Vineri, 15-Dec-2017, 11:15 AM
Bine ai venit Oaspete |

Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Suceava - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 212»
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Suceava (Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Suceava)
Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Suceava
boofon2001Date: Vineri, 05-Iul-2013, 10:57 AM | Message # 1
Sergent
Grupă: Verificat
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Suceava

valentina2Date: Vineri, 05-Iul-2013, 11:20 AM | Message # 2
Colonel
Reputaţie: 24
date contact bir. teritorial Suceava

- SUCEAVA – str. Ştefan cel Mare nr. 36, parter, camera 12; cod poştal: 720026; telefon: 0230 524 344 sau 0735 020 848 (în sediul Prefecturii Suceava

wiliDate: Miercuri, 24-Iul-2013, 8:00 AM | Message # 3
Lieutenant
Reputaţie: 4
Salut la toti! Da cine poate transcrie la Suceava, cine a depus la ANC Suceava ? Cineva a depus, este multa lume ?

vieruDate: Sâmbată, 27-Iul-2013, 8:00 PM | Message # 4
Lieutenant general
Reputaţie: 45
wili, am intrat ieri, dupa juramant, la ei (pe la ora 14:30) sa vad care e treaba.. mi-au zis ca primesc acte pana la ora 13:00 si atat! pe usa era srcis ca actele se depun numai pe baza de programare online pe site-ul http://www.primariasv.ro insa pe site (clic aici) e indicat ca Pagina este in constructie !
Acum vreau sa ii telefonez luni, sa-i intreb cum totusi sa ma programez! O sa postez aici ceea ce imi vor comunica.

Lista cu actele necesare o gasesti aici

wiliDate: Luni, 29-Iul-2013, 8:12 AM | Message # 5
Lieutenant
vieru, sa ne tii la curent cei cu programarea la Suceava. Si sa-i mai intrebi daca actele CN si CC trebuie de le tradus si legalizat numaidecat in Romania sau se poate da le facut si la Cernauti. Ca unii scriau pe alte forumuri ca numaidecat la Ro. Poate vei dovedi sa depui fara programari on-line, ca daca intr-oduc aceasta atunci se va face un rand pe 3-4 luni ca la Iasi.

raduuuDate: Marţi, 30-Iul-2013, 3:39 PM | Message # 6
Sergent
Azi am incercat sa ma programez la transcriere in Suceava si deacum sint ocupate toate zilele pina la 28.08.2013, dar mai departe nu sint disponibile (nu poti alege). кароче облом tongue

Mesaj editat de raduuu - Marţi, 30-Iul-2013, 3:58 PM

island34Date: Marţi, 30-Iul-2013, 8:29 PM | Message # 7
Sergent
Reputaţie: 5
Salut tuturor!
Azi, 30.07.2013 am depus actele de stare civila pentru transcriere la Suceava, la depunere nu au solicitat să fie prezentate copii legalizate, doar copii simple.
Cu referire la programare, deci o strainetate oarecare, părerea mea că totul este intenţionat organizat, special ca să depuie chît mai puţini pentru transcriere la Suceava. Am fost prezent la Primăria Suceava, biroul 34, etajul 3, la orele 09.00 si la 12.00 am depus actele, deoarece doamna era foarte ocupată, cu careva treburi, chit am fost acolo pe nimeni din MD nu am văzut. La 22.07 chind a apărut posibilitatea de a se programa, am incercat să mă programez si a apărut imediat un mesaj că aţi fost programat pentru data 30.07, ora 09.00, şi să aştept o scrisoare pe mail, pe care pînă în prezent nu am primit-o, am rugat să meargă un  prieten din Suceava pînă la ei să verifice dacă sunt programat sau nu, au spus că da. Iar chind am venit la depunere, doamna s-a uitat in calculator si a spus că DVS nu aveţi programare, bine că era prietenul cu mine care a fost la ea si a vorbit mai inainte, după care mi-a spus că mă primeste fără programaere ca excepţie si iată aşa le-am depus. Am modele de cereri privind transcrierea certificate de nastere si căsătorie mîne o să scanez şi le plasez aici, dacă se primeşte.

Mesaj editat de island34 - Marţi, 30-Iul-2013, 8:31 PM

raduuuDate: Marţi, 30-Iul-2013, 9:44 PM | Message # 8
Sergent
island34, ai depus dosar de redobindire tot la Suceava?

wiliDate: Miercuri, 31-Iul-2013, 7:01 AM | Message # 9
Lieutenant
island34, ar fi foarte bine daca vei plasa aici toate cererile. Eu tot am asa o impresie ca ei fac totul posibilul ca sa lumea sa nu poate se depuie pentru trnscriere la Suceava. Din spusele tale reiese ca nu trebuie de legalizat CN, ci numai de-l tradus ? Unde ai tradus CN la Romania sau Ucraina ?

vieruDate: Miercuri, 31-Iul-2013, 12:57 PM | Message # 10
Lieutenant general
island34, in certificatul tau de cetatenie era indicat ca ai dobandit sau redobandit cetatenia romana?Intreb aceasta pentru ca mi-a zis cineva ca la Suceava refuza sa primeasca actele celor la care scrie ca a dobandit cetatenia! Si pe de alta parte nu pot intelege de ce la unii scriu ca a redobandit iar la altii ca a dobandit? doar toti obtinem cetatenia in baza unuia si aceluia articol - art. 11 din legea 21/1991......

Adăugat (31-Iul-2013, 12:57 PM)
---------------------------------------------
gata am clarificat intrebarea cu dobandit, redobandit! La Suceava primesc actele doar de la persoanele care au depus dosarul pentru cetatenie la biroul ANC Suceava (adica trebuie sa ai bonul cu numarul dosarului ce ti l-au dat la depunere), fara nici o importanta referitor la dobandit sau redobandit!
Traducerea actelor (pentru ucraineni) trebuie numaidecat efectuata in Ro!
pagina cu programare online ceva timp nu va fi inca disponibila!

wiliDate: Miercuri, 31-Iul-2013, 1:08 PM | Message # 11
Lieutenant
Vieru, da de legalizat traducerile pentru CN si CC nu trebuie, doar de le tradus ?

Nigol-NoiDate: Miercuri, 31-Iul-2013, 1:27 PM | Message # 12
Lieutenant general
vieru
Corect inteleg- daca am depus in MD nu pot transcrie actele la Suceava?
Daca e asa atunci nu mai inteleg logika acestei legi.

Adăugat (31-Iul-2013, 1:27 PM)
island34
Unde ai depus dosarul?

vieruDate: Miercuri, 31-Iul-2013, 1:39 PM | Message # 13
Lieutenant general
wili, si traduse si legalizate la notar! 

Nigol-Noi, eu asa am inteles, ca cei care au depus la Suceava doar pot transcrie tot aici...insa poate gresesc, pentru ca eu am vorbit numai de cazul meu, si ea mi-a zis sa am bonul ala de la depunere neaparat!

Mesaj editat de vieru - Miercuri, 31-Iul-2013, 1:40 PM

Nigol-NoiDate: Miercuri, 31-Iul-2013, 1:48 PM | Message # 14
Lieutenant general
vieru
Daca e despre cazul tau, atunci probabil ca nu e pentru toti, pentru ca la Iasi zic ca dovada asta este obligatorie numai pentru cei ce au depus acolo dosarul.
Deja incepusem sa ma enervez pe functionarii care invoca tot felul de regulamente interne si alte chestii numai sa nu execute legea.

island34Date: Miercuri, 31-Iul-2013, 10:42 PM | Message # 15
Sergent
raduuu, Nigol-Noi,
eu am depus dosarul pentru redobîndirea cetăţeniei la Iaşi, chind am depus la Suceava pentru transcriere doamna nici nu ma întrebat unde eu l-am depus.
wili,
pentru ce trebuie de tradus actele dacă ele sunt în limba romînă, nu prea înţăleg, la depunere m-am prezentat cu setul de copii legalizate, însă nu le-au solicitat, doar copii xerox simple, cu referire la copiile cererilor le plasez numai decît în curînd poate mîne, azi am fost ocupat.
vieru,
în certificatul meu de cetăţenie este indicat că am redobîndit, nu ştiu din care cauză dar doamna ma întrebat înainte de a vedea toate actele ce scrie la mine în certificat redobîndire sau dobîndire.

Mesaj editat de island34 - Miercuri, 31-Iul-2013, 10:45 PM

island34Date: Joi, 01-Aug-2013, 8:37 AM | Message # 16
Sergent
Plasez, modele de cereri privind transcrierea certifecatelor de naştere şi căsătorie, pe care le-am completat la Suceava

Attachments: 2296652.jpg(174Kb) · 3830834.jpg(166Kb)

Mesaj editat de island34 - Joi, 01-Aug-2013, 8:38 AM

wiliDate: Joi, 01-Aug-2013, 10:10 AM | Message # 17
Lieutenant
island34, multumesc de la toti! ma gandesc la multi vor fi de folos.

vieruDate: Joi, 01-Aug-2013, 4:47 PM | Message # 18
Lieutenant general
Pe 6 august plec si depun actele la Suceava! O sa vedem care-i treaba.....

wiliDate: Joi, 01-Aug-2013, 6:24 PM | Message # 19
Lieutenant
vieru, speram ca totul va trece bine. te-ai programat sau mergi na ura?

vieruDate: Joi, 01-Aug-2013, 6:56 PM | Message # 20
Lieutenant general
wili, m-am programat

Adăugat (01-Aug-2013, 6:56 PM)
island34, declaratia tip (ca nu ai mai depus o alta cerere de transcriere) o faci la ei (la starea civila) sau la notar? daca la notar, cat a costat?

island34Date: Joi, 01-Aug-2013, 7:50 PM | Message # 21
Sergent
vieru,
declaraţia tip am făcut-o la notar, a costat 100 de lei
dacă o să ai mai multe acte de transcris pregăteşte pentru fiecare cîte o cerere şi cîte un set de copii necesare, inclusiv chite 2 de act pe care îl transcrii şi cîte 3 de certificat de cetăţenie, restul vor fi necesare într-un exemplar pentru fiecare act (buletin, paşaport)

Mesaj editat de island34 - Joi, 01-Aug-2013, 7:50 PM

vieruDate: Joi, 01-Aug-2013, 8:41 PM | Message # 22
Lieutenant general
island34, au ridicat la moment preturile...vara trecuta o declaratie costa 50 de lei....

island34Date: Joi, 01-Aug-2013, 9:15 PM | Message # 23
Sergent
Cine cunoaşte, originalele actelor pe care le-am depus pentru transcriere le-au oprit la ei, vor fi restituite chind ridic actele transcrise?

vieruDate: Joi, 01-Aug-2013, 11:13 PM | Message # 24
Lieutenant general
island34, clar lucru ca le vor restitui!

Doina171Date: Vineri, 02-Aug-2013, 0:05 AM | Message # 25
Major general
Reputaţie: 23
salutare tuturor,

deci legea asta lucreaza mai mult impotriva noastra decat in favoarea noastra.

am fost si eu astazi la Iasi,am stat o noapte la hotel ca sa am timp,sa nu ma grabesc si sa fiu acolo la ora exacta (veneam de la brasov). am cheltuit bani pe cazare,mancare etc
am mers,dupa cum stiam eu cA se face,la posta ca sa achit. toate bune si frumoase (e cam aiurea cu mandatul ala,in special pt cei ce nu au domiciliul in ro)
am ajuns la starea civila,am zis la politista ca sunt programata ,mi-a dat voie sa intru mai devreme chiar. 
am ajuns la et.2,erau doar 2 oameni pe hol care asteptau.am intrat dupa ei,doamna a verificat programarea mea,cand verifica actele (certificatul de cetatenie) zice : aveti scris in certificatul de cetatenie "DOBANDIT" Dar trebuie sa fie "redobandit",eu zic :eu am redobandit! ea a insistat ca nu poate accepta,ca pentru cei ce dobandesc nu se face la ei bla bla bla.
eu ii explic ca am nevoie neaparat,ca am achitat si la posta 30 ron,ca vin de departe,nimic!
deci incredibil,am crezut ca pica cerul peste mine!
mi-a zis sa fac rost de un certifcat cu specificarea ca redobandesc si  nu dobandesc,conform legii,de la consulatul unde mi-au eliberat certificatul de cetatenie.
deci in concluzie,ei isi bat joc oameni buni,cauta nodul in papura la modul cel mai serios!! din cate am aflat e o gramada de oameni la care e aceeasi mentiune ca in cazul meu. nustiu ce scop urmaresc ei dar cu siguranta nu sunt cooperanti!

vieru, cum adica? ce acte se lasa in original si se restituie dupa???

mihaela2Date: Vineri, 02-Aug-2013, 8:54 AM | Message # 26
Major
Reputaţie: 2
island34, cind ridici actele Rom. le inapoiaza

roncikDate: Vineri, 02-Aug-2013, 9:04 AM | Message # 27
Major
Citat (island34)
wili,
pentru ce trebuie de tradus actele dacă ele sunt în limba romînă, nu prea înţăleg,

island34, la tine sunt in romana actele pentru ca esti din MD, iar el trebuie sa traduca si sa legalizeze certificatul lui de nastere si casatorie daca-l are, pentru ca-s ucrainesti.

Citat (wili)
vieru, sa ne tii la curent cei cu programarea la Suceava. Si sa-i mai intrebi daca actele CN si CC trebuie de le tradus si legalizat numaidecat in Romania sau se poate da le facut si la Cernauti. Ca unii scriau pe alte forumuri ca numaidecat la Ro. Poate vei dovedi sa depui fara programari on-line, ca daca intr-oduc aceasta atunci se va face un rand pe 3-4 luni ca la Iasi.

wili, referitor la traducere si legalizare eu stiam asa informatie, ca cei din MD cu CN si CC straine(rusesti, ucrainesti), care merg la Bucuresti puteau sa faca traducerea si legalizarea la notarii din MD si le primeau actele, iar cei care se duceau la alte birouri de pe teritoriul Romaniei sa depuna dosarele de redob. trebuiau sa faca traducerile si legalizarile la notarii din Romania.

Citat (island34)
Cine cunoaşte, originalele actelor pe care le-am depus pentru transcriere le-au oprit la ei, vor fi restituite chind ridic actele transcrise?

island34, se restituie, dar din cate cunosc eu il si "murdaresc", adica pe verso la certificatul de nastere MD ei pun si o stampila.

Citat (Doina171)
vieru, cum adica? ce acte se lasa in original si se restituie dupa???

Doina171, actul care se transcrie(certificatul de nastere MD) se lasa si apoi se restituie stampilat pe verso.

Mesaj editat de roncik - Vineri, 02-Aug-2013, 10:26 AM

Doina171Date: Vineri, 02-Aug-2013, 10:49 AM | Message # 28
Major general
roncik, bine mersi m-am speriat ca imi ia si foaia galbena cu care eu intru in ro fara viza

bignicDate: Luni, 05-Aug-2013, 12:29 PM | Message # 29
Sergent
Reputaţie: 1
Salut la toti. ''titularul actului de stare civila trebuie sa prezinteDOVADA din care sa reiasa ca CEREREA DE REDOBANDIRE a cetateniei a fost depusa la unul din Birourile teritoriale ale Autoritatii Nationale pentru Cetatenie. ''
Am asa o intrebare: ce fel de dovada trebuie de prezentat şi de unde de luat ,dacă nu o ai.???

Mesaj editat de bignic - Luni, 05-Aug-2013, 4:12 PM

SylviaDate: Luni, 12-Aug-2013, 6:28 PM | Message # 30
Începator
Grupă: User
bignic, deci asha am fost si eu sa-mi transcriu certificatul de nastere la Suceava (cetatenia am redobindit-o la Chisinau) si dovada de care vb tu o iai de la prefectura nu iti trebuie nimic cu tine acolo doar le spui ca ai nevoie de dovada pentru a transcrie doc.
Apropo cineva shtie cum acolo ce taxa se achita? sau nu exista nici una? k eu am depus doc. shi nu m-au pus sa achit absolut nimic...(ma gindesc poate au uitat dar din cite shtiu ashtia de bani nu prea uita)

bignicDate: Sâmbată, 17-Aug-2013, 10:49 AM | Message # 31
Sergent
Reputaţie: 1
Sylvia, mersi mult.

marina__Date: Duminică, 18-Aug-2013, 0:26 AM | Message # 32
Începator
Vreau sa va intreb la ce institutie se poate depune pentru transcrierea certificatului de nastere la Suceava? Enecesara programarea prealabila? Cum se face ea?? merci mult

island34Date: Luni, 19-Aug-2013, 9:13 AM | Message # 33
Sergent
Sylvia
La Suceava transcrierea este gratuită.

Doina171Date: Luni, 19-Aug-2013, 3:29 PM | Message # 34
Major general
marina__, La Oficiul STare Civila Suceava,da este nevoie de programare,si mai stiu ca pot depune acolo pt transcriere doar cei ce au depus la biroul teritorial ANC Suceava...

paremise programarea se face online si cam vei avea mult de asteptat..

SylviaDate: Luni, 19-Aug-2013, 3:55 PM | Message # 35
Începator
marina__, pentru transcrierea certificatului de nastere depui doc. la Primăria Suceava, biroul 34, etajul 3, primesc pina la ora 13.  Eu am depus actele 2 sapt. in urma shi fara programare.

island34, da am auzit k e gratuita dar undeva am mai citit k trebuie de achitat 2 roni pentru  un timbru? nu e adevarat sau trebuia sa-mi dau singura seama? ca fata de acolo nu s-a deranjat sa ma anunte,, multumesc anticipat))

mihaela2Date: Luni, 19-Aug-2013, 4:52 PM | Message # 36
Major
Sylvia, ai depus dar cind au spus sa le ridici

wiliDate: Marţi, 20-Aug-2013, 6:58 AM | Message # 37
Lieutenant
Sylvia, nu demult spuneau ca era un sait pentru programari la Suceava. Pe acel sait totul era ocupat pana-n ianuarie 2014. Tu spui ca te-ai programat fara programare, n-ai gresit nimic ?

SylviaDate: Joi, 22-Aug-2013, 5:25 PM | Message # 38
Începator
mihaela2, le-am depus pe 7 aug shi la inceput mi-au zis ca sa ma apropii pe 7 oct apoi a adaugat ca mai bine in 2 luni jumate sa vin ca atunci la sigur au sa fie gata actele

wili, nu n-am greshit absolut nimik doar am spus exact asha cum am facut-o eu cu transc certificatului,, ce-i drept cind m-am apropiat acolo mi-au spus ca am venit cu mult mai tirziu decit ei primesc (pe usha era indicat pina la orele 13 iar eu am intrat dupa orele 15) shi fara programare ( le-am zis ca nu am gasit nicaieri unde sa pot face una ) dupa care doamna a fost in final amabila shi mi-a dat sa completez o cerere shi asha am depus documentele 
                                        ;)

island34Date: Vineri, 27-Sep-2013, 9:35 AM | Message # 39
Sergent
Salutare tuturor!
La ora 09.30 a fost prietenul meu din Suceava (cu procură) şi mi-a ridicat actele de stare civilă transcrise (4 acte-3CN şi CC). Actele le-am depus la 30.07.2013.

corina89Date: Vineri, 27-Sep-2013, 9:44 AM | Message # 40
Lieutenant general
Reputaţie: 36
island34,felicitari

Doina171Date: Vineri, 27-Sep-2013, 1:11 PM | Message # 41
Major general
island34, felicitari! deci acolo se respecta termenii! totul este in regula,cu cnp indicat pe acte?

island34Date: Luni, 30-Sep-2013, 8:54 AM | Message # 42
Sergent
Doina171
multumesc, da CNP este indicat pe acte,
nu îmi este clar în certif de căsătorie este indicat CNP meu, dar a soţiei nu deoarece ea pînă cînd nu are cetăţenia RO, este valabil certificatul şi pentru ea, fără CNP ?

vieruDate: Luni, 30-Sep-2013, 2:00 PM | Message # 43
Lieutenant general
island34, da e valabil! daca o sa aiba si sotia cetatenie romana si CNP, va fi necesar sa se inscrie si CNP-ul ei in CC!

Adăugat (30-Sep-2013, 2:00 PM)
apropo, doamna (sau domnisoara...nustiu precis) de la Suceava care se ocupa de transcrierea actelor este foarte amabila si intelegatoare asi zice eu! Foarte frumos si placut vorbeste! bravo  applause

island34Date: Marţi, 01-Oct-2013, 8:26 AM | Message # 44
Sergent
vieru,
spune te rog, cine o să trebuiască să înscrie CNP soţiei în cert de căsătorie, după ce ea o să perfecteze certificatul de naştere şi o să-i fie atribuit CNP.

Mesaj editat de island34 - Marţi, 01-Oct-2013, 8:27 AM

SylviaDate: Marţi, 01-Oct-2013, 10:59 AM | Message # 45
Începator
island34, felicitari pentru actele obtinute shi spune-mi te rog cind ai depus cererea pentru CN ai fost la poshta sa cumperi timbru ceva? cineva ti-a spus despre asta? eu am auzit acuma k se achita taxa de 2 roni la poshta pentru a alipi timbru pe dosar dar la momentu in care am depus documentele doamna nu mi-a dat nici o indicatie in acest sens shi nici nu auzisem de asha ceva...

multumesc anticipat ))

island34Date: Marţi, 01-Oct-2013, 11:25 AM | Message # 46
Sergent
Sylvia,
mulţumesc pentru felicitări, nu am procurat nici un timbru şi nu am achitat nici o taxa.

Mesaj editat de island34 - Marţi, 01-Oct-2013, 11:25 AM

SylviaDate: Marţi, 01-Oct-2013, 12:00 PM | Message # 47
Începator
island34, ok, foarte bine pot sa-mi iau actele linishtita acum )) ms smile

vieruDate: Marţi, 01-Oct-2013, 10:22 PM | Message # 48
Lieutenant general
island34, nu stiu precis, mai inainte inscria institutia care a emis actul, adica consulatul. acum insa nu stiu precis cine.. intreaba pe cei de la stare civila cand vei ridica CN-ul

Adăugat (01-Oct-2013, 10:22 PM)
Sylvia, ai depus actele pentru transcriere la Suceava?

Doina171Date: Miercuri, 02-Oct-2013, 10:14 AM | Message # 49
Major general
vieru, buna! tu pana la urma cand mergi sa iei actele sau inca nu e o data sigura? ai mai alfat ceva?

vieruDate: Miercuri, 02-Oct-2013, 10:34 AM | Message # 50
Lieutenant general
Doina171, inca nu e o data sigura! in orice caz la data de 6/10 precis ca nu e gata CN-ul..
am sa mai sun peste vreo saptamana

Adăugat (02-Oct-2013, 10:34 AM)
Doina171, tu cand il ridici?

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Suceava (Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Suceava)
Pagina 1 din 212»
Căutare: