Vineri, 28-Iul-2017, 3:52 PM
Bine ai venit Oaspete |

Obtinere Pasaport biometric romanesc in Italia (Milano). - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Obtinere Pasaport biometric romanesc in Italia (Milano).
Obtinere Pasaport biometric romanesc in Italia (Milano).
aurblackDate: Vineri, 19-Oct-2012, 10:30 AM | Message # 1
Sergent
Grupă: Verificat
Reputaţie: 5
Statut: Offline
Salutare tuturor.

Mama mea este cetatean roman cu domiciliul in R.Moldova.
La moment se afla la munca in Italia in baza permisului de sedere "SOGGIORNO".
E posibil sa obtina in Italia/Milano pasaport romanesc?
Daca da, care sint actele necesare?

Anterior nu a mai perfectat pasaport romanesc.

La moment ea detine:
- Permis italian de sedere "SOGGIORNO",
-----------------------------------------------------------------
- Certificat romanesc de cetatenie,
- Certificat romanesc de nastere cu aplicarea mentiunii de deces,
-----------------------------------------------------------------
- Toate actele moldovenesti, care au fost prezentate initial.

Va multumesc frumos.

vica2Date: Vineri, 19-Oct-2012, 12:49 PM | Message # 2
Major
Grupă: User
nu poate sa-si faca pasaportul la consulatul din Milano deoarece are domiciliul in RM,numai cei care au domiciliul in romania il pot face la consultul din ItaliaMaicata poate face dar la consulatul din RM

aurblackDate: Vineri, 19-Oct-2012, 1:24 PM | Message # 3
Sergent
Quote (vica2)
nu poate sa-si faca pasaportul la consulatul din Milano deoarece are domiciliul in RM,numai cei care au domiciliul in romania il pot face la consultul din ItaliaMaicata poate face dar la consulatul din RM

Multumesc frumos, vica2.
Chiar daca se afla legal la munca acolo oricum nu poate?
Doar are acest permis, care-i da dreptul sa se afle si sa activeze legal in Italia.

fraerDate: Vineri, 19-Oct-2012, 1:53 PM | Message # 4
Colonel
Reputaţie: 20
vica2, nu vorbi prostii, personal cunosc o persoana care si-a facut tot in Italia, de la juramint, pina la obtinerea pasaportului, ce-i drept ca a durat aproape un an, acuma nu stiu cit dureaza

Dosar 59***/2011
depus 28-07-2011 Chisinau
O R D I N Nr. 827/P 13.09.2012
Juramint 20.11.2012

Mesaj editat de fraer - Vineri, 19-Oct-2012, 2:31 PM

dima_007Date: Vineri, 19-Oct-2012, 4:59 PM | Message # 5
Colonel
Reputaţie: 18
fraer: Vica2 are dreptate cumnata mea a fost in aceeasi situatie, a luat cetatenia romana cu domiciliul in RM, fiind la munca in italia a depus juramintul in italia dar transcrierea documentelor si pasaportul nu ia permis sa le faca aici lea facut la chisinau. Mentionez a depus juramintul la Trieste in Italia si daca aici nu a putut face niciun document decit ca a depus juramintul cei de la consulat au trimiso ori in RM ori in Romania, nu cred ca se poate la Milano.

BDumi

fraerDate: Vineri, 19-Oct-2012, 5:23 PM | Message # 6
Colonel
Reputaţie: 20
dima_007, mai spun odata, stiu persoana care a facut absolut totul, in italia, numai unica daca nu gresesc, in pasaport e mentionalt ca domiciliu e in italia( ea asta nu a vrut , ei singuri asa au scris) initial la depunere documentelor, ea a vrut sa fie domiciliul in RM

Dosar 59***/2011
depus 28-07-2011 Chisinau
O R D I N Nr. 827/P 13.09.2012
Juramint 20.11.2012

dima_007Date: Sâmbată, 20-Oct-2012, 0:18 AM | Message # 7
Colonel
fraer: Poti transcrie CN si face pasaport numai in romania sau unde ai scris in declaratia pentru redobindire domiciliul. Juramintul il poti depune la oricare ambasada din tara in care te afli legal dar restul actelor de dupa juramint nu. Locuiesc in regiunea veneto din italia si sincer iti spun ca stiu cum merg lucrurile la consulatul de la Trieste. Am lucrat o perioada linga consulat si sincer mam documentat cu toate si am stat de vorba cu sute de conationali deai tai plus ca am incercat sa imi ajut cumnata dar nu sa putut. Eu astept cetatenia pentru sotia mea tot la trieste dar noi avem domiciliul aici.

BDumi

vica2Date: Sâmbată, 20-Oct-2012, 3:44 PM | Message # 8
Major
fraer, Tu vorbesti prostii si nu du lumea in eroare,eu nu spun din auzite ,eu am fost personal la consulatul din Milano si am intrebat.Si daca citeai mai bine pe forum nici la un consulat din alte tari nu poti face pasaport

Adăugat (20-Oct-2012, 4:44 PM)
---------------------------------------------

Quote (aurblack)
Multumesc frumos, vica2.
Chiar daca se afla legal la munca acolo oricum nu poate?
Doar are acest permis, care-i da dreptul sa se afle si sa activeze legal in Italia.

Nu poate chiar daca se afla legal,si ti-o spun nu din auzite ,dar am fost la Milano personal si am intrebat,deoarece unul destept ca frae de pe acest forum a scris ca la consulat daca depui juramintul la ei poti face certificat de nastere si cnp,gresit.Maicata dupa ce isi va face pasaport romanesc si vine in italia, isi schimba actele din italia din cetatean moldovean in cetateam roman ,dupa aceia poate merge la consulat si sa -si faca pasaport romanesc cu domiciliul in Italia

kozeteDate: Luni, 22-Oct-2012, 3:34 PM | Message # 9
Major
Reputaţie: 4
vica2 sunt cazuri dupa cazuri nu te poti exprima pentru toti!!! sora mea personal a facut totul la TRIESTE (juramint, trascriere, pasaport)in 2011!!! daca sa schimbat ceva poti numai sa recomanzi persoanele sa se adreseze la consulat personal pentru informatiei, si nu fii sigura ca tu esti 100% informata!!! nu duceti oamenii in eroare.

Adăugat (22-Oct-2012, 4:34 PM)
---------------------------------------------
aurblack eu as spune sa mergi la consulat (erau informatii oficiale si n afara consulatului), sau sa le scrii un mail!!! Ma repet sora mea a obtinut totul la Trieste a durat un an! poate nu toti vor sa astepte 6/12 luni tracrierea CN, poate nu toti au actele necesare pentru consulat... Faptul chiar daca sa schimbat ceva eu nu cred ca nu e posibil de perfectat un pasaport, un consulat presinta interesele cetatenilor!!

aurblackDate: Luni, 22-Oct-2012, 3:36 PM | Message # 10
Sergent
Va multumesc frumos tuturor.

dima_007Date: Luni, 22-Oct-2012, 9:52 PM | Message # 11
Colonel
Oameni buni nu va mai certati cu lucruri care sau intimplat anul trecut (sora ta kozete), vica2 are perfecta dreptate, poti depune juramintul la oricare consulat din tara unde te afli legal dar nu poti transcrie CN si CNP decit in Romania sau unde ai trecut domiciliul din dosar. Kozete eu am incercat la Trieste in aprilie 2012 pentru cumnata mea sai transcrie CN si nu sa putut. Mentionez ca a depus dosarul la Balti cu domiciliul la Balti si fiind in Italia legal a depus juramintul aici dar restul lea facut la Bucuresti. Ce e asa de greu de inteles?

BDumi

kozeteDate: Marţi, 23-Oct-2012, 9:28 AM | Message # 12
Major
dima007 nustiu eu ce se intimpla la Trieste acum, sor mea tot a depus la Iasi cu domiciliul in MOldova, poi a plecat la studii si a avizat din timp ANC (scrisoare) si a facut totul la Trieste!! in mai 2012 a primit pasaportul!

vica2Date: Marţi, 23-Oct-2012, 1:06 PM | Message # 13
Major
]kozete [/b]Daca citesti mai atent adica de la inceput eu i-am raspuns luiaurblack.El a intebat daca poate la Milano sa faca pasaport eu ia-m raspuns ca nu , deoarece in septembrie 2012 am fost si am depus juramintul acolo si domnul consul ne-a spus ce putem face la ei si ce nu.Te rog nu te implica in discutii daca ai informatii gresite sau invechite.Nu stiu ce sa facut in 2011 dar in 2012 nu poti face pasaport cu domiciliul in MD.

Mesaj editat de vica2 - Marţi, 23-Oct-2012, 1:08 PM

kozeteDate: Marţi, 23-Oct-2012, 3:15 PM | Message # 14
Major
Quote (vica2)
nu poti face pasaport cu domiciliul in MD.

nu sa vorbit despre domiciuliul in MDa! Imi pare logic la Connsulatul tarii in care apelezi pentru un act importat acolo si ai domiciliul. Sor mea are Pass roman cu domiciliul in IT.

dima_007Date: Marţi, 23-Oct-2012, 3:27 PM | Message # 15
Colonel
kozete: Daca sora ta a depus dosarul la Iasi iar intre timp a venit in Italia si a luat domiciliul de aici avizind ANC ca sia schimbat domiciliul in cazul asta ai perfecta dreptate poate face transcriere + pasaport aici, dar tu nu ai spus nimic ca sia schimbat domiciliul doar ai contrazis. Rog pe toti cei care detin diferite informatii sa explice detaliat si sa nu se contrazica aiurea pentru ca se isca certuri iar noi avem nevoie de informatii. Acest forum este pentru a ne ajuta intre noi.

BDumi

kozeteDate: Marţi, 23-Oct-2012, 11:38 PM | Message # 16
Major
offf oameni buni fiti mai atenti cu actele si de ce informatii aveti nevoie!!!
in general am raspuns ca e posibil de facut pasaportul in IT!!!
si e clar faptul ca daca doresti sal perfetezi in alta tara normal trebui sa te conformezi cerintelor institutiei la care te presinti in cazul dat Consulatul!!!
nu am contrazis pe nimeni, am acordat informatie cine are nevoie de detalii pleaca personal si se informa!!!

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Obtinere Pasaport biometric romanesc in Italia (Milano).
Pagina 1 din 11
Căutare: