Dubla solicitare a Certificatului de nastere romanesc - Forum Cetăţenie
Duminică, 04-Dec-2016, 7:01 AM
Bine ai venit Oaspete |

Dubla solicitare a Certificatului de nastere romanesc - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Dubla solicitare a Certificatului de nastere romanesc (Dubla solicitare a certificatului de nastere romanesc)
Dubla solicitare a Certificatului de nastere romanesc
adrianoadyDate: Marţi, 03-Dec-2013, 6:09 PM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Buna seara tuturor, am asa o problema: am depus actele pentru obtinerea certificatului roman printr-un intermediar, mi-a zis ca a fost depus dosarul la Bucuresti, dupa ma dus de nas 2 ani, si pina la urma a zis ca dosarul meu sa pierdut nu mai este, eu am fost nevoit sa-l fac singur, l-am facut in 48 ore la consulatul din Chisinau. 
Tot ok,am obtinut si pasaportul, am plecat din tara si dupa un an imi vine scrisoare precum ca eu am solicitat repetat actul de stare civila si ei vor sa-mi anuleze certificatul valabil si sa mi-l dea pe asta nou. Ce pot face? Cine imi poate da un sfat, multumesc anticipat.

Nigol-NoiDate: Miercuri, 04-Dec-2013, 8:20 AM | Message # 2
Lieutenant general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 45
adrianoady
Ce pot face? Cine imi poate da un sfat, multumesc anticipat.
Poti sa afisezi aici continutul sa vedem mai multe detalii *desigur fara date de identitate*
Dupa cele spuse de tine -faptul deja s-a produs, deci juridic certificatul 1 nu mai este valabil este valabil cel solicitat ulterior*nou*
Cu parere de rau nu esti singura persoana care a patimit din urma *lor*

adrianoadyDate: Miercuri, 04-Dec-2013, 12:49 PM | Message # 3
Începator
spuneti-mi va rog, pot sa pierd cetatenia? pot folosi in continuare pasaportul si dupa scurgearea a celor 5 ani sa-mi refac fara probleme altul nou?

Attachments: 3159212.jpg(182Kb)

Nigol-NoiDate: Miercuri, 04-Dec-2013, 1:33 PM | Message # 4
Lieutenant general
adrianoady,
Dupa cite inteleg aceasta este comunicarea - *ce sa prezinti samd*
dar cauza de ce te cheama de unde ai aflat?
cred ca mai este vre-o scrisoare

Adăugat (04-Dec-2013, 1:33 PM)
---------------------------------------------
Ai nevoie de  un reprezentant acolo pe lok- un avokat care sa te reprezinte
uite aici ceva info>

http://www.starecivila.gov.md/ro/pages/dosare-anularea

Mesaj editat de Nigol-Noi - Miercuri, 04-Dec-2013, 1:33 PM

adrianoadyDate: Miercuri, 04-Dec-2013, 4:34 PM | Message # 5
Începator
da desigur ,anterior, am fst sesizat print-o scrisoare.

Attachments: 5670064.jpg(151Kb)

Mesaj editat de adrianoady - Miercuri, 04-Dec-2013, 4:36 PM

ciolimamaDate: Miercuri, 04-Dec-2013, 7:30 PM | Message # 6
Colonel
Reputaţie: 21
adrianoady, Dupa parerea mea trebuie sa te prezinti pentru
a clarifica situatia. Nu ai nevoie de nici un avocat. Te prezinti
lamuresti totul cum a fost. Doar CN a fost anulat si a fost emis
unul nou cu alt CNP. Si deacuma va trebui sa-ti perfectezi alt
pasaport.
Pentru a evita astfel de situatii doar se da declaratie
ca nu ai depus la transcriere in alta parte. Daca tu nu ai dat
astfel de declaratie nu esti vinovat, dar daca ai dat declaratie vei
fi sanctionat.
Daca nu te vei prezenta totdeauna pasaportul tau
va fi declarat nevalabil si situatia se agraveaza.

Nigol-NoiDate: Joi, 05-Dec-2013, 9:29 AM | Message # 7
Lieutenant general
adrianoady
Dupa a doua scrisoare e mai clar, ai raspuns la tot 
te prezinti il predai si perfectezi altul sau trimite un reprezentant legal
ca sa nu intri in probleme si pentru mai departe

adrianoadyDate: Sâmbată, 07-Dec-2013, 7:55 PM | Message # 8
Începator
ok,problema e ,ca eu ma aflu in italia si nu pot merge la moment acasa, ce consecinte pot avea,imi vor anula cetatenia???

apoloniusDate: Vineri, 17-Ian-2014, 6:13 PM | Message # 9
Începator
Buna ziua tuturor.

In Ianuarie 2012, am depus printr-un intermediar, certificatele de nastere ale sotiei si ale ficei (pe atunci de 6 luni) la Primaria Sectorului 1, Bucuresti.
Daca mai tineti minte, prin Februarie a fost ambuscada ceea, in urma carora au fost arestati multi functionari, intermediari, etc...

Am asteptat 1 an de zile, perioada in care intermediarul i-mi tot promitea de azi pe mine.., pina cind m-am saturat si i-am zis sa-mi intoarca documentele, care si mi le-a intors peste vreo citeva luni. Certificatele erau gaurite de capsator in careva anume colt, de vreo "citevasprezece" ori, fapt ce ma pus pe ginduri ca (posibil!?) au fost totusi cumva anexate la careva dosare. Cine stie, poate el intentionat lea capsat sa-mi fac eu iluzii ca el le-a depus, dar in realitate le-a tinut atita timp la el doar ca nu mai avea cu cine lucra..., sau ..nici nustiu.

In fine, dupa asta am facut programare aici, la consulatul din Chisinau, si Sotia mea a mers in ziua programarii sa depuna certificatul ei (ca mai apoi in alta zi, mai tirziu dupa ce obtinea certificatul ei, sa mearga si sa depuna deja pentru fica).

Doamna de la ghiseu verificind nustiu ce in calculatorul ei, a intrebat-o "haios" daca "nu am mai depus la transcriere si in alta parte mai inainte", atentionint-o si explicindui, ca in cazul in care am facut aceasta si ceritificatul a fost transcris si i sa atribuit deja un CNP - riscam sa fim chemati in judecata petru "depuneri de declaratii false" si cei 145 euro (de fiecare certif) nu vor mai fi intorsi.
Doamna, i-a dat un termen ragaz, vreo citeva zile, sa ne informam si sa concretizam precis daca certificatele totusi nu au fost transcrise deja.

Noi insa nu am concretizat nimic si timpul a trecut.
Tot ce am reusit sa fac, e ca am facut o programare online prin Martie anul curent pentru transcriereea ambelor certificate la Iasi.
Dar oricum, gindul ca posibil certificatele sunt deja transcrise nu-mi da pace.

Spuneti-mi va rog, exista vreo posibilitate de a afla aceasta cu certitudine? Daca da, indicati va rog pe pasi ce si cum.
Multumesc anticipat pentru tot, tuturor.

Mesaj editat de apolonius - Vineri, 17-Ian-2014, 6:15 PM

hiopsDate: Joi, 23-Oct-2014, 7:29 AM | Message # 10
Începator
Salut,
si multumesc anticipat pentru raspuns.
Sotia mea e Moldoveanca, eu sunt cetatean al Romaniei si Moldovei, acum noi perfectam actele pentru mine si facem visa de residinta pentru sotia in Romania.
Eu deja am facut CN, si CC mele in consulat, dar am o intrebare despre programare la B-dul Mareşal Averescu nr. 17, vreau sa perfectez CN a copilului care au fost nascut dupa ce eu am primit certificat de cetatenie, dar au fost nascut in SUA. Deci, cum eu am inteleg, nu pot sa dau documentele, sa fac CN in consulat la Chisinau. Am fost spus de niste smeikeri care stau linga consulatul, ca nu pot sa programez anul acesta la CN pentru fiica B-dul Mareşal Averescu nr. 17. Spenti imi va rog daca este falsa, sau correcta informatia acesta. Si daca este programarea prealabila, sau un rind simplu acolo?

marinelaDate: Luni, 29-Dec-2014, 5:57 PM | Message # 11
Începator
salut, am avut niste situatii pe care mult am umblat sa rezolv cu o transcriere si un schimb de nume din Spania si am gasit rezolvarea la documente.md , un oficiu din Chisinau , am ramas uimita de serviciile lor. str. Alexandru Hajdeu 48 tel 274753.

Mesaj editat de marinela - Luni, 29-Dec-2014, 6:07 PM

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Dubla solicitare a Certificatului de nastere romanesc (Dubla solicitare a certificatului de nastere romanesc)
Pagina 1 din 11
Căutare: