Pentru minor - Pagina 2 - Forum Cetăţenie
Duminică, 04-Dec-2016, 7:06 AM
Bine ai venit Oaspete |

Pentru minor - Pagina 2 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 2 din 2«12
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Pentru minor
Pentru minor
liudovik87Date: Joi, 21-Mar-2013, 8:18 PM | Message # 51
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
va rog sa ma ajutati!!!!eu me-am facut pasaport si vreau in baza mea sai fac copilului meu minor,vreau sa plec la bucuresti sai fac copilului pasaport,,,spunetemi va rog mie imi trebuie un acord de la tata,,se face la notar (in chisinau) sau la consulat,,de oarece tata nu poate sa ne insoteasca la rominia???

valentina2Date: Vineri, 22-Mar-2013, 12:14 PM | Message # 52
Colonel
Grupă: Verificat
Reputaţie: 24
ACTELE NECESARE PENTRU ÎNSCRIEREA CERTIFICATULUI DE NAŞTERE PENTRU COPIL MINOR:
-  certificat de naştere original + copie legalizată la notar;
-  certificat de căsătorie românesc părinţi (original si copie simplă) ;
-  certificat de naştere părinti româneşti/ moldoveneşti  (original si copii simple); 
-  dovezi cetăţenie părinţi / paşapoarte româneşti (original şi copie simplă);
-  acte identitate(buletin) părinţi originale + copie simplă,
-  extras de căsătorie, certificat de divorţ sau certificat de deces original + copii simple (daca este cazul); Cetatenii romani trebuie să aiba inscrise mentiunile de divort/deces sot pe spatele certificatului de naştere romanesc daca au mai fost casatoriti.
-  acordul notarial al părintelui care nu este cetăţean român pentru înscrierea certificatului de naştere (pentru copii născuţi  după dobândirea cetăţeniei române) - original;
-  declaraţia ambilor părinţi pentru stabilirea domiciliului minorului în cazul în care părinţii au domicilii diferite (este gratuit si se completează la Secţia Consulară);

Ggv-ggvDate: Vineri, 07-Iun-2013, 12:11 PM | Message # 53
Începator
Buna ziua. Am si eu o intrebare, poate cineva cunoaste si imi raspunde. Eu si sotul avem acte romanesti, cu domiciliul in Bucuresti. Avem 2 copii si dorim sa le facem si lor acte. Un copil are numai certificat de nastere, altul nimic. Unde trebuie sa ne adresam la Bucuresti pentru a face aceasta? Deci dorim sa le facem numai pasapoarte, e posibil? Mersi anticipat.

Doina171Date: Vineri, 07-Iun-2013, 12:17 PM | Message # 54
Major general
Reputaţie: 23
Ggv-ggv, trebuie sa va adresati la oficiul stare civila unde aveti adresa de domicilu.

dupa certificatul de nastere,puteti face pasapoartele,in cazul copiilor minori-desigur nu se fac buletinele,cel putin pana la 14 ani.

succese!

Ggv-ggvDate: Vineri, 07-Iun-2013, 12:39 PM | Message # 55
Începator
Adresa de domiciliu e sector 3, deci ne adresam la oficiul starii civile din sector 3?

dima_007Date: Vineri, 07-Iun-2013, 2:39 PM | Message # 56
Colonel
Reputaţie: 18
Ggv-ggv, La oficiul starii civile te casatoresti, tu trebuie sa mergi la evidenta populatiei sectia pasapoarte pentru a le face copiilor pasapoarte. Am inteles ca unul dintre copii nu are nici certificat de nastere, trebuie sa-i faci mai intii certificat romanesc adica sa il transcrii pe cel moldovenesc, iar daca ai vreun copil peste 14 ani trebuie sai faci buletin apoi pasaport pentru ca ai domiciliul in romania. Pentru copilul care are certificat de nastere romanesc ii poti face pasaport dar pentru celalalt nu, fai mai intii certificat.

Ggv-ggvDate: Vineri, 07-Iun-2013, 3:55 PM | Message # 57
Începator
Mersi de raspuns. Copii sint inca mici, pina la 14 ani. Dar unde transcriu certificatul moldovenesc?

catiDate: Duminică, 09-Iun-2013, 7:00 AM | Message # 58
Colonel
Reputaţie: 9
buna,imi zice si mie cineva pretul la certificatul de nastere pentru copii minori!merci mult!

AnjelikaDate: Duminică, 01-Sep-2013, 1:53 PM | Message # 59
Începator
Salut!!! Am iata asa o situatie!!!Tatal meu a a obtinut cetatenie romana inca in 1996 si la moment are urmatoarele documente 1.adeverinta prin care si-a dobindit cetatetia romana 2.certificat de nastere roman 3. certificat de casatorie roman 4.buletin roman obtinut in 2007 si valabit pina la 2017 5.pasaport roman al doilea deja deaorece l-a prelungit din 2008 pina in 2018!!!! pe cind actual din 2011 cind a iesit legea asta cu obtinerea certificatului de cetatenie asta galben el nu il are!!! La rindul eu detin urmatoarele documente:1.certificat de nastere roman cu IDN care lam facut pina la 18 ani, cind am implinit 20 ani asta a fost in 2010 m-am dus la Iorga si am prezentat certificatul de nastere roman, adeverinta tatalui de dobindire a cetateniei si pasaportul si buletinul lui si atit !!!!!!!!!! si atunic m-au intrebat daca vreau sa fac pasaport cu domiciliu in strainatate sau cu domiciliu in romania? si am spus in strinatate deaorece nu am avut e domiciul acolo!!! Deci intrebarea e urmatoare :::::: " eu am facut pasaport neavind adeverinta de dobindire a cetateniei si nici certificatul de cetatean!!!!acum vreau sa-mi prelungesc pasaportul caci e unul biometric cu termen de valabilitate pina la 2015 si in acelasi timp vreau sa obtin buletin romanesc!!!!In cazul asta ce documente am nevoie? trebuie sa depun jurmaint ca sa obtin certificatul de cetatan?si pentru obtinerea buletinului e numaidecit sa astept eхpirarea termenului pasaportului? Merci !!!!

Adăugat (01-Sep-2013, 1:53 PM)
---------------------------------------------
Salut!!! Am iata asa o situatie!!!Tatal meu a a obtinut cetatenie romana inca in 1996 si la moment are urmatoarele documente 1.adeverinta prin care si-a dobindit cetatetia romana 2.certificat de nastere roman 3. certificat de casatorie roman 4.buletin roman obtinut in 2007 si valabit pina la 2017 5.pasaport roman al doilea deja deaorece l-a prelungit din 2008 pina in 2018!!!! pe cind actual din 2011 cind a iesit legea asta cu obtinerea certificatului de cetatenie asta galben el nu il are!!! La rindul eu detin urmatoarele documente:1.certificat de nastere roman cu IDN care lam facut pina la 18 ani, cind am implinit 20 ani asta a fost in 2010 m-am dus la Iorga si am prezentat certificatul de nastere roman, adeverinta tatalui de dobindire a cetateniei si pasaportul si buletinul lui si atit !!!!!!!!!! si atunic m-au intrebat daca vreau sa fac pasaport cu domiciliu in strainatate sau cu domiciliu in romania? si am spus in strinatate deaorece nu am avut e domiciul acolo!!! Deci intrebarea e urmatoare :::::: " eu am facut pasaport neavind adeverinta de dobindire a cetateniei si nici certificatul de cetatean!!!!acum vreau sa-mi prelungesc pasaportul caci e unul biometric cu termen de valabilitate pina la 2015 si in acelasi timp vreau sa obtin buletin romanesc!!!!In cazul asta ce documente am nevoie? trebuie sa depun jurmaint ca sa obtin certificatul de cetatan?si pentru obtinerea buletinului e numaidecit sa astept eхpirarea termenului pasaportului? Merci !!!!

Doina171Date: Duminică, 01-Sep-2013, 9:08 PM | Message # 60
Major general
Reputaţie: 23
Anjelika, situatia ta pare una complexa,de ce nu te adresei direct la consulat?

nekaDate: Joi, 26-Sep-2013, 6:50 PM | Message # 61
Colonel
Reputaţie: 11
Buna la toti!
cine stie, daca depun la certificat de nastere pentru mine pot sa depun in aceeasi zi si pentru copilul meu minor? Copilul nu este inclus in certificatul de cetatenie, s-a nascut dupa ce am depus documentele.... unde pot sa trascriu copilului? trebuie programamrea aparte pt el?

Nigol-NoiDate: Vineri, 27-Sep-2013, 7:01 AM | Message # 62
Lieutenant general
Reputaţie: 45
Anjelika
Daca pe timpul cela legea spunea alt lukru
Legea care a fost adoptata mai tirziu nu se rasfringe asupra ta
Aceesi petitie + anexeaya toate actele si cauta mailul pe net la cel mai apropiat de tine consulat al Rom. , trimite la ei cu intrebarea pentru cazul tau de ce documente e nevoie si ei obligatoriu raspund in termen.
Succes

valentina2Date: Vineri, 27-Sep-2013, 7:58 AM | Message # 63
Colonel
Reputaţie: 24
Citat (neka)
daca depun la certificat de nastere pentru mine pot sa depun in aceeasi zi si pentru copilul meu minor? Copilul nu este inclus in certificatul de cetatenie,
neka, daca copilul era inclus in certificatul de cetatenie atunci era posibil , in cazul in care nu a fost inclus in dosar atunci se face programare aparte pentru copil si doar dupa ce isi perfecteaza mama actele

AlintaDate: Vineri, 18-Oct-2013, 11:13 PM | Message # 64
Începator
Bună seara!
Am găsit numele meu în lista Ordinelor ANC, nr.425 din 2012-05-10. În dosarul pentru redobîndirea cetățeniei depus, a fost indicat copilul minor totul cum trebuie cu acordul sotiei, copilul care atinge virsta de 18 ani curind la 22 februarie 2014 nu a apărut in lista sus numită. Eu deja am Certificatul de naștere (în care este indicat copilul), buletinul și pașaportul Ro.
Ce trebuie să fac acum ca să obțin cetățenia Ro a copilului? 
Vă mulțumesc mult anticipat!

AmadeyraDate: Luni, 20-Ian-2014, 12:53 PM | Message # 65
Începator
Buna ziua. Ajutati-ma, va rog! Cum pot proceda in urmatorul caz: parintii detin cetatenie romana de ceva ani, familia a adoptat un minor cu varsta de 5 ani. Vrem sa ii facem actele roamanesti. Mentionam ca minorului i s-a schimbat numele de familie, figurand cu numele familiei adoptatoare. Care sunt pasii? Multumesc!

Just4youDate: Luni, 03-Feb-2014, 4:43 PM | Message # 66
Începator
Vrea sa intreb daca : Eu am depus actele impreuna cu un parinte(Mihalache Tudor  . Tatal meu).Cind am depus in 2012 eram minor .Acuma am 18 ani . Mie mi se va face dosar aparte sau trebuie sa depun din nou .Mersi anticipat....

giscanataliaDate: Luni, 16-Iun-2014, 3:42 PM | Message # 67
Începator
Buna ziua , sunt din Chisinau ,am depus actele pentru cetatenie romana si copilul meu minor e cu mine in dosar ,acum trebuie sa plec la Iasi pentru a depune actele la pasaport roman ,pot depune doar pentru mine la pasaport si copilul meu peste un an singur sa depuna ? daca nu cit va costa sa-mi fac pasaport mia si copilului meu ?

Adăugat (16-Iun-2014, 3:42 PM)
La ce pret este certificatul de casatorie si de nastere daca sunt din Chisinau ?

batashkapDate: Joi, 23-Oct-2014, 2:09 PM | Message # 68
Începator
Buna ziua! Eu am depus ieri juramantul si vreau sa fac certificatele de nastere. Am un copil minor de 6 ani, dar sunt divortata si nu am idee cum sa il gasesc pe tata pentru a prezenta si actele lui de identitate si declaratia. Exista alta modalitate de a-i perfecta certificatul de nastere al copilului si pasaportul? Daca fac proces de decadere din drepturi rezolv ceva? Merci

cipdeilDate: Duminică, 15-Feb-2015, 12:03 PM | Message # 69
Lieutenant colonel
Reputaţie: 17
Intrebare: Daca Mama copilului de 7 ani a primit cetatenia Romana, dar Tata nu are cetatenie Romana, trebuie procura pentru ai face copilului certificat de nastere RO, daca se prezinta si el inssasi la consulat impreuna cu Mama si copilul pentru ashi da acordul ?

Nigol-NoiDate: Luni, 16-Feb-2015, 7:22 AM | Message # 70
Lieutenant general
Reputaţie: 45
cipdeil
http://chisinau.mae.ro/node/280
aici ai info necesara, nu vad procura, vad declaratie privind stabilirea domiciliului

radu1980Date: Joi, 28-Iul-2016, 9:31 PM | Message # 71
Începator
Am si eu o intrebare.. Eu si sotia avem deja pasapoarte romanesti,feciorul minor nu are acte romanesti..la moment ne aflam in Germania si nu avem posibilitatea de a pleca in Romania pentru a-i face copilului actele romanesti. Cine este competent sa ma ajute ?Dati-mi,va rog mult, un sfat cum as putea face acest lucru fara sa parasesc tara (Germania)? O seara buna sa aveti smile

fuseukrDate: Sâmbată, 30-Iul-2016, 9:34 AM | Message # 72
Lieutenant general
Reputaţie: 6
radu1980, cand  ai depus dosaru pentru cetatanie tu cu sotia ta  ati inclus copilul in dosar sau nu daca nu osa ai  neplaceri cu anc .pentru ca in prezent  nu  recunosc copi daca nu o fost inclusi intun dosar la depunere .iar daca o fost atuci trebuie sate prezinti la consul unde esti in tara respectiva  si automat  osai dau certificat de nastere + osai faci actele .. succes

ciolimamaDate: Sâmbată, 30-Iul-2016, 6:47 PM | Message # 73
Colonel
Reputaţie: 21
radu1980, Daca ambii parinti sunt cetateni romani
o sa reusiti sa faceti certificatul de nastere a copilului.
Adresati-va in Germania la Consulatul Romaniei. Probleme au 
cei care numai un parinte e catatean roman si minorul
nu a fost inclus in dosar.

tasha22Date: Vineri, 09-Sep-2016, 5:49 PM | Message # 74
Începator
Buna ziua, va rog mult sa ma ajute cineva sa inteleg pina la urma:
eu depun dosarul la Iasi p/u cetatenie singura (sotul la moment nu este pe loc),intrebarea e urmatoare: eu pot la depunere sa includ copilul minor in dosarul meu daca merg fara sot ?sau trebuie careva acord de la sot doar pentru al include in dosar?

si care e diferenta dintre aceea ca il voi include in dosar pe copil minor si daca nul voi include?
multumim.

Ella_Max2016Date: Sâmbată, 10-Sep-2016, 3:07 PM | Message # 75
Începator
Buna ziua. As avea o intrebare. Parintii mei au facut actele de cetățenie ajutați de catre o ruda. Noi avem un frate mai mic (acum are 17 ani si 10 luni). In momentul in care ai depus actele, au facut ceva procura la notar cum ca sa ii faca cetatenie direct fratelui minor. Totul bine si frumos pana acum. Parintii au fost la poliție, au depus actele pentru buletin. Cei de la buletine (Ro) ne-au zis ca nu ii pot face fratelui mai mic buletin, in ideea ca nu este trecut in niciunul dintre actele cele galbene ce demostreaza

Adăugat (10-Sep-2016, 3:07 PM)
Obtinerea cetățeniei. Deci fratele nu isi poate face acum buletinul, tind sa precizez ca are certificat de naștere, din cate stiu e fost facut in Iasi. Ii posibil ca avand deja certificat de nastere românesc sa nu ii faca buletin? Nu e scris in certificatele galbene ale părinților si nici nu a fost impreuna cu ei la jurământ. Persoana care sa ocupat de acte a zis ca nu e nevoie. Multumim de ajutor

fuseukrDate: Duminică, 11-Sep-2016, 1:27 PM | Message # 76
Lieutenant general
Ella_Max2016,   buna  ziua   din pacate  asa   ieste acum anc   si romani nu vreu recunoste copi din cauza ca nu o fost inclus  in certificatul  galban de cetatanie de aia  refuza  sa  faca  buletin sau pasaport  degeaba ai certificat de  nastere ..aveti  3  variante  cred  io dupa parere mea  1  sa depuie  baiatul singur de cetatanie  cu autorizatea dumneavostra 2..apelati la un avocat  sa vedeti ce puteti   de facut   da din cate stiu io  multe procese la bucresti sunt perdute din cauza  ca iei o facut lege asta din 2016  si nare cine ce sale faca  si daca  poti sa castigi trebuie sa inbli mult prin  justitie  si  3   pueti apela  la  socetatea asta sunt  specilaistit  in  acte  romanesti si iei  singura solutio vor dau  clar  ..http://justconsult.md/  sau prin mail sau telefon  +373 60 533 533  info@justconsult.md  consultatea costa  niste lei daca mergi la iei...+ lucreaza  24 24  ore adica de luni pana  duminica puteti ia apela unde vreti si in fcbuk sunt ...succces  dovada  uitativa aici  http://sputnik.md/moldova....9qRHQY9

ciolimamaDate: Duminică, 11-Sep-2016, 6:17 PM | Message # 77
Colonel
Ella_Max2016,  Copilul care are CN romanesc conform Constitutiei
Romaniei are dreptul la act de identitate. Cei de la politie
au vrut de la voi spaga ei sunt obligati de la virsta de 14
ani sa-i faca buletin. Toate povestile astea cu Legea care
nimeni nu a vazut-o e ca sa scurga bani din voi. Avocatii
numai din asta traiesc. Mergi cu mine la Iasi si ii facem
baiatului buletin garantez 100%. Repet daca copilul are CN
nu mai aveti nici o treaba cu ANC si cu avocatii lor, e dreptul
legitim ca cetatean roman sa aiba act de identitate.

fuseukrDate: Duminică, 11-Sep-2016, 8:30 PM | Message # 78
Lieutenant general
Ella_Max2016, pur si simplu faceti cum am spus  io  nu asculati de nimeni loti contact  cu  justconsul nu osa  beleasca nimeni bani depe voi  pur si simplu aici osa primit  multe  raspunsuri si bune si rele  iei sa ocupa cu asta de ani de zile si  vor da   informatia  corecta  + daca  osa ai informate te rog  sane  spui si noua ce ai  rezolvat  .LEGILE SE SCIMBA NU RAMAN ALE CA IN ANI 2011 2012 2000 :)) asa  cel mai bine sa procedati asa succes mult..apropo   uiatti la comentare  la mesajul asta in jos sa vedeti ce  pateste lume cand sa ie  dupa  tote  raspunsurile  http://www.moldova.org/paradox....-romani

Mesaj editat de fuseukr - Duminică, 11-Sep-2016, 8:31 PM

nelu_s27Date: Joi, 13-Oct-2016, 3:29 PM | Message # 79
Începator
Va rog sa ma ajutatii, Unul di parintii mei(tata) a redobindit Cetateniea in 26:10:2012, eu aveam 14 ani atunci am fost la Notar Mama mea a dat acordul pentru ca să primesc cetațeniea, Pe certificatul de Cetațenie Romîn(galben) a tatalui nu am am fost pus deoarece au zis ca copii primesc automat cetațenia odata cu parintele, Certificat de Naștere Romînesc am Si tatăl meu are Buletin Romănesc, Acuma el nu avut posibilitatea sami faca buletin cit timp eram minor, asa ca am inplin 18 ani si am pleca cu o ruda dea mea care detine si ea buletin (ro), am depus actele pentru buleti mau intrebat de de certificatul de cetațenia a tatalui am zis ca nu sun scris pe el nici intrun caz, asa ca au zis ca o sa faca peste 2 luni am suna si au zis ca nu se poate de facut din motiv ca nu sunt scris pe certificatul de Cetațenie a Tatalui meu. va rog ajutatima,,,,,,!
---in dosar sunt pus.

piersDate: Vineri, 21-Oct-2016, 8:55 PM | Message # 80
Începator
Buna ziua. Poate cineva, sa-mi raspunda la urmatorea intrebare?
Am obtinut cetatenia romana in anul 2000 ( programul de repatriere a cetatenilor romani), am perfectat actele( certificat de nastere, certeficat de casatorie,certificatele de nastere a copiilor in 2013)-- pot obtine buletine pentru copii minori? Personal ? am domiciliu in Romania? sotia nu este cetatenca romama.

ciolimamaDate: Duminică, 23-Oct-2016, 6:25 PM | Message # 81
Colonel
piers, Copii minori cetateni romani de la virsta  de 14 ani
sunt obligati sa-si perfecteze buletin. Deci daca au certificate 
de nastere romanesti pina la virsta de 14 ani - pasaport de la
virsta de 14-carte de identitate.

piersDate: Luni, 14-Noi-2016, 5:51 PM | Message # 82
Începator
Ciolimama, multumesc de raspuns. Dar am fost la oficiul starii civile din Vaslui, Am fost refuzat, cu pretextul ca, copii nu figureaza ca cetateni Romani... Poate cineva sa-mi descrie o metoda de rezolvarea?

Vlad_777Date: Miercuri, 30-Noi-2016, 5:25 PM | Message # 83
Începator
Salut tuturor
Am si eu o intrebare la care imi trebuie un raspuns corect deci, am obtinut certificat roman cu aproape 4 ani in urma in baza la un parinte (dar nu am fost mentionat in certificat-ul de cetatean roman) si acum vreau sa-mi fac passaport romanesc si imi spun ca 90% am sanse sa fiu respins ? Stie cineva vreo solutie ?

StephenOpingDate: Miercuri, 30-Noi-2016, 8:57 PM | Message # 84
Începator
<a href=http://podrozbyledalej.pl/przewoznik.php>strona</a> Przystalibyśmy do tegoż, iż telefon socjalistów nam nieustannie, podczas praktykowania wysiłku, wędrówki samochodem, posiedzeń z facetami, jednakowoż przegryzania żerów. Gęsto zaaferowani obecnym, co dzierga się w środowiskach społecznościowych, odpuszczamy, iż egzystowanie zajmuje zaleta przede pełnym wówczas, jeżeli właśni najbliżsi tudzież zauszniki są obok prócz a jak rzeczywiście umiemy przedzielać z nimi zawrotne chwile. Przeto zmierzamy podjąć calutkim, że ostatnie procedury są gwoli nas natomiast nie my dla metody wspomina Luiza Derek, Administrator Marketingu w narodowym wydziale MasterCard Europe. Tedy zamiar na czynność Dociec na nowo laba interlokucji Pomocne. W unikatowy rozwikłanie raczymy uwidocznić, iż należałoby przeznaczyć kolej oraz znaną globalną złośliwość na napotkanie spośród nową figurą przykłada. Z MasterCard Capsule synchronicznie sięgać zapewne od dwóch do ośmiu bab. Niewiasty interesowane wyciągnięciem związku w treści dożyją poproszone o zlokalizowaniu w kapsule własnych telefonów. Ustrojstwo wyposażone stanowi w sensory strzegące partycypację telefonów w kapsule. Balangę odkłada rozpoczęcie kapsuły. Niniejszym, jacy funkcjonowań widocznie odwykli z odchodzenia pogawędki na namiętnie, spośród ulgą nastaną fiszki spośród wpływającymi inicjatywami problemów konwersacje z rozlicznych podklasie. Bezwzględna. Przypadkiem zaprezentować się, że takie badanie będzie paradnie wyszukane.

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Pentru minor
Pagina 2 din 2«12
Căutare: