Joi, 23-Noi-2017, 9:05 PM
Bine ai venit Oaspete |

Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Iaşi - Pagina 4 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 4 din 12«1234561112»
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Iaşi (Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Iaşi)
Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Iaşi
raduuuDate: Duminică, 28-Iul-2013, 11:50 AM | Message # 151
Sergent
Grupă: Verificat
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Interesant kind se vor trezi toate Oficiile Starii Civile, ca deacum intermediarii au pus mina pe OSC Iasi, cer 80 € pe certificat "...deoarece e rind..." nimernicii nu-i mai satura

ciolimamaDate: Luni, 29-Iul-2013, 6:52 AM | Message # 152
Colonel
Reputaţie: 21
Ce fel de rind cind e programare on-line? Daca nu esti programat nu ai ce cauta la OSC Iasi. Te duci cind i-ti vine rindul fara intermediari si 80 €. Cu rutiera (120 lei) la ora stabilita, depui singur toate actele si astepti 2 luni.

raduuuDate: Luni, 29-Iul-2013, 11:31 AM | Message # 153
Sergent
ciolimama, daca ar fi cum spui, numai ca eu am facut programare on-line pe data 23,07,2013, si rindul im vine pe 24,02,2014. Se pune intrabarea reesind ca o persoana depune actele 10min, de unde atitea persoane s-au luat in mai putin de 20 zile de activitate a programarilor on-line? cool

Mesaj editat de raduuu - Luni, 29-Iul-2013, 11:32 AM

ciolimamaDate: Luni, 29-Iul-2013, 3:03 PM | Message # 154
Colonel
raduuu, Asa este copii aveti oleaca de rabdare. A-ti asteptat atita timp
pina a-ti primit cetatatenie a ramas putin si o scoate-ti in capat. Legea
asta cu transcrierea a iesit acum ca sa va ajute sa nu platiti asa bani la
intermediari. Joi pe 25.07 programarea era deacum pe 10 martie asa ca
tu ai reusit oricum. Vrei mai degraba da 150 de euro si baietii destepti
i-ti fac transcrierea la Bucuresti. Asta e situatia.

raduuuDate: Luni, 29-Iul-2013, 3:23 PM | Message # 155
Sergent
ciolimama, in asta sii prikolu, ca sa deschis toate OSCurile, stipulate in legea noua, nu erau asa rinduri

ciolimamaDate: Luni, 29-Iul-2013, 4:04 PM | Message # 156
Colonel
raduuu, Pina a iesi Legea se permitea sa depui la Iasi numai daca cineva din familie
avea buletin cu domiciliul la Iasi. Acuma li se permite la toti deacea e rind. Oricum ai de ales sau chistigi in timp si platesti mai scump la noi la consulat, sau astepti mai mult in schimb mai ieftin la Iasi. Poate ca in alte judete nu e rind mare dar cine se va duce sa spuie care e situatia acolo?

serj888Date: Luni, 29-Iul-2013, 5:02 PM | Message # 157
Începator
Grupă: User
Azi mam programat  2014-03-26  :fool:

Mesaj editat de serj888 - Luni, 29-Iul-2013, 5:03 PM

vanesaDate: Marţi, 30-Iul-2013, 1:06 PM | Message # 158
Lieutenant colonel
Reputaţie: 3
Si daca te programeaza asa de tirziu ,adica in  20 sptembrie dau juramintul, da la moment ei de acuma programeaza pe 26 martie atunci acele 6 luni in care esti obligat sa faci CN cum procedam mai departe?

Nigol-NoiDate: Marţi, 30-Iul-2013, 1:37 PM | Message # 159
Lieutenant general
Reputaţie: 45
vanesa
Cred ca ei sint vinovati ca nu pot scadea rindurile, asa dar daca te-ai programat in timpul necesar nu vina ta , iar data cind ti-au fixat e pe contul lor, si dupa cite cunosc diferenta e de vreo 20 ue

vanesaDate: Marţi, 30-Iul-2013, 1:44 PM | Message # 160
Lieutenant colonel
eu m-am programat mai inainte si am indicat data in care a aparut ordinul,dar acuma stiu cind o sa depun juramintul si nu stiu ce sa fac ,sa ma duc sa depun  cu programarea ceia sau nu o sa-mi primeasca actele fiindca nu e data depunerii juramintului?

diana23Date: Marţi, 30-Iul-2013, 8:53 PM | Message # 161
Lieutenant
Reputaţie: 1
Citat (vanesa)
atunci acele 6 luni in care esti obligat sa faci CN cum procedam mai departe?

hmm da la Iasi daca depasesti acele 6 luni e vreo taxa ceva?
nam stiut pina acuma de asa ceva...

vieruDate: Miercuri, 31-Iul-2013, 9:33 AM | Message # 162
Lieutenant general
Am o intrebare foarte importanta, catre cei care au depus deja actele pentru transcriere la Iasi! Spuneti va rog, in certificatele de cetatenie a Dvs e scris ca ati dobandit sau redobandit cetatenia romana? Intreb aceasta pentru ca la Suceava refuza sa primeasca actele celor la care scrie ca a dobandit cetatenia! Si pe de alta parte nu pot intelege de ce la unii scriu ca a redobandit iar la altii ca a dobandit? doar toti obtinem cetatenia in baza unuia si aceluia articol - art. 11 din legea 21/1991......

vanesaDate: Miercuri, 31-Iul-2013, 3:34 PM | Message # 163
Lieutenant colonel
vieru,  in primul rind nu toti abtin cetatenia pri articolul 11,dar cei ce au redobindit prin art 11 in certificatul de nastere trebuie sa fie redobindit iar unde e scris altfel atunci e greseala,pot sa-ti mai spun ca acuma pe 25 cind am fost la Balti la consulat era o fata si la ea in certificat era scris dobindit si au intors-o inapoi de la BucurestiEa a venit la consulat si fiindca e greseala lor,.i-au corectat dar am auzit si cazuri cind te trimit lin Rominia sa corectezi la ANC dar tre sa si mai achiti,adica cred ca adat de persoane mai indulgente,asa ca fiti atenti cind primiti certificatul sa coincida toate datele dumneavoastra ca daca gasiti greseala pe loc atunci o corecteaza dar daca pe urma nu vor sa va schimbe certificatul.

roncikDate: Joi, 01-Aug-2013, 11:14 AM | Message # 164
Major
Reputaţie: 2
Citat (vieru)
Am o intrebare foarte importanta, catre cei care au depus deja actele pentru transcriere la Iasi! Spuneti va rog, in certificatele de cetatenie a Dvs e scris ca ati dobandit sau redobandit cetatenia romana? Intreb aceasta pentru ca la Suceava refuza sa primeasca actele celor la care scrie ca a dobandit cetatenia! Si pe de alta parte nu pot intelege de ce la unii scriu ca a redobandit iar la altii ca a dobandit? doar toti obtinem cetatenia in baza unuia si aceluia articol - art. 11 din legea 21/1991......

vieru m-am uitat special in cateva certificate de cetatenie cum e scris, si vreau sa-ti atrag atentia ca acolo la toate e scris articolu 20 nu 11 (si e scris "a dobândit" nu "a redobândit"), uite asa:

CERTIFICĂ,
în temeiul art.20 din Legea nr.21/1991, modificată şi republicată că, azi XX luna XXXX D-na NUME PRENUME a dobândit cetăţenia română.

Rezulta ca e corect asa, ii scris cu referire la ce articol si lege ii acordata cetatenia.
Da la tine cum e scrisa propozitia asta(si unde ai depus juramantul) ?
La certificatele de cetatenie care m-am uitat eu, toti au depus juramantul la ANC Bucuresti.

Mesaj editat de roncik - Joi, 01-Aug-2013, 11:45 AM

SEADDate: Joi, 01-Aug-2013, 12:03 PM | Message # 165
Începator
Buna ziua. Cum pot sa ma inregistrez pentru trascrierea actelor in Iasi ( sunt in MD ) , pe ce site trebuie sa intru , etc.. Si spunetimi varog daca copii sunt mai mari de 14 ani , trebuie sa-i inregistrez si pe ei ?

Nigol-NoiDate: Joi, 01-Aug-2013, 12:14 PM | Message # 166
Lieutenant general
SEAD, 
citeste la pag 1-3
Acolo o sa gasesti toata info necesara

SEADDate: Joi, 01-Aug-2013, 12:27 PM | Message # 167
Începator
Totusi trebuie sa inscriu copii aparte sau nu ?

raduuuDate: Joi, 01-Aug-2013, 1:20 PM | Message # 168
Sergent
roncik, la mine in CERTIFICAT scrie redobindit
depus si juramint Chisinau

saneokkDate: Joi, 01-Aug-2013, 1:31 PM | Message # 169
Începator
pe ce data se programeaza acuma ???

roncikDate: Joi, 01-Aug-2013, 2:08 PM | Message # 170
Major
Citat (raduuu)
roncik, la mine in CERTIFICAT scrie redobindit
depus si juramint Chisinau

raduuu, ai depus juramant la Chisinau si tot scrie in temeiul articolului 20 ?
hmmm.... straniu, din articolul 20 se intelege ca se refera numai la cei care au depus juramantul la ANC Bucuresti, chiar e specificat acolo...
ceilalti is trimisi la articolul 10 si 11.

iata articolu 11 si 20 extrase din lege:

ARTICOLUL 11
Citat
ART. 11
(1) Persoanele care au dobândit cetăţenia română prin naştere sau prin adopţie şi care au pierdut-o din motive neimputabile lor sau această cetăţenie le-a fost ridicată fără voia lor, precum şi descendenţii acestora până la gradul III, la cerere, pot redobândi sau li se poate acorda cetăţenia română, cu posibilitatea păstrării cetăţeniei străine şi stabilirea domiciliului în ţară sau cu menţinerea acestuia în străinătate, dacă îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 8 alin. (1) lit. b), c) şi e).
(2) Dispoziţiile art. 10 alin. (2) şi (3) se aplică în mod corespunzător.

ARTICOLUL 20
Citat
ART. 20
(1) Cetăţenia română se acordă sau se redobândeşte la data depunerii jurământului de credinţă.
(2) În termen de 3 luni de la data comunicării ordinului preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie de acordare sau redobândire a cetăţeniei române, persoanele cărora li s-a acordat sau care au redobândit cetăţenia română vor depune jurământul de credinţă faţă de România.
(3) Jurământul de credinţă se depune în şedinţă solemnă în faţa ministrului justiţiei şi a preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie sau a unuia dintre cei 2 vicepreşedinţi ai autorităţii delegaţi în acest sens şi are următorul conţinut:
"Jur să fiu devotat patriei şi poporului român, să apăr drepturile şi interesele naţionale, să respect Constituţia şi legile României."
(4) După depunerea jurământului, Comisia eliberează certificatul de cetăţenie română, care va fi întocmit în două exemplare, semnate de preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie, dintre care un exemplar va fi înmânat titularului. Ambele exemplare ale certificatului conţin elemente de siguranţă şi au aplicate fotografii ale titularului.
(5) În situaţia în care copiii minori dobândesc cetăţenia română odată cu părinţii sau cu unul dintre ei, aceştia vor fi înscrişi în certificatul de cetăţenie al părinţilor şi nu depun jurământul.
(6) Persoana care a obţinut cetăţenia română în condiţiile prevăzute la art. 10 şi 11, cu menţinerea domiciliului în străinătate, va depune jurământul de credinţă în faţa şefului misiunii diplomatice sau al oficiului consular al României din ţara în care domiciliază, în termenul prevăzut la alin. (2). În acest caz, certificatul de cetăţenie română va fi eliberat de şeful misiunii diplomatice sau al oficiului consular respectiv.
(7) În cazul în care copilul devine major în timpul procesului de soluţionare a cererii şi până la data dobândirii de către părinţi a cetăţeniei române, acesta va depune jurământul şi i se va elibera certificat de cetăţenie distinct.

Mesaj editat de roncik - Joi, 01-Aug-2013, 2:18 PM

vanesaDate: Joi, 01-Aug-2013, 3:20 PM | Message # 171
Lieutenant colonel
SEAD,  daca ei sunt inscrisi in certificatul de nastere atunci nu-i inscrie la programare

uchDate: Joi, 01-Aug-2013, 4:23 PM | Message # 172
Lieutenant
roncik,
in toate CC este indicat art. 20 a Legii cet. rom., penrtu a specifica ca "Cetăţenia română se acordă sau se redobândeşte la data depunerii jurământului de credinţă"

vieruDate: Joi, 01-Aug-2013, 4:54 PM | Message # 173
Lieutenant general
Citat (roncik)
vieru m-am uitat special in cateva certificate de cetatenie cum e scris, si vreau sa-ti atrag atentia ca acolo la toate e scris articolu 20 nu 11 (si e scris "a dobândit" nu "a redobândit"), uite asa: CERTIFICĂ, în temeiul art.20 din Legea nr.21/1991, modificată şi republicată că, azi XX luna XXXX D-na NUME PRENUME a dobândit cetăţenia română. Rezulta ca e corect asa, ii scris cu referire la ce articol si lege ii acordata cetatenia. Da la tine cum e scrisa propozitia asta(si unde ai depus juramantul) ? La certificatele de cetatenie care m-am uitat eu, toti au depus juramantul la ANC Bucuresti.
Exact asa e scris si in certificatul meu! Am depus juramantul la Iasi (cetatean ucrainean). Art. 20 nu indica daca ai dobandit sau redobandit cetatenia ci, dupa cum a spus si uch, faptul ca cetatenia romana se dobandeste sau redobandeste la data depunerii juramantului!

diana23Date: Joi, 01-Aug-2013, 7:46 PM | Message # 174
Lieutenant
Reputaţie: 1
in sfirsit am depus si eu pe 31.07, actele vor fi gata pe 04 octombrie.

am vazut multi intermediari acolo la Stare Civila. este un rind unde depun pt transcriere cei care au buletin romanesc cu viza de resedinta la Iasi pt altii prin procura fara inregistrare pe internet doar rind viu (era o dna cu vreo 5 dosare) si alt rind pt cei care n-au avut niciodata resedinta in Romania.

am aflat ca pt fiecare certificat se solicita o noua inregistrare, deci daca ai de transcris si certificatul de nastere si cel de cetatenie iti trebuie 2 programari nu una!! eu am insistat si mi-au primit pt ambele documente. Functionarii au fost foarte amabili.

Mesaj editat de diana23 - Joi, 01-Aug-2013, 7:47 PM

saneokkDate: Joi, 01-Aug-2013, 7:59 PM | Message # 175
Începator
diana23, deci daca nu te programezi si te duci acolo nu ai nici o sansa sa depui ?

roncikDate: Joi, 01-Aug-2013, 8:24 PM | Message # 176
Major
Citat (vieru)
Exact asa e scris si in certificatul meu! Am depus juramantul la Iasi (cetatean ucrainean). Art. 20 nu indica daca ai dobandit sau redobandit cetatenia ci, dupa cum a spus si uch, faptul ca cetatenia romana se dobandeste sau redobandeste la data depunerii juramantului!

vieru, articolul 20 indica: citeste ceea ce am marcat eu cu rosu mai jos si apoi ceea ce am marcat cu verde.

Deci din ceea ce am marcat eu cu rosu, se intelege ca numai la cei care au depus la ANC Bucuresti ar trebui sa se faca cu referire la articolul 20, la ceilalti care au depus la misiunile diplomatice trebuie sa scrie cu referire la art.10 sau 11 ceea ce am marcat eu cu verde.

ARTICOLUL 20
Citat
ART. 20
(1) Cetăţenia română se acordă sau se redobândeşte la data depunerii jurământului de credinţă.
(2) În termen de 3 luni de la data comunicării ordinului preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie de acordare sau redobândire a cetăţeniei române, persoanele cărora li s-a acordat sau care au redobândit cetăţenia română vor depune jurământul de credinţă faţă de România.
(3) Jurământul de credinţă se depune în şedinţă solemnă în faţa ministrului justiţiei şi a preşedintelui Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie sau a unuia dintre cei 2 vicepreşedinţi ai autorităţii delegaţi în acest sens şi are următorul conţinut:
"Jur să fiu devotat patriei şi poporului român, să apăr drepturile şi interesele naţionale, să respect Constituţia şi legile României."
(4) După depunerea jurământului, Comisia eliberează certificatul de cetăţenie română, care va fi întocmit în două exemplare, semnate de preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Cetăţenie, dintre care un exemplar va fi înmânat titularului. Ambele exemplare ale certificatului conţin elemente de siguranţă şi au aplicate fotografii ale titularului.
(5) În situaţia în care copiii minori dobândesc cetăţenia română odată cu părinţii sau cu unul dintre ei, aceştia vor fi înscrişi în certificatul de cetăţenie al părinţilor şi nu depun jurământul.
(6) Persoana care a obţinut cetăţenia română în condiţiile prevăzute la art. 10 şi 11, cu menţinerea domiciliului în străinătate, va depune jurământul de credinţă în faţa şefului misiunii diplomatice sau al oficiului consular al României din ţara în care domiciliază, în termenul prevăzut la alin. (2). În acest caz, certificatul de cetăţenie română va fi eliberat de şeful misiunii diplomatice sau al oficiului consular respectiv.
(7) În cazul în care copilul devine major în timpul procesului de soluţionare a cererii şi până la data dobândirii de către părinţi a cetăţeniei române, acesta va depune jurământul şi i se va elibera certificat de cetăţenie distinct.

Mesaj editat de roncik - Joi, 01-Aug-2013, 8:32 PM

vieruDate: Joi, 01-Aug-2013, 8:49 PM | Message # 177
Lieutenant general
roncik, păi toti noi (cei din MD si Ucraina) obtinem cetătenia română în baza art. 11 iar în certificat ei amintesc de art. 20 deoarece anume el spune că persoana în cauza devine cetatean român odată cu depunerea jurământului.

SEADDate: Joi, 01-Aug-2013, 9:28 PM | Message # 178
Începator
Citat (vanesa)
daca ei sunt inscrisi in certificatul de nastere atunci nu-i inscrie la programare
ce fel de certificat ? cum copii sa fie inscrisi in certificatul meu ?

si alte citeva intrebari. Deci actele sunt in regula:
-Cine este deponentul daca pina la data programarii copilul atinge virsta de 18 ani ? ce trebuie sa fac in cazul acesta ?
-Si ce trebuie de scris in timpul inregistrarii in casuta : Nume Prenume , deponent si in casuta  Nume, prenume titular act de stare civila
mersi

Mesaj editat de SEAD - Joi, 01-Aug-2013, 9:30 PM

vieruDate: Joi, 01-Aug-2013, 11:12 PM | Message # 179
Lieutenant general
Citat (SEAD)
ce fel de certificat ? cum copii sa fie inscrisi in certificatul meu ?
s-a gresit! a avut in vedere in certificatul de cetatenie!

Doina171Date: Vineri, 02-Aug-2013, 0:23 AM | Message # 180
Major general
Reputaţie: 23
vanesa, nu e nevoie sa schimbe certificatul,am avut eu aceasta situatie din pacate, si au zis la iasi ca am nevoie de un certifcat anexa la certificatu meu si atat,adica nu imi da altul,ceea ce e mai comod.

salutare tuturor, 

deci legea asta lucreaza mai mult impotriva noastra decat in favoarea noastra. 

am fost si eu astazi la Iasi,am stat o noapte la hotel ca sa am timp,sa nu ma grabesc si sa fiu acolo la ora exacta (veneam de la brasov). am cheltuit bani pe cazare,mancare etc 
am mers,dupa cum stiam eu cA se face,la posta ca sa achit. toate bune si frumoase (e cam aiurea cu mandatul ala,in special pt cei ce nu au domiciliul in ro)
am ajuns la starea civila,am zis la politista ca sunt programata ,mi-a dat voie sa intru mai devreme chiar.  
am ajuns la et.2,erau doar 2 oameni pe hol care asteptau.am intrat dupa ei,doamna a verificat programarea mea,cand verifica actele (certificatul de cetatenie) zice : aveti scris in certificatul de cetatenie "DOBANDIT" Dar trebuie sa fie "redobandit",eu zic :eu am redobandit! ea a insistat ca nu poate accepta,ca pentru cei ce dobandesc nu se face la ei bla bla bla. 
eu ii explic ca am nevoie neaparat,ca am achitat si la posta 30 ron,ca vin de departe,nimic! 
deci incredibil,am crezut ca pica cerul peste mine! 
mi-a zis sa fac rost de un certifcat cu specificarea ca redobandesc si  nu dobandesc,conform legii,de la consulatul unde mi-au eliberat certificatul de cetatenie. 
deci in concluzie,ei isi bat joc oameni buni,cauta nodul in papura la modul cel mai serios!! din cate am aflat e o gramada de oameni la care e aceeasi mentiune ca in cazul meu. nustiu ce scop urmaresc ei dar cu siguranta nu sunt cooperanti!

mihaela2Date: Vineri, 02-Aug-2013, 8:48 AM | Message # 181
Major
Doina171, si pina la urma au primit dosaru

zgmarianaDate: Vineri, 02-Aug-2013, 9:58 AM | Message # 182
Lieutenant
Eu nu mai înţeleg nimic, tregue legalizat vreun act sau nu

roncikDate: Vineri, 02-Aug-2013, 10:12 AM | Message # 183
Major
Citat (vieru)
Am o intrebare foarte importanta, catre cei care au depus deja actele pentru transcriere la Iasi! Spuneti va rog, in certificatele de cetatenie a Dvs e scris ca ati dobandit sau redobandit cetatenia romana? Intreb aceasta pentru ca la Suceava refuza sa primeasca actele celor la care scrie ca a dobandit cetatenia! Si pe de alta parte nu pot intelege de ce la unii scriu ca a redobandit iar la altii ca a dobandit? doar toti obtinem cetatenia in baza unuia si aceluia articol - art. 11 din legea 21/1991......

vieru, sunt foarte multe certificate unde e scris "DOBANDIT" in loc de "REDOBANDIT". Pana nu demult presupun ca la toate era scris asa, pana nu au inceput sa atraga special atentia la chestia asta...

Citat (vieru)
Am depus juramantul la Iasi (cetatean ucrainean).

vieru, asta-i o noutate pentru mine. Eu stiam ca cei din MD pot sa depuna juramantul pe teritoriul Romaniei numai la Bucuresti la ANC sau pe la consulatele de pe teritroiul RM. Da cetatenii din Ucr. in afara de Bucuresti si Iasi mai pot depune undeva pe teritoriul Ro juramantul ?

Citat (Doina171)
deci in concluzie,ei isi bat joc oameni buni,cauta nodul in papura la modul cel mai serios!! din cate am aflat e o gramada de oameni la care e aceeasi mentiune ca in cazul meu. nustiu ce scop urmaresc ei dar cu siguranta nu sunt cooperanti!

Doina171, chiar ii nesimtire mare ....BIROCRATIE de nedescris. angry
La unii in certificatele de cetatenie mai scrie in fata numelui si prenumelui cuvantul "D-nei" in loc de "D-lui" si invers, dar le-au spus la persoanele respective ca asta nu-i esential si sa nu atraga atentia ca-i tot normal. Acuma ce, asteapta lumea sa depuna la transcriere cu lunile si cand la depunere pentru transcriere sa se lege si de chestia asta, pe cand cei de la juramant au spus ca "NU VA FACETI GRIJI, CA-I TOT NORMAL".

In certificatul de cetatenie cuvantul "dobandit" figureaza de 2 ori la inceput unde scrie ordinul si la sfarsit unde scrie in ce baza ai obtinut cetatenia. Cei de la Iasi, ti-au specificat ca trebuie sa fie modificate cuvintele in ambele locuri sau cum ?

Mesaj editat de roncik - Vineri, 02-Aug-2013, 10:29 AM

uchDate: Vineri, 02-Aug-2013, 10:25 AM | Message # 184
Lieutenant
Doina171,
Probabil inca nu au finantare/personal suplimentar pentru efectuarea transcrierilor, astfel se folosesc de orice le-ar putea permite sa respinga cererile

Doina171Date: Vineri, 02-Aug-2013, 10:36 AM | Message # 185
Major general
mihaela2, iti vine sa crezi ca nu!

roncik, nici nustiu cum fac mai departe,astept raspuns de la ambasada,eu sper ca ei vor reactiona .

foarte foarte urat in partea lor.

dupa ce rezolv problema data,AM SA sun la bacau,mi se pare ca acolo nu sunt asa randuri.

Adăugat (02-Aug-2013, 10:31 AM)
---------------------------------------------
uch, nustiu ce nu au dar asta e culmea! eu aveam tote actele necesare,platisem si la posta si cand colo,na! 

daca stiam ca nu doar la mine ar putea fi aceasta problema , insistam sa le primeasca dar nu am stiut..credeam ca am avut eu ghinionul sa fie la mine asa...

Adăugat (02-Aug-2013, 10:36 AM)
---------------------------------------------
roncik, deci la mine scrie o singura data "dobandit" la sfrasit la inceput scrie s-a acordat,in continuare scrie ca in baza art.20 alin 1 din legea xxx ,dl/dna xxx a "dobandit" cetatenia romana.

roncikDate: Vineri, 02-Aug-2013, 10:52 AM | Message # 186
Major
Citat (Doina171)
roncik, nici nustiu cum fac mai departe,astept raspuns de la ambasada,eu sper ca ei vor reactiona .

Doina171, vezi ca au scris pe aici ca cineva a avut asa problema si iau spus sa se duca la consulatul unde a depus juramantul sa rezolve problema.
Ai putea sa incerci asa:
1. Mai intai sa-i contactezi pe cei de la consulat unde ai depus juramantul prin tel. si prin e-mail. Nu-i nimic strasnic daca or raspunde de 2 ori la aceeasi intrebare. O sa fie ca confirmare pentru tine ca poti merge la ei si-ti rezolva problema.
pe urma
2. Le scrii pe e-mail si la cei de la ANC Bucuresti(ca doar ei is baza) si le spui unde ai depus juramantul si iaca ce problema ti-a aparut la transcrierea actelor(nu vor sa le primeasca) si-i intrebi cum rezolvi problema data...Vin la voi si-mi corectati sau trebuie sa plec la consulatul unde am depus juramantul, sa vezi ce-ti raspund.
O sa fie culmea, daca pentru schimbarea asta inca si bani o sa ceara...
nu uita si de noi...

Citat (vieru)
roncik, păi toti noi (cei din MD si Ucraina) obtinem cetătenia română în baza art. 11 iar în certificat ei amintesc de art. 20 deoarece anume el spune că persoana în cauza devine cetatean român odată cu depunerea jurământului.

vieru, da stiu ca in baza art.11 Acum am vazut ca certificatle de cetatenie la fiecare is cu multe schimbari....la Doina171 spre exemplu e specificat si aliniatul 1 din articolul 20 la altii nu se specifica aliniatul 1 (Cetăţenia română se acordă sau se redobândeşte la data depunerii jurământului de credinţă.) s.a.m.d. .....
"bardac" total cum le trece prin cap asa fac si in acelasi timp asa-i de mare birocratie

Mesaj editat de roncik - Vineri, 02-Aug-2013, 11:19 AM

Doina171Date: Vineri, 02-Aug-2013, 11:47 AM | Message # 187
Major general
roncik, asa am facut deja.astept raspuns prin email,la consulat nimeni nu raspunde.

nu uit de voi,intotdeauna am scris pe aici,sunt "veche"  pe aici smile

ciolimamaDate: Vineri, 02-Aug-2013, 11:50 AM | Message # 188
Colonel
vieru, la mine in certificatul de cetatenie e scris art.20 si (re)dobindit

roncikDate: Vineri, 02-Aug-2013, 12:16 PM | Message # 189
Major
Citat (Doina171)
nu uit de voi,intotdeauna am scris pe aici,sunt "veche" pe aici smile

Doina171, ei daca numai "veche" apai nu-i chiar asa de strasnic cum pare... happy
principalu sa nu fii "veche si prafuita" capa-i mai grav. wink

Mesaj editat de roncik - Vineri, 02-Aug-2013, 12:16 PM

Doina171Date: Vineri, 02-Aug-2013, 12:18 PM | Message # 190
Major general
deci,m-am lamurit

am sunat la sectia consulara si mi-a zis foarte amabil ca mi se elibereaza de la ei o adeverinta cu rectificarea data si atat.se elibereaza in aceeasi zi fara programare prealabila.

off mai bine ii spuneam la aia de la iasi sa imi primeasca actele si aduceam a doua zi adeverinta asta  sad

mihaela2Date: Vineri, 02-Aug-2013, 2:26 PM | Message # 191
Major
Doina171, Doamna de la Iasi mi so parut amabila mo ajutat sa complectez anceta am discutat cu ea in juru la o ora dupa depunere  nu era nic un suflet dupa usa teai grabit se putea de gasit limba comuna

Mesaj editat de mihaela2 - Vineri, 02-Aug-2013, 2:34 PM

Doina171Date: Vineri, 02-Aug-2013, 2:37 PM | Message # 192
Major general
mihaela2, da,amabila nu zic dar nu a dorit sa ma inteleeaga ca sa imi primeasca dosarul si restul le aduceam dupa.. intr-un fel a propus sa merg in alt judet..si nici nu m-a crezut ca am redobandit ca vezi doamne acolo scria "dobandit" si eu minteam.

wiliDate: Vineri, 02-Aug-2013, 4:13 PM | Message # 193
Lieutenant
Reputaţie: 4
Doina171, se poate de depus in orice judet sau numai acolo unde sant sediile ANC?

Doina171Date: Vineri, 02-Aug-2013, 4:26 PM | Message # 194
Major general
wili, asta inca nu pot sa iti spun la sigur.

vanesaDate: Vineri, 02-Aug-2013, 4:41 PM | Message # 195
Lieutenant colonel
Doina171,  eu asta si am avut in vedere cind am zis ca eu cind eram la consulat a venit cineva cu o astfel de problema si a intrat fara rind si i-au dat o anexa corectata si ea a iesit repede si bucuroasa,partea rea  este ca de acuma ai pierdut programarea

island34Date: Duminică, 04-Aug-2013, 6:55 PM | Message # 196
Sergent
Reputaţie: 5
Spuneţi Vă rog cine cunoaşte, în cazul în care eu am programare pentru mine la Iaşi (în confirmarea pe care am primit-o pe mail este specificat că urmează să le depun personal pentru mine), în vederea depunerii actelor de stare civilă pentru transcriere, pot eu să utilizez programarea dată şi să depun actele pentru transcriere a unei rude apropiate (sora), deoarece eu deja le-am depus la Suceava. Prin "să utilizez" am în vedere să depun eu în bază de procură.

Mesaj editat de island34 - Duminică, 04-Aug-2013, 6:58 PM

mihaela2Date: Duminică, 04-Aug-2013, 7:29 PM | Message # 197
Major
in cite zile le transcriu la Suceava CN

Mesaj editat de mihaela2 - Duminică, 04-Aug-2013, 7:30 PM

island34Date: Duminică, 04-Aug-2013, 8:24 PM | Message # 198
Sergent
Reputaţie: 5
mihaela2
Am depus la 30.07 şi mi-au eliberat un bon în care este indicat să vin să le ridic la 30.09

mihaela2Date: Duminică, 04-Aug-2013, 8:37 PM | Message # 199
Major
island34, si eu la Iasi 22.07 le ridic pe 24.09

vieruDate: Duminică, 04-Aug-2013, 8:53 PM | Message # 200
Lieutenant general
island34, poti sa-mi zici cat te-a costat in total depunerea actelor pentru transcriere? (ma refer la declaratie, taxe etc.)

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Iaşi (Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Iaşi)
Pagina 4 din 12«1234561112»
Căutare: