LOCUL,DATA SI STAMPILA CU SEMNATURA UNDE VATI CUNUNAT.

Adăugat (04-Sep-2013, 11:43 AM)

Adăugat (04-Sep-2013, 11:44 AM)

OaspeteVDDate: Joi, 05-Sep-2013, 9:16 AM | Message # 487
Începator
Certificatul a fost transcris la Cahul deoarece sotia avea viza de resedinta la Cahul si de la Chisinau a fost trimisa la Consultaul Romaniei din Cahul.
Se pare totusi ca este o problema cu certificatul de casatorie, deoarece am fost si am depus actele pentru buletin (sotia) la Romania si la scurt timp am fost sunati precum ca nu se poate de perfectat buletinul deoarece Certificatul de casatorie nu contine datele privind parintii. Ei pot sa faca doar buletin de identitate provizoriu(nu am idee pe ce perioada este valabil si in ce consta el).
Am fost la Cahul si consulul a spus ca ei doar transcriu certificatul de casatorie si in cel moldovenesc nu sunt indicati parintii si pana acum nu sa apropiat nimeni cu aceasta problema...
Am venit la Chisinau deoarece stiu multe persoane care au certificat de casatorie eliberate de aici cu toate datele incluse si nu am reusit sa primesc o intalnire cu consulul de la Chisinau, dar mi-au dat un email precum a consulului ' starecivila@ambasadaromaniei.md'. Am descris situatia creata in email si astept un raspuns de 2 zile.

Stie cineva cumva unde ma mai pot adresa cu aceasta problema sa fie completate datele parintilor in Certificatul de casatorie?

Mesaj editat de OaspeteVD - Joi, 05-Sep-2013, 9:19 AM

dima_007Date: Joi, 05-Sep-2013, 1:09 PM | Message # 488
Colonel
OaspeteVD, Din cite inteleg eu cei de la Cahul au tradus certificatul de casatorie nu lau transcris si asta este greseala lor. In momentul cind transcrii tu deja esti roman iar ei pe baza certificatului de cetatenie trebuie sa iti elibereze certificatul de casatorie exact la fel cum este al oricarui roman nascut in romania. In romania exista un singur model de certificat de casatorie iar consulatul de la Cahul nu fac ei certificatele ci le cer si le primesc din romania, iar ei doar le completeaza. As vrea sa vad cum arata certificatul vostru, mi se pare ciudat.

Adăugat (05-Sep-2013, 1:09 PM)
OaspeteVD, Din cite inteleg eu cei de la Cahul au tradus certificatul de casatorie nu lau transcris si asta este greseala lor. In momentul cind transcrii tu deja esti roman iar ei pe baza certificatului de cetatenie trebuie sa iti elibereze certificatul de casatorie exact la fel cum este al oricarui roman nascut in romania. In romania exista un singur model de certificat de casatorie iar consulatul de la Cahul nu fac ei certificatele ci le cer si le primesc din romania, iar ei doar le completeaza. As vrea sa vad cum arata certificatul vostru, mi se pare ciudat.

OaspeteVDDate: Joi, 05-Sep-2013, 2:40 PM | Message # 489
Începator
La noi este exact acelasi model unic de certificat de casatorie roman, doar ca cei de la Cahul nu au completat campurile predestinate datelor Parintilor. Ei au introdus in campurile privind datele parintilor Nume / Prenume simbolul ------ .

Astfel arata modelul certificatului de casatorie (nu este certificatul nostru) http://2.bp.blogspot.com/-jgX0bg_Jg7g/T7ZAtCOiH-I/AAAAAAAACj4/OUH0SSENQBQ/s1600/certificat+casatorie.jpg

valentina2Date: Joi, 05-Sep-2013, 5:58 PM | Message # 490
Colonel
Reputaţie: 21
.

Mesaj editat de valentina2 - Joi, 05-Sep-2013, 6:00 PM

Doina171Date: Vineri, 06-Sep-2013, 3:32 PM | Message # 491
Major general
Reputaţie: 23
salutare,am auzit asa ceva cum ca daca la depunerea actelor t redobandire ai scris ca vei avea domiciliul in strainatate iar cpe parcurs,la perfectarea actelor romanesti te-ai razgandit si vrei buletin romanesc,poti plati o oarecare amenda la politie si dupa sa faci buletinul,stie cineva ceva despre asta????

radovanburkaDate: Luni, 09-Sep-2013, 3:29 PM | Message # 492
Începator
Daca poate cineva sa ma ajute
daca am obtinut cetatenie, am ceriticat de nastere, nu am avut nici un act romanesc
trebuie sa platesc 41 lei taxa de repatriere?
fiica mea minora poate depunde odata cu mine?
va multumesc

BuletinnDate: Joi, 03-Oct-2013, 9:50 PM | Message # 493
Începator
Sunt din R. Moldova si am cet. romaneasca. Am nevoie de buletin de identitate romanesc. Stau in Cluj si imi trebuie un spatiu in care sa ma inregistrez. Sigur ca nu raman datoare. Daca vrea cineva sa ma ajute sa-mi scrie pe id de messenger sau skype: cristiusha_forever

perfectgirlkisiuDate: Duminică, 06-Oct-2013, 6:45 AM | Message # 494
Începator
Cine poate sa ma ajuta la reintregerea familiei cu luarea in spatiu? Mentionez ca vrem sa ne stabilim in Romania

island34Date: Luni, 07-Oct-2013, 1:41 PM | Message # 495
Sergent
Reputaţie: 5
perfectgirlkisiu,
am scris în privat

eoeo90Date: Vineri, 11-Oct-2013, 12:41 PM | Message # 496
Lieutenant
Reputaţie: 1
buna ziua in ce termen sa elebereaza buletinu de indentitate ?
depus vaslui 04/09/2013
ms mult !

melinic87Date: Vineri, 11-Oct-2013, 7:24 PM | Message # 497
Colonel
eoeo90
eu lam obtinut intro luna, dar un cunoscut a facut peste 2 sapt dupa ce am depus eu actele pentru bul. in acelasi loc si eau spus ca va primi in 2 sapt!

nekaDate: Luni, 14-Oct-2013, 10:55 PM | Message # 498
Colonel
Reputaţie: 11
ciolimama, ma intereseaza BI cu domiciliul la Iasi. ma puteti ajuta?

papushykkaDate: Vineri, 25-Oct-2013, 3:10 PM | Message # 499
Începator
Buna, puteti va rog sa ma ajutati la intrebarea mea....
Sunt cetatean roman, am certificat de nastere romanesc,am pasaport roman dar este pe numele meu vechi (caci m-am casatorit),mi-am facut certificat de casatorie romanesc, si mi-am facut programare pentru a depune actele la buletin "Ce acte necesare trebuiesc? ".......

+ cu mine va merge proprietarul locuintei unde voi fi inregistrata in spatiu....  ce acte la mana ii trebuie proprietarului???

ciolimamaDate: Duminică, 27-Oct-2013, 5:42 AM | Message # 500
Lieutenant colonel
neka, Desigur te pot ajuta si cu programarea on-line
si cu perfectarea buletinului. Si nu numai pe tine.

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Obtinere Carte Identitate/BI
Pagina 10 din 12«1289101112»
Căutare: