Eroarea - DOBANDIT in loc de REDOBANDIT in certif. de cetate - Forum Cetăţenie
Sâmbată, 03-Dec-2016, 5:39 AM
Bine ai venit Oaspete |

Eroarea - DOBANDIT in loc de REDOBANDIT in certif. de cetate - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Eroarea - DOBANDIT in loc de REDOBANDIT in certif. de cetate (Nu primesc actele la transcriere CN/CC din cauza erorii date)
Eroarea - DOBANDIT in loc de REDOBANDIT in certif. de cetate
roncikDate: Luni, 18-Noi-2013, 10:06 PM | Message # 1
Major
Grupă: Verificat
Reputaţie: 2
Statut: Offline
E stiut, ca la transcrierea actelor de stare civila romanesti (CN / CC), verifica
daca in certificatul de cetatenie (acel galben obtinut in urma depunerii juramantului) ii scris "REDOBANDIT" si nu "DOBANDIT".

p.s. CN = Certificat de Nastere; CC = Certificat de Casatorie;

Pentru cei ce nu stiu, la cine certificatul e cu greseala din cite stiu, OBLIGATOR trebuie sa mearga la acelasi consulat unde au depus juramantul si sa ia o hirtoaga adaugatoare, ca in loc de "DOBANDIT" corect e "REDOBANDIT", altfel n-o sa poata mai departe transcrie CN / CC romanesti.

Cine are/a avut asa eroare, cum ati procedat ? M-ar interesa detalii de la cei care au rezolvat problema data, anume la ANC Bucuresti ?
E rind mare acolo, e real in aceeasi zi, gratis sau nu s.a. ?

Mesaj editat de roncik - Luni, 18-Noi-2013, 10:16 PM

Doina171Date: Marţi, 19-Noi-2013, 5:42 PM | Message # 2
Major general
Reputaţie: 23
buna, eu am avut aceasta problema pe care am rezolvat-o in 3 zile la consulat (unde depusesem juramantul), pe atunci era mai multa lume cu aceeasi problema. sincer nu cred ca intr-o zi se rezolva.. inca ceva,la consulat mi-a cerut exact locul unde merg sa depun pt CN (ex. iasi,cluj etc) pt ca ei scriu un fel de aviz pt acea institutie. pe acea perioada cat ei fac formuleaza acea adresare iti iau in original certificatul de la juramant.
nu am platit nimic.
succese!

roncikDate: Luni, 25-Noi-2013, 4:33 AM | Message # 3
Major
Doina171, de ce acte orginal/xeroxuri ai avut nevoie sa ai la tine ?
Trebuie sa indeplinesti si vreo cerere ceva ?

Mesaj editat de roncik - Luni, 25-Noi-2013, 4:34 AM

Doina171Date: Joi, 05-Dec-2013, 12:28 PM | Message # 4
Major general
Reputaţie: 23
roncik, nu indeplinesti nici o cerere, doar certificatul de cetatenie original care aman la ei.atat.

dumitruDate: Joi, 05-Dec-2013, 1:00 PM | Message # 5
Colonel
Reputaţie: 19
Eu am 'a DOBÂNDIT' și nimic. Am transcris totul fără probleme (în 2011).

roncikDate: Vineri, 06-Dec-2013, 9:11 AM | Message # 6
Major
Citat dumitru ()
Eu am 'a DOBÂNDIT' și nimic. Am transcris totul fără probleme (în 2011).

dumitru, intrebarea aceasta la nivel oficial a fost ridicata undeva la mijlocul verii anului 2013 daca nu gresesc. Adica toate consulatele si centrele de pe teritoriul Romaniei + starea civila de la Bucuresti, au primit indicatii, ca la depunerea pentru transcrierea CN/CC sa verifice certificatul de cetatenie(galben) sa fie scris corect, adica trebuie sa fie "redobandit" si nu "dobandit". Cei care au transcris CN/CC inainte de aceasta perioada au scapat, pentru ca au transcris deacum CN/CC.

Doina171, multumesc pentru informatie.

Din cei care au fost la ANC Bucuresti cu intrebarea data.
Certificatul de cetatenie ti-l dau inapoi in aceeasi zi, sau cind ?
(cu dansul doar trebuie de trecut vama, altfel nu poti iesi din Romania)
.

Mesaj editat de roncik - Vineri, 06-Dec-2013, 9:15 AM

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Eroarea - DOBANDIT in loc de REDOBANDIT in certif. de cetate (Nu primesc actele la transcriere CN/CC din cauza erorii date)
Pagina 1 din 11
Căutare: