Transcriere adeverinta de nastere la Bucuresti - Pagina 18 - Forum Cetăţenie
Sâmbată, 25-Oct-2014, 11:24 AM
Bine ai venit Oaspete |

Transcriere adeverinta de nastere la Bucuresti - Pagina 18 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 18 din 31«1216171819203031»
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Transcriere adeverinta de nastere la Bucuresti
Transcriere adeverinta de nastere la Bucuresti
adminDate: Sâmbată, 23-Ian-2010, 12:36 PM | Message # 1
General
Grupă: Administrator
Reputaţie: 68
Statut: Offline
Dosarul se depune la starea civila in Bucuresti, sectorul 1 la adresa: B-dul Mareşal Averescu nr. 17.
Program: L–J : 9 - 15.30 ; V: 9-13
Eliberari acte: L-J 14.30-15 ; V – !!! Nu se transcriu acte

Ordinea in care trebuie asezate actele in dosarul de transcriere:
- Cere tip
- Originalul certificatului ce urmeaza a fi transcris + 2 copii xerox
- Dovada cetateniei romane (original + 2 copii xerox)
- Pasaportul moldovenesc + 2 copii xerox
- Buletin moldovenesc + 2 copii xerox
- Permisul de sedere + 2 copii xerox (daca este cazul)

Dupa caz: Pentru copiii minori
- Acordul parintelui care nu este cetatean roman
- Declaratie din partea ambilor parinti, precum ca stabilesc domiciliul copilului la adresa:(...orasul, strada, numarul si tara)

Dupa caz:
- Procura + 2 copii xerox
- Act de identitate persoana imputernicita + 2 copii xerox

ATENTIE: Pentru persoanele care prezinta ca dovada cetateniei romane, certificat eliberat de Ministerul Justitiei, trebuiesc anexate 2 copii xerox ale permisului de sedere (chiar daca este expirat) SAU declaratie data in fata ofiterului de stare civila (forrmular tip) precum ca nu a avut NICIODATA permis de sedere pe teritoriul Romaniei.

Actualizat: iunie 2010 (thx to ANDICOM)

maraDate: Marţi, 03-Apr-2012, 10:24 AM | Message # 851
Lieutenant
Grupă: Verificat
Reputaţie: 7
eu ieri am fost la bukuresti!!inradevar n-au putut ridica certificatele niste domni de la maresal averescu,si au ramas pe azi!!!

Adăugat (03-Apr-2012, 11:24 AM)
---------------------------------------------
cit despre str pechea 20,la depuus acte!!fiti atenti la procuri!!primesc pe cei care au procuri speciale!!adika mentionat in ele ce tip de operatie veti face!ex-pentru a depune si ridika certificatele de stare civila!!si inka si dovada de rudenie o sa vo ceara!pe multi iau intors inapoi ca nu aveau procuri corecte!!!

!!!!!!!!!!!!!!!!!

offfffffffffffDate: Marţi, 03-Apr-2012, 10:25 AM | Message # 852
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
cit face acum drumul spre bucuresti, ma intereseaza orice tip de transport

greu cu redobindirea asta

aurblackDate: Marţi, 03-Apr-2012, 10:59 PM | Message # 853
Sergent
Reputaţie: 5
Salutare tuturor. Va rog mult sa ma ajutati si pe mine, cei care cunosc.

Sora mea cind a depus Dosarul de Redobindire a Cetateniei Romane avea Numele de Fata.
Ulterior sa casatorit si a luat Numele sotului.
Acum recent, cind s-a programat la Consulatul de la Chisinau pentru depunerea Juramintului, a prezentat Buletin de Identitate moldovenesc nou, cu numele de familie al Sotului + Certificatul de Casatorie.
Cu toate aceste Certificatul de Cetatenie i-a fost eliberat pe Numele de Fata.
De ce oare au facut asa?????

La consulat mi-au zis ca nu este nici o problema, deoarece ea poate confirma idenditatea prin certificatul de casatorie, care demonstreaza schimbarea Numelui de familie.
Mie insa mi-e frica ca cei de la Bucuresti sa nu ma intoarca inapoi. Doar logic, la data eliberarii Certificatului de Cetatenie, ea purta deja Numele de familie al Sotului, fapt despre care i-a instiintat pe cei de la Consulatul Roman la Chisinau, odata ce a prezentat Copia Buletinului de Identitate moldovenesc, perfectat dupa schimbarea Numelui de Familie.

Poate a avut cineva o situatie similara?
Va multumesc anticipat.

arthurDate: Miercuri, 04-Apr-2012, 10:08 AM | Message # 854
Începator
Reputaţie: 1
Ptr aurblack: Certificatul de cetatenie se elibereaza pe numele avut la data depunerii dosarului. E imposibil sa dea cetatenie pe un nume diferit decat cel avut in dosar, sora poate sa si divorteze dar numele de fata nu il v-a lua nimeni.Asa ca nu-s probleme din acest punct de vedere.

O intrebare ptr cei care au depus dosar ptr certificate de nastere/casatorie la str. Pechea : CUM SE FACE PROGRAMARE? ca nr 021.222.04.48 ori e tot timpul ocupat ori "post deranjat telefonic" si sun din 5 in 5 minute.Cate persoane intra pe ora (la un calcul de max 200 pers pe zi si program de lucru 8.30-15.30 adica 7 ore ar veni 28 persoane, reusesc sa "rezolve" atatea persoane)?

aurblackDate: Miercuri, 04-Apr-2012, 12:51 PM | Message # 855
Sergent
arthur,
Iti multumesc frumos pentru raspuns.
Eu m-am programat la str. Perchea, la telefonul 021.222.04.48, pentru transcrierea certificatelor de nastere/casatorie.
M-am programat cu cca 2-3 saptamiini in urma (nu-mi amintesc exact). La acel moment prima zi disponibila era 11 aprilie.
Mi-a raspuns un domn foarte amabil. Am insistat si eu foarte mult pina ce mi-au raspuns.
Mi-a zis ca programarea iti garanteaza ca o sa treci in acea zi, dar nu-ti asigura si un numar de ordine pentru intrare. Ordinea de intrare se stabileste in dimineata zilei respective, de catre persoanele programate.

Va doresc bafta tuturor!!!

Mesaj editat de aurblack - Miercuri, 04-Apr-2012, 12:51 PM

OleandraDate: Miercuri, 04-Apr-2012, 4:00 PM | Message # 856
Sergent
Reputaţie: 3
Mie mi-au dat numar,dar voi vedea kind voi pleca!

Hai sa ne ajutam,dragi moldoveni!

maraDate: Miercuri, 04-Apr-2012, 5:16 PM | Message # 857
Lieutenant
insistati mult la tel!!intrati dupa ordinea telefonica,adika cum ati sunat,pe lista e asa!!...asta e sigur!!eu luni am fost si 100persoane sunt pe listele celea!!!si numai ei au intrat

Adăugat (04-Apr-2012, 6:16 PM)
si va da nr care sunteti inscrisi in ordinea telefonika!!!

!!!!!!!!!!!!!!!!!

aurblackDate: Joi, 05-Apr-2012, 9:38 AM | Message # 858
Sergent
Salutare din nou. Va rog sa-mi mai raspundeti la o intrebare.

Mama mea cind a depus Dosarul de Redobindire, tatal meu era in viata.
La dosar a fost anexat certificatul lor de casatorie.
Acum tatal meu este decedat.
Cum se depun documentele pentru Transcriere in acest caz?
Se solicita si Transcrierea Certificatului lor de Casatorie, sau doar a Certificatului de Nastere al mamei?
Este nevoie sa se anexeze la dosarul de transcriere toate certificatele urmatoare: de Casatorie a lor, de Nastere al tatalui, de Deces al tatalui???

Notarul mi-au zis ca la Bucuresti vor face o oarecare Mentiune de Deces (fapt despre care a mentionat in procura, ca merg eu la Bucuresti sa depun actele mamei).

Cine-mi poate explica care este procedura si ce acte urmeaza sa fie anexate la dosarele de transcriere in acest caz???

Va multumesc mult.
Cu respect, Aurel.

Mesaj editat de aurblack - Joi, 05-Apr-2012, 9:41 AM

decelusDate: Vineri, 06-Apr-2012, 2:14 PM | Message # 859
Lieutenant colonel
Reputaţie: 14
SALUTARE!ACUS AM UN AN DE CIND AM DEPUS LA TRANSCRIERE LA BUCURESTI,AM DAT LA TRANSCRIERE MAI MULTE ACTE,O PARTE DIN ELE AU VENIT,DAR O PARTE NU(P.S AU FOST RIDICATE PRIN PROCURA).....SI NU INTELEG CARE E MOTIVUL CA NU MI LE POATE RIDICA PE RESTUL PRIN PROCURA(DEOARECE TOT E LEGAL)...DE LA AUTORITATI AM PRIMIT RASPUNS CA-S TRANSCRISE.........CE SFAT PUTETI SA-MI DATI.... sad sad cHIAR ASA DE GREU SE RIDICA UN ACT TRANSCRIS???? sad

OleandraDate: Sâmbată, 07-Apr-2012, 8:22 AM | Message # 860
Sergent
Luminez putin pe cei interesati,sa nu pateasca ca mine!Joi am fost la Maresal Averescu sa-mi ridic actele!Am ajuns pe la 4 dimineata si oamenii nostri au facut deja o lista cu acei ce n-au trecut marti!!!Din cauza aceasta eram 127-a in loc de 30-a.Pe lista de ridicare a certificatelor de nastere erau 200 de oameni,ca au mai venit si dupa mine.Mai erau si liste mai mici pentru alte probleme.Aproape de opt romanul ne-a citit pe rind si care era le-a dat numar.A dat numai 70,s-a oprit la numarul 125 de pe lista noastra,eram nefericita ca intelesem ca am venit degeaba!Mai ales ca mai erau niste smekeri la poarta care tineau lista in miinile lor si oameni ce nu-si stiau numarul(cum sa nu-ti stii numarul?),deci cineva cred ca s-a inscris pe telefon contra plata sau nu stiu eu cum!Am facut pe la orele 14.00 o lista pe marti ca lumea pleca acasa,soferii ii impuneau si erau niste fete ce n-au dorit sa se inscrie la noi si au facut lista lor aparte cu vre-o 5 persoane ""sintem moldoveni foarte uniti"".Voi pleca luni,sa fiu mai devreme acolo ca ne-am inteles sa scrim pe cei ce vor mai veni si sa vad cu ochii mei ce se mai intimpla prin inprejurul primariei.Simt ca ne vom sfadi bine din cauza diferitor liste!Urati-mi succes!!!

anjelikapinteaDate: Sâmbată, 07-Apr-2012, 8:52 AM | Message # 861
Începator
SALUTARE,OLEANDRA CHIAR ASTEPTAM RASPUNSUL TAU CU NEREBDARE SA VAD CARE ESTE SITUATIA LA MOMEN LA RIDICAREA ACTELOR.DIN SPUSELE TALE VAD CA MARE ORDINE NU SA MAI FACUT ACOLO,AM PLANURI SA PLEC SI EU PE LUNI DAR NUSTIU CARE VA FI REZULTATUL....

@@@@@@@

OleandraDate: Sâmbată, 07-Apr-2012, 9:12 AM | Message # 862
Sergent
Am uitat sa spun ca la certificate de casatorie era rind viu si treceau foarte repede,dar nu la toti erau gata!Trebuia de indeplinit o cerere si copia la buletin si pasaport daca i-ai pentru tine,cu procura cred ca mai multe documente!Luati cu voi si xerocopiati de mai multe ori toate documentele!Mentiunea de divort sau alte mentiuni pentru ce-i ce-au dat documentele la Maresal Averescu-tot la Maresal le fac mai departe in fiecare zi de luni pina vineri.Ceilalti dupa data de 19 martie la Pechea 20!Cei ce dau la mentiuni le dau numere dimineata,ce-i ce le i-au pot veni dupa masa!Dar nu va bazati prea mult,ca nu stiu cu ce picior se scoala romanul dimineata! sad

Adăugat (07-Apr-2012, 10:12 AM)
I-mi pare bine ca-i este cuiva de folos!Si-mi pare rau ca altii nu-si dau interesul!Ne vedem acolo!Succes!

anjelikapinteaDate: Sâmbată, 07-Apr-2012, 9:39 AM | Message # 863
Începator
Oleandra aveti vre-o lista de programare pe marti?as vrea sa ma programez si eu ,nu cunosti de la ce data se eliberaza, deja actele transcrise?

@@@@@@@

OleandraDate: Sâmbată, 07-Apr-2012, 11:10 AM | Message # 864
Sergent
Lista e la fetele ce traiesc la Bucuresti si cineva din ele v-a fi prezent luni dimineata la poarta,poate voi veni si eu mai devreme!
E buna ideea de a ne inscri pe forum sau la un telefon 50 de oameni si sa nu facem drumuri in plus!
Nu stiu,dar cred ca pe cele din ianuarie,ca din februarie am vazut la o fata nu erau gata,dar inca cum i-ti merge!Suna,am scris mai inainte la pag.17!

anjelikapinteaDate: Sâmbată, 07-Apr-2012, 11:27 AM | Message # 865
Începator
am sunat dar mi sa spus ca nu fac programare la eliberarea actelor este rind viu,sau te referi la inscrierea care o fac fetele din Bucuresti.Cunosti vreun numar de tel....?

@@@@@@@

OleandraDate: Sâmbată, 07-Apr-2012, 11:37 AM | Message # 866
Sergent
decelus,Acum prin procura dau si i-au numai rudele!Poate cineva te duce de nas!

decelusDate: Sâmbată, 07-Apr-2012, 1:03 PM | Message # 867
Lieutenant colonel
OLEANDRA SI ANJELIKA SUCCES ,DAR VA ROG DIN SUFLET SCRETI-NE CARE ESTE SITUATIA..........

DOSAR DEPUS: 23 IUNIE 2010 IASI
Dosar nr:458**
ORDIN:221 DIN 27.04.2011,JURAMINT 18 MAI
Ti-a placut Raspunsul utilizatorului, Adauga un PLUS la Reputatie!

OleandraDate: Sâmbată, 07-Apr-2012, 1:09 PM | Message # 868
Sergent
decelus, Voi scri numaidekit!
anjelikapintea, nu stiu,am plecat prea repede,daca ti-au spus la telefon ca sint gata,cred ca asa este!

decelusDate: Sâmbată, 07-Apr-2012, 1:18 PM | Message # 869
Lieutenant colonel
La solicitarea dvs., vă facem cunoscut faptul ca au fost emise aprobarile în vederea intocmirii actelor de stare civila, (nr. inregistrare XXXXX ) si au fost intocmite certificatele.
Precizam, ca eliberarea certificatelor transcrise se face numai in zilele de luni, marti, miercuri si joi, intre orele 13-15.00.
(luni 2 ianuarie 2012 nu se lucreaza cu publicul)

Stare Civila Sector 1,

eU AM PRIMIT ASA E-MAIL INAINTE DE ANUL NOU....DAR ACUM NU MAI INTELEG NIMIK sad

DOSAR DEPUS: 23 IUNIE 2010 IASI
Dosar nr:458**
ORDIN:221 DIN 27.04.2011,JURAMINT 18 MAI
Ti-a placut Raspunsul utilizatorului, Adauga un PLUS la Reputatie!

OleandraDate: Sâmbată, 07-Apr-2012, 1:54 PM | Message # 870
Sergent
anjelikapintea, uita-te sus de tot si intra in scrisorile tale private!

steleaadelaDate: Duminică, 08-Apr-2012, 12:36 PM | Message # 871
Începator
Salut la toti. Cine poate sa-mi raspunda..... am trimis actele pentru tarnscriere in ramania prin procura la data de 20 ianuarie 2012 si inca nu mi-au venit. Doamna prin care am facut procura spune sa mai astept caci acum dureaza mai mult eliberarea. Stie cineva cum lucreaza acum cei din RO? A primit cineva de curind acte de acolo? mersi

adela

OleandraDate: Duminică, 08-Apr-2012, 1:33 PM | Message # 872
Sergent
steleaadela, Corect ti-a spus.N-au lucrat aproape o luna.Suna la Bucurest si intreaba.Cred ca pina la sfirsitul lunii ti le aduce.Eu i-au pentru luna decembrie!

36997912Date: Duminică, 08-Apr-2012, 6:36 PM | Message # 873
Începator
Spunetimi va rog frumos:am primit deja certificatul de cetatanie romina,si as dori sa plec la Burcuresti ca sa depun actele pentru C.N.P,certificat de nastere, si certificat de casatorie dar nu stiu precis ce fel de docomente am nevoie? Va rugam sa ma ajutati.Si in plus la aceasta trebuie sa depun si pentru doi copii minnori(12 ani si respectiv 17 ani).

aurblackDate: Luni, 09-Apr-2012, 12:41 PM | Message # 874
Sergent
Buna ziua tuturor.
Spuneti va rog ce acte trebuiesc prezentate pentru ridicarea documentelor de la la Maresal Averescu, transcrise pina la 19 martie 2012.
Urmeaza sa le ridic pe ale mele proprii (de nastere si casatorie) si pe ale rudelor pentru care am depus prin procura.
In afara de Buletinul meu de Identitate si Procura de la persoanele respective mai trebuiesc careva acte?

Va multumesc anticipat.

tatyana_conDate: Luni, 09-Apr-2012, 11:28 PM | Message # 875
Major general
Reputaţie: 37
Stie cineva daca pot s-o programez pe mama mea pentru transcrierea actelor de starea civila? Sau programarea se face doar personal?
Si inca una... Cand te programez telefonic ce informatii cer ei pentru a te programa (numai numele/prenumele sau si alt ceva)?

Multumesc anticipat...

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

aurblackDate: Marţi, 10-Apr-2012, 6:43 AM | Message # 876
Sergent
Quote (tatyana_con)
Stie cineva daca pot s-o programez pe mama mea pentru transcrierea actelor de starea civila? Sau programarea se face doar personal?
Si inca una... Cand te programez telefonic ce informatii cer ei pentru a te programa (numai numele/prenumele sau si alt ceva)?

tatyana_con, eu cind m-am programat pentru depunere la str.Perchea 20, Dl amabil de la telefon m-a intrebat daca mai am pe cineva de programat sau sint doar eu. Respectiv, la sigur se poate sa o programezi si pe mama (daca n-au mai inventat ceva de atunci :(( ).
La telefon mi-au cerut doar Numele si Prenumele persoanei care va veni la Bucuresti pentru transcriere.
Bafta.

tatyana_conDate: Marţi, 10-Apr-2012, 9:43 AM | Message # 877
Major general
aurblack, multumesc frumos pentru raspuns!

Adăugat (10-Apr-2012, 10:43 AM)
Am reusit sa sun la ei... Programarile se fac pentru sfarsitul lunii iunie!

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

mircea75Date: Marţi, 10-Apr-2012, 11:57 AM | Message # 878
Începator
Buna ziua tuturor.
Spuneti va rog ce acte trebuiesc prezentate pentru ridicarea documentelor de la la Maresal Averescu, transcrise pina la 19 martie 2012.
Urmeaza sa le ridic pe ale mele proprii (de nastere si casatorie) si pe ale rudelor pentru care am depus prin procura.
In afara de Buletinul meu de Identitate si Procura de la persoanele respective mai trebuiesc careva acte?

Va multumesc anticipat.

MIRCEA

Natalia2012Date: Marţi, 10-Apr-2012, 1:05 PM | Message # 879
Sergent
Fiti amabili, spuneti-mi si mie un numar de telefon pe care se fac programarile pentru transcrierile certificatelor de nastere, de casatorie... la Sectorul 1 Bucuresti, str.Perchea 20, pentru ca eu tot sun pe nr. +40212220448 si da mereu ocupat, nu am nici o sansa, mi-am pierdut deja 2 zile fara nici un rezultat sad .Si inca ceva: daca in certificatul de divort se vede clar ca eu nu mi-am schimbat numele de familie dupa casatorie, atunci mai am nevoie de extrasul de pe certificatul de casatorie?

bravo

maraDate: Marţi, 10-Apr-2012, 1:58 PM | Message # 880
Lieutenant
nu exista alt numar,sau alta modalitate de a suna!!insista la nr acesta!incearca dimineata la 8 30!!

!!!!!!!!!!!!!!!!!

liruDate: Marţi, 10-Apr-2012, 1:59 PM | Message # 881
Major
Reputaţie: 11
Natalia2012,
vezi mesajul
http://vreau-cetatenie.eu/forum/22-36-25266-16-1333127770

depus: 29.11.10 Chisinau
ordin: 20.12.11
juramint: 26.01.12
CN: 24.05.12 Bucuresti
Pasaport: 19.06.12 Iasi

aurblackDate: Marţi, 10-Apr-2012, 2:07 PM | Message # 882
Sergent
Quote (koshevoi)
O intrebare, la Bucuresti este posibil de depus pentru transcrierea certificatului de nastere si cel de casatorie concomitent sau cel de casatorie se transcrie dupa obtinerea celui de nastere (ca la ambasada de la Chisinau)? Merci.

Eu am depus pentru transcrierea ambelor concomitent (Nastere/Casatorie)
Conditia e ca: pentru fiecare Act se depune dosar separat.

Mesaj editat de aurblack - Marţi, 10-Apr-2012, 2:08 PM

tatyana_conDate: Marţi, 10-Apr-2012, 3:10 PM | Message # 883
Major general
Natalia2012, am sunat azi pe la orele 10 si dupa vreo 15 minute in care sunam in continuu mi-au raspuns. Nu stiu daca e vreo diferenta daca suni din Ro sau din Md, eu sunam din Ro...

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

Natalia2012Date: Marţi, 10-Apr-2012, 3:20 PM | Message # 884
Sergent
Ok, va multumesc, am reusit sa ma programez online: programari.online@starecivila1.ro , e mult mai simplu.

Adăugat (10-Apr-2012, 4:20 PM)
Am certificat de divort. De extrasul de pe actul de casatorie am nevoie daca nu mi-am schimbat numele de familie dupa casatorie?

bravo

tatyana_conDate: Marţi, 10-Apr-2012, 5:41 PM | Message # 885
Major general
Natalia2012, zi-mi te rog frumos pe cand ai fost programata?...

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

36997912Date: Marţi, 10-Apr-2012, 7:56 PM | Message # 886
Începator
Spunetimi va rog frumos:am primit deja certificatul de cetatanie romina,si as dori sa plec la Burcuresti ca sa depun actele pentru C.N.P,certificat de nastere, si certificat de casatorie dar nu stiu precis ce fel de docomente am nevoie? Va rugam sa ma ajutati.Si in plus la aceasta trebuie sa depun si pentru doi copii minnori(12 ani si respectiv 17 ani).

cica_m01Date: Marţi, 10-Apr-2012, 8:53 PM | Message # 887
Începator
Oleandra, spune-ne cum a fost azi la eliberari acte transcrise pe Averescu.
Multumesc

Natalia2012Date: Miercuri, 11-Apr-2012, 7:04 AM | Message # 888
Sergent
tatyana_con, am fost programata pe 27.06.2012

bravo

AnushkajiDate: Miercuri, 11-Apr-2012, 9:15 AM | Message # 889
Lieutenant
Spuneti va rog, poate cineva ma poate ajuta, daca il trimit pe tatal meu la Bucuresti, sa depuna pentru transcrierea actelor (certificatele de nastere si casatorie), pentru mine, fiica mea si mama mea şi respectiv pentru el, atunci trebuie sa-i facem 2 procuri speciale la notar (una din partea mamei mele si una din partea mea? pentru copilul meu minor e nevoie doar de declaratia privind acordul parintilor?) la notar mai este nevoie de legalizat ceva? Va multumesc anticipat!!!!!!!!

Adăugat (11-Apr-2012, 10:15 AM)
Si inca o intrebare, inca nu am depus juramintul (pina la nr. de ordin al meu mai este ..), ma pot oare programa prin telefon pentru transcriere? p.s. pina voi depune juramintul ma tem sa nu fie deja programarea pentru septembrie ))

corin_aDate: Miercuri, 11-Apr-2012, 9:40 AM | Message # 890
Lieutenant
buna,
spuneti-mi va rog cine shtie... programarea la bucuresti pentru transcrierea certificat de nastere, intradevar dureaza atata timp? adica daca sun azi ma programez doar prin iunie-iule?
mersi

cetatean roman din 10.04.2012

liruDate: Miercuri, 11-Apr-2012, 9:43 AM | Message # 891
Major
Care este procedura de inscriere a CNP-urilor in cert de casatorie?
Certificatul este, dar fara ele.

Adăugat (11-Apr-2012, 10:43 AM)
corin_a,
reesind din cele spuse pe forum asa iese
http://vreau-cetatenie.eu/forum/22-36-25595-16-1334120682

corin_aDate: Miercuri, 11-Apr-2012, 9:53 AM | Message # 892
Lieutenant
liru,
ok, mersi, sa inteleg ca cam peste vro 3 luni i-ti fac programarea... da?

altceva daca shtie cineva, certificat de nastere cu mentiune de divort se face doar la Bucuresti sau si la consulat in Chisinau??

cetatean roman din 10.04.2012

iulius_dkDate: Miercuri, 11-Apr-2012, 9:59 AM | Message # 893
Sergent
corin a,certificatul de nastere cu mentiunea de divort se fac doar la Bucuresti si dureaza...eu astept 4 luni si nu le am inca... Bafta!

liruDate: Miercuri, 11-Apr-2012, 11:03 AM | Message # 894
Major
corin_a,
nu este un termen stabilit
cind sunt locuri libere atunci ei programeaza
dar poti sa intrebi daca este ceva mai devreme
eu asa am facut si m-am programat peste o saptamina, mi-au spus ca s-a eliberat un loc(cica cineva a refuzat).

gladiatorDate: Miercuri, 11-Apr-2012, 3:52 PM | Message # 895
Începator
am fost ieri pentru a ridica certificatele transcrise.
În liste sau scris 180 persoane.Eu am fost al 9, m-am înscris luni seara.
De marti și joi care n-au reușit erau 24 persoane, care au trecut primii, astfel eu am obtinut bon cu nr.33 și am întrat pe la 12.45. Au primit bonuri 138 persoane. La orele 16.00 întrase 54 persoane.
Am depus actele pentru transciere la 16.01.2012 pe certificatele de naștere era înscris că au fost transcrise la 13.03.2012, iar pe cel de căsătorie la 22.02.2012.

iulius_dkDate: Miercuri, 11-Apr-2012, 9:06 PM | Message # 896
Sergent
gladiator,merci mult pentru informatie!!!

OleandraDate: Vineri, 13-Apr-2012, 9:18 AM | Message # 897
Sergent
Corect spune gladiator, Am ajuns si eu marti la Bucuresti.Fetele de joi au facut lista la cei care au ramas,dar au venit oameni luni si au facut lista lor aparte scriindu-se primii.Dintre acestia mai multi sint acei ce se ocupa mai departe cu documente multe,parca nici nu sar fi intimplat nimic la primarie!Au fost si oameni ce au dormit acolo linga poarta!
Eu am dat documentele la transcriere pe 15 decembrie,certificatul de casatorie era gata pe 1 februarie,al fetei tot atunci dar certificatul meu de nastere nu e gata!!!Cred ca l-au pus undeva si nu-l gasesc!Am racit cu drumurile acestea si sint disperata!

AnushkajiDate: Vineri, 13-Apr-2012, 10:01 AM | Message # 898
Lieutenant
Salut! chiar e posibil daca ai inscriere concreta pentru depunerea actelor la transcriere, sa nu te primeasca in acea zi? merci!

Natalia2012Date: Vineri, 13-Apr-2012, 10:22 AM | Message # 899
Sergent
Spuneti-mi, va rog, ce se intampla daca am depasit termenul de 6 luni de la depunerea juramantului si sunt programata doar in iunie pentru transcriere? Care va fi pretul unul certificat?

bravo

OleandraDate: Vineri, 13-Apr-2012, 10:49 AM | Message # 900
Sergent
La programarea de la Pechea 20 intreaba numai familia si numele,puteti sa va programati chind doriti!Programeaza peste asa de mult timp fiidca sint oameni ce se programeaza de 10 ori,suna de 100 de ori sa intrebe ceva,cum se spune la noi"на всякий пожарный"!
In certificatul de casatorie nu se pune CNP-ul!
Pe procura avem voie sa dam documente numai pentru 2 persoane,in procura sa fie scrisa adresa unde dorim sa depunem si pentru ce anume(ex:sa depuna si sa ridice certificatul de nastere,casatorie...)Copiii dupa 14 ani fac procura!
Se legalizeaza la notar numai traducerea documentelor ce sint in alta limba.Trebuie de avut cu sine toate documentele(toate pasapoartele,buletinele,certificatele+cite vre-o 5 copii),pe cine e procura trebuie sa-si faca vre-o zece copii de buletin si pasaport-vor prinde bine!

Adăugat (13-Apr-2012, 11:49 AM)
Natalia2012, La Bucuresti e degeaba,la noi i-mi pare 110 euro.
Anushkaji, La pechea 20 cred ca treci in ziua chind esti programat,pina una alta e putina ordine,mai tirziu vedem!

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Transcriere adeverinta de nastere la Bucuresti
Pagina 18 din 31«1216171819203031»
Căutare: