Transcriere certificat de nastere pentru minori ? - Forum Cetăţenie
Sâmbată, 03-Dec-2016, 5:34 AM
Bine ai venit Oaspete |

Transcriere certificat de nastere pentru minori ? - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Transcriere certificat de nastere pentru minori ? (Transcriere certificat de nastere pentru minori ?)
Transcriere certificat de nastere pentru minori ?
Alexei28Date: Joi, 20-Dec-2012, 8:36 PM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Salut tuturor si as vrea sa ma indrume cineva in cazul meu.
Deci eu am depus dosarul in 2011 martie pe atunci eram casatorit dar nu aveam copii in octombrie 2011 a venit pe lume baietelul in aprilie 2012 am primit odinul de redobindire in mai 2012 am depus juramintul in Italia, Trento dar copilul nu a fost trecut in certificatul de redobindire.Acuma cind am fost sa la consulatul de la Chisinau sa fac transcrierea CN a mea am intrebat pentru transcrierea CN a baiatului mi sa spus ca trebuie sa merg la Bucuresti.Ce trebuie sa fac sa-i fac si baiatului pasaport?

Adăugat (20-Dec-2012, 9:36 PM)
---------------------------------------------
Chiar nimeni nu stie?

Dosar: N161**
Depus: 23.03.2011 Bucuresti
0rdin 10.04.2012
juramint 18.05.2012
Transcriere CN 19.12.12

dima_007Date: Vineri, 21-Dec-2012, 9:42 AM | Message # 2
Colonel
Grupă: Verificat
Reputaţie: 18
Alexei28: Nu conteaza ca nu ai avut copilul trecut in dosar, el devine automat cetatean roman odata cu tine. Transcrierea CN se face doar la Bucuresti atunci cind nu ai copilul trecut in dosar cum e si cazul tau. Sotia ta sati faca procura la notar ca este deacord sai transcrii CN la copil. Suna la Bucuresti si fa programare.

Adăugat (21-Dec-2012, 10:42 AM)
Fara sai transcrii CN nu poti sai faci pasaport romanesc.

BDumi

Alexei28Date: Luni, 24-Dec-2012, 12:40 PM | Message # 3
Începator
dima_007 :Ai putea sa-mi spui la ce numar sa sun sa fac programarea?
Daca i-mi fac resedinta in Romania si fac buletin tot trebuie sa merg la Bucuresti sau se poate si la Iasi,Vaslui..?

Dosar: N161**
Depus: 23.03.2011 Bucuresti
0rdin 10.04.2012
juramint 18.05.2012
Transcriere CN 19.12.12

livon1981Date: Luni, 18-Feb-2013, 3:31 PM | Message # 4
Major
Reputaţie: 5
SALUT LA TOTI.
ROG SA-MI RASPUNDETI CINE E LA CURENT.
este corect ca nu pot face transcrierea cert de nastere al copilului (din mold. in roman) la consulatul din chisinau daca copilul e nascut peste hotare?chiar daca are cert.moldovenesc?

indamecDate: Miercuri, 20-Feb-2013, 5:11 PM | Message # 5
Începator
Citat (livon1981)
SALUT LA TOTI.ROG SA-MI RASPUNDETI CINE E LA CURENT.
este corect ca nu pot face transcrierea cert de nastere al copilului (din mold. in roman) la consulatul din chisinau daca copilul e nascut peste hotare?chiar daca are cert.moldovenesc?

Certificatul moldovenesc este transcrierea certificatului strain in Moldova, transcriere de pe transcriere nu se face. Deci trebuie sa depuneti certificatul de nastere a copilului din tara de unde s-a nascut. Daca aveti buletin romanesc puteti depune la asresa de domiciu.

liudovik87Date: Sâmbată, 09-Mar-2013, 9:53 AM | Message # 6
Începator
Buna ziua!!!va rog frumos sa-mi raspundeti daca cunoasteti ! daca doresc sa transcriu certificatul de  nastere a copilului imi trebuie de la notar un acord al tatalui???sau se face pe loc daca sunt ambii parinti???

CrystyDate: Miercuri, 17-Apr-2013, 9:49 AM | Message # 7
Începator
Salutare tuturor!cer ajutorul dumneavoastră!
Am primit certificatul de cetatenie romana dar copilul meu minor de 7 ani nu este înscris in acest act si am ajuns la etapa de ai face certificatul lui de nastere.. Mentionezi ca sint divorțata si deja am făcut si mentiunea de divort la sect.1 București... Aici la consulat in Chisinau nu pot transcrie certificatul copilului..programarile la București sint tocmai in 2016:(( ... As putea sa mi fac permisul de sedere permanent in județul Iași ca am rude pe acolo si s depun actele copilului la primăria de acolo sau oricum e obligatoriu in București,vazind ca sint divorțata si am păstrat numele sotului după divort respectiv si copilul?? Care sint etapele următoare- sa-mi fac domiciliul in Iasi apoi buletinul de identitate si apoi actele copilului??VA ROG FRUMOS SA MI DAȚI VREUN SFAT CE ȘANSE MAI AM??? Mersi

valentina2Date: Miercuri, 17-Apr-2013, 1:20 PM | Message # 8
Colonel
Reputaţie: 24
Citat (Crysty)
Am primit certificatul de cetatenie romana dar copilul meu minor de 7 ani nu este înscris in acest act si am ajuns la etapa de ai face certificatul lui de nastere.. Mentionezi ca sint divorțata si deja am făcut si mentiunea de divort la sect.1 București... Aici la consulat in Chisinau nu pot transcrie certificatul copilului..programarile la București sint tocmai in 2016:(( ... As putea sa mi fac permisul de sedere permanent in județul Iași ca am rude pe acolo si s depun actele copilului la primăria de acolo sau oricum e obligatoriu in București,vazind ca sint divorțata si am păstrat numele sotului după divort respectiv si copilul?? Care sint etapele următoare- sa-mi fac domiciliul in Iasi apoi buletinul de identitate si apoi actele copilului??VA ROG FRUMOS SA MI DAȚI VREUN SFAT CE ȘANSE MAI AM??? Mersi

daca o sa aveti permisul de sedere  in județul Iași atunci puteti perfecta actele copilului la Iasi doar ca o sa aveti nevoie de Declaratia tatalui ca nu are nimic impotriva ca si copilului sa i se dea cetatenia romana,  aici este vorba de mai multe  nuante deci in dependenta de faptul daca tatal este si el cetatean roman sau nu , unde isi are domiciliul,  etc...

cipdeilDate: Miercuri, 17-Apr-2013, 2:39 PM | Message # 9
Lieutenant colonel
Reputaţie: 17
Pentru ai perfecta Certificatul de Nastere a copilului de un an,.. pot sai transcriu Certificatul la Galati unde am resedinta????   si ce acte imi trebuie sa perfectez pentru a prezenta la Galati???

Roxana20Date: Miercuri, 17-Apr-2013, 3:10 PM | Message # 10
Lieutenant general
Reputaţie: 40
http://www.petitieonline.ro/petitie/19531150/semnaturi     
 Alaturati-va acestei petitii, cu cite o semnatura. Spre binele tuturor!!! 

CrystyDate: Joi, 18-Apr-2013, 7:39 AM | Message # 11
Începator
Mersi pt informație!mi a zis cineva ca daca tatăl copilui e decazut din drepturile parintesti pot sa transcriu actele copilului si la consulatul din Chisinau, este adevărat?

Roxana20Date: Joi, 18-Apr-2013, 8:36 PM | Message # 12
Lieutenant general
Reputaţie: 40
http://www.petitieonline.ro/petitie/19531150/semnaturi      
 Alaturati-va acestei petitii, cu cite o semnatura. Spre binele tuturor!!! 

CrystyDate: Joi, 25-Apr-2013, 12:07 PM | Message # 13
Începator
Buna ziua va rog frumos sa mi spuneti daca cineva a reușit sa transcrie certificatul de nastere a copilului minor in iasi sau alte județe unde e viza de domiciliu in cazul Cind părinții sint divorțati.. Am sunat recent la direcția de evidentă a populație din iasi si mi au zis ca nu pot sa transcriu actele copilului numai in bucuresti chiar daca sint cu domiciliul in Iași....Va rog sa mi spuneti daca s a ciocnit cineva de asa problema

Nigol-NoiDate: Joi, 25-Apr-2013, 1:07 PM | Message # 14
Lieutenant general
Reputaţie: 45
Crysty
vezi -transcrierea certificatului de nastere Message # 54

Nu stiu cit e de corect

CetatenieEUDate: Joi, 25-Apr-2013, 2:36 PM | Message # 15
Începator
Crysty, mai intai trebuie sa aveti mentiunile de divort, dupa asta puteti sa transcrieti in Iasi daca aveti domiciliu in orasul Iasi.

lcusmencoDate: Vineri, 14-Mar-2014, 9:45 AM | Message # 16
Începator
buna spuneti mi va rog  care este procedura de transcriere a certificatului moldovenesc in roman a copilului daca am buletin cu domiciliu la vaslui unde trebuie sa ma duc si cit ma costa

Adăugat (14-Mar-2014, 9:35 AM)
si cit dureaza

Adăugat (14-Mar-2014, 9:45 AM)
daca copilul are 1 an si 8 luni

ciolimamaDate: Vineri, 14-Mar-2014, 3:52 PM | Message # 17
Colonel
Reputaţie: 21
lcusmenco, Daca ai domiciliul la Vaslui te duci personal
la Starea Civila Vaslui fara programare si depui la transcriere
CN al copilului. Ai nevoie de declaratie de la tatal copilului
in cazul cind el nu este cetatean roman. Taxa pentru transcriere
este de 35+11 RONI. Daca nu poti sa depui personal e posibil
sa depuna cineva ca mandatar, trebuie sa faci procura.

lcusmencoDate: Sâmbată, 15-Mar-2014, 8:24 PM | Message # 18
Începator
ciolimamadar cum e mai bine daca puteti sa ma sfatuiti  sa ma duc singura sau sai dai alt cuiva  ca ma gindesc ca trebuie inscriere in rind acolo la primarie si dac anu ai pe cineva sa te indrume poti nici sa  nu  reusesti sa intri si dar daca ii dau altei persoane prin procura costa foaret mult, apropo dar tu nustii vreo persoana ce ma poate ajuta  ca sai fac prin procura   sami depuna certificatul

maxterDate: Miercuri, 04-Iun-2014, 8:51 PM | Message # 19
Începator
Buna, spunetimi va rog e posibil de depus actele pentru transcrierea CN a copilului minor impreuna cu ale melea sau e necesar sa imi fac CN si CC mai apoi CN copilului?

valentina2Date: Joi, 05-Iun-2014, 8:46 AM | Message # 20
Colonel
Reputaţie: 24
maxter,
Nu , in Moldova nu este posibil cu parere de rau, doar dupa perfectarea actelor tale inclusiv a pasaportului romanesc vei putea depune actele pentru transcrierea certificatului copilului
In schimb in Romania se pot depune concomitent adica nu sint probleme atit doar ca acolo cozile sint foarte lungi pentru sfirsitul lui 2015 daca nu gresesc  biggrin

Mesaj editat de valentina2 - Joi, 05-Iun-2014, 8:47 AM

marinelaDate: Luni, 29-Dec-2014, 6:12 PM | Message # 21
Începator
Salut
apelati la documente.md, isi stiu lucrul baietii
str.Alexandru Hajdeu 48. 274753

alexeidDate: Luni, 02-Feb-2015, 10:53 PM | Message # 22
Începator
Buna!Am asa o inrebare: Eu am cetatenia romana din 2011, in Certificatul de Cetatenie este indicat si copilul minor, acum vreau sa-i fac si copilului pasaportul romanesc, ce trepte trebuiesc de parcurs si ce acte imi trtebuiesc pentru a perfecta actele copilului? Sotia a depus doar juramintul....

Nigol-NoiDate: Marţi, 03-Feb-2015, 8:01 AM | Message # 23
Lieutenant general
alexeid
Uite aic este toata info necesara, tre doar de citit putin
http://chisinau.mae.ro/node/487

alexeidDate: Marţi, 03-Feb-2015, 12:49 PM | Message # 24
Începator
Mersi....Nigol

Adăugat (03-Feb-2015, 12:49 PM)
Este necesar sa-i fac copilului mai intii Certificatul de Cetatenie si cel de Nastere romanesc, sau pot deodata sa-i fac pasaportul? Mersi...

Nigol-NoiDate: Marţi, 03-Feb-2015, 3:50 PM | Message # 25
Lieutenant general
alexeid
Nou nascut ?
Totul dupa regula mai intii CN si apoi celelalte uite la rubrica de pe siteul ambasadei
Daca nou nascut citeste mai sus intr-opostare am scris deja.

alexeidDate: Marţi, 03-Feb-2015, 9:02 PM | Message # 26
Începator
Mersi mult

electronixDate: Sâmbată, 15-Aug-2015, 9:31 AM | Message # 27
Începator
Salut tuturor! Doresc sa transcriu cert. de nastere (md) a copilului de 2 ani in cel Ro . Ambii parinti au buletine de identitate cu resedinta la Vaslui. Care este taxa, termenul, ce acte sunt necesare, unde se pot depune actele ? E necesara prezenta ambelor parinti la depunerea actelor ? Se poate de depus in aceeasi zi si cererea pentru pasaport ?
Multumesc aniticipat !

ClovisDate: Vineri, 21-Aug-2015, 10:01 PM | Message # 28
Lieutenant
Reputaţie: 4
Am obținut cetățenia împreună cu soția în 2014, cu domiciliu în Md.Acum, în iulie 2015 mi s-a născut un copil. Pentru a-i transcrie CN ma pot adresa la Iași, Vaslui etc sau doar la Consulatul din Chișinău?

ciolimamaDate: Duminică, 23-Aug-2015, 8:21 AM | Message # 29
Colonel
Clovis, Daca aveti buletin romanesc va puteti transcrie CN
al copilului la locul de domiciliu in Romania. Dar mai simplu e sa
transcrieti CN la nou nascut la Consulat pe gratis.

ClovisDate: Luni, 24-Aug-2015, 6:48 AM | Message # 30
Lieutenant
Reputaţie: 4
Citat Clovis ()
transcrieti CN la nou nascut la Consulat pe gratis
oare transcrierea nu costă 110€ dacă se face pînă la împlinirea a 6 luni de nașterea copilului?

ciolimamaDate: Luni, 24-Aug-2015, 8:42 PM | Message # 31
Colonel
Clovis, Intocmai, transcrierea CN copii nou nascuti e pe gratis la
Consulat fara programare  nu mai tirziu de 6 luni de la data nasterii.

dragomirDate: Miercuri, 24-Feb-2016, 9:59 AM | Message # 32
Începator
salut, am asa o problema : eu am redobindit cetatenia romana in 2010 . din greseala nici in dosar si nici in certificatul de cetatenie nu a fost introdus fiul meu minor ,din acest motiv nu reusesc sa-i transcriu certificatul de nastere , pentru ca mi se cere dovada de cetatenie pentru el. daca cineva a avut astfel de problema si cunoaste solutia , rog sa-mi raspunda . multumesc anticipat!

ciolimamaDate: Miercuri, 24-Feb-2016, 7:34 PM | Message # 33
Colonel
dragomir, O solutie ar fi sa depuna dosarul mama copilului si sa includa
copilul in dosar.

johnnyhypesDate: Sâmbată, 19-Mar-2016, 11:08 AM | Message # 34
Începator
Cumpăra un pașaport fals și Real Madrid, Visa, permisul de conducere și de identitate cărți de (((xavisalvador.org.gov@gmail.com)))

Cele mai bune pașapoarte reale de calitate și contrafăcute, cât și certificatele de căsătorie și de conducere de licență ID-urile de noutate și de altă calitate de achiziție și acum avem cele mai bune hologramele ridicate și mașini repetate cu mai mult de 13million de documente în afara mainstream din întreaga lume. -IDs Scanarea Da ... -HOLOGRAMS: Simboluri identice -Bar: IDS SCAN -UV: Da IDS cu rapid de transport maritim - suport e-mail

Salvador de contact ....... mahammat

(((Xavisalvador.org.gov@gmail.com)))

Telefon / ...... + 243903456245

WhatsApp .... + 243903456245

ID-ul real și fals "de 19,95 peste 50 'șoferi de stat și cărți de identitate carduri de stat disponibile de licență. Include conducător auto de stat într-o bandă magnetică de licență tridimensională sau un cod de bare pe imaginea din spate de 0,2 pentru transport maritim Business Day (2,95 de transport maritim și de manipulare). Cel mai bun act de identitate fals real "de pe Internet. aceeași calitate, de înaltă rezoluție pe care mașinile folosesc de management. Trimite .JPG curentă sau .gif a licenței curente cu imaginea și modificările numele, data nașterii, numărul licenței restricții, etc Noi producem cea mai bună identitate fals on-line vinde Marea Britanie / falsa identitate a UE, identitate de identitate canadiană forjate acte de identitate false australian în multe alte țări ale pașapoartelor false pentru licențe false de conducere la declarații bancare false pe care le avem pentru a identifica nevoile acoperite. includ acte de identitate false pentru caracteristici de securitate, cum ar fi fotografii și holograme reale, inscripționări UV, heliogravură, hârtie specială, și coloranți fluorescente, și RFID chips-uri, coduri de bare care corespund detaliile și mai mult. avem acte de identitate false sunt identice cu lucrul real și orice alt site vă oferim și această calitate suntem cei mai buni. O nouă identitate pentru a vă proteja intimitatea și a restabili libertatea. Cuvinte-cheie:

Cumpăra originale pașapoarte de înaltă calitate fals, permis de conducere "și ID-urile din Australia

Cumpăra versiunea originală pașapoarte false de înaltă calitate, permis de conducere "și ID-uri Austria

Cumpăra originale pașapoarte de înaltă calitate fals, permis de conducere "și ID-urile din Statele Unite ale Americii

Cumpăra originale pașapoarte de înaltă calitate fals, permis de conducere "și ID-urile din Regatul Unit

Cumpăra versiunea originală pașapoarte false de înaltă calitate, permis de conducere "și ID-uri Canada

Cumpăra originale pașapoarte de înaltă calitate fals, permis de conducere "și ID-urile din Germania

Cumpăra versiunea originală pașapoarte false de înaltă calitate, permis de conducere "și ID-uri Italia

Cumpăra originale pașapoarte de înaltă calitate fals, permis de conducere "și ID-urile din Franța

Cumpăra versiunea originală pașapoarte false de înaltă calitate, permis de conducere "și ID-uri Finlanda

Cumpăra versiunea originală pașapoarte false de înaltă calitate, permis de conducere "și ID-uri Norvegia

Attachments: 7536562.jpg(104Kb)

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Transcriere certificat de nastere pentru minori ? (Transcriere certificat de nastere pentru minori ?)
Pagina 1 din 11
Căutare: