Miercuri, 20-Sep-2017, 11:59 AM
Bine ai venit Oaspete |

Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Galaţi - Pagina 2 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 2 din 3«123»
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Galaţi (Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Galaţi)
Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Galaţi
zgmarianaDate: Miercuri, 07-Aug-2013, 1:33 PM | Message # 51
Lieutenant
Grupă: Verificat
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Citat (nikavero)
Puteți face programarea on-line pentruTRANSCRIEREA CERTIFICATELOR SI A EXTRASELOR DE STARE CIVILA ALE CETATENILOR ROMANI CARE NU AU AVUT NICIODATA DOMICILIUL IN ROMANIA pe site-ul Primaria Galați deja funcționeaza  http://www.primaria.galati.ro/portal/pagini.php?page_id=67
Eu am intrat pe acest sait am facut tot ce mi sa cerut pentru programare dar nu am primit nimic pe mail. Nu inteleg de ce

raduuuDate: Miercuri, 07-Aug-2013, 2:13 PM | Message # 52
Sergent
eu deja m-am programat
numai ca nu intseleg ce porcarie au facut nu poti sa te programez pentru citeva acte o data. In rezultat m-am programat ca pentru CN mie si fiicei pe 25-09-13, dar pentru CC pe 04-09-13. Ce-i de facut?
Apelez la cei care au programare mai inainte sa dea intrebarea data kind vor fi la Galati si in privintsa platilor unde si kit, ca pe site nu am gasit info

Mesaj editat de raduuu - Miercuri, 07-Aug-2013, 3:30 PM

zgmarianaDate: Miercuri, 07-Aug-2013, 2:19 PM | Message # 53
Lieutenant
raduu spunemi te rog peste cit timp tia venit pe mail raspuns la programare

LesselenaDate: Miercuri, 07-Aug-2013, 2:21 PM | Message # 54
Lieutenant colonel
Reputaţie: 6
pe ce data tea programat?

Adăugat (07-Aug-2013, 2:21 PM)
---------------------------------------------
gata nu am fost atenta am citit ca in septembrie

raduuuDate: Miercuri, 07-Aug-2013, 3:26 PM | Message # 55
Sergent
zgmariana, 5 min

Doina171Date: Miercuri, 07-Aug-2013, 5:04 PM | Message # 56
Major general
Reputaţie: 23
fiți atenți la toate detaliile specificate în certificatul de cetățenie,dacă scrie dobândit sau redobândit etc etc. vă pot întoarce din drum și o spun cu toată responsabilitatea.

am fost azi la ambasadă în sfârșit să ridic certificatul de cetățenie plus avizul cu mențiunea de redobîndire. e multă lume care vine cu aceeași problemă,probabil curând vor deschide un ghișeu pentru această problemă.

o doamnă avea chiar o problemă mai gravă,în certificatul ei de cetățenie nu îi ajungea o căciuliță la o literă de la numele de familie și a fost nevoită să facă nenumărate drumuri la ambasada,sa scrie o cerere care costa 30 euro și încă a mai achitat 30  pentru ca dosarul ei de rectificare să plece la București și îl vor elibera cam într-o lună. săraca doamnă a trebuit să facă rost de banii necesari și să achite suma...

deci,fiți foarte atenți!!!

elyce84Date: Miercuri, 07-Aug-2013, 5:40 PM | Message # 57
Începator
Grupă: User
zgmariana eu am patit ca si tine,dar am incercat acum o jumatate de ora inca o data si m-am programat pentru 30 octombrie.Mor de ciuda pentru ca se vede ca facea probleme site-ul lor.
Acum,sa scrie cineva care va merge la Galati despre dovada ceea ce reprezinta si de unde s-o luam.
Va multumesc anticipat!

mihaela2Date: Miercuri, 07-Aug-2013, 7:34 PM | Message # 58
Major
Reputaţie: 2
elyce84, nuti cere nimeni nic o dovada si nuti face griji nu asculta  pe toti pentru ca pe forum sint de tot felu care intentionat fac trucuri

Mesaj editat de mihaela2 - Miercuri, 07-Aug-2013, 7:36 PM

nikaveroDate: Miercuri, 07-Aug-2013, 10:34 PM | Message # 59
Începator
Salut, la mine în Certificat de cetățenie scrie că  În temeiul art.20 alin (1) din Legea nr.21/1991 am dobândit cetățenia română. Am depus jurămîntul la Chișinău. Unde ați mers să vă faca rectificare ? În cît timp se face,la care ghișeu ?

Doina171Date: Miercuri, 07-Aug-2013, 10:55 PM | Message # 60
Major general
nikavero, trebuie sa mergi la chisinau,jos la intrare iti explica,et.3 ghiseul nr.8,lucreaza de la 8 pana la 2,ai cma ceva timp de stat in rand,iti recomand sa vii aproape de 1 cand e mai putina lume.
ai de asteptat cam 3 zile,explici problema si ei iti elibereaza o foaie cu mentiunea data.nu te costa nimic. fii atent sa stii exact pentru ce oras ai nevoie,adica unde vei depune dosarul pt certificatul de nastere (transcrierea).

succes!

nikaveroDate: Joi, 08-Aug-2013, 7:40 AM | Message # 61
Începator
mulțumesc mult pentru răspuns! Am dat astazi Certificatul de cetatenie pentru rectificare.Am prezentat la ghiseu :Certificatul  de cetatenie si copia xerox a Certificatului de cetatenie, buletinul de identitate doar originalul.

Mesaj editat de nikavero - Joi, 08-Aug-2013, 9:54 PM

zgmarianaDate: Joi, 08-Aug-2013, 9:15 AM | Message # 62
Lieutenant
Azi m-am programat si eu pentru transcrierea actelor, pentru CC pe 09.10.2013, iar pentru CN pe 13.11.2013, oare chiar asa sa fie pentru fiecare document trebuie sa te duci aparte nu poti oare sa te duci cu toate documentele odata  si cum e posibil sa transcrie intii CC  iar apoi CN,  interesanta situatie. Cine cunoaste mai multe detalii referitor la situatiile  date va rog foarte frumos explicatine si noua ca nu prea inteleg nimic. Mersi

dima_007Date: Joi, 08-Aug-2013, 11:02 AM | Message # 63
Colonel
Reputaţie: 18
zgmariana, unde teai programat pentru transcriere?

Adăugat (08-Aug-2013, 11:02 AM)
eu incerc sa ma programez la iasi dar nu pot, in acea rubrica scrie ca fac lucrari de mantenanta si sa revin iar in alta rubrica gasit imi cere CNP

zgmarianaDate: Joi, 08-Aug-2013, 11:29 AM | Message # 64
Lieutenant
Eu la Galati m-am programat,

Doina171Date: Joi, 08-Aug-2013, 11:35 AM | Message # 65
Major general
zgmariana, sincer,mai bine imediat dupa depunerea juramantului te programai la ambasada,eu m-am programat (la acel moment a fost varianta de rezerva) pt 8 noiembrie si in 48 ore voi avea la mana certificatul. e mai ok dacat sa fiu programata la iasi/galati/suceava unde astept 2 luni si ma vad cu certificatul mult mai tarziu.

in fine,pentru mine e important sa castig timp...

mihaela2Date: Joi, 08-Aug-2013, 11:43 AM | Message # 66
Major
Doina171, sa primit ceva cu depunerea la   transcrieriere CN,     ai rezolvat problema

Doina171Date: Joi, 08-Aug-2013, 12:08 PM | Message # 67
Major general
mihaela2, inca nu.ultima varianta voi transcrie la ambasada in noiembrie am programarea si voi avea in cateva zile certificatul.restul buletinul si pasaportul voi face in ro.

Sonido_EstereofonicoDate: Joi, 08-Aug-2013, 12:25 PM | Message # 68
Colonel
Reputaţie: 15
eu am suspiciuni, ca intermediarii special incarca programarile ca noi sa apelam la ei. Voi ce credeti?

zgmarianaDate: Joi, 08-Aug-2013, 12:33 PM | Message # 69
Lieutenant
Doina 171, eu nu am unde mă grabi, pentru mine în cazul acestor documente e mai important să fac economie de bani de cît de timp, eu am de transcris 4 certificate care la Consulat mar costa 7000 lei, însă la Galaţi 700 lei md,  este o diferenţă nu.

Adăugat (08-Aug-2013, 12:33 PM)

Citat (Sonido_Estereofonico)
eu am suspiciuni, ca intermediarii special incarca programarile ca noi sa apelam la ei. Voi ce credeti?
crezi ca există şi altă soluţie

Doina171Date: Joi, 08-Aug-2013, 12:38 PM | Message # 70
Major general
zgmariana, acum am inteles. succese!

Sonido_Estereofonico, ai putea sa ai dreptate..

Sonido_EstereofonicoDate: Joi, 08-Aug-2013, 12:58 PM | Message # 71
Colonel
Citat (zgmariana)
crezi ca există şi altă soluţie

solutia ar fi sa fie interzisa dupenerea actelor prin procura. Sa se faca numai personal, atunci intermediarii ar fi eliminati

dima_007Date: Joi, 08-Aug-2013, 2:22 PM | Message # 72
Colonel
zgmariana, Spunemi te rog cum ai facut programarea la galati, eu incerc sa fac online dar nu gasesc cum. Vreau sa fac programare pentru perioada 1-10 octombrie.

zgmarianaDate: Joi, 08-Aug-2013, 2:41 PM | Message # 73
Lieutenant
dima 007, http://www.primaria.galati.ro/portal/index.php, transcrieri acte

dima_007Date: Joi, 08-Aug-2013, 2:55 PM | Message # 74
Colonel
zgmariana, nu se deschide pagina asta, imi da eroare

Adăugat (08-Aug-2013, 2:55 PM)
p.s Am gasit numai ca nu pot transcrie acolo deoarece dosarul a fost bagat in italia si juramintul tot in italia. Tu unde ai bagat dosarul si unde ai depus juramintul?

raduuuDate: Joi, 08-Aug-2013, 2:56 PM | Message # 75
Sergent
Citat (Sonido_Estereofonico)

asta-i realitatea

elyce84Date: Joi, 08-Aug-2013, 3:01 PM | Message # 76
Începator
dima007 http://www.primaria.galati.ro apoi dai Portal si undeva in stinga scrie pe o imagine PROGRAMARE TRANSCRIERE REDOBANDIRE CETATENIE.
nU ARE NIMICA CA AI DEPUS LA iTALIA.Acolo scrie clar ca  Pentru cetatenii care au depus cererea de obtinere a cetateniei romane la Birourile teritoriale ale Autoritatii Nationale pentru Cetatenie sau la Ambasada/Consulatul Romaniei din strainatate

Mesaj editat de elyce84 - Joi, 08-Aug-2013, 3:02 PM

nikaveroDate: Joi, 08-Aug-2013, 3:42 PM | Message # 77
Începator
Va imaginați după ce fac programarea astăzi apare Anunț pe site Primăria Galați
  • La Serviciul Stare Civila Galati pot depune cererea de transcriere
    a actelor de stare civila numai cetatenii care au depus cererile de
    redobandire a cetateniei romane la Biroul Teritorial Galati
    al Autoritatii Nationale pentru Cetatenie

asta cum de comentat  sad

Sonido_EstereofonicoDate: Joi, 08-Aug-2013, 3:53 PM | Message # 78
Colonel
Citat (nikavero)
asta cum de comentat

Nu au dreptul sa faca asta, legea zice altceva

nikaveroDate: Joi, 08-Aug-2013, 4:23 PM | Message # 79
Începator
Am scris scrisoarea la Consulat din Chișinău, miine cred că vor da un răspuns.

Doina171Date: Joi, 08-Aug-2013, 5:13 PM | Message # 80
Major general
nikavero, ce ar putea consulatul sa rezolve?

wiliDate: Joi, 08-Aug-2013, 5:55 PM | Message # 81
Lieutenant
Reputaţie: 4
asta-i 100% că intermediarii au ocupat toate programarile! Mie imi pare ca baietii aceea îs bot în bot cu lucratorii de la stare civilă. Cum să explici că la Suceava în câteva ore este totul ocupat până-n februarie 2012, va da-ți seama !?
Eu cred că soluția ar fi depunerea personal fără nici un fel de procură și fără programări on-line, că altă ieșire nu-i!

mihaela2Date: Joi, 08-Aug-2013, 7:03 PM | Message # 82
Major
Doina171, imi pare rau dar e gresala lor, si neatentia noastra,si eu am trecut prin asa calvar 3 ani de asteptare scrisori scrise sute, o poveste intreaga cu dosarul meu

ColinPDate: Vineri, 09-Aug-2013, 8:39 AM | Message # 83
Începator
stati ca nu inteleg, in certificatul de cetatenie tre sa fie scris ca AM REDOBANDIT nu ca am DOBANDIT?

zgmarianaDate: Vineri, 09-Aug-2013, 8:47 AM | Message # 84
Lieutenant
Citat (nikavero)
La Serviciul Stare Civila Galati pot depune cererea de transcriere a actelor de stare civila numai cetatenii care au depus cererile de redobandire a cetateniei romane la Biroul Teritorial Galati al Autoritatii Nationale pentru Cetatenie
Asta înseamnă că dacă am depus la consulat nu voi putea face transcrierea la Galaţi, daaaaaa interesantă situaţie, legea asta o interpretează fiecare cum vrea şi cum îi convine.

Nigol-NoiDate: Vineri, 09-Aug-2013, 9:27 AM | Message # 85
Lieutenant general
Reputaţie: 45
ColinP
Articolul din lege in baza caruia obtinem cetatenia- o Redobindim,in urma faptului ca cindva am pierdut-o acum o redobindim
Cei ce o dobindesc este -care nu au avut-o niciodata

Alta e intrebarea de ce ei gresesk atit de mult in aceste certificate

nikaveroDate: Vineri, 09-Aug-2013, 11:19 AM | Message # 86
Începator
rticolul din lege in baza caruia obtinem cetatenia- o Redobindim,in urma faptului ca cindva am pierdut-o acum o redobindim
Cei ce o dobindesc este -care nu au avut-o niciodata

Ieri am fost la Consulatul Chisinau ,pentru a face rectificare in Certificatul de Cetatenie ,caci era scris ca am dobindit cetatenie darr trebuie sa fie scris redobindit. Nimeni nu ne-a atentionat  sa atragem atentia la aceasta, doar sa fim atenti la corectitudinea scrierii datelor personale. In rind cu mine a stat o doamna pe care au intors-o de la Bucuresti din cauza acestei greseli. Verificati atent Certificatul de Cetatenie sa fie scris redobindit.

Mesaj editat de nikavero - Vineri, 09-Aug-2013, 11:21 AM

Doina171Date: Vineri, 09-Aug-2013, 2:11 PM | Message # 87
Major general
ColinP, da exact,asta in cazul in care vrei sa depui in Romania.

nikavero, tu unde aveai de gand sa depui dosarul pt transcriere? eu am avut exact aceeasi problema..si am pierdut progrmarea la iasi...

nikaveroDate: Vineri, 09-Aug-2013, 3:27 PM | Message # 88
Începator
Doina 171 Abia m-am programat pentru depunerea la Galati ,dar deja nu mai pot merge acolo, caci dosarul pentru cetatetenie am depus la Chisinau.Despre problema cu necesitatea rectificarii Cerificatului de cetatenie am aflat din cele spuse de tine mai sus,altfel cred ca mergeam si eu cu actul  nu in regula (mersi mult pentru informatia care ai oferit).

Doina171Date: Luni, 12-Aug-2013, 10:41 PM | Message # 89
Major general
nikavero, cu placere sa iti fie de bine,ma bucur ca am putut fi de folos  dry

nikaveroDate: Miercuri, 14-Aug-2013, 3:28 PM | Message # 90
Începator
Salut! A depus cineva cererea de transcriere  a actelor de stare civila  luna aceasta (august) la Galați? Primesc doar pe acei care au depus dosarul de cetatenie la Galați?

Doina171Date: Miercuri, 14-Aug-2013, 4:50 PM | Message # 91
Major general
nikavero, foarte buna intrebare! chiar si eu sunt curioasa sa vad care e situatia reala la Galati.

zgmarianaDate: Joi, 15-Aug-2013, 9:20 AM | Message # 92
Lieutenant
Şi mie îm este interesat care este situaţia la Galaţi fiindcă eu mam programat aici şi în următoarea zi a apărut pe saitul primăriei scris cu roşu că pot face transcriere doar cei care au depus la Galaţi, oare chiar asa să fie.

igorurecheDate: Joi, 15-Aug-2013, 11:58 AM | Message # 93
Sergent
Citat (nikavero)
Puteți face programarea on-line pentruTRANSCRIEREA CERTIFICATELOR SI A EXTRASELOR DE STARE CIVILA ALE CETATENILOR ROMANI CARE NU AU AVUT NICIODATA DOMICILIUL IN ROMANIA pe site-ul Primaria Galați deja funcționeaza http://www.primaria.galati.ro/portal/pagini.php?page_id=67

Mesaj de atentionare !! Serviciul de inregistrare transcriere redobandire cetatenie este suspendat temporar !

mihaela2Date: Vineri, 16-Aug-2013, 12:25 PM | Message # 94
Major
igorureche, Având în vedere apariţia Legii 213/2013 pentru completarea Legii 119/1996 cu privire la actele de stare civilă, prin care se atribuie competenţe şi altor Primării în transcrierea certificatelor/extraselor de stare civilă procurate din străinătate pentru persoanele cetăţeni români care nu au avut niciodată domiciliul, precizăm următoarele: 
Începând cu 15.08.2013, sistemul de programare on-line nu va mai funcţiona; 

Programările deja existente rămân valabile până la 31.12.2013. 

Programarea on-line începând cu 01.01.2014 se va face în baza unui nou program, data la care va funcţiona noul program şi va fi posibilă programarea va fi afişată pe portal.ULTIMELE ŞTIRI DIN SECTORU

zgmarianaDate: Joi, 22-Aug-2013, 8:05 AM | Message # 95
Lieutenant
Spuneţim vă rog este cineva care a depus dosarul pentru redobîndire la consulat şi a  facut  transcrierea actelor la Galaţi

nikaveroDate: Joi, 22-Aug-2013, 9:35 AM | Message # 96
Începator
Salut la toti! Chiar ieri am fost la Galati ,conform programarii on-line  la Stare Civila Galati !Am fost sa-mi transcriu certificatul de nastere. A fost prima zi de lucru de cind au inceput sa lucreze . Deci, sunt acceptate persoanele care au depus dosare pentru Cetatenie la Galati si de asemenea persoanele care au depus juramantul de credinta la misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei acreditate in strainatate.(eu am depus dosarul pentru cetatenie si juramintul la Chisinau). Fiti atenti cind completati formularele on-line: Nume  si Prenume deponent ( familia  si numele persoanei care va depune dosarul); Nume si Prenume titular(familia si numele persoanei pentru care se face actul) Este foarte important sa introduceti datele corect cind va programati on-line,altfel nu veti fi acceptat.La Stare Civila Galati se afiseaza lista persoanelor programate afara. Va permite sa intrati ,dupa ce va gases  in lista. Pentru fiecare act (nastere,casatorie, nastere copii) trebuie sa faceti programare aparte(ex:trei acte,trei programari) . N-am achitat nici o taxa,au spus ca ne vor informa la eliberarea actului .

zgmarianaDate: Joi, 22-Aug-2013, 10:36 AM | Message # 97
Lieutenant
nikavera, miai dat o veste bună căci pe mine m-au programat în octombrie pentru CC şi în următoarea zi a ieşit pe sait că doar cei care au depus la Galaţi pot transcrie la Galaţi actele.

Adăugat (22-Aug-2013, 10:18 AM)
nikavera, spune-mi te rog la cîte certificate  ai facut transcriere,

Adăugat (22-Aug-2013, 10:36 AM)
dacă sunt programată pentru CC pot face şi CN în aceeasi zi, fiindcă pe mine m-au programat în octombrie pentru CC şi în noiembrie pentru CN

bignicDate: Joi, 22-Aug-2013, 12:14 PM | Message # 98
Sergent
Reputaţie: 1
Cea mai normala programare se face la Cluj-Napoca,iti alegi singur data si ora
https://www.e-primariaclujnapoca.ro/transcrieri/
dupa ce alegi data ,apare rubrica cu ora.

Mesaj editat de bignic - Joi, 22-Aug-2013, 12:16 PM

diancia2009Date: Joi, 22-Aug-2013, 12:26 PM | Message # 99
Începator
Salut la toti!!! Spuneti-mi va rog..daca sau anulat toate programarile online....cum te mai programezi acum pentru transcrierea actelor????
Mersi!!

nikaveroDate: Joi, 22-Aug-2013, 12:39 PM | Message # 100
Începator
zgmariana, daca aveti programarea intr-o zi anumita pentru CN atunci in ziua respectiva puteti face doar CN ,asa ne-a explicat doamna de la Stare Civila, pentru fiecare act este necesara programarea aparte , fara exceptii, asa  este regulamentul si ei nu pot face nimic.

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Galaţi (Transcrierea/înscrierea actelor de stare civilă la Galaţi)
Pagina 2 din 3«123»
Căutare: