Miercuri, 20-Sep-2017, 12:06 PM
Bine ai venit Oaspete |

Inscriere MENTIUNI de divort - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 212»
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Inscriere MENTIUNI de divort (informatii utile)
Inscriere MENTIUNI de divort
tatyana_conDate: Joi, 14-Iun-2012, 9:29 PM | Message # 1
Major general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 37
Statut: Offline
In sfarsit am depus actele pentru inscrierea mentiune de divort. Vreau sa spun ca nu am gasit prea multa informatie pe site-ul oficial (poate nu am stiut sa caut biggrin ) si de aceea as vrea sa impartas experienta, poate va fi de folos pentru cineva.

Dosarul pentru mentiuni se depune pe bd.Averescu 17. Mentiunea de casatorie si de divort se inscrie pe marginea certificatului de nastere romanesc. Program de lucru pentru depunere si eliberare se gaseste aici http://www.starecivila1.ro/info-contact/

Acte necesare pentru inscrierea mentiunilor de casatorie si dovort/deces pe marginea actului de nastere (informatia afisata la SC):
-cerere tip;
-certificat de nastere romanesc original+copie xerox;
-extras de casatorie sau certificat de casatorie moldovenesc original+copie xerox;
-extras de deces sau certificat de deces moldovenesc original+copie xerox;
-dovada cetatenie romana original+copie xerox;
-pasaport moldovenesc original+copie xerox;
-buletin moldovenesc original+copie xerox;

-procura+copie xerox;
-acte identitate imputernicit(pasaport moldovenesc, buletin moldovenesc + copie xerox)

Doar ca eu am mai anexat la dosar si certificat de divort cu o copie xerox.

Termen de solutionare este de 45 zile.

Randul nu a fost mare deloc. Am ajuns pe la ora 10-11, erau 2 oameni la depunere la mentiuni, am fost a 3-a.

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

casablanca1983Date: Sâmbată, 16-Iun-2012, 4:29 PM | Message # 2
Lieutenant
Reputaţie: 1
Quote (tatyana_con)
-cerere tip;

Ce fel de cerere tip trebuie de indeplinit?

Dosar 39***/2010
depus 10-08-2010 Bucuresti
Solutionare: Regasita in ordin pe 26.01.2012
Actele transcrise 06.09.2012 la Bucuresti
Mentiunea de divort 12 octombrie 2012.
Pasaportul Roman 14 noiembrie 2012.

tatyana_conDate: Sâmbată, 16-Iun-2012, 5:49 PM | Message # 3
Major general
Quote (casablanca1983)
Ce fel de cerere tip trebuie de indeplinit?

E un fomular-cerere care trebuie sa-l completez si sa-l anexez la dosar. Poti sa-l ceri de la domnul de la intrare, o sa-ti-l dea!

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

nati_82Date: Duminică, 17-Iun-2012, 2:08 PM | Message # 4
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Tatyana con, te rog frumos, daca esti la curent, sa ma lamuresti si pe mine in legatura cu aplicarea mentiunii de divort si deces pe CN.

1. Tu zici ca ai depus dosarul pt. mentiunea de divort pe bd. Averescu 17, dar pe site-ul www.starecivila1.ro e scris asa:

Informaţii de contact

Serviciul de Evidenţă a Persoanelor

- Eliberarea actelor de identitate pentru persoanele rezidente în sectorul 1, Bucureşti
- Transcrierea actelor de stare civilă înregistrate la autorităţile locale din străinătate
- Înscrierea menţiunilor primite din străinătate cu privire la modificarea statutului civil al persoanei

Adresa: Str. Pechea nr. 20, Sector 1, Bucureşti

2. Ai avut programare? Daca da, prin ce modalitate ai facut-o?
3. Nu ti-au cerut si sentinta de divort, pt ca din cele citite aici http://www.starecivila1.ro/inscriere-mentiuni/, reiese ca ar trebui???

Sunt cu totul in ceata. Va rog, cine e in cunostinta de cauza, sa ma ajute
Multumesc anticipat si reusita tuturor.

tatyana_conDate: Luni, 18-Iun-2012, 10:28 AM | Message # 5
Major general
nati_82, in legatura cu informatia afisata pe site-ul oficial am fost si eu derutata, caci unii forumisti spuneau ca se face la Averescu, iar pe pagina web scrie cu totu alt ceva. Si mai mult de atat, cand mi-am facut prin telefon programarea pentru mentiunea de divort la str.Pechea, domnul cu care am vorbit m-a programat fara nici o problema.
Dar ca sa ma clarific intr-un final, am rugat un cunoscut de la Bucuresti sa se duca la SC de pe str.Pechea si mi-a dat la telefon o angajata de acolo, caci de cateva saptamani nu putaem sa razbat la ei prin telefon. Doamna cu care am vorbit mi-a spus ca pe str.Pechea se fac doar transcrieri iar toate mentiunile se fac pe bd.Averescu si ca informatia afisata pe site-ul lor este gresita.
Asa ca saptamana trecuta am fost la Averescu si am depus actele pentru mentiunea de divort.

Pentru aplicarea mentiunilor la Averescu n-ai nevoie de programare prealabila. Pur si simplu te duci la ei. Randul nu e mare deloc. Eu maxim intr-o ora am depus dosarul si am plecat.

Am avut la mine extrasul de casatorie + originalul certificatului de divort.

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

nati_82Date: Luni, 18-Iun-2012, 10:27 PM | Message # 6
Începator
tatyana con, iti multumesc mult pt raspuns, care imi este de un real folos.
Mai vreau sa te intreb ceva. Cand ai depus tu dosarul, era vreo persoana care sa fi depus pt aplicarea mentiunilor pe CN, fiind imputernicita prin procura?
Multumesc anticipat si toate bune

Adăugat (18-Iun-2012, 11:27 PM)
---------------------------------------------
Apropo, exista un program anume pt primirea dosarului pt aplicarea mentiunilor?

tatyana_conDate: Luni, 18-Iun-2012, 10:41 PM | Message # 7
Major general
nati_82, eu am depus pentru mama mea prin procura...
Programul pentru mentiuni il gasesti aici...
http://www.starecivila1.ro/info-contact/ Vezi programul de lucru pe bd.Averescu, rubrica "Duplicate, înscrieri menţiuni, rectificări"

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

aurblackDate: Marţi, 19-Iun-2012, 10:29 AM | Message # 8
Sergent
Reputaţie: 5
Tatiana, Multumesc frumos pentru informatie.

Daca tatal meu acum recent a decedat, pentru a-i pune mamei Mentiune de Deces am nevoie de Extrasul de pe Certificatul lor de Casatorie, sau poate merge si Certificatul de casatorie (Duplicat) pe care-l aveam inainte de decesul lui?

Multumesc anticipat!!!

tatyana_conDate: Marţi, 19-Iun-2012, 10:54 AM | Message # 9
Major general
aurblack, extrasul a unui act sau actul in original/duplicat au eceeai valoare. Daca aveti certificatul de casatorie, nu mai e nevoie de extrasul al certificatului de casatorie.

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

Mesaj editat de tatyana_con - Marţi, 19-Iun-2012, 11:02 PM

riguDate: Marţi, 19-Iun-2012, 1:32 PM | Message # 10
Lieutenant general
Reputaţie: 50
Oameni buni!!
Semnati petitia Petitie catre Primaria Sector 1
Sa-i obligam sa ne ofere termeni rezonabili pentru transcriere

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

aurblackDate: Marţi, 19-Iun-2012, 3:06 PM | Message # 11
Sergent
Reputaţie: 5
tatyana_con, multumesc frumos.
Sunteti sigura, sau este doar o presupunere?
N-as vrea sa fac doua drumuri la Bucuresti si de asta imi trebuie sa stiu exact :(((
Oricum multumesc foarte frumos pentru informatie.

tatyana_conDate: Marţi, 19-Iun-2012, 3:46 PM | Message # 12
Major general
aurblack, Ca atare, extrasul de pe actul de casatorie contine aceleasi informatii privind casatoria ca si originalul. Dar in cazul in care iti lipseste originalul si ai nevoie de un act care dovedeste existenta unei casatorii dupa ce aceasta a fost desfacuta (cum ar fi in cazul divortului) sau declarata nula (in cazul decesului), atunci se elibereaza Extrasul de pe actul de casatorie. Iar daca la voi s-a pastrat Originalul/Duplicatul cu siguranta este acceptat.
Eu asa stiu, dar poti sa te mai documentezi.

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

Mesaj editat de tatyana_con - Marţi, 19-Iun-2012, 11:03 PM

nati_82Date: Marţi, 19-Iun-2012, 8:22 PM | Message # 13
Începator
aurblack, Tatiana are dreptate, privind puterea juridica egala a duplicatului certificatului de casatorie si a extrasului de pe acesta.

Tatiana, iti multumesc inca o data pt informatia oferita.
Sper sa reusesc si eu sa depun la fel de usor ca si tine.(si eu pt mama vreau sa depun :))

tatyana_conDate: Marţi, 19-Iun-2012, 8:56 PM | Message # 14
Major general
nati_82, vei reusi, fara indoiala. Sa ai grija ca procura sa fie completata corect, adica continutul acesteea sa corespunda exact cu pasii care ai sa le faci, caci ei o citesc atent. Daca mai ai intrebari, ma gasesti tot aici. Multa bafta!

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

centikDate: Vineri, 29-Iun-2012, 4:36 PM | Message # 15
Începator
Salutare ajutatima va rog....am depus juram.. la balti la consulat si meau zis ca nu pot sa fac cert de nastere si cnp .... dar sunt divortat ... unde pot sa fac toate actele Cert de nastere transcierea si CNP-ul si mentiunea de divort va rog frumos sa ma ajutati sunt invalid mersi anticipat ---am skype care poate va rog sami explicati ....centik_501 pray

skype centik_501

tatyana_conDate: Vineri, 29-Iun-2012, 6:00 PM | Message # 16
Major general
centik, mentiunea de divort se face doar la Bucuresti, sector 1 pe adresa bld. Maresal Averescu 17. Se poate face si prin procura. Iar ceea ce priveste CN+CNP, de exemplu, la consulatul din Chisinau inainte nu se transcria CN a celor divortati. Dar acum se transcrie CN, se atribuie CNP, doar ca mentiunea se face tot la Bucuresti. Interesant, caci la Balti ar trebui sa fie aceeasi situatie... Cand ai fost la consulatul la Balti si te-au refuzat?

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

centikDate: Luni, 02-Iul-2012, 2:45 PM | Message # 17
Începator
tatyana_con, scriemi skype tau pe email sau mes sau numaru de mob sa te sun sa vb cu tine uite fnatik@gmail.com mersi anticipat Tatiana

skype centik_501

kristy1981Date: Luni, 09-Iul-2012, 9:52 AM | Message # 18
Începator
Buna ziua, vreau sa intreb cine stie, eu in moment ce mi-am facut pasaport eram casatorita si am transcrise certificatul de nastere si de casatorie in Ro, acum am divortat in RM si vreau sa-mi transcriu si divortul, care este procedura?

tatyana_conDate: Luni, 09-Iul-2012, 1:58 PM | Message # 19
Major general
kristy1981, va trebui sa te adresez la Bucuresti, sector 1, bd. Maresal Averescu 17 pentru aplicarea mentiunii de divort.

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

AlinushkaaaDate: Luni, 30-Iul-2012, 9:51 AM | Message # 20
Lieutenant
Reputaţie: 2
Please, lamuriti-ma si pe mine, se face certificatul de casatorie si apoi se aplica mentiunea de divort ? asa am inteles ca se face in cazul in care ti-ai schimbat numele de familie

19.07.2011 - depunere dosar
29.06.2012 - ordin
01.08.2012 - juramant
20.09.2012 - CN+CNP
03.01.2013 - mentiune de divort

casablanca1983Date: Marţi, 07-Aug-2012, 8:46 AM | Message # 21
Lieutenant
Quote (Alinushkaaa)
Please, lamuriti-ma si pe mine, se face certificatul de casatorie si apoi se aplica mentiunea de divort ? asa am inteles ca se face in cazul in care ti-ai schimbat numele de familie

Sora mea fiind divortata si cu numele de familie dupa sot si-a transcris mai intii CN la Chisinau apoi si-a aplicat mentiunea de divort la Bucuresti pe CN Romanesc.
Eu la fel, sunt divortata dar numele de familie nu l-am schimbat dar oricum trebuie sa aplic mentiunea de divort dupa ce primesc CN RO.

Dosar 39***/2010

AlinushkaaaDate: Miercuri, 08-Aug-2012, 6:58 PM | Message # 22
Lieutenant
casablanca1983, merci mult !

Adăugat (08-Aug-2012, 7:58 PM)
casablanca1983, te-ai prgramat pt mentiunea de divort, sau ai mers direct la ei. In cit timp ai obtinut mentiunea de divort? Unii zic ca intr-o luna, altii intr-o zi....

29.06.2012 - ordin
01.08.2012 - juramant
20.09.2012 - CN+CNP

casablanca1983Date: Joi, 09-Aug-2012, 7:12 AM | Message # 23
Lieutenant
Quote (Alinushkaaa)
casablanca1983, te-ai prgramat pt mentiunea de divort, sau ai mers direct la ei. In cit timp ai obtinut mentiunea de divort? Unii zic ca intr-o luna, altii intr-o zi....

Cu placere.
Din cite stiu acolo programare nu trebuie, e rind. Eu abia pe 6 septembrie primesc actele transcrise dar le va lua un entermediar, si tot dinsul va depune la mentiune. Sora mea a asteptat mentiunea de divort o luna si jumate. Ar fi bine sa fie facuta intr-o zi. flower

Dosar 39***/2010

AnushkajiDate: Miercuri, 19-Sep-2012, 8:17 AM | Message # 24
Lieutenant
spuneti va rog, in cit timp se face mentiunea de divort? Dca intentionez sa divortez, atunci nu are sens de perfectat certif de casat rom? merci!

AlinushkaaaDate: Miercuri, 19-Sep-2012, 6:51 PM | Message # 25
Lieutenant
Anushkaji, certific de casat nu-ti trebuie, se face mentiune, dar daca divortezi, cu atit mai mult asteapta, si-ti vei pune doar mentiunea de divort

29.06.2012 - ordin
01.08.2012 - juramant
20.09.2012 - CN+CNP

nemesisDate: Vineri, 21-Sep-2012, 9:47 AM | Message # 26
Lieutenant
Reputaţie: 4
Buna tuturor,daca cineva cunoaste,p/u mentiunea de divort se percepe vreo taxa si care este?
Apropo si p/u transcrierea certificatului de casatorie care este?
Ms anticipat

casablanca1983Date: Vineri, 21-Sep-2012, 9:54 AM | Message # 27
Lieutenant
Quote (Anushkaji)
spuneti va rog, in cit timp se face mentiunea de divort? Dca intentionez sa divortez, atunci nu are sens de perfectat certif de casat rom? merci!

Mentiunea de divort de face undeva intr-o luna si jumate.

Adăugat (21-Sep-2012, 10:54 AM)

Quote (nemesis)
Buna tuturor,daca cineva cunoaste,p/u mentiunea de divort se percepe vreo taxa si care este?

Eu am dat sa-mi faca un intermediar si ma costa 650 lei. Dar daca te duci si depui personal, din cite stiu eu nu se achita nimic.

Dosar 39***/2010

nemesisDate: Vineri, 21-Sep-2012, 9:57 AM | Message # 28
Lieutenant
Reputaţie: 4
casablanca1983, multumesc

DorinaDDate: Miercuri, 26-Sep-2012, 3:17 PM | Message # 29
Începator
Salut am si eu o intrebare legata de mentiunea de deces. Sora mea a depus Juraminbtul la Consulatul romin de la Cahul ni sa spus ca nu putem face transcriere certificatului de nastere deorece trebuie sa aplicam mentiunea de deces si toate actele trebuie facute la Bucuresti sctorul 1, dar citind mesajele voastre am inteles ca voi aveti certificatele de nastere rominesti, imi puteti explica si mie va rog frumos ce si cum

duca

casablanca1983Date: Marţi, 02-Oct-2012, 4:51 PM | Message # 30
Lieutenant
Quote (DorinaD)
Salut am si eu o intrebare legata de mentiunea de deces. Sora mea a depus Juraminbtul la Consulatul romin de la Cahul ni sa spus ca nu putem face transcriere certificatului de nastere deorece trebuie sa aplicam mentiunea de deces si toate actele trebuie facute la Bucuresti sctorul 1, dar citind mesajele voastre am inteles ca voi aveti certificatele de nastere rominesti, imi puteti explica si mie va rog frumos ce si cum

Am auzit si eu de faptul ca in Balti si Cahul nu se transcriu certificatele de nastere dar la Chisinau se transcriu. De ce asa, nu stiu. In orice caz sora mea in mai anul acesta fiind divortata a putut sa-si transcrie CN la consulatul de la Chisinau apoi a dat actele pentru aplicarea mentiunii. Consulatele din raioane intr-adevar ii trimit pe toti la Bucuresti care au de aplicat si mentiunea de divort/deces. Doar de sora ta sa-si faca viza de resedinta temporara la Chisinau si sa transcrie CN. Mai stiu ca si asa ceva fac.

Dosar 39***/2010

AlinushkaaaDate: Marţi, 02-Oct-2012, 6:38 PM | Message # 31
Lieutenant
DorinaD, daca persoana e decedata nu poti face cert de nastere, se face mentiunea de deces pe CN al sotului/sotiei si numai la Bucuresti

Adăugat (02-Oct-2012, 7:38 PM)
Un sfat celor ce au luat CN in Moldova, nu mergeti deodata la Bucuresti, asteptati vreo luna, caci filele consulare nu ajung asa repede la Bucuresti, eu m-am ars cry , am facut drum pina la Bucuresti degeaba

29.06.2012 - ordin
01.08.2012 - juramant
20.09.2012 - CN+CNP

selimDate: Marţi, 13-Noi-2012, 9:48 AM | Message # 32
Începator
Alinushkaa, spuneţi-mi vă rog mai precis, care a fost situaţia! Aţi făcut CN la chisinău, iar pentru menţine de divorţ sau deces trebuia sa mergeţi la averescu 17, acolo însă v-au spus că nu a ajuns informaţia de la chisinău la ei???

Adăugat (13-Noi-2012, 10:48 AM)
Pentru mine este foarte important, maică-mea va lua CN şi CNP la chişinău şi vreau să plec imediat la bucureşti pentru a depune la menţiune de deces a tatălui. Au să primescă solicitarea??? Ştie cineva unde se poate de aflat în cât timp ajunge informaţia la bucureşti???

tudorica84Date: Joi, 22-Noi-2012, 11:40 AM | Message # 33
Începator
Buna ziua tuturor,as avea si eu o intrebare:maica-mea a obtinut cetatenia romana,a depus si juramantul tatal meu este decedat si sa-mi spuna cineva cum e cu mentiunea de deces ce trebuie de facut si este programata pt depunerea certificatului de nastere romanesc la Chisinau.

Va multumesc anticipat.

casablanca1983Date: Joi, 22-Noi-2012, 11:45 AM | Message # 34
Lieutenant
Quote (tudorica84)
Buna ziua tuturor,as avea si eu o intrebare:maica-mea a obtinut cetatenia romana,a depus si juramantul tatal meu este decedat si sa-mi spuna cineva cum e cu mentiunea de deces ce trebuie de facut si este programata pt depunerea certificatului de nastere romanesc la Chisinau.

Va multumesc anticipat.

Salut. Mai intii isi transcrie CN la Chisinau, dupa ce ia CN transcris, trebuie sa astepte sa ajunga informatia la Bucuresti, apoi la Bucuresti personal sau prin cineva trebuie sa depuna la mentiune de deces. Dupa ce obtine mentiunea de deces da la pasaport. Eu personal mentiunea am facut-o print-o firma si m-a costat nu scump. Cel putin n-am facut drumuri la Bucuresti. Succes.

Dosar 39***/2010

liruDate: Joi, 22-Noi-2012, 12:22 PM | Message # 35
Major
Reputaţie: 11
casablanca1983,
In caz de divort se poate de transcris CN la Chisinau?
Anul trecut nu se putea.....

depus: 29.11.10 Chisinau
ordin: 20.12.11
juramint: 26.01.12
CN: 24.05.12 Bucuresti
Pasaport: 19.06.12 Iasi

casablanca1983Date: Joi, 22-Noi-2012, 2:12 PM | Message # 36
Lieutenant
Quote (liru)
In caz de divort se poate de transcris CN la Chisinau?
Anul trecut nu se putea.....

In aprilie anul acesta sora mea fiind divortata a transcris CN in Chisinau s-apoi a dat la mentiune in Bucuresti. Inseamna ca se poate de transcris aici. Stiu ca la Balti si Cahul nu vor sa transcrie, te trimit la Bucuresti. Cel mai bine de sunat la Consulat si de intrebat daca nu s-a schimbat nimic, desi nu cred sa se fi schimbat ceva!

Dosar 39***/2010

selimDate: Sâmbată, 08-Dec-2012, 11:39 PM | Message # 37
Începator
Se poate de transcris CN la Chisinau (cu divort si deces), este sigur asta 100% (mama mea deja a transcris). Inainte te trimiteau la Bucuresti sa faci transcrierile. Acuma, de cand randul la Bucuresti, prin programare, este tocmai pentru 2015 au inceput sa faca transcrierea si la Chisinau. Mentiunea de deces, sau de divort, insa, se face tot la Bucuresti. Am inteles ca cei de la Balti si pina acuma trimit la Bucuresti pentru transcriere.
Quote (casablanca1983)
Salut. Mai intii isi transcrie CN la Chisinau, dupa ce ia CN transcris, trebuie sa astepte sa ajunga informatia la Bucuresti, apoi la Bucuresti personal sau prin cineva trebuie sa depuna la mentiune de deces. Dupa ce obtine mentiunea de deces da la pasaport.

Intrebare pentru casablanca1983: In cat timp v-au spus ca se poate de plecat la Bucuresti pentru mentiune???

Adăugat (09-Dec-2012, 0:39 AM)
Mamei mele, parca i-au spus 30 de zile, de la altcineva am auzit 45 de zile. Are cineva informatie mai sigura???

fraerDate: Duminică, 09-Dec-2012, 12:20 PM | Message # 38
Colonel
Reputaţie: 20
selim, da care este procedura? si cit costa mentiunea de divort, esti la curent? in chisinau

Dosar 59***/2011
depus 28-07-2011 Chisinau
O R D I N Nr. 827/P 13.09.2012
Juramint 20.11.2012

Mesaj editat de fraer - Duminică, 09-Dec-2012, 12:20 PM

liruDate: Duminică, 09-Dec-2012, 2:55 PM | Message # 39
Major
Reputaţie: 11
fraer,
mentiunea la Chisinau totusi nu se face, numai transcrierea

depus: 29.11.10 Chisinau
ordin: 20.12.11
juramint: 26.01.12
CN: 24.05.12 Bucuresti
Pasaport: 19.06.12 Iasi

fraerDate: Duminică, 09-Dec-2012, 3:03 PM | Message # 40
Colonel
liru, atunci ce a scris mai sus selim, sau eu nu am inteles ceva?

Dosar 59***/2011
Juramint 20.11.2012

selimDate: Duminică, 09-Dec-2012, 3:42 PM | Message # 41
Începator
fraer, Nu mi-i clar ce nu este clar! Transcrierea CN, in caz ca persoana este divortata sau sotul unei doamne este decedat, inainte se facea NUMAI la Bucuresti. Acuma se face si la Chisinau. Pe acest CN se depune si o mentiune care certifica divortul sau decesul. Aceasta mentiune se face numai la Bucuresti.

fraerDate: Duminică, 09-Dec-2012, 5:29 PM | Message # 42
Colonel
selim, acuma tot e clar, asta am vrut sa aflu, mentiunea de divort totusi la bucuresti se face

Dosar 59***/2011
Juramint 20.11.2012

dylemaDate: Marţi, 18-Dec-2012, 3:21 PM | Message # 43
Începator
cine ma ajuta. Mentiunile de divort au ramas tot la Maresal Averescu, nu s-a schimbat nimic in ultima perioada?

tamara

Radu45Date: Vineri, 11-Ian-2013, 9:23 PM | Message # 44
Sergent
Mentiunile de deces se face doar la bucuresti sau si in alte orase ale Romaniei

Florea

AlinushkaaaDate: Sâmbată, 02-Feb-2013, 3:30 PM | Message # 45
Lieutenant
Radu45, doar la Bucuresti

29.06.2012 - ordin
01.08.2012 - juramant
20.09.2012 - CN+CNP

asikDate: Miercuri, 06-Feb-2013, 9:26 PM | Message # 46
Începator
Buna,vreau sa aflu si eu care este pretul real pentru mentiunea de divort si durata asteptarii)?

bene265Date: Luni, 11-Feb-2013, 8:51 PM | Message # 47
Începator
Citat (asik)
Buna,vreau sa aflu si eu care este pretul real pentru mentiunea de divort si durata asteptarii)?
Depinde, daca te duci pesonal la sector 1, 500 lei drumul sa depui + 500 lei sa ridici actele, in caz ca fila consulara nu au ajuns in Bucuresti ai sansa sa nu le primeasca din prima. Incearca o firma care se ocupa de asa ceva. Stiu ca era una care lucra in baza de contract (raspunde pentru actele care le depune). Nu o sa te coste mai mult de 700 lei.

Anatol

Mesaj editat de bene265 - Luni, 11-Feb-2013, 8:53 PM

Radu45Date: Sâmbată, 16-Feb-2013, 1:28 PM | Message # 48
Sergent
Vreu sa imi fac mentiunea de deces , cine ma ajuta cu numar de telefon sau email si cit va costat , multumesc anticipat

Florea

bene265Date: Marţi, 19-Feb-2013, 2:12 PM | Message # 49
Începator
Citat (Radu45)
Vreu sa imi fac mentiunea de deces , cine ma ajuta cu numar de telefon sau email si cit va costat , multumesc anticipat
Incearca-i pe cei de la http://www.cetatenie.eu/ un prieten si-a facut prin ei mentiunile si a ramas multumit.

selimDate: Marţi, 19-Feb-2013, 2:15 PM | Message # 50
Începator
Ieri am fost la Bucuresti, la Maresal Averescu 17 si am depus prin procura actele pentru mentiune de deces pentru CN al mamei mele. Programare nu se face, e rand viu si nu e  mare pe la 9.30 deja depusesem actele.
Intr-adevar va fi nevoie de 2 drumuri cate 250 lei intr-o directie se primesc 1000 de lei. Alte cheltuieli nu sunt, pentru ca mentiunea se face gratis, puteti apela la intermediari insa daca va iau mai putin de 1000 e ok. Cel mai bine e sa imbini aceste drumuri cu alte necesitati prin Romania.
Va recomand sa apelati la firmele de transport mici cu microbuse, ii gasiti distribuind carti de vizita pe la consulat. Cu ei poti sa te intelegi sa te duca pina la primarie. In plus de la ora 5 cand am sosit, pina la 8.30 cand s-a deschis ghiseul am stat in microbus, nu am inghetat afara.
Fiti atenti sa treaca destul timp de la momentul primirii CN pina la depunerea pentru mentiune, auzeam in rand pe cineca care spunea ca a fost dupa 1 luna jumate si informatia inca nu ajunsese la Bucuresti, a trebuit sa vina repetat.

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Inscriere MENTIUNI de divort (informatii utile)
Pagina 1 din 212»
Căutare: