Duminică, 24-Sep-2017, 0:30 AM
Bine ai venit Oaspete |

obtinere buletin iasi - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » obtinere buletin iasi
obtinere buletin iasi
mihaelaloredanaDate: Miercuri, 20-Iun-2012, 10:11 AM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Buna dimineata,vreau sa imi dati o solutie la problema pe care o am.miam pierdut buletinul in.Madrid si in iulie trebuie sa merg in romania sa fac cununia.nu am nici pasaport.am dat pierdut buletinu la politie.ca sa pot sa merg in romania trebuie sa imi fac o foaie de calatorie.din romania eu sint din slobozia dar cununia si schimbul de buletin vreau sa le fac la iasi pt ca nu am timp de umblat.mi sa spus ca daca nu am buletinu nu ma poate loa in spatiu la iasi deoarece lam pierdut si trebuie sa merg la mine in oras sa pun la ziar ca LAm pierdut,sa astept cateva zile si abia atuncia imi dau programare cand vor ei ca sa depun.eu nu dispun de atata timp.

Se poate face ceva ca sa pot face loarea in spatiu direct la iasi chiar daca am pierdut buletinul?poate vreun buletin temporar....trebuie sa gasesc o solutie pana plec.. va multumesc mult pt timpul acordat

riguDate: Miercuri, 20-Iun-2012, 12:03 PM | Message # 2
Lieutenant general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 50
Quote (mihaelaloredana)
Buna dimineata,vreau sa imi dati o solutie la problema pe care o am.miam pierdut buletinul in.Madrid si in iulie trebuie sa merg in romania sa fac cununia.nu am nici pasaport.am dat pierdut buletinu la politie.ca sa pot sa merg in romania trebuie sa imi fac o foaie de calatorie.din romania eu sint din slobozia dar cununia si schimbul de buletin vreau sa le fac la iasi pt ca nu am timp de umblat.mi sa spus ca daca nu am buletinu nu ma poate loa in spatiu la iasi deoarece lam pierdut si trebuie sa merg la mine in oras sa pun la ziar ca LAm pierdut,sa astept cateva zile si abia atuncia imi dau programare cand vor ei ca sa depun.eu nu dispun de atata timp.

Se poate face ceva ca sa pot face loarea in spatiu direct la iasi chiar daca am pierdut buletinul?poate vreun buletin temporar....trebuie sa gasesc o solutie pana plec.. va multumesc mult pt timpul acordat

daca ai pierdut buletinul, el trebuie sa fie "anulat" de catre institutia care la emis. Deci corect ti-au spus, ca trebuie sa mergi in localitatea unde s-a emis buletinul.
Ai putea sa faci altfel: mandatezi pe cineva prin procura sa mearga acolo la politie sa-l declare nevalabil, mai exact sa urmeze toate procedurile. Anuntul poti sa-l dai si-ntr-un ziar national, nu obligatoriu regional. La ziua de astazi poti s-o faci si online, prin sms, posta electronica, etc. Posibilitati sunt multe, s-o faci fara sa te deplasezi pentru asta.
Iar luarea in spatiu nu este obligatorie cand mergi la cununie. Cand inregistrezi casatoria, prezinti actele care le ai, daca nu gresesc certificatul de nastere.
daca ai nevoie de buletin pentru a calatori, si nu te incadrezi in timp sa-l faci, dupa ce este anulat buletinul pierdut mergi si fa pasaportul. E mai mult decat suficient pentru a calatori.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

Mesaj editat de rigu - Miercuri, 20-Iun-2012, 12:03 PM

mihaelaloredanaDate: Miercuri, 20-Iun-2012, 12:10 PM | Message # 3
Începator
Am inteles,eu aicia in spania am depus plangere la politie ca lam pierdut dar trebuie sa vorbesc cu cineva la mine in oras sa se duca la politie sa il anuleze nu?eu ca sa vin in romania am nevoie de un act,TOT trebuie sa imi fac buletinul,pentru ca dupaia la cununie imi cere buletin.

riguDate: Miercuri, 20-Iun-2012, 12:44 PM | Message # 4
Lieutenant general
Reputaţie: 50
Quote (mihaelaloredana)
Am inteles,eu aicia in spania am depus plangere la politie ca lam pierdut dar trebuie sa vorbesc cu cineva la mine in oras sa se duca la politie sa il anuleze nu?

Exact, insa trebuie sa aiba procura de la tine, si este de dorit si procesul verbal sau ce ai tu acolo de la politia din Spania.
Ca sa revii in Romania legal, adreseaza-te ambasadei de colo. Ei ofera solutia pentru cazul cand cetatenii romani si-au pierdut actele.
Ar fi de dorit cand trimiti procura persoanei din Romania sa trimiti si copia documentului care ti-l va da ambasada romana.
Quote (mihaelaloredana)
eu ca sa vin in romania am nevoie de un act,TOT trebuie sa imi fac buletinul,pentru ca dupaia la cununie imi cere buletin.

La inregistrarea casatoriei, daca nu reusesti sa-ti re-faci buletinul, poti sa prezinti pasaportul roman (ti-l faci in 2 ore cel temporar), sau pasaportul moldovenesc + un doc de la autoritatile Republicii Moldova precum ca la moment nu esti casatorita. Documentul respectiv il poate cere de la OSC Rep. Moldova orice ruda gradul 1 (tatal sau mama) sau altcineva cu procura.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

ALEXGMEDate: Vineri, 10-Aug-2012, 4:50 PM | Message # 5
Începator
Buna, Va rog sa ma ajutati, vreau sa stiu daca pot depune actele necesare pentru ami perfecta cartea de identitate Romana, la IASI? si daca exista taxe suplimentare pentru aceste servicii

kaliandrianaDate: Duminică, 19-Aug-2012, 2:32 PM | Message # 6
Sergent
Reputaţie: 2
Quote (ALEXGME)
Buna, Va rog sa ma ajutati, vreau sa stiu daca pot depune actele necesare pentru ami perfecta cartea de identitate Romana, la IASI? si daca exista taxe suplimentare pentru aceste servicii

Poti depune actele pentru buletin oriunde pe teritoriul Romaniei, inclusiv la Iasi. Suma pe care trebuie sa o achiti este de 11 Ron pentru buletin si 41 ron taxa de restabilire a domiciliului din strainatate in Romania, asta daca nu ai mai avut buletin de Romania.

Ajut cu adresa in Iasi pentru cei care vor carte de identitate.

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » obtinere buletin iasi
Pagina 1 din 11
Căutare: