Expirarea pasaportului romanesc - Forum Cetăţenie
Sâmbată, 10-Dec-2016, 1:43 PM
Bine ai venit Oaspete |

Expirarea pasaportului romanesc - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Expirarea pasaportului romanesc (Cer informatie)
Expirarea pasaportului romanesc
VarukaDate: Luni, 03-Feb-2014, 10:41 AM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Buna la toti!
 Degraba expira pasaportul romanesc.
Imi spune cineva unde pot gasi lista actelor si pasii care trebuie
urmati pentru a face alt pasaport?
Multumesc anticipat!

Nigol-NoiDate: Luni, 03-Feb-2014, 11:14 AM | Message # 2
Lieutenant general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 45
Varuka
Aici ai toata info necesara
http://chisinau.mae.ro/node/269

idinaDate: Duminică, 13-Mar-2016, 7:57 PM | Message # 3
Începator
Ma puteti ajuta, va rog, cu careva clarificari?

In linkul de mai sus este scris ca este necesar "certificatul de naştere românesc, cu CNP". Iar in cazul in care certificatul a fost eliberat de autoritatile moldoveneşti este obligatorie transcrierea lor prealabila in Romania sau inscrierea la Secţia Consulară a Ambasadei Romaniei în Republica Moldova.

Nu mi-e clar. Eu am ridicat certificatul de nastere romanesc in Chisinau, si el contine codul numeric personal. Este oricum necesara transcrierea sau inscrierea lui? In diferite surse pe internet am citit ca transcrierea este necesara pentru a include CNP in certificat. Dar in cazul meu cnp deja este.

Si alta intrebare... Acum, ca-mi expira pasaportul, cu ce sa incep? Unde si cum trebuie sa ma inscriu, in ce rand trebuie sa stau?

Locuiesc departe de Chisinau si as vrea sa fiu bine informata din timp, pentru a evita drumuri inutile.

Mesaj editat de idina - Duminică, 13-Mar-2016, 8:01 PM

Nigol-NoiDate: Luni, 14-Mar-2016, 7:10 AM | Message # 4
Lieutenant general
Reputaţie: 45
idina
Este oricum necesara transcrierea sau inscrierea lui? - Nu, il fooosesti pe cel care il ai deja cu cod numeric personal

Acum, ca-mi expira pasaportul, cu ce sa incep? Unde si cum trebuie sa ma inscriu, in ce rand trebuie sa stau?
Depinde unde locuiesti daca ai viza in nord - la consulatul de la Balti, daca in sud la cel din Cahul si respectiv zona centru la Chisinau. Pe siteul consulatului este telefonul prin care poti sa te inscrii la depunere pasaport, fara sa stai in rind samd.

ciolimamaDate: Marţi, 15-Mar-2016, 9:03 PM | Message # 5
Colonel
Reputaţie: 21
Citat idina ()
Eu am ridicat certificatul de nastere romanesc in Chisinau, si el contine codul numeric personal.
Deci tu ai deacuma Certificatul de nastere TRANSCRIS si CNP romanesc ca dealtfel nu
mai perfectai pasaportul care acum expira. Acuma cu el (CN) si pasaportul exirat te prezinti la Consulat in dependenta de domiciliu la Chisinau ori Balti si perfectezi alt pasaport.

johnnyhypesDate: Sâmbată, 19-Mar-2016, 11:06 AM | Message # 6
Începator
Cumpăra un pașaport fals și Real Madrid, Visa, permisul de conducere și de identitate cărți de (((xavisalvador.org.gov@gmail.com)))

archsorinDate: Marţi, 17-Mai-2016, 7:01 AM | Message # 7
Începator
Reputaţie: -1
eu am dat la reinoirea pasaportului mi-a luat toate documentele am achitat totul ok
insa deja astept de 2 luni si pasaportul nu il mai fac,,, imi spun mereu ca pasaportul este validat si trebuie sa astept insa deja de pe 21 martie deja astept
ma poate ajuta ce sa fac,, sau cum pot sa afu care e starea pasaportului
eu documentele leam dat la chisinau. ms

decelusDate: Miercuri, 29-Iun-2016, 9:04 PM | Message # 8
Lieutenant colonel
Reputaţie: 14
Buna seara!In septembrie 2012 fetitei mele i-am facut pasaport roman(la Iasi),in septembrie2015 a expirat si pina in prezent nu i-am mai facut alt pasaport!La moment fetita implineste 8 ani,oare nu e vreo incalcare mare de lege,ca atita timp pasaportul nu mai este valabil????....Deja ma gindesc sa-i perfectez pasaportul odata cu al meu in 2017,caci atunci al meu expira!Va rog cine cunoaste astfel de situatii sa-mi raspunda!Va multumesc!

fuseukrDate: Joi, 30-Iun-2016, 10:06 AM | Message # 9
Lieutenant general
Reputaţie: 6
decelus, Io cred ca parerea mea nu osa  fie problema  si nare inportanta  daca  il faci acum sau mai tarziu pentru cai minor  . 2  SPER CA CAND TAI DEPUS  TU DE CETATANIE AI BAGAT COPII IN DOSAR CA DE NU OSA AI PROBLEME CAND OSA LE  REFACI  PASAPORTELE  OSA REFUZE  SA LE PRELINJA  DIN CAUZA CA NAI BAGAT ATUCI COPII IN DORAS DAR DACA AI BAG NU OSA FIE  PROBLEMA smile 3  ma rog io tas da un invat sa dai un  contact http://justconsult.md/ +373 60 533 533  info@justconsult.md  IEI cel mai bine te vor  indruma  SUCCES  MULT  SI SAMI SPUI SI MIE DACA OSA VREI CE  TO SPUS  IEI =)

ciolimamaDate: Joi, 30-Iun-2016, 7:21 PM | Message # 10
Colonel
Reputaţie: 21
decelus, Fii pe pace n-o sa ai nici o problema. Copilul daca are
pasaport romanesc are si certificat de nastere transcris asa ca nu mai
ai nici o treaba cu ANC si cu dosarul lor. Cind o sa binevoiesti atunci o
sa-i perfectezi copilului pasaport. Apropo, acuma daca copilul are pasaport
biometric moldovenesc nu e necesar sa mai cheltui bani si pe cel romanesc.
Copilul calatoreste impreuna cu ambii parinti (sau procura din partea celui
parinte ce lipseste) cu pasaportul biometric moldovenesc si CN romanesc.
Consultatiile la Justconsult sunt prea scumpe mai bine ma intrebati pe mine
consultez gratuit pe orice intrebare.

decelusDate: Luni, 04-Iul-2016, 2:47 PM | Message # 11
Lieutenant colonel
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri!Acum sunt mai linistita!Fetita mea e intr-adevar in foaia galbena la mine!Pasaport biometric nu are, dar cel albastru simplu precum a fost cindva la fel e expirat!Faza cea mai tare ca in 2012 toata familia am dat la pasapoarte, pasapoartele expira, au expirat ca in cazul fetitei mai mari, dar noi nu am mai fost peste hotare.Mai apoi in 2014 am nascut a doua fetita care trebuie sa implineasca 2 ani, dar ea a primit certificat de nastere roman, apoi moldovenesc!Deja pe la anul le v-om face la ambele pasapoarte romanesti sau biometrice moldovenesti!Va multumesc pentru tot, sanatate si numai bine.Daca v-oi mai avea vreo intrebare, am sa revin!!!

Mesaj editat de decelus - Luni, 04-Iul-2016, 2:52 PM

fuseukrDate: Luni, 04-Iul-2016, 8:04 PM | Message # 12
Lieutenant general
decelus,  Ma bucur pentru tine tam zis  io ca nu osa  fie nic o problea  :)))  cu mare  placere osa te ajutam cu ce osa putem smile

decelusDate: Marţi, 05-Iul-2016, 9:32 AM | Message # 13
Lieutenant colonel
Va multumesc!!!! :good:

fuseukrDate: Marţi, 19-Iul-2016, 11:41 AM | Message # 14
Lieutenant general
SALUTARE  IN ATENTIA PARINTIOLR CARE DEPUN PENTRU CETATANIE ROG SA ADAUGE COPII IN DORSAR  DE NU OSA AUVA PROBLEMA SI NU OSA POATA  SA FACA  ACTELE  LA COPII  ROMANIA  IN 2016  NU RECUNOSTE  COPII  DACA NUS INCLUSI IN DOSAR LA DEPUNERE ..IAR  PERSONELE  CARE  .AU DEPUS DOSARU SI NU IS INCA  IN ORDIN  AU SANSA  SA  ADAUGE CERTIFICATUL   DE NASTERE A COPILULUI LA DOSAR  PRIN AVOCAT SAU PRIN POSTA LA ANC   VA DORESC SUCCES http://www.moldova.org/problem.......

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Expirarea pasaportului romanesc (Cer informatie)
Pagina 1 din 11
Căutare: