Transcriere adeverinta de nastere la Bucuresti - Pagina 23 - Forum Cetăţenie
Miercuri, 30-Iul-2014, 6:58 AM
Bine ai venit Oaspete |

Transcriere adeverinta de nastere la Bucuresti - Pagina 23 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 23 din 31«1221222324253031»
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Transcriere adeverinta de nastere la Bucuresti
Transcriere adeverinta de nastere la Bucuresti
adminDate: Sâmbată, 23-Ian-2010, 12:36 PM | Message # 1
General
Grupă: Administrator
Reputaţie: 68
Statut: Offline
Dosarul se depune la starea civila in Bucuresti, sectorul 1 la adresa: B-dul Mareşal Averescu nr. 17.
Program: L–J : 9 - 15.30 ; V: 9-13
Eliberari acte: L-J 14.30-15 ; V – !!! Nu se transcriu acte

Ordinea in care trebuie asezate actele in dosarul de transcriere:
- Cere tip
- Originalul certificatului ce urmeaza a fi transcris + 2 copii xerox
- Dovada cetateniei romane (original + 2 copii xerox)
- Pasaportul moldovenesc + 2 copii xerox
- Buletin moldovenesc + 2 copii xerox
- Permisul de sedere + 2 copii xerox (daca este cazul)

Dupa caz: Pentru copiii minori
- Acordul parintelui care nu este cetatean roman
- Declaratie din partea ambilor parinti, precum ca stabilesc domiciliul copilului la adresa:(...orasul, strada, numarul si tara)

Dupa caz:
- Procura + 2 copii xerox
- Act de identitate persoana imputernicita + 2 copii xerox

ATENTIE: Pentru persoanele care prezinta ca dovada cetateniei romane, certificat eliberat de Ministerul Justitiei, trebuiesc anexate 2 copii xerox ale permisului de sedere (chiar daca este expirat) SAU declaratie data in fata ofiterului de stare civila (forrmular tip) precum ca nu a avut NICIODATA permis de sedere pe teritoriul Romaniei.

Actualizat: iunie 2010 (thx to ANDICOM)

casablanca1983Date: Luni, 21-Mai-2012, 7:54 AM | Message # 1101
Lieutenant
Grupă: Verificat
Reputaţie: 1
Quote (rigu)
Este necesar in cazul transcrierii actelor copiilor, care poarta numele de familie a tatalui. Sau in cazul in care femeia dupa divort si-a pastrat numele de familie a fostului iubit sot

Rigu salut. Uite situatia mea. In prima casatorie fostul sot a luat numele meu de familie din unele motive, copilul nascut in aceasta casatorie este evident pe numele meu de familie, dupa divort fostul sot si-a schimbat numele de familie care era inainte de casatorie. La a doua casatorie eu iarasi nu mi-am schimbat numele de familie, copilul nascut in aceasta casatorie poarta numele de familie a sotului. Eu trebuie sa fac mentiune de divort daca numele meu de familie a ramas neschimbat?

Dosar 39***/2010
depus 10-08-2010 Bucuresti
Solutionare: Regasita in ordin pe 26.01.2012
Actele transcrise 06.09.2012 la Bucuresti
Mentiunea de divort 12 octombrie 2012.
Pasaportul Roman 14 noiembrie 2012.

riguDate: Luni, 21-Mai-2012, 8:11 AM | Message # 1102
Lieutenant general
Reputaţie: 50
Quote (casablanca1983)
Rigu salut. Uite situatia mea. In prima casatorie fostul sot a luat numele meu de familie din unele motive, copilul nascut in aceasta casatorie este evident pe numele meu de familie, dupa divort fostul sot si-a schimbat numele de familie care era inainte de casatorie. La a doua casatorie eu iarasi nu mi-am schimbat numele de familie, copilul nascut in aceasta casatorie poarta numele de familie a sotului. Eu trebuie sa fac mentiune de divort daca numele meu de familie a ramas neschimbat?

Este necesar daca transcrii si actele primului copil. Din motiv ca in certificatul lui de nastere esti tu ca mama cu numele tau de familie si presupun eu, tatal cu numele (tau) de familie care la ziua de astazi nu coincide cu actele care le are. Iar cand prezinti spre transcriere actele copilului sunt necesare si actele parintilor. Evident ca apare intrebarea logica de unde exista diferenta la numele de familie a tatalui. Raspunsul poate fi prezentat doar:
- casatorie/divort
- decizie judecatoreasca de schimbare a numelui

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

casablanca1983Date: Luni, 21-Mai-2012, 10:22 AM | Message # 1103
Lieutenant
Quote (rigu)
Este necesar daca transcrii si actele primului copil. Din motiv ca in certificatul lui de nastere esti tu ca mama cu numele tau de familie si presupun eu, tatal cu numele (tau) de familie care la ziua de astazi nu coincide cu actele care le are. Iar cand prezinti spre transcriere actele copilului sunt necesare si actele parintilor. Evident ca apare intrebarea logica de unde exista diferenta la numele de familie a tatalui. Raspunsul poate fi prezentat doar:
- casatorie/divort
- decizie judecatoreasca de schimbare a numelui

Ai dreptate. Atunci ce acte ar trebui sa mai prezint de a fostului sot? In certificatul de divort este scris ca in urma divortului eu sunt cu numele de familie cutare si el cutare. Ramine sa mai prezint copia certificatul lui de nastere si copia buletinului de identitate? Trebuie sa le legalizez daca prezint copiile?

Dosar 39***/2010

riguDate: Luni, 21-Mai-2012, 10:34 AM | Message # 1104
Lieutenant general
Quote (casablanca1983)
Ai dreptate. Atunci ce acte ar trebui sa mai prezint de a fostului sot? In certificatul de divort este scris ca in urma divortului eu sunt cu numele de familie cutare si el cutare. Ramine sa mai prezint copia certificatul lui de nastere si copia buletinului de identitate? Trebuie sa le legalizez daca prezint copiile?

Da. CN si buletin. Copiile simple se prezinta impreuna cu originalul, sau doar copii autentificate la notar.

+ declaratia ambilor parinti ca sunt de acord cu domiciliul copilului la adresa X.
+ consimţământul notarial al celuilalt părinte cetăţean străin cu privire la transcrierea certificatului de naştere al copilului minor;

Detalii aici Actele necesare

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

casablanca1983Date: Luni, 21-Mai-2012, 10:36 AM | Message # 1105
Lieutenant
Quote (rigu)
Da. CN si buletin. Copiile simple se prezinta impreuna cu originalul, sau doar copii autentificate la notar.

+ declaratia ambilor parinti ca sunt de acord cu domiciliul copilului la adresa X.
+ consimţământul notarial al celuilalt părinte cetăţean străin cu privire la transcrierea certificatului de naştere al copilului minor;

Detalii aici Actele necesare

Merci mult mult!

Dosar 39***/2010

koshevoiDate: Luni, 21-Mai-2012, 11:39 PM | Message # 1106
Sergent
Quote (rigu)

Aceasta declaratie este necesara de la ambii parinti sau numai de la cel cu cetatenie romana?
Pe site sctrie: -declaraţia din partea părintelui care solicită transcrierea certificatului de naştere al copilului minor cu privire la domiciliul acestuia, în cazul în care părinţii acestuia au domicilii diferite. Cum totusi e corect? Se face la notar sau nu? Cine poate sa-mi spuna precis. Merci.

P.S. Cererile pentru transcrierea CN a copiilor mei le voi depune eu personal.

Mesaj editat de koshevoi - Marţi, 22-Mai-2012, 8:55 AM

riguDate: Marţi, 22-Mai-2012, 8:10 AM | Message # 1107
Lieutenant general
daca le depui personal, atunci declaratia respectiva o vei semna pe loc

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

koshevoiDate: Marţi, 22-Mai-2012, 8:41 AM | Message # 1108
Sergent
rigu, merci.

arthurDate: Marţi, 22-Mai-2012, 12:04 PM | Message # 1109
Începator
Grupă: User
Salutare, caut si eu o informatie completa cu actele necesare (original,copii,copii legalizate) pentru depunerea unui dosar cu certificat de nastere si a unui dosar cu certificat de casatorie.
Am gasit aici ceva (jos la anexa): http://www.primariasector1.ro/articol....-civila
dar imi par putine si e ceva general, pe mine ma intereseaza ptr fiecare dosar in parte.
Multumesc.

riguDate: Marţi, 22-Mai-2012, 12:23 PM | Message # 1110
Lieutenant general
vezi aici e toata lista: http://starecivila1.ro/transcriere-acte/

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

liudka_89Date: Marţi, 22-Mai-2012, 10:00 PM | Message # 1111
Începator
Reputaţie: 0
Buna ziua...spuneti-mi va rog, am dubla cetatenie - romana si moldoveneasca, am nascut la Italia....acuma am venit la md pentru ai face copilului documentele romanesti.De la Italia mi sa dsat doar un extras cu confirmarea ca am nascut acolo si toate datele copilului. Iam facut si certificat de nastere mold. acum am problema sa fac pe cel roman..miau zis ca la Chisinau nu pot sai face , trebuie doar la Bucuresti...Care e procedura?

v

riguDate: Marţi, 22-Mai-2012, 10:45 PM | Message # 1112
Lieutenant general
Daca ai născut in Italia, atunci si in certificatul de naștere MD scrie ca ai născut acolo, si esta e motivul ca ți-au refuzat cei de la consulatul din Chisinau?
De la ei trebuie sa ceri transcrierea certificatului de naștere moldovenesc.
Sau la consulatul din Italia sa ceri înregistrarea nasterii.
Altfel intr-adevăr trebuie sa mergi la Bucuresti sa inregistrezi nasterea
Vezi pe www.starecivila1.ro rubrica cu înregistrarea nasterii. Sfatul meu este sa nu mergi la București cu transcriere ca o sa-ți scuipi sufletul...

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

liudka_89Date: Miercuri, 23-Mai-2012, 10:52 AM | Message # 1113
Începator
Da, in certificatul de nastere mold asa si scrie ca in Italia...Insa cei de la Consulatul din Chisinau nu pot sami faca transcrierea, fiindca ei zic ca cel mold e transcris, si pe baza lui nu pot face...Cum sa inteleg, ca la Consulatul roman din Italia sa ne faca certificatul de nastere roman? e posibil?

v

riguDate: Miercuri, 23-Mai-2012, 11:34 AM | Message # 1114
Lieutenant general
Quote (liudka_89)
Da, in certificatul de nastere mold asa si scrie ca in Italia...Insa cei de la Consulatul din Chisinau nu pot sami faca transcrierea, fiindca ei zic ca cel mold e transcris, si pe baza lui nu pot face...Cum sa inteleg, ca la Consulatul roman din Italia sa ne faca certificatul de nastere roman? e posibil?

Da, ei trebuie sa inregistreze nasterea copilului, voi fiind cetateni romani, care ati nascut un copil in strainatate.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

liudka_89Date: Miercuri, 23-Mai-2012, 12:13 PM | Message # 1115
Începator
Dar acest lucru poate sal faca tatal copilului, fara noi? sau e neaparat sa fie prezent s copilul (fiindca la moment nu am nici un document ca sa pot trece hotarele Moldovei). Si daca sunteti la curent, in cit timp la Italia obtii acest cerificat de nastere (daca stie cineva), si la Bucuresti cit timp? ca sa stiu unde mai bine e de depus...Am nevoie de acest certificat de nastere romanesc in timp cit mai scurt.

v

riguDate: Miercuri, 23-Mai-2012, 12:50 PM | Message # 1116
Lieutenant general
Quote (liudka_89)
Dar acest lucru poate sal faca tatal copilului, fara noi? sau e neaparat sa fie prezent s copilul (fiindca la moment nu am nici un document ca sa pot trece hotarele Moldovei). Si daca sunteti la curent, in cit timp la Italia obtii acest cerificat de nastere (daca stie cineva), si la Bucuresti cit timp? ca sa stiu unde mai bine e de depus...Am nevoie de acest certificat de nastere romanesc in timp cit mai scurt.

Poate sa-l faca oricine din parinti (cetatean roman).
Nu stiu exact termenii, insa presupun ca ar fi aceleasi ca si la Chisinau: 48 ore pentru cei nascuti dupa '80, si 30 zile pana in '80.
vezi detalii aici: http://roma.mae.ro/node/280

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

liudka_89Date: Miercuri, 23-Mai-2012, 2:37 PM | Message # 1117
Începator
Multumesc mult de ajutor...

v

dima_007Date: Miercuri, 23-Mai-2012, 3:40 PM | Message # 1118
Colonel
Reputaţie: 18
pentru liudka89. Daca esti in italia mergi la consulatul roman si ei iti vor face certificat de inregistrare pentru copil, iar daca nu poti dute la bucuresti numai ca acolo e mare harmalai. Din cite stiu eu cu foaia de inregistrare a copilului din italia mergi la consulatul roman, ei iti dau o alta foaie de inregistrare cu care mergi la bucuresti sau daca aveti domiciliu in romania mergi in localitatea respectiva. nu se face certificat de nastere la consulat.

BDumi

riguDate: Miercuri, 23-Mai-2012, 4:12 PM | Message # 1119
Lieutenant general
Quote (dima_007)
pentru liudka89. Daca esti in italia mergi la consulatul roman si ei iti vor face certificat de inregistrare pentru copil, iar daca nu poti dute la bucuresti numai ca acolo e mare harmalai. Din cite stiu eu cu foaia de inregistrare a copilului din italia mergi la consulatul roman, ei iti dau o alta foaie de inregistrare cu care mergi la bucuresti sau daca aveti domiciliu in romania mergi in localitatea respectiva. nu se face certificat de nastere la consulat.

dima_007, vezi link-ul care l-am dat. Scrie negru pe alb ca se elibereaza certificat de nastere la consulatul din Italia. E si normal sa fie asa servicii pentru romanii care locuiesc in afara tarii.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

liudka_89Date: Joi, 24-Mai-2012, 6:38 PM | Message # 1120
Începator
Eu acuma sunt in R.Moldova.... dar e posibil ca sotul meu, care vrea sa-si faca viza de domiciliu la Bacau, dupa asta sa faca certificatul de nastere pentru copil acolo?

v

riguDate: Joi, 24-Mai-2012, 6:57 PM | Message # 1121
Lieutenant general
Daca sotul tau va avea viza de domiciliu la Bacau, poate sa faca la primaria in raza careia se afla domiciliul lui.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

liudka_89Date: Joi, 24-Mai-2012, 8:25 PM | Message # 1122
Începator
Si tot trebuie programare? In cit timp se face, nu sunteti la curent? sau tot in 48 ore.

v

riguDate: Joi, 24-Mai-2012, 9:11 PM | Message # 1123
Lieutenant general
Quote (liudka_89)
Si tot trebuie programare? In cit timp se face, nu sunteti la curent? sau tot in 48 ore.

In mod normal 60 zile.
Deja fiecare primarie isi organizeaza individual lucrul, si respectiv e la decizia primariei sa fie programare sau nu, trebuie pe loc sa verificati, sau sa cautati sa vedeti daca are vre-un site ceva... cool

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

Mesaj editat de rigu - Joi, 24-Mai-2012, 9:11 PM

tatyana_conDate: Joi, 24-Mai-2012, 10:32 PM | Message # 1124
Major general
Reputaţie: 37
liudka_89, la Bacau nu e nevoie de programare, nu e rand acolo. Lasa sotu' sa se apropie la Starea Civila (se afla in spatele centrului comercial "Luceafarul"). Eu am nascut in Bacau, iar sotul meu a facut certificatul de nastere al copilului intr-o zi sau ceva de genu asta...adica foarte repede. Si fara prezenta mea, doar cu actele mele de identitate.
Iar termenul probabil difera, caci sunt 2 proceduri diferite: de transcriere a CN moldovenesc si de inregistrare a nasterii in strainatate al cetateanului roman.

Adăugat (24-Mai-2012, 11:32 PM)
---------------------------------------------
Mai am si eu o intrebare, cine cunoaste... In lista actelor necesare pentru transcriere figureaza originalele ale Buletinului de Identitate moldovenesc si Pasaportului moldovenesc.
Intrebarea mea e urmatoare: in cazul in care actele nu se depun personal, ci prin PROCURA, tot e nevoie de originalul Pasaportului moldovenesc al persoanei a carei actele se transcriu?

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

liudka_89Date: Joi, 24-Mai-2012, 10:47 PM | Message # 1125
Începator
multumesc mult

v

gilliana84Date: Vineri, 25-Mai-2012, 9:17 AM | Message # 1126
Începator
am revenit cu informatii noi!!!! ieri adica pe 24.05 am fost sa ridic certif de nastere transcris la Pechea 20, se face o lista(pe viu) cu persoanele care sunt acolo si se intra,e foarte organizat totul . Cititi cu atentie datele am vazut ca a fost o Doamna careia ia gresit o litera. Bafta la toata lumea

Adăugat (25-Mai-2012, 10:17 AM)
urmeaza sa fac buletinul in orasul de domiciliu si gataaaaaaaa.Traiesc in Romania .

riguDate: Vineri, 25-Mai-2012, 4:52 PM | Message # 1127
Lieutenant general
Quote (tatyana_con)
in cazul in care actele nu se depun personal, ci prin PROCURA, tot e nevoie de originalul Pasaportului moldovenesc al persoanei a carei actele se transcriu?

Da, este nevoie de original, pentru a fi comparat cu copia prezentata. Daca nu originalul, atunci trebuie de prezentat copie autentificata la notar

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

tatyana_conDate: Vineri, 25-Mai-2012, 5:23 PM | Message # 1128
Major general
rigu, mersi pt raspuns. Oare la ce bun le trebuie si pasaportul, daca se prezinta si buletinul? Mai ales daca actele nu se vor depune personal ci prin procura. Poate omu' respectiv nici nu are pasaport... Sau ei verifica daca ai depus personal dosarul sau prin intermediar?

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

riguDate: Vineri, 25-Mai-2012, 5:28 PM | Message # 1129
Lieutenant general
Quote (tatyana_con)
rigu, mersi pt raspuns. Oare la ce bun le trebuie si pasaportul, daca se prezinta si buletinul? Mai ales daca actele nu se vor depune personal ci prin procura. Poate omu' respectiv nici nu are pasaport... Sau ei verifica daca ai depus personal dosarul sau prin intermediar?

Nu am un raspuns argumentat oficial la intrebarile astea.
Insa eu gandesc asa: daca este prezentat spre transcriere un certificat de nastere din RM, inseamna ca cetateanul respectiv este si cetatean al RM. Cum sa demonstrezi asta? evident cu buletin sau pasaport.
Dar iata pentru ce le trebuie lor asta?... aici m-am blocat/enervat si ma duc sa fumez o tigara cool cool cool

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

tatyana_conDate: Vineri, 25-Mai-2012, 5:32 PM | Message # 1130
Major general
rigu, imi pare nespus de rau ca am daunat grav sanatatii Dvs.

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

riguDate: Vineri, 25-Mai-2012, 5:56 PM | Message # 1131
Lieutenant general
Quote (tatyana_con)
rigu, imi pare nespus de rau ca am daunat grav sanatatii Dvs.

Nu tu, dar eu... cool

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

iulius_dkDate: Sâmbată, 26-Mai-2012, 11:07 AM | Message # 1132
Sergent
Rigu.vezi sa nu duci lumea in eroare!!! si eu am avut divort,dar nimeni nu mi-a cetrut CC.Este necesar sa prezinti EXTRASUL CERTIFICATULUI DE CASATORIE care-l iai de la OSC,fii atent ,ca sunt doua lucruri diferite!Eu mi-am facut pasaport fara mentiune,doar ca la copii fara ea nu le poti face acte.

riguDate: Sâmbată, 26-Mai-2012, 11:42 AM | Message # 1133
Lieutenant general
iulius_dk, te induci singur in eroare, si mai duci si pe alții.
Extrasul CC este copia CC emisă de autorități. Si ambele au aceeași valoare juridică. De obicei când oamenii merg la OSC sa-si ia actele pentru dosar sau pentru a le transcrie li se emite un extras, si mai rar un dublicat.
Nu știu daca după divort la foștii soti rămâne CC in original, presupun ca nu. Din care motiv la cerere se eliberează un extras.
Astfel, daca prezinti extrasul sau originalul este același lucru.
Apropos, in certificatul de divort este indicata si informatia din certificatul de căsătorie?

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

AnushkajiDate: Sâmbată, 26-Mai-2012, 6:35 PM | Message # 1134
Lieutenant
Salutare! a mai transcris cineva recent certif. de nastere si casatorie la Bucuresti?sunt kareva skimbari? p.s. am programare tokmai in octombrie cool , tare sper sa-si reia activitatea intermediarii wink .

Mesaj editat de Anushkaji - Sâmbată, 26-Mai-2012, 6:35 PM

Natalia2012Date: Duminică, 27-Mai-2012, 11:37 AM | Message # 1135
Sergent
Rigu, o precizare , te rog, daca eu nu mi-am schimbat numele dupa primul sot si nu am copii cu el, dar mi-am schimbat numele dupa al doilea sot si am copii cu el(sunt in continuare casatorita cu el), pot sa nu dau la mentiuni de dovort, adica este in puterea mea de a decide daca dau la mentiuni sau nu? (cand mi-am depus actele pentru redobandirea cetateniei romane eram casatorita cu primul sot).

Adăugat (27-Mai-2012, 12:19 PM)
Certificatele urmeaza sa le transcriu la Bucuresti in iunie,la momentul de fata nu am nici un act transcris.

Adăugat (27-Mai-2012, 12:37 PM)
Rigu, un certificat de divort arata exact la fel ca si cel de casatorie, adica numele si prenumele, data si locul nasterii, in loc de casatorie scrie divorul a fost inregistrat la OSC...pe data de...divortul a fost trecut in registrul de stare civila sub nr...si iarasi data... si numele dupa divort al sotilor.
Originalul cerificatul de casatorie ramane la OSC, certificatul de divort se face in 2 exemplare si se inmaneaza fiecaruia dintre soti si, asa cum bine ai spus, doar la CERERE se emite un EXTRAS de pe actul de casatorie si fff rar un DUPLICAT al certificatului de casatorie.

bravo

riguDate: Duminică, 27-Mai-2012, 3:35 PM | Message # 1136
Lieutenant general
Natalia2012,
Daca este așa cum spui, nu e necesară mentiune de divort

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

ingiurieDate: Luni, 28-Mai-2012, 3:18 PM | Message # 1137
Începator
Buna seara. Cine a fost acuma in mai la primaria sect 1 pt transcriere CN?
Cum se fac programarile?
Tot de duminica (pt luni) si miercuri(pt joi)?
Sau onlain pe saitul primariei?
Stima.

riguDate: Luni, 28-Mai-2012, 3:28 PM | Message # 1138
Lieutenant general
Quote (ingiurie)
Buna seara. Cine a fost acuma in mai la primaria sect 1 pt transcriere CN?
Cum se fac programarile?
Tot de duminica (pt luni) si miercuri(pt joi)?
Sau onlain pe saitul primariei?
Stima.

Doar prin programare online, sau la telefon poti face programare pentru depunerea la transcriere a actelor de stare civila

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

adrian2004Date: Luni, 28-Mai-2012, 4:27 PM | Message # 1139
Începator
Buna,
Cine a mai fost recent pe la Bucuresti, la Primaria sect.1 tot sunt cozi mari pentru ridicarea certif de nastere depuse pina la 19 martie 2012?
Tot se pot ridica doar Marti si Joi si tot in baza de Biletele cu numar?

Multumesc,

gilliana84Date: Luni, 28-Mai-2012, 4:30 PM | Message # 1140
Începator
ingiurie,

deja sunt programari pentru martie,aprilie 2013 ca sunt unii se programeaza de 10 ori.

KaraliokDate: Luni, 28-Mai-2012, 10:12 PM | Message # 1141
Începator
gilliana84, Felicitari! ...
vroiam doar sa confirm o informatie cu tine..ai mentionat "rand viu"...ce vrei sa zici prin asta. Sper ca nu e vorba de aceeasi procedura cum e la averescu...se face rand viu, insa doar cu cei care sunt programati pe data respectiva..
Vreau sa ma asigur ca la ridicarea certificatului de nastere e la fel de organizat ca si la depunere. Adica, daca am adeverinta ca sunt programata pe data x sa ridic, sa fie 100% ca asa se intampla.
mersi mult si succese cu buletinul!

gilliana84Date: Marţi, 29-Mai-2012, 10:28 AM | Message # 1142
Începator
Karaliok,

e exact ca la depunere,cei ce au programare(adica hirtiuta de la depunere)intra sigur,eu nu am vazut sa intre altii,mai tirziu nu stiu cum va fi,ca nu toti pot ajunge la data cind sunt programati,sper sa fie k,succes si tie.

KaraliokDate: Marţi, 29-Mai-2012, 2:03 PM | Message # 1143
Începator
gilliana84, mersi mult de raspuns.

revin si eu cu un update in 29 iunie.

liudovik87Date: Miercuri, 30-Mai-2012, 1:39 PM | Message # 1144
Începator
Spunetemi va rog!!la bucuresti poti da certificatul de nastere si de casatorie si a copilului odata la transcriere???in cit timp se face daca esti dupa anii 1980???

riguDate: Miercuri, 30-Mai-2012, 1:44 PM | Message # 1145
Lieutenant general
Quote (liudovik87)
Spunetemi va rog!!la bucuresti poti da certificatul de nastere si de casatorie si a copilului odata la transcriere???in cit timp se face daca esti dupa anii 1980???

Poti. Iar daca copilul e in certificatul de cetatenie chiar e obligatoriu
Indiferent de anul nasterii dureaza 60 zile. E gratis

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

liudovik87Date: Miercuri, 30-Mai-2012, 1:53 PM | Message # 1146
Începator
Rigu multumesc! Dar nu stii la moment pe cind te programeaza(adica in ce luna ma va programa daca le telefonez azi)???

tatyana_conDate: Miercuri, 30-Mai-2012, 1:55 PM | Message # 1147
Major general
liudovik87, martie-aprilie 2013!

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

riguDate: Miercuri, 30-Mai-2012, 1:56 PM | Message # 1148
Lieutenant general
Quote (liudovik87)
Rigu multumesc! Dar nu stii la moment pe cind te programeaza(adica in ce luna ma va programa daca le telefonez azi)???

te poti programa chiar online pe http://starecivila1.ro
Nu stiu pentru ce luna e acum.. Presupun ca e martie-aprilie 2013

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

dubnatsDate: Vineri, 01-Iun-2012, 12:14 PM | Message # 1149
Începator
salut. o sa plec la Bucuresti pentru transcrierea CN al meu si al copilului (copilul nu figura in ordin).am inteles ca declaratia privind domiciliul copilului o pot scri acolo pe loc, dar asi vrea sa-mi raspundeti, trebue sa fac consimtamintul notarial al tatalui,daca tatal copilului are cetatania romana(casatoria nu-i inregistrata, copilul poarta familia tatalui). va multumesc.

nikuta

aurblackDate: Vineri, 01-Iun-2012, 2:45 PM | Message # 1150
Sergent
Reputaţie: 5
Va rog sa ma ajutati.
Ma intereseaza care este situatia cu ridicarea actelor depuse la transcriere la str Pechea 20, dupa 19 martie 2012?
Daca mi-au zis sa ma prezint pe data de 07 iunie 2012 si nu am posibilitatea sa plec pe aceasta data, ma vor primi mai tirziu in orice zi fara a fi necesar sa ma programez suplimentar pentru ridicare?
Va multumesc anticipat.

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Transcriere adeverinta de nastere la Bucuresti
Pagina 23 din 31«1221222324253031»
Căutare: