Pasaport pentru copil minor - Forum Cetăţenie
Joi, 24-Iul-2014, 8:00 AM
Bine ai venit Oaspete |

Pasaport pentru copil minor - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Pasaport pentru copil minor (Este totusi nevoie de declaratie de acord din partea tatalui)
Pasaport pentru copil minor
Rima7Date: Marţi, 31-Iul-2012, 10:29 PM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Dragi forumisti, va rog un sfat :
Am un copil minor de 9 luni si plec in curind in tara sa ma programez pentru juramint. Copilul nu provine dintr-o casatorie. In certificatul sau de nastere sint indicati ambii parinti pe baza actului de recunoastere a copilului din partea tatalui. INtrebarea este : este necesar acordul tatalui totusi pentru perfectarea pasaportului roman pentru copil?
Daca da atunci avind in vedere faptul ca tatal nu dispune de acte de identitate valabile si nici nu are dreptul sa calatoreasca in alta tara (este refugiat -cetatean non european), cum voi proceda totusi, voi putea sa-i perfectez pasaport copilului?
Va multumesc anticipat

iiiiiiiii

riguDate: Marţi, 31-Iul-2012, 11:00 PM | Message # 2
Lieutenant general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 50
Quote (Rima7)
Dragi forumisti, va rog un sfat :
Am un copil minor de 9 luni si plec in curind in tara sa ma programez pentru juramint. Copilul nu provine dintr-o casatorie. In certificatul sau de nastere sint indicati ambii parinti pe baza actului de recunoastere a copilului din partea tatalui. INtrebarea este : este necesar acordul tatalui totusi pentru perfectarea pasaportului roman pentru copil?
Daca da atunci avind in vedere faptul ca tatal nu dispune de acte de identitate valabile si nici nu are dreptul sa calatoreasca in alta tara (este refugiat -cetatean non european), cum voi proceda totusi, voi putea sa-i perfectez pasaport copilului?
Va multumesc anticipat

Pentru copil obligatoriu este necesar acordul tuturor celor care au drepturi parintesti, si respectiv au tutela asupra copilului ( in mod normal ambii parinti, indiferent ca sunt sau nu casatoriti ).
Daca este refugiat, oricum trebuie sa aiba un act care confirma statutul lui de refugiat, deci poate merge la notar sa faca declaratia.
Cel mai bine sa intrebe la notar ce document sa prezinte, daca nu are nici un act de identitate.
Plus o sa fie necesar si certificatul de nastere a tatalui.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

Rima7Date: Miercuri, 01-Aug-2012, 11:28 AM | Message # 3
Începator
Quote (rigu)
Pentru copil obligatoriu este necesar acordul tuturor celor care au drepturi parintesti, si respectiv au tutela asupra copilului ( in mod normal ambii parinti, indiferent ca sunt sau nu casatoriti ).
Daca este refugiat, oricum trebuie sa aiba un act care confirma statutul lui de refugiat, deci poate merge la notar sa faca declaratia.
Cel mai bine sa intrebe la notar ce document sa prezinte, daca nu are nici un act de identitate.

Quote (rigu)

Quote (rigu)

Quote (rigu)

Multumesc pentru raspuns rapid
Oricum tatal fara act de identitate nu poate sa perfecteze cel putin procura (info de la Ambasada Romaniei)-pasaport roman pentru copil nu este posibil de facut!?
In cazul daca imi fac eu personal pasaport roman, copilului doar pasaport temporar moldovenesc (sau inclus in pasaportul meu) , voi putea intra cu el in tarile Uniunii Europene?
Este cam incurcata situatia , ajutati-ma va rog ce acte as putea face pentru copil ca sa pot circula cu el?

Adăugat (01-Aug-2012, 12:28 PM)
---------------------------------------------
sorry pentru atitea citate, nu prea am experienta pe forum:)

iiiiiiiii

riguDate: Miercuri, 01-Aug-2012, 4:14 PM | Message # 4
Lieutenant general
Quote (Rima7)
Multumesc pentru raspuns rapid
Oricum tatal fara act de identitate nu poate sa perfecteze cel putin procura (info de la Ambasada Romaniei)-pasaport roman pentru copil nu este posibil de facut!?
In cazul daca imi fac eu personal pasaport roman, copilului doar pasaport temporar moldovenesc (sau inclus in pasaportul meu) , voi putea intra cu el in tarile Uniunii Europene?
Este cam incurcata situatia , ajutati-ma va rog ce acte as putea face pentru copil ca sa pot circula cu el?

Pentru ca sa iesi din tara, la fel ai nevoie de permisiunea sau prezenta tatalui.
Cum nu dai trebuie sa mearga la notar. Anume din acest motiv mergeti la un notar si intrebati cum ce sa prezentati la notar ca el sa poata face declaratiile necesare.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

AlinushkaaaDate: Miercuri, 01-Aug-2012, 7:59 PM | Message # 5
Lieutenant
Reputaţie: 2
Pentru a face pasaport nu e destul o procura la notar din partea tatalui, trebuie sa vina si el personal angry , chiar azi m-am interesat la consulat

19.07.2011 - depunere dosar
29.06.2012 - ordin
01.08.2012 - juramant
20.09.2012 - CN+CNP
03.01.2013 - mentiune de divort

riguDate: Joi, 02-Aug-2012, 8:25 AM | Message # 6
Lieutenant general
Posibil la consulat sa aibă așa cerinte
Deși îmi pare o aneratie
La birourile Departament Pasapoarte din Ro nu este obligatoriu

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

AlinushkaaaDate: Joi, 02-Aug-2012, 7:19 PM | Message # 7
Lieutenant
rigu, sigur in Romania nu e nevoie de prezenta tatalui ?

29.06.2012 - ordin
01.08.2012 - juramant
20.09.2012 - CN+CNP

riguDate: Joi, 02-Aug-2012, 8:07 PM | Message # 8
Lieutenant general
Quote (Alinushkaaa)
rigu, sigur in Romania nu e nevoie de prezenta tatalui ?

Poti sa prezinti pentru perfectarea pasaportului doar acordul tatalui, semnat la notar. Verifica pe site-urile departamentului de pasapoarte si ai sa te convingi

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

AlinushkaaaDate: Vineri, 03-Aug-2012, 8:44 AM | Message # 9
Lieutenant
rigu, merci mult !!!

29.06.2012 - ordin
01.08.2012 - juramant
20.09.2012 - CN+CNP

igorash04Date: Vineri, 14-Sep-2012, 4:53 PM | Message # 10
Lieutenant
Am si eu o intrebare. Sintem o familie si avem un copil de 2 ani.Toti 3 avem cetatenie romana certificate de cetatenie, de nastere, de casatorie. Eu cu sotia am facut buletinele romanesti la Bucuresti cu viza de resedinta acolo,vrem sa-i facem pasaport roman copilului, e posibil de facut pasaportul aici in Chisinau? Adica in Moldova, sau va trebui sa mergem in Rom? Si inca ceva, sotia e plecata peste hotare, dar am facut la notar acordul sotiei, va fi posibil eu sa-i fac aici in Md pasaport copilului, in lipsa mamei? Multumesc

riguDate: Vineri, 14-Sep-2012, 5:00 PM | Message # 11
Lieutenant general
igorash04, am sa fiu scurt: raspunsul = e posibil, la toate intrebarile.
Trebuie doar sa mergi la consulat.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

igorash04Date: Marţi, 18-Sep-2012, 9:07 AM | Message # 12
Lieutenant
rigu, merci mult, de ce intreb, poate cineva a fost in situatia mea.
dekit sa merg acolo, poate cineva stie. Oricum, multumesc.

Adăugat (18-Sep-2012, 10:07 AM)
Vreau sai fac pasaport roman copilului meu minor, va trebui sa ma programez din timp, sau intro zi te duci cu copilul si depui actele.

Dosar:2270x
Depus:02.06.2010 Bucuresti
Stadiul:ordin 146P din 18.03.2011 JURAMINT 31.05.2011

Mesaj editat de igorash04 - Vineri, 14-Sep-2012, 9:08 PM

liruDate: Marţi, 18-Sep-2012, 1:43 PM | Message # 13
Major
Reputaţie: 11
igorash04,
Eu am facut pasaportul copilului aici la consulat, sotia avind BI romanesc fara probleme.
Este nevoie de programare si pentru copil pentru pasaport.

depus: 29.11.10 Chisinau
ordin: 20.12.11
juramint: 26.01.12
CN: 24.05.12 Bucuresti
Pasaport: 19.06.12 Iasi

igorash04Date: Miercuri, 19-Sep-2012, 10:44 AM | Message # 14
Lieutenant
liru, multumesc frumos, nu am stiut ca va trebui sa ma duc sa fac programare, merci mult!

Adăugat (18-Sep-2012, 10:56 PM)
liru,
dar de ce acte am nevoie pentru programare?

Adăugat (19-Sep-2012, 11:44 AM)
liru, M-am programat la consulat aici la Chisinau pentru perfectarea pasaportului roman copilului meu. Imi spui te rog la ce ghisee tb de intrat ca pe telefon mi sa dat numai nr de programare si atit.
Merci

liruDate: Miercuri, 19-Sep-2012, 2:43 PM | Message # 15
Major
igorash04,
eu cind am fost era la primul etaj in partea din spate.
la intrare o sa intrebi si o sa-ti spuna unde sa te apropii.

AlinushkaaaDate: Miercuri, 19-Sep-2012, 6:32 PM | Message # 16
Lieutenant
igorash04, cam cit a durat programarea (pe ce data te-au programat ?)

29.06.2012 - ordin
01.08.2012 - juramant
20.09.2012 - CN+CNP

igorash04Date: Miercuri, 26-Sep-2012, 1:32 PM | Message # 17
Lieutenant
azi am sunat si vroiau pe miine sa ma programeze, dar eu nu am posibilitate,si am cerut sa ma programeze dupa 25 septembrie,asa ca m-am programat pe 26 septembrie.repede

Adăugat (26-Sep-2012, 2:32 PM)
Am o problema, cine s-a mai ciocnit de aceasta problema, va rog sa ma ajutati, nu vreau sa ma adresez intermediarilor.
Eu si sotia avem cetatenie romana, inclusiv buletine romanesti cu viza de resedinta la Bucuresti. Vreau sa-i fac pasaport roman copilului meu care are 2 ani si are deja certificatul de nastere. Problema e ca, sotia mea e plecata peste hotare (va trebui sa mearga la consulatul roman sa faca o declaratie - cam ce text tb sa contina acea declaratie?). De ce acte am nevoie, si daca aici la Chisinau ii voi putea face pasaport. Si daca aici la Chisinau nu se poate de facut pasaport, va trebui sa merg numai la Bucuresti, unde avem vizele de resedinta, sau se poate si la Iasi, Vaslui? (avind in vedere ca am copil mic si e greu la drum). Daca stie cineva, rog sa ma ajute. Multumesc!

Dosar:2270x
Depus:02.06.2010 Bucuresti
Stadiul:ordin 146P din 18.03.2011 JURAMINT 31.05.2011

AlinushkaaaDate: Miercuri, 26-Sep-2012, 8:59 PM | Message # 18
Lieutenant
sotia trebuie sa faca o procura la notar din tara in care se afla,sau la un sediu consularal Rom, iar pasaportul il puteti face chiar si la consulat, oriunde doriti

Adăugat (26-Sep-2012, 9:59 PM)
igorash04,

29.06.2012 - ordin
01.08.2012 - juramant
20.09.2012 - CN+CNP

igorash04Date: Joi, 27-Sep-2012, 10:23 AM | Message # 19
Lieutenant
chiar daca avem noi - parintii buletinele romanesti cu viza de resedinta la Bucuresti?Putem sa-i facem copilului pasaport aici la noi in Chisinau?

liruDate: Joi, 27-Sep-2012, 11:11 AM | Message # 20
Major
igorash04,
Eu cred ca da, dar mai bine scrie un mail la pasapoarte@ambasadaromaniei.md si intreaba

natalia-bodrugDate: Duminică, 07-Oct-2012, 0:05 AM | Message # 21
Sergent
Buna ziua! am si eu o intrebare si va rog mult sa ma ajuta-ti: Vreau sa fac pasapoartele romanesti la 3 copii minori,cu sotul(tatal copiilor ) nu suntem casatoriti, nici nu am fost. Acum sotul e plecat la munca in Irlanda, spune-ti-mi va rog, ar putea sotul de acolo sa faca o declaratie precum ca este de acord ca copiii nostri sa-si perfecteze pasapoartele romanesti ? si daca da, unde trebuie sa mearga si de ce acte are nevoie? de ex: CN romanesti sau moldovenesti a copiilor sau de ce ar avea nevoie sau fara prezenta lui n-o sa pot perfecta pasaportul, (avind in vedere ca pasapoartele doresc sa le fac la Iasi)? va rog mult sa ma ajuta-ti si va multumesc anticipat.

natalia

leo-02Date: Luni, 08-Oct-2012, 8:36 AM | Message # 22
Începator
Buna ziua!
Pentru sa fac CN si Pasaport Roman pentru copil minor in lista sunt indicate:
- ateatatul de cetatanie;
- certificatul de nastere moldovean;
-buletin de identitate moldovean (daca exista);
- certificatele de nastere roman ale parintilor;
-certifiacatul roman de casatorie al parintilor;
- buletinele de identitate moldovene ale parintilor.
INTREBAREA: 1) Este posibil numai dupa eu personal sa primesc CN al meu?
2) Daca sotia nu a perfectat actele pentru redobindirea (are certificat de nastere vechi), cum atunci (si pentru Certificat de casatorie roman)?

igorash04Date: Marţi, 09-Oct-2012, 9:16 AM | Message # 23
Lieutenant
Problema mea este ca vreau sa-i fac pasaport roman fiicei mele care are 1 an si 9 luni. Pe 4 decembrie am bronat bilete la avion, dar pe 18 octombrie am programat fiica la consulat din Chisinau sa-i fac pasaport roman.La consulat este scris ca taxa e de 100 euro in 40 de zile. Vreau sa stiu vor reusi pina pe 3 decembrie sa-i perfecteze pasaportul, sau nu. Si ce fel de pasaport tb sa-i fac fiicei - biometric sau simplu.
Aceste 40 de zile se are in vedere 40 de zile lucratoare, sau calendaristice. Daca sunt calendaristice pe 27 noiembrie ar fi gata si reusesc, dar daca lucratoare, apoi nu reusesc. Sau mai bine sa fac la vaslui in 14 zile e mai sigur, dar la noi la consulatul de la Chisinau nu se poate de facut in mai putin timp, de exemplu in 14 zile?

dumbrov-maryDate: Marţi, 23-Oct-2012, 11:46 PM | Message # 24
Lieutenant
Reputaţie: 3
buna seara.
Cine poate sa ma ajute? Sunt in strainatate impreuna cu sotul si dorim sa-i facem pasaportul romin temporar copilului minor de 1 an si 10 luni care se afla in momentul de fata in Moldova. Se poate face pasaportul fara prezenta copilului numai cu foto la Paris? cine cunoaste va rog sa-mi scrie-ti....
va multumesc

depus 02.09.2010 Suceava
ordin 763/P 03.08.2011
juramint 23.08.2011
certificat de nastere - ridicat 29.09.2011
certificat de casatorie-ridicat 13.10.2011
pasaportul - 28.11.2011

dima_007Date: Miercuri, 24-Oct-2012, 10:43 AM | Message # 25
Colonel
Reputaţie: 18
dumbrov-mary: Am intinlit asa caz la Consulatul de la Trieste Italia si nu sa putut fara copil. Trebuie sa fie copilul sai faca ei poza.

BDumi

PrizracDate: Miercuri, 24-Oct-2012, 11:59 AM | Message # 26
Colonel
Reputaţie: 17
Buna la toti. Eu si sotia am depus anul trecut dosarele intre timp a aparut un nou nascut. Azi sotia a fost la consulat pu a se inregistra pu depunerea juramintulu si a luat cu ea toate actele necesare si a nou nascutului, insa surpriza, la ghiseele consulatului i s-a spus ca nu poate depune actele nou nascutului, v-a putea sa-i faca CN doar la Bucuresti si dar dupa ce i se v-a da certificatul de casatorie. E ceva normal sau persoana de la ghiseu ceva nu a inteles?

Si e posibil sa trimit o scrisoare recomandata catre ANC cu certificatul de nastere a nou nascutului pu al anexa la dosarul meu? Eu ar trebui sa apar prin ordine peste 1 luna cel putin.

igorash04Date: Miercuri, 24-Oct-2012, 12:31 PM | Message # 27
Lieutenant
Prizrac, aceeasi situatie a fost si la noi, eu ku sotia am dat juramantul la chisinau, dar la bucuresti kind am facut certificatele de nastere romane ale noastre si de casatorie, acolo am dat si certificatul de nastere MD al fiicei, si am primit toate actele certificatele de nastere ale noastre si a fiicei romane cu CNP cu tot.

PrizracDate: Miercuri, 24-Oct-2012, 12:35 PM | Message # 28
Colonel
igorash04, Vezi ca problema e aceea ca la Bucuresti practic totul este ocupat pina prin decembrie 2014((( E absurd de asteptat atit pu un certificat de nastere(((

Dar ca sa trimit la ANC scrisoare recomandata pu anexare la dosarul meu de ce acte sunt nevoie? Certificatul de nastere si declaratia precum nici unul din parinti nu e impotriva sau si altceva?

tiganasuDate: Luni, 29-Oct-2012, 11:44 PM | Message # 29
Începator
BUNA SEARA AM SI EU O INTREBARE KIND AM DEPUS DOSARUL PENTRU CETATENIE NU ERAM MARITATA AKUMA AM SI UN COPIL DE 2 LUNI AM ESIT IN ORDIN PE 15 NOEMBRIE SUNT PROGRAMATA LA JURAMINT DAR NUSTIU CE SA FAC CU DOKUMENTELE COPILULUI II FACE AUTOMATIC CETATENIE ROMINA SAUU TREBUIE DE FACUT CEVA SI DAKA EU IMI FAC PASAPORTUL ROMIN POT PLECA CU COPILUL IN STARAINATATE DACA NUI FAC CETATENIE ROMINEASCA

PrizracDate: Marţi, 30-Oct-2012, 1:00 PM | Message # 30
Colonel
Quote (tiganasu)
NUSTIU CE SA FAC CU DOKUMENTELE COPILULUI II FACE AUTOMATIC CETATENIE ROMINA SAUU TREBUIE DE FACUT CEVA SI DAKA EU IMI FAC PASAPORTUL ROMIN POT PLECA CU COPILUL IN STARAINATATE DACA NUI FAC CETATENIE ROMINEASCA

Daca nu este in ordin atunci ii vei putea face CN doar la Bucuresti((( Dar la Bucuresti pin in martie - aprilie 2015 totul este ocupat((( Peste hotare evident ca nu vei puea merge cu copilul daca nu are acte romanesti.

Eu am o problema asemanatoare si aici (http://vreau-cetatenie.eu/forum/22-36-29#31350) sunt careva solutii de solutionare. Succes.

vasile12Date: Marţi, 30-Oct-2012, 6:24 PM | Message # 31
Începator
Buna seara!Implinesc majoratul pe 1 decembrie..as putea sa intru in Romania pe 15 decembrie ca sa incep procesul de perfectare a actelor cu certificatul parintelui ca a depusa juramintul(am fost inclusa in dosarul parintelui ca minora) ?

alondra00Date: Vineri, 02-Noi-2012, 12:22 PM | Message # 32
Începator
Buna ziua ! Am o intrebare.vreau sa-mi fac cetatenie impreuna cu filu meu 12 ani.dar sunt divortata .cum se poate de facut acordul tatalui daca el n-are nici un document de indentitate.

serioskaDate: Marţi, 18-Iun-2013, 7:22 AM | Message # 33
Începator
buna.am pasaport  roman si nu sunt in md.sotia e in md dar roman nu are.pot sa ii fac copilului de 2 luni certificat de nastere romanesc si e posibil sa poata circula prin europa cu el?

Nigol-NoiDate: Marţi, 18-Iun-2013, 9:02 AM | Message # 34
Lieutenant general
Reputaţie: 30
serioska
Uite mai multa info aici:

http://chisinau.mae.ro/node/280

nekaDate: Luni, 12-Aug-2013, 3:32 PM | Message # 35
Colonel
Buna la toti. Acum in septembrie sunt programata pt transcrierea CN al meu, vreau sa transcriu si copilului CN, am inteles ca lucrul acesta este posibil dupa ce eu am CN romanesc transcris. caci copilul s-a nascut dupa ce am depus documente pt redobindire. La Ambasada la Chisinau mi-au spus ca pot trascrie CN copilului doar la Bucuresti la Primaria sect.1. am inteles ca de acum pot sa-i transcriu si la Iasi de exemplu? trebuie o programare aparte pentru copil ? si daca da, pot sa-l programez acum, sau dupa ce am la mina certificatul meu transcris. Cine stie, lamuriti-mi, va rog, multumesc anticipat.

Adăugat (12-Aug-2013, 3:23 PM)
si mai departe cum sa fac pasaport pt copilul? dupa ce primesc si eu pasaportul? si pot sa fac la Chisinau?

Adăugat (12-Aug-2013, 3:32 PM)
acum am facut programare online pentru copil pe 7 mai? oare nu e posibil la Chisinau de programat mai devreme? de ce ei nu transcriu certificate de nastere aici pe loc la Consulat>

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Pasaport pentru copil minor (Este totusi nevoie de declaratie de acord din partea tatalui)
Pagina 1 din 11
Căutare: