Joi, 23-Noi-2017, 0:41 AM
Bine ai venit Oaspete |

Pentru minor - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 212»
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Pentru minor
Pentru minor
ileanagirleaDate: Sâmbată, 04-Aug-2012, 12:52 PM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Salut! Cind am depus dosarul pt redobindirea cetateniei, nu am introdus in el copilul. Dar cineva mi-a zis ca dupa ce depui juramintul, transcriu actul meu de nastere, certificatul de casatorie, apoi pe cel al copilului. Ca chiar si daca nu l-am introdus in dosar el automat primeste cetatenie impreuna cu mine. Poate cineva sa ma ajute si sa-mi raspunda: e posibil asa ceva?Si daca DA, care e pretul la transcrierea certificatului lui de nastere. Multumesc anticipat.

valeoDate: Duminică, 05-Aug-2012, 1:30 PM | Message # 2
Începator
Reputaţie: 1
Da.Si eu va rog sa -i raspundeti ileanagirlea si eu sunt in aceasi situatie.Cine stie sau care a fost in aceas situatie care la depunera actelor pentru redobindirea cetatenieii nau inclus copii sai in pacetul cu acte ,si acum la transcriera actelor сum as putea sa transcriu si actele copielor ? Sau indrumatine la topicul la care aceasta tema a fost atinsa.

Dosar depus 25.07.2011 sucava
Ordin.779P 24.08.2012
juramint programat 28.09.2012

Mesaj editat de valeo - Duminică, 05-Aug-2012, 6:16 PM

riguDate: Luni, 06-Aug-2012, 5:56 AM | Message # 3
Lieutenant general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 50
Quote (ileanagirlea)
Salut! Cind am depus dosarul pt redobindirea cetateniei, nu am introdus in el copilul. Dar cineva mi-a zis ca dupa ce depui juramintul, transcriu actul meu de nastere, certificatul de casatorie, apoi pe cel al copilului. Ca chiar si daca nu l-am introdus in dosar el automat primeste cetatenie impreuna cu mine. Poate cineva sa ma ajute si sa-mi raspunda: e posibil asa ceva?Si daca DA, care e pretul la transcrierea certificatului lui de nastere. Multumesc anticipat.

Legea cu privire la cetatenie spune clar:
Copilul minor devine cetatean roman automat, impreuna cu cel putin unul din parinti.
Chiar daca copilul nu este inclus in certificatul pentru cetatenie, el devine cetatean roman, cu acordul tuturor partilor care au drepturi de tutela(parintesti), in majoritatea cazurilor cu acordul ambilor parinti.
Daca veti transcrie actele de stare civila la consulat, trebuie mai intai sa fie transcrise actele parintelui/parintilor, mai apoi actele copilului/copiilor (se transcriu in baza actelor de stare civila romanesti a parintilor/parintelui).
Daca la Bucuresti, le puteti transcrie toate odata.

!!!!! Atentie mare
Sunt o multime de dobitoci si jigodii care incearca sa scurga bani de pe oamenii care nu cunosc cum sa procedeze in asemenea cazuri.
Sfatul meu este sa nu apelati la ei, dar sa urmati procedura standarta de transcriere a actelor.
Chiar daca apar probleme, mai bine intrebati pe un forum, unde o sa obtineti o informatie mai calitativa, decat sa platiti bani pentru informatie care cel putin o sa va poarte pe drumuri

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

valeoDate: Luni, 06-Aug-2012, 9:56 AM | Message # 4
Începator
Reputaţie: 1
rigu, multumesc mult (Chiar daca copilul nu este inclus in certificatul pentru cetatenie, el devine cetatean roman, cu acordul tuturor partilor care au drepturi de tutela(parintesti), in majoritatea cazurilor cu acordul ambilor parinti. )
acasta inseamna ca trebue declaratie de la notar???? ca parintii isi dau acordul??

Dosar depus 25.07.2011 sucava
Ordin.779P 24.08.2012
juramint programat 28.09.2012

Mesaj editat de valeo - Luni, 06-Aug-2012, 10:22 AM

ileanagirleaDate: Luni, 06-Aug-2012, 4:02 PM | Message # 5
Începator
Chiar multumesc din suflet [/b][/size]rigu[size=8]. Da, declaratie de la notar trebuie numaidecit!!!!Bafta!!!

riguDate: Luni, 06-Aug-2012, 4:38 PM | Message # 6
Lieutenant general
ileanagirlea, valeo,
Declaratia la notar despre acordul parintelui, este necesara din partea parintelui care "lipseste" de la depunerea actelor pentru transcriere (actele sunt depuse de unul dintre parinti)

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

ileanagirleaDate: Joi, 09-Aug-2012, 2:20 PM | Message # 7
Începator
Quote (rigu)
Declaratia la notar despre acordul parintelui, este necesara din partea parintelui care "lipseste" de la depunerea actelor pentru transcriere (actele sunt depuse de unul dintre parinti)

Da, de asta suntem la curent!Mersi mult!

AlinushkaaaDate: Joi, 09-Aug-2012, 6:37 PM | Message # 8
Lieutenant
Reputaţie: 2
Cind faceti actele pentru copil, aveti nevoie de procura de la celalat parinte + actele lui ( cert de nast al tatalui si bul, pas ), pentru a face pasaportul la consulatul de la Chisinau tatal trebuie sa vina in persoana, pentru a face pasaport la copil in Romania e nevoie de procura sau hotarire judecatoreasca !

19.07.2011 - depunere dosar
29.06.2012 - ordin
01.08.2012 - juramant
20.09.2012 - CN+CNP
03.01.2013 - mentiune de divort

ileanagirleaDate: Vineri, 10-Aug-2012, 11:00 AM | Message # 9
Începator
Quote (Alinushkaaa)
Cind faceti actele pentru copil, aveti nevoie de procura de la celalat parinte + actele lui ( cert de nast al tatalui si bul, pas ), pentru a face pasaportul la consulatul de la Chisinau tatal trebuie sa vina in persoana, pentru a face pasaport la copil in Romania e nevoie de procura sau hotarire judecatoreasca !

Va multumesc mult pt informatie!!!!

nikmarDate: Luni, 13-Aug-2012, 10:31 AM | Message # 10
Începator
Am si eu o intrebare legata de minor.
Fiul meu minor nu este inclus in certificatul meu de cetatenie, dar as vrea sa merg cu el in Ro, intr-o vacanta in timpul apropiat, si nu stiu cum sa fac, sa-i transcri ucertificatul de nastere (va dura prea mult timp pt transcriere) sau poate exista si o alta cale de a calatori impreuna in Romania?
Din cate stiu minorul primeste automat cetatenia Romana impreuna cu parintele, oare este nevoie de viza pentru el??

Acte depuse in 2002

Mesaj editat de nikmar - Luni, 13-Aug-2012, 10:33 AM

riguDate: Luni, 13-Aug-2012, 11:41 AM | Message # 11
Lieutenant general
Quote (nikmar)
Am si eu o intrebare legata de minor.
Fiul meu minor nu este inclus in certificatul meu de cetatenie, dar as vrea sa merg cu el in Ro, intr-o vacanta in timpul apropiat, si nu stiu cum sa fac, sa-i transcri ucertificatul de nastere (va dura prea mult timp pt transcriere) sau poate exista si o alta cale de a calatori impreuna in Romania?
Din cate stiu minorul primeste automat cetatenia Romana impreuna cu parintele, oare este nevoie de viza pentru el??

Minorul devine cetatean roman automat, insa trebuie sa fie cu acordul ambilor parinti.
Ideal este sa aiba certificat de nastere romanesc + acordul sotiei.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

nikmarDate: Luni, 13-Aug-2012, 11:50 AM | Message # 12
Începator
Deci am doua solutii:
1. Transcrierea certificatului de nastere moldovenesc
2. Obtinerea vizei romanesti
Alte solutii nu mai sunt?

Acte depuse in 2002

riguDate: Luni, 13-Aug-2012, 12:53 PM | Message # 13
Lieutenant general
nikmar,
Mai este solutia de reintregire a familiei, insa nu stiu cate e de reala pentru tine, avand in vedere ca vrei repede...

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

nikmarDate: Luni, 13-Aug-2012, 1:47 PM | Message # 14
Începator
smile da ai dreptate, e un pic mai lunga procedura si nu voi reusi.

Multumesc pentru raspunsuri.

Acte depuse in 2002

dubnatsDate: Miercuri, 15-Aug-2012, 1:43 PM | Message # 15
Începator
salut. o sa plec la Bucuresti pentru transcrierea CN al meu si al copilului (copilul nu figura in ordin).am inteles ca declaratia privind domiciliul copilului o pot scri acolo pe loc, dar asi vrea sa-mi raspundeti, trebue sa fac consimtamintul notarial al tatalui,daca tatal copilului are cetatania romana(casatoria nu-i inregistrata, copilul poarta familia tatalui).am mai citit pe forum ca in asemenea cazuri se mai face o declaratie simpla precum casatoria nu-i inregistrata.o sa va fiu recunoscatoare pentru orice informatie. va multumesc.

nikuta

riguDate: Miercuri, 15-Aug-2012, 1:47 PM | Message # 16
Lieutenant general
Quote (dubnats)
trebue sa fac consimtamintul notarial al tatalui,daca tatal copilului are cetatania romana(casatoria nu-i inregistrata, copilul poarta familia tatalui).

Indiferent de statutul vostru social, este necesara declaratia tatalui, precum ca este de acord, chiar daca e cetatean roman. Si o declaratie simpla precum ca nu este inregistrata casatoria.
Daca in certificatul de nastere a copilului numele tau de familie nu este a sotului, cu atat mai mult nu apare intrebarea daca sunteti sau nu casatoriti.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

dubnatsDate: Joi, 16-Aug-2012, 4:58 PM | Message # 17
Începator
Multumesc pentru ajutor

nikuta

sabina1Date: Miercuri, 22-Aug-2012, 9:10 PM | Message # 18
Începator
va rog sa ma ajutati.vrem sa-i facem actele copiluilui pe baza tatalui,el a redobindit cetatenia romina in 2010 si ne-am hotarit cit imi astept eu ordinul sa nu pierdem timpul dar nu stim de unde sa incepem.daca poate cineva sa ne indrume pas cu pas. book

Nr dosar 31.../2011
bucuresti
stadiu.....

riguDate: Miercuri, 22-Aug-2012, 9:32 PM | Message # 19
Lieutenant general
Quote (sabina1)
va rog sa ma ajutati.vrem sa-i facem actele copiluilui pe baza tatalui,el a redobindit cetatenia romina in 2010 si ne-am hotarit cit imi astept eu ordinul sa nu pierdem timpul dar nu stim de unde sa incepem.daca poate cineva sa ne indrume pas cu pas.

va programati la consulat pentru transcrierea certificatului de nastere a piciului.
Sau la http://www.starecivila1.ro
lista actelor necesare o gasiti si pe http://chisinau.mae.ro
Actele trebuie sa le depuna tatal, care e cetatean roman. In lista actelor obligatoriu trebuie sa fie declaratia mamei, facuta la notar, precum ca este de acord ca sa devina copilul cetatean roman.

Dupa transcriere, ii faceti pasaportul romanesc.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

sabina1Date: Joi, 23-Aug-2012, 8:44 AM | Message # 20
Începator
rigu, mersi mult.bafta,esti intodeauna de ajutor.

Adăugat (23-Aug-2012, 9:44 AM)
---------------------------------------------

Quote (rigu)
va programati la consulat pentru transcrierea certificatului de nastere a piciului.
Sau la http://www.starecivila1.ro
lista actelor necesare o gasiti si pe http://chisinau.mae.ro
Actele trebuie sa le depuna tatal, care e cetatean roman. In lista actelor obligatoriu trebuie sa fie declaratia mamei, facuta la notar, precum ca este de acord ca sa devina copilul cetatean roman.

Dupa transcriere, ii faceti pasaportul romanesc.
spune-mi te rog transcrierea certificatului putem s-o facem si la consulatul Romaniei din tara s-au doar la Bucuresti

Nr dosar 31.../2011
bucuresti
stadiu.....

riguDate: Joi, 23-Aug-2012, 9:25 AM | Message # 21
Lieutenant general
Quote (sabina1)
spune-mi te rog transcrierea certificatului putem s-o facem si la consulatul Romaniei din tara s-au doar la Bucuresti

Citeste atent ce ti-am scris: la consulat sau la Bucuresti

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

ileanagirleaDate: Joi, 23-Aug-2012, 10:21 AM | Message # 22
Începator
Spuneti-mi va rog care sunt preturile pentru certificatul de nastere, de casatorie si cel al copilului+pasaportul la noi in Moldova. Multumesc.

dubnatsDate: Miercuri, 12-Sep-2012, 1:22 PM | Message # 23
Începator
salut. plec la Bucuresti pentru transcrierea CN al meu si al copilului. vreau sa-mi complectez formularele. cu ale mele e clar, dar spunetimi va rog pentru copil trebue sa complectez aparte cererea de transcriere a CN si declaratia precum ca nu sa mai solicitat transcrierea.daca da, pai in rubrica subsemnatul pe cine inscriu, copilul sau eu. va multumesc mult.

nikuta

velutaDate: Miercuri, 12-Sep-2012, 2:37 PM | Message # 24
Începator
Buna ziua,

Am si eu o intrebare, daca ma poate consulta cineva as fi foarte recunoscatoare.
Sotul detine pasaport romanesc de mai bine de un an, eu am depus juramintul de credinta fata de Romania in luna iulie curent. Suntem cu viza de resedinta in municipiul Chisinau, Moldova. Avem un minor de 1 an si o luna, dar din motive personale, sotul nu a reusit sa transcrie certificatul de nastere al copilului timp de 1 an de la nastere. M-am adresat ieri la Consulatul Roman de la Chisinau pentru a afla daca mai pot perfecta actul de nastere al copilului aici la Chisinau, la care mi s-a spus ca trebuie sa mergem neaparat la Bucuresti, fara a mi se oferi alte explicatii si detalii. Rog respectuos sa-mi zica cineva daca intr-adevar e neaparat necesara transcrierea la Bucuresti si daca e asa atunci cum si unde trebuie sa mergem, avem nevoie de aceleasi acte ca si la Chisinau sau mai e nevoie de ceva suplimentar? Din cite am inteles la Bucuresti programarile sunt deja prin 2014, deci nu ne prea incinta ideia sa stea copilul pina atunci fara certificat de nastere, respectiv pasaport, caci in asa caz nici nu poti circula nicaieri fara viza romana, ceia ce ar fi o absurditate copilul avind ambii parinti cu cetatenie romana.
Multumesc anticipat pentru raspuns.

riguDate: Miercuri, 12-Sep-2012, 3:11 PM | Message # 25
Lieutenant general
veluta,
La consulat nu trebuie doar sa te adresezi, dar sa ceri sa te programeze pentru transcriere certificat de nastere.
La momentul depunerii, chiar daca te refuza, ei trebuie s-o faca obligatoriu in scris, cu argumente. Asa prevad ultimele modificari in legislatie.
Daca refuza sa te programeze, scrie petitie catre consul si catre ministerul de externe. Sunt convins ca cei de la consulat or sa te sune in maxim 2 saptamani dupa ce o sa scrii petitia.
Eu spre exemplu nu vad nici un motiv de ce te-ar refuza consulatul.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

vasile12Date: Miercuri, 12-Sep-2012, 4:43 PM | Message # 26
Începator
Va rog sa ma ajutati
Am gasit numele in lista din MO, am depus documentele impreuna cu ale 2 copii minori care ating virsta de 18 ani la 1 decembrie 2012, si care nu au aparut in lista sus numita.
Ce pot sa fac? Au cetatenie automat sau trebuie sa astept sa fie publicate in MO si ei?
Va multumesc!

riguDate: Miercuri, 12-Sep-2012, 4:54 PM | Message # 27
Lieutenant general
vasile12,
Daca copiii sunt inclusi in dosar, dar n-au atins majoratul, ei nu sunt publicati in ordinele ANC.
Insa trebuie sa va programati impreuna, si sa mergeti impreuna la depunerea juramantului, daca ei au mai mult de 14 ani.

Da, ei primesc automat cetateania romana, in momentul in care o primesti si tu, cu acordul lor evident.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

ileanagirleaDate: Luni, 17-Sep-2012, 8:16 AM | Message # 28
Începator
veluta, Si eu cred la fel, ca de ce e nevoie sa plecam la Bucuresti ca sa transcriem actele copilului, daca avem aici consulat???Iarasi timp pierdut??/Si tocmai in 2014???

dimon07Date: Miercuri, 03-Oct-2012, 6:38 PM | Message # 29
Începator
Pentru a transcrie certificatu de nastere la copil trebuie sa fac programare la bucuresti sau pot merge asa sil transcriu fara programare. Va multumesc anticipat

Adăugat (03-Oct-2012, 7:38 PM)
Cind am dat juramintul miau zis ca trebuie sa merg la bucuresti sa transcriu certificatu copilului sam auzit ca la bucuresti se poate face numa cu programare cei tucma 2014 la ambadada romina din moldova nul pot transcrie

a

dima_007Date: Miercuri, 03-Oct-2012, 8:14 PM | Message # 30
Colonel
Reputaţie: 18
dimon 07: Pentru transcriere la Bucuresti iti trebuie programare. Poti transcrie si la Chisinau.

BDumi

igorash04Date: Sâmbată, 06-Oct-2012, 10:20 AM | Message # 31
Major
Problema mea este ca vreau sa-i fac pasaport roman fiicei mele care are 1 an si 9 luni. Pe 4 decembrie am bronat bilete la avion, dar pe 18 octombrie am programat fiica la consulat din Chisinau sa-i fac pasaport roman.La consulat este scris ca taxa e de 100 euro in 40 de zile. Vreau sa stiu vor reusi pina pe 3 decembrie sa-i perfecteze pasaportul, sau nu. Si ce fel de pasaport tb sa-i fac fiicei - biometric sau simplu.
Aceste 40 de zile se are in vedere 40 de zile lucratoare, sau calendaristice. Daca sunt calendaristice pe 27 noiembrie ar fi gata si reusesc, dar daca lucratoare, apoi nu reusesc. Sau mai bine sa fac la vaslui in 14 zile e mai sigur, dar la noi la consulatul de la Chisinau nu se poate de facut in mai putin timp, de exemplu in 14 zile?

leo-02Date: Luni, 08-Oct-2012, 8:50 AM | Message # 32
Începator
Buna !
Daca sotia n-are certificatul ne nastere moldovean (duplicat), dar in lista pentru CN minor este prevazut, ce de facut?

alondra00Date: Joi, 01-Noi-2012, 12:01 PM | Message # 33
Începator
Buna ziua !! Va rag sa ma ajutati. Pentru redobindirea cetatenii romana pentru copil de virsta de 13 ani se stie ca e necesar acordul ambilor parinti Dar daca suntem divortati de multi ani si am decizie de divort ca copilul traieste cu mama si mai ales tatal copilului n-are nici un document de identitate. Ce de facut atunci ?

dumbrov-maryDate: Joi, 01-Noi-2012, 8:01 PM | Message # 34
Lieutenant
Reputaţie: 3
buna seara.........Cunoaste cineva pe ce data se programeaza acuma pentru pasaport roman la Ambasada din Chisinau.va multumesc

depus 02.09.2010 Suceava
ordin 763/P 03.08.2011
juramint 23.08.2011
certificat de nastere - ridicat 29.09.2011
certificat de casatorie-ridicat 13.10.2011
pasaportul - 28.11.2011

hansDate: Luni, 05-Noi-2012, 9:22 PM | Message # 35
Începator
Buna ziua,
am si eu o intrebare, ajutatima va rog caci deja sunt purtat pe drumuri de un an,nici nu mam gindit ca obtinerea pasaportului romin va fi mai greu ca obtinerea cetataniei romine. Intrebarea mea este daca pot sa dpun actele pentru transcrierea certificatului de nastere a copiilor la chisinau unde copii sau nascut in franta iar sotia este din Rusia? Si daca este nevoe de certificatele de nastere rominesti ale copiilor pentru obtinerea pasaportului Roman? Mersi mult!!!

Mesaj editat de hans - Marţi, 06-Noi-2012, 10:12 AM

PrizracDate: Vineri, 16-Noi-2012, 2:43 PM | Message # 36
Colonel
Reputaţie: 17
Buna la toti. Eu si sotia am depus anul trecut dosarele intre timp a aparut un nou nascut. Azi sotia a fost la consulat pu a se inregistra pu depunerea juramintulu si a luat cu ea toate actele necesare si a nou nascutului, insa surpriza, la ghiseele consulatului i s-a spus ca nu poate depune actele nou nascutului, v-a putea sa-i faca CN doar la Bucuresti si dar dupa ce i se v-a da certificatul de casatorie. E ceva normal sau persoana de la ghiseu ceva nu a inteles?

Intre timp am trimis o scrisoare recomandata catre ANC cu certificatul de nastere a minorului si declaratia precum parintii sunt de acord. Mi-a venit raspun inapoi de la ai ca a ajuns scrisoarea, dar cum sa aflu daca a fost anexat la dosarul meu?

anaitis_1987Date: Miercuri, 02-Ian-2013, 1:32 AM | Message # 37
Începator
salut. Vreau sa plec in scurt timp la Bucuresti impreuna cu sotul sa ne facem viza de resedinta acolo. Vrem sa-i facem viza de resedinta si copilului nostru (are 2 ani si detine certificatul de nastere romanesc). Este necesar sa fie si ea prezenta in Bucuresti sau putem sa-i facem si fara ea? Mersi

acsor1978Date: Miercuri, 02-Ian-2013, 8:53 AM | Message # 38
Începator
Spuneti-mi va rog pleaca cineva in Bucuresti intre 13-14 ianuarie 2013? Am pe 14.01.13 programare. Trebuie sa transcriu CN al meu, sotiei si copiilor + certificatul de casatorie. Cineva rog sa ma ajute macar cu un nr de telefon ale persoanelor ce presteaza servicii de transport Chisinau_Bucuresti-Chisinau.

toriDate: Miercuri, 09-Ian-2013, 2:54 PM | Message # 39
Începator
Salut ! va rog sa ma ajutati cu un sfat ! eu am buletin romanesc cu domiciliu in vaslui, dar sotu si copilul nostru minor sunt cu domiliciliu in RM , toti suntem cetateni romini . eu pot sa-i fac copilului pasaportul la Vaslui?

dima_007Date: Miercuri, 09-Ian-2013, 10:37 PM | Message # 40
Colonel
Reputaţie: 18
tori: Mergi la evidenta populatiei unde ai tu domiciliul iti inscrii si copilul si dupa aceea poti sa ii faci si pasaport. Daca copilul are peste 14 ani trebuie sai faci mai intii buletinul si dupa aia pasaportul.

BDumi

AlinushkaaaDate: Sâmbată, 02-Feb-2013, 10:31 PM | Message # 41
Lieutenant
Prizrac, noi_nascutii se inregistreaza doar la Bucuresti

Adăugat (02-Feb-2013, 11:31 PM)
alondra00, fara actele si acordul tatalui nu poti face nimic, din pacate...sau dezicere de drepturi parintesti. Hotarirea de judecata in privinta divortului nu joaca nici un rol i dobindirea cetateniei...

29.06.2012 - ordin
01.08.2012 - juramant
20.09.2012 - CN+CNP

igorrogiDate: Miercuri, 13-Feb-2013, 5:29 PM | Message # 42
Începator
Salut, va rog mult sa ma ajutati, am citit mai sus ca in  " Legea cu privire la cetatenie " si a.m.d.   dar chiar astazi am avut programare la consulat pentru transcrierea CN al copilului minor am asteptat trei luni, iar la ghiseu mi-au refuzat transcrierea actului motivind ca se face doar la bucuresti din motiv ca nu este indicat copilul minor in certificatul de cetatenie. Dosarul de redobindire al cetateniei l-am depus  in iulie 2010  sotia era gravida, copilul s-a nascut in 24.08.2010. Certificatul de cetatenie
l-am primit eu in 19.12.2011 iar sotia in 23.02.2012, cind trebuia sa indic ca am copil minor???????????

Totodata doresc sa spun ca am deja transcrise CN al meu, CN al sotiei si certificatul de casatorie, va rog mult dati-mi un sfat cine stie, oare este corect un asemenea lucru??????????????

CetatenieEUDate: Marţi, 26-Feb-2013, 9:25 PM | Message # 43
Începator
igorrogi, Aici la Consulat prmesc la transcriere acte doar in cazuri ideale.
In curand va fi posibila transcrierea actelor in Romania fara cozi la Iasi, Bucuresti, Galati, Timisoara, Cluj Napoca.

igorrogiDate: Miercuri, 27-Feb-2013, 5:00 PM | Message # 44
Începator
CetatenieEU ,   va multumesc mult, dar va-s ruga sa-mi spuneti daca stiti in cit timp aproximativ, si ce ati avut in vedere ca doar in cazuri ideale???   Mersi anticipat.

CetatenieEUDate: Miercuri, 27-Feb-2013, 5:06 PM | Message # 45
Începator
igorrogi, Nascut in Moldova, casatorit in Moldova, juramant in Moldova.

igorrogiDate: Joi, 28-Feb-2013, 2:24 PM | Message # 46
Începator
CetatenieEU, Nascut in Moldova, casatorit in Moldova, juramant in Moldova la mine asa si a fost dar oricum am primit refuz, si totusi va rog mult sa-mi comunicati daca cunoasteti cind se vor face transcrieri fara cozi in Rominia, va multumesc.

CetatenieEUDate: Joi, 28-Feb-2013, 2:52 PM | Message # 47
Începator
igorrogi, Vezi ca minorul nu este inscris in certificatul de cetatenie romana. Aveti 2 optuni:
1. Cineva din soti obtine Buletin Romanesc si depuneti la transcrierea certificatului de nastere a copilului la adresa de domiciliu in Romania,
2. Asteptati sa fie votate in parlamentul romaniei schimbarile cu privire la transcriere. Detalii pe:   http://www.goo.gl/5u1nG

Mesaj editat de CetatenieEU - Joi, 28-Feb-2013, 2:55 PM

igorrogiDate: Vineri, 01-Mar-2013, 9:56 AM | Message # 48
Începator
CetatenieEU, va multumesc mult.

covandDate: Vineri, 01-Mar-2013, 11:43 PM | Message # 49
Sergent
Reputaţie: 3
CetatenieEU, Comisia juridica a amanat inca cu o saptamana PLx-441/2012, stii de ce, exact - pentru ca invitatii nu s-au prezentat in sedinta. Stii cine sunt - reprezentantii Autoritatii Nationale pentru Cetatenie si Comisiei de administratie. Daca nu vor veni si saptamina viitoare(pentru a 3-ia incercare) - atunci va fi prafuit pe raft acest PLx-441/2012, pentru ca nimanui nu-i pasa. Camera decizionala nu are termen limita pentru adoptare.

Mesaj editat de covand - Vineri, 01-Mar-2013, 11:49 PM

AlinushkaaaDate: Miercuri, 06-Mar-2013, 11:20 PM | Message # 50
Lieutenant
igorrogi, transcrierea CN a minorilor/copiilor mici se face doar la Bucuresti (cu domiciliul in Moldova ),inscrie-te online

29.06.2012 - ordin
01.08.2012 - juramant
20.09.2012 - CN+CNP

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Pentru minor
Pagina 1 din 212»
Căutare: