Certificat de nastere - Pagina 2 - Forum Cetăţenie
Miercuri, 23-Apr-2014, 5:36 PM
Bine ai venit Oaspete |

Certificat de nastere - Pagina 2 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 2 din 7«123467»
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Certificat de nastere
Certificat de nastere
VeronelDate: Duminică, 08-Ian-2012, 10:34 PM | Message # 51
Sergent
Grupă: Verificat
Reputaţie: 1
Statut: Offline
tatyana_con, multumesc , dar din cei care au depus la Bucuresti juramantul nu stie nimeni raspunsul la intrebarea mea?
Daca depun juramantul la Bucuresti luni sa zicem ca dureaza 2 ore, adica de la 14:30 pana 16:30 dureaza, dupa aia mai reusesc ca sa depun pentru transcriere CN la Oficiul starii civile? Vreau in aceeasi zi sa reusesc.

Admin, ce stii in acest sens? Ajuta-ma te rog cu o informatie. Multumesc tare mult

dosar depus la iasi 13.12.2010
nr dosar: 54775
Ordin 1187/16.12.2011
depus juramant 16.01.2012
depus pentru transcriere CN: 30.01.2012

tannia81Date: Miercuri, 11-Ian-2012, 1:59 PM | Message # 52
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
buna,
...locuiesc in bacau cu permis de sedere temporara pe 5 ani(motivul sedereii casatorita cu cetatean roman),am fost ieri la starea civila de aci si mi-au spus ca nu pot sa-mi fac CN+CNP din cauza ca legea spune ca trebuie sa am permis de sedere pe 10 ani...in aceste conditii trebuie sa merg la bucuresti.

erotoumariDate: Miercuri, 11-Ian-2012, 2:05 PM | Message # 53
Începator
Veronel, se pare ca vom depune juramantul impreuna! smile

Numai ca eu am de prins la 5 autocar catre Balti, sper sa reusesc sa scap in mai putin de 2 ore cu juramantul + legalizarea certificatului de cetatenie.

Spunea cineva ca de la ANC pleaca masini personale sau autocar catre Balti, nu stiti nimic in acest sens?

tatyana_conDate: Miercuri, 11-Ian-2012, 4:05 PM | Message # 54
Major general
Reputaţie: 37
tannia81, incearca sa te duci la politie unde se fac buletine, e o doamna care poate sa ia hotararea finala, numai ca am uitat numele ei, dar eventual poti sa-l intrebi pe domnul de la intrare, ar trebui sa stie. Sau intreaba-le pe cei de la starea civila cum o cheama. S-ar putea sa iti accepte cu permisul eliberat pe 5 ani.

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

fakeruDate: Miercuri, 11-Ian-2012, 6:59 PM | Message # 55
Începator
cat costa perfectarea pasaportului la Chisinau si cat timp dureaza?

Adăugat (11-Ian-2012, 7:59 PM)
---------------------------------------------
sorry, pentru intrebare. raspunsul era foarte aproape smile

tannia81Date: Miercuri, 11-Ian-2012, 11:12 PM | Message # 56
Începator
tatyana_con,de la starea civila m-am dus la oficiul pt.emigrari...si mi-au spus acelas lucru...multumesc frumos pt.sfat,am sa merg si la buletine...chiar daca doamna de la starea civila a fost f.uracioasa!

Adăugat (12-Ian-2012, 0:12 AM)
Persoanele care fac dovada cetateniei romane cu Certificatul de depunere a juramantului de credinta eliberat de Ministerul Justitiei, depun cererea de transcriere a certificatelor/extraselor de stare civila, procurate din strainatate, la D.S.C. - Sector 1-Bucuresti; persoanele care se legitimeaza cu permis de sedere permanenta eliberat de O.R.I. in care se mentioneaza domiciliul stabil in Romania, vor adresa cererea de transcriere primarului unitatii administrativ-teritoriale, potrivit datelor inscrise in permisul de sedere.

tatyana_conDate: Joi, 12-Ian-2012, 0:55 AM | Message # 57
Major general
tannia81, apu m-o scos si pe mine de pe fix doamna de acolo... Am ridicat putin vocea la ea, ca nu stie sa dea un raspuns k lumea si mi-o lasat impresia ca voobche sta acolo degeaba...
Dar faza nasoala e ca daca te-ai interesat la imigrari, atunci nu cred ca mai are rost sa te duci la buletine. Caci doamna de acolo le-o sunat pe aia de la imigrari si o vorbit mai intati cu ei si dupa aceea mi-a spus ca nu pot sa fac CN la ei, doar la Bucuresti, daca vreau sa-l fac in Ro... La mine permisul o fost eliberat pe 2 ani.
Dar incercarea nu costa bani, poate vei avea noroc! O mai fost un caz similar (citeste mesajele #31 si #34 din aceasta tema), cand s-o putut face CN in alt judet cu permisul eliberat pe 5 ani...

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

Mesaj editat de tatyana_con - Joi, 12-Ian-2012, 0:56 AM

lenkDate: Vineri, 13-Ian-2012, 6:39 PM | Message # 58
Începator
salut...am si eu o intrebare...daca depun juramant de credinta in romania(cu domiciliu in romania),pot sa ma programez pt obtinerea certificatului de nastere in moldova k se elibereaza mai rapid fata de romania...sau este obligatoriu sa depun actele pt certificat in romania?si inca ceva pt programare in moldova, de ce acte am nevoie...multumesc

tatyana_conDate: Vineri, 13-Ian-2012, 7:02 PM | Message # 59
Major general
lenk, poti sa faci CN la Chisinau! Asa o fost si in cazul meu, nu este nici o problema. Iar lista cu actele de care ai nevoie o gasesti in aceasta tema... http://vreau-cetatenie.eu/forum/22-32-19
Dar mai bine sa te conduci dupa listele postate recent de forumisti, caci lista postata de admin nu este actualizata...

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

lenkDate: Vineri, 13-Ian-2012, 7:27 PM | Message # 60
Începator
tatyana_con...da pot sa ma duc sa ma programez pt certificat si la cahul,nu stii?pt progrmare imi tr buletinul si si certificatul ala pe care mi-l da atunci cand depun juramant....ms mult

Mesaj editat de lenk - Vineri, 13-Ian-2012, 8:04 PM

liviu0912Date: Luni, 20-Feb-2012, 2:52 PM | Message # 61
Începator
Salut,dintre cei care au depus la transcrierea actelor de stare civila la Bucuresti pe 5 decembrie 2011 sau o data apropiata,nu stiti sunt oare gata certificatele?

Adăugat (20-Feb-2012, 3:52 PM)
sau cine stie pe ce alt nr se poate de sunat pentru a afla detalii?

vlas

roncikDate: Luni, 20-Feb-2012, 3:00 PM | Message # 62
Major
Reputaţie: 2
liviu0912, mie nu-mi raspunzi aici http://vreau-cetatenie.eu/forum/16-59-10
despre transcrierea certificatului de nastere la Bucuresti. Astepti ajutor de la altii, iar tu ceva ajutor nimic? http://cetatenie-romana.net/

*

Mesaj editat de roncik - Luni, 20-Feb-2012, 3:03 PM

sergeDate: Luni, 04-Iun-2012, 2:44 PM | Message # 63
Începator
imi poate sami spuna cineva cum as putea sa rezolv daca am 2 certificate de nastere rominesti si abia aacum am aflat cind ad depus pentru buletin.Pina acum am circulat cu pasaport temporar.

serge

riguDate: Luni, 04-Iun-2012, 4:02 PM | Message # 64
Lieutenant general
Reputaţie: 50
Quote (serge)
imi poate sami spuna cineva cum as putea sa rezolv daca am 2 certificate de nastere rominesti si abia aacum am aflat cind ad depus pentru buletin.Pina acum am circulat cu pasaport temporar.

Cred ca tu stii mai bine de unde ai doua certificate de nastere :)... asta da situatie, m-ai amuzat.
Poate ai facut unul la Bucuresti si unul la Consulat, sau invers...
Trebuie sa mergi la primaria sector1, pe Averescu si sa clarifici situatia. La consulat nu ai cum sa rezolvi.
Presupun ca te asteapta si o amenda. Din motiv ca pentru ambele certificate ai depus si declaratia precum ca nu ai mai solicitat transcrierea CN-ului.

Daca insa esti convins 1000% ca ai transcris doar o singura data, fara sa stai pe ganduri mergi direct la politie -> cineva isi face actele cu identitatea ta. Am mai vazut asemenea cazuri, si toate erau din cauza intermediarilor.
cool

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

sergeDate: Luni, 04-Iun-2012, 8:00 PM | Message # 65
Începator
multumesc mult RIGU.este o situatie confuza cu atit mai mult ca sint in strainatate si tocmai peste 2 luni pot fi acasa

serge

riguDate: Luni, 04-Iun-2012, 8:14 PM | Message # 66
Lieutenant general
Quote (serge)
multumesc mult RIGU.este o situatie confuza cu atit mai mult ca sint in strainatate si tocmai peste 2 luni pot fi acasa

Daca ai depus la transcriere prin intermediari, nu lasa. Suna-le si clarifica situatia.
Repet ce poate fi in cel mai rau caz -> cineva isi face actele cu identitatea ta. In felul esta cineva o sa faca prostii iar tu o sa raspunzi, pentru de facto vor fi actele tale cu poza altcuiva. Nu este poveste, iti fac cunostinta daca vrei cu cateva persoane care au trecut prin cosmar datorita intermediarilor...

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

drpDate: Miercuri, 06-Iun-2012, 9:09 AM | Message # 67
Începator
salut la toata lumea!
stie cineva de ce nu se elibereaza certificate de nastere Ro la Consulatul de la Chisinau? pe site este anuntat ca in perioada 21-25 mai nu se vor efectua programari. dar incerc sa apelez la nr.pu programare telefonica si mereu este ocupat? am impresia ca nici nu functioneaza.
ma poate ajuta cineva?
Ms anticipat!

riguDate: Miercuri, 06-Iun-2012, 10:27 AM | Message # 68
Lieutenant general
Quote (drp)
salut la toata lumea!
stie cineva de ce nu se elibereaza certificate de nastere Ro la Consulatul de la Chisinau? pe site este anuntat ca in perioada 21-25 mai nu se vor efectua programari. dar incerc sa apelez la nr.pu programare telefonica si mereu este ocupat? am impresia ca nici nu functioneaza.
ma poate ajuta cineva?
Ms anticipat!

La sigur functioneaza, insa apeleaza foarte multi. Trebuie sa insisti. Ca exemplu la Bucuresti am pus telefonul pe reapelare automata, insa tot mi-a luat 2 zile sa sun intruna si sa reusesc dupa vre-o 400 de apeluri sa mi se raspunda.
Ei nu eliberau CN-uri pentru ca nu mai aveau formularele pentru ele, si nici CNP-uri alocate.
Acum le au, deci ar trebui sa elibereze deja.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

BonimelisaDate: Miercuri, 06-Iun-2012, 2:40 PM | Message # 69
Lieutenant
drp, salut eu eri m-am programat la consulat in Chisinau num 855002,pentru transcrierea CN a copilului meu minor si m-au programat pentru data26.07.2012,nici decum nu e posibil mai devreme.

EU
DEPUS 09.02.2011 BUCURESTI
DOSAR 89..RD
ORDIN 11.04.2012
JURAMINT 05.05.2012
CN/CNP 12.06.2012 CHISINAU

kirienaDate: Miercuri, 06-Iun-2012, 8:34 PM | Message # 70
Începator
buna!! stie cineva la Balti la consulat pot transcrie CN si CC si in kat timp e gata si daka vine ku tot cu CNP?? taxele sunt aceleasi kum si erau 110 EUR de act + taxa pentru CNP sau sa mai skimbat ceva???

anyutaDate: Joi, 14-Iun-2012, 10:29 PM | Message # 71
Major
Reputaţie: -10
Bonimelisa, esti sigura ca eu am sunat dar meau spus ca nau certificate mersi cool cool cool cool

depus in martie 2011
consolatul din chisinau
starea dorarului...
in lucru,verificare si avizare
mai mult nustiu nimic!!!

BonimelisaDate: Vineri, 15-Iun-2012, 8:56 AM | Message # 72
Lieutenant
anyuta, anyuta(SOLONARU°, esti foarte interesant,desigur ca sunt programata PENTRU DATA DE 26IULIE si numar de ordin la programare am,si pe 12iunie cind am fost sa-mi ridic certificatul transcrie lumea mai depunea pentru transcriere...

EU
DEPUS 09.02.2011 BUCURESTI
DOSAR 89..RD
ORDIN 11.04.2012
JURAMINT 05.05.2012
CN/CNP 12.06.2012 CHISINAU

eu87Date: Vineri, 15-Iun-2012, 10:18 PM | Message # 73
Începator
IMI SPUNE CINEVA IN CIT TIMP SE FACE CERTIFICATUL DE NASTERE,CNP,SI PASAPORTUL LA CONSULATUL DIN CHISINAU?

anyutaDate: Sâmbată, 16-Iun-2012, 8:33 AM | Message # 74
Major
eu87, mai trebue sa astepti, ca nau nici certificate si nici nu programeaza stam toti si asteptam.... cool cool cool cool cool cool

depus in martie 2011
consolatul din chisinau
starea dorarului...
mai mult nustiu nimic!!!

fc-bayern300Date: Marţi, 19-Iun-2012, 6:35 PM | Message # 75
Începator
Stie cineva daca se poate de inregistrat online pentru transcrierea certificatului de nastere in Romania, Bucuresti? Am inteles ca s-a stopat procesul si nu e posibil de inregistrat online sau prin telefon...

Mirel

riguDate: Marţi, 19-Iun-2012, 6:39 PM | Message # 76
Lieutenant general
Quote (fc-bayern300)
Stie cineva daca se poate de inregistrat online pentru transcrierea certificatului de nastere in Romania, Bucuresti? Am inteles ca s-a stopat procesul si nu e posibil de inregistrat online sau prin telefon...

este posibil: primaria sector1

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

fc-bayern300Date: Marţi, 19-Iun-2012, 6:59 PM | Message # 77
Începator
Quote (rigu)
este posibil: primaria sector1

Multumesc.

Adăugat (19-Iun-2012, 7:59 PM)
Cunoaste cineva informatie referitoare la transferarea pensiei in Romania? Care este procedura si actele necesare?

Mirel

riguDate: Miercuri, 20-Iun-2012, 1:03 PM | Message # 78
Lieutenant general
Am trecut astazi pe la ANC si i-am intrebat ce-i cu termenul suspendat.
Mi-au spus ca sunt suspendate doar dosarele care au fost luate la parchet in cadrul anchetei. Alte motive de suspendare ANC nu are.
Se asteapta in curand finalizarea anchetei, moment in care vor fi returnate la ANC, si va fi reluata examinarea lor in regim normal.
In curand inseamna cateva luni, ANC nu poate spune un termen exact, caci termenul de finalizare a anchetei nu poate fi cunoscut.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

vasilestirbanDate: Miercuri, 20-Iun-2012, 1:29 PM | Message # 79
Începator
Cer scuze cine ma poate ajuta si pe mine ca sunt nou pe aici am trimis astazi o scrisoare pe e-mail la ANC legata de starea dosarului si miau raspuns ca dosarul cu nr....2011 este SUSPENDAT.Poate cineva sami explice ce inseamna SUSPENDAT si daca se mai poate de facut ceva in acest caz.Mersi la toti bafta.

scafar

riguDate: Miercuri, 20-Iun-2012, 1:33 PM | Message # 80
Lieutenant general
Quote (vasilestirban)
Cer scuze cine ma poate ajuta si pe mine ca sunt nou pe aici am trimis astazi o scrisoare pe e-mail la ANC legata de starea dosarului si miau raspuns ca dosarul cu nr....2011 este SUSPENDAT.Poate cineva sami explice ce inseamna SUSPENDAT si daca se mai poate de facut ceva in acest caz.Mersi la toti bafta.

Vezi mai sus am explicat.
Daca ai depus prin intermediar, dosarul este "arestat" la moment de anchetatorii/procurorii de la parchet.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

liruDate: Miercuri, 20-Iun-2012, 1:34 PM | Message # 81
Major
Reputaţie: 11
vasilestirban,
citeste mesajul de mai sus

depus: 29.11.10 Chisinau
ordin: 20.12.11
juramint: 26.01.12
CN: 24.05.12 Bucuresti
Pasaport: 19.06.12 Iasi

vasilestirbanDate: Miercuri, 20-Iun-2012, 1:42 PM | Message # 82
Începator
ok mersi la toti inseamna ca mai este o sansa...

scafar

riguDate: Miercuri, 20-Iun-2012, 3:56 PM | Message # 83
Lieutenant general
Quote (vasilestirban)
ok mersi la toti inseamna ca mai este o sansa...

Fii convins ca va fi examinat de ANC.
dar iata care va fi raspunsul: aprobat sau respins, aici ai sanse 50/50. Totul depinde de ce aviz va da ministerul de interne si SRI, care sunt implicati in anchetarea cazurilor de coruptie.
Deja sunt cazuri cand au fost refuzati pentru depunerea juramantului, din motiv ca s-au scapat cu vorba despre faptul ca a depus altcineva dosarul...

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

anyutaDate: Miercuri, 20-Iun-2012, 5:42 PM | Message # 84
Major
asa sunt ciobenii nostri de moldoveni,se prind eiii singuri si din cauza lor tragem toti.de asta au si stopat si programarile penrtru certificat de nastere... asa le trebue la prosti fara de minte care se lauda ca ei au facut asa sau invers...apoi se pling! cool cool cool cool cool cool cool cool cool

depus in martie 2011
consolatul din chisinau
starea dorarului...
mai mult nustiu nimic!!!

riguDate: Miercuri, 20-Iun-2012, 6:46 PM | Message # 85
Lieutenant general
Quote (anyuta)
asa sunt ciobenii nostri de moldoveni,se prind eiii singuri si din cauza lor tragem toti.de asta au si stopat si programarile penrtru certificat de nastere... asa le trebue la prosti fara de minte care se lauda ca ei au facut asa sau invers...apoi se pling!

Situatii sunt diferite, nu trebuie de pus toti pe acelasi cantar...
Iar programarile pentru certificatele de nastere nu au nimic in comun cu ancheta si dosarele suspendate.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

Mesaj editat de rigu - Miercuri, 20-Iun-2012, 6:47 PM

anyutaDate: Miercuri, 20-Iun-2012, 9:26 PM | Message # 86
Major
lasa sa fiu eu gresit dar au gasit aceeasi persoana cu 2 coduri numerice si certificate de asta au si blocat si asta sa vada cum sa intimplat ca o persoana sa aiba 2 coduri numerice diferite

Adăugat (20-Iun-2012, 10:26 PM)
au dat spaga in ro..apoi eau prins si ei au venit la moldova si ear au depus actele si cin au dat sa easa din tara au dat de 2 coduri numerice de asta eau luat rear la controlat si de asta sa blocat cu programarile

depus in martie 2011
consolatul din chisinau
starea dorarului...
mai mult nustiu nimic!!!

Mesaj editat de anyuta - Miercuri, 20-Iun-2012, 9:27 PM

riguDate: Miercuri, 20-Iun-2012, 9:28 PM | Message # 87
Lieutenant general
Quote (anyuta)
au dat spaga in ro..apoi eau prins si ei au venit la moldova si ear au depus actele si cin au dat sa easa din tara au dat de 2 coduri numerice de asta eau luat rear la controlat si de asta sa blocat cu programarile

De unde ai asa info exacta?

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

tatyana_conDate: Miercuri, 20-Iun-2012, 10:07 PM | Message # 88
Major general
anyuta, poate acela ai fost tu? Mai intai ti-ai facut un CN pe nume Solonaru, iar altu pe Anyuta?! happy

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

TaleanDate: Miercuri, 20-Iun-2012, 11:12 PM | Message # 89
Sergent
Buna ziua!

Mi-am facut programarea online pentru transcrierea Certificatelor de Nastere ale copiilor mei si mi-a venit confirmarea pe mail pentru 15 Mai 2013, iar la Consulatul Romaniei din Cernauti, costa destul de mult.

Daca stiti pe cineva care are relatii la Bucuresti si se ocupa cu trnscrierea Certificatelor de Nastere, fara ca sa astepte atata timp, va rog sa ma contactati pe mail la roscaanatol@yahoo.com Sunt dispus sa platesc $150 pentru 3 Certificate de Nastere.

Multumesc!

riguDate: Miercuri, 20-Iun-2012, 11:56 PM | Message # 90
Lieutenant general
Talean, scrie direct la parchet, vreun procuror de acolo precis o sa te ajute biggrin

Mai bine semnează petitia
http://www.petitieonline.ro/petitie/19969064

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

Mesaj editat de rigu - Miercuri, 20-Iun-2012, 11:59 PM

galea87Date: Joi, 21-Iun-2012, 12:17 PM | Message # 91
Începator
ma ajuta cineva ,,la consulatul din chisinau,,iti face CN...SI CNP ODATA?CUM MERGE PROCEDURA?IM SPUNETI VA ROG SI COSTUL?

Adăugat (21-Iun-2012, 1:17 PM)
ce acte tre sa prezint si programarea cum se face?

anyutaDate: Joi, 21-Iun-2012, 9:25 PM | Message # 92
Major
nu cred ca inca se poate de programat ca nu programeaza la moment

depus in martie 2011
consolatul din chisinau
starea dorarului...
mai mult nustiu nimic!!!

galea87Date: Joi, 21-Iun-2012, 11:29 PM | Message # 93
Începator
ei ba nu cum nu programeaza?

anyutaDate: Vineri, 22-Iun-2012, 9:17 AM | Message # 94
Major
galea87, am sunat sa confirm acum si nu programeaza daca nu esti la curent nu du oamenii in eruoare...succes la programare!!!!

depus in martie 2011
consolatul din chisinau
starea dorarului...
mai mult nustiu nimic!!!

galea87Date: Vineri, 22-Iun-2012, 2:50 PM | Message # 95
Începator
smile

Adăugat (22-Iun-2012, 3:50 PM)
da de ce nu programeaza?

nemesisDate: Vineri, 22-Iun-2012, 3:02 PM | Message # 96
Lieutenant
Reputaţie: 4
galea87, citeste mai sus,oare ti-e greu sa rasfoiesti putin prin mesaje,asteptati mereu mura in gura

galea87Date: Vineri, 22-Iun-2012, 6:06 PM | Message # 97
Începator
DACA TIII GREU SA SCRIII,,PROBLEMA TAA,,SA GASI CINEVA MAI AMABIL DECIT TINE

Adăugat (22-Iun-2012, 7:06 PM)
rigu, sunt deaccord total cu DUMNEATA,,CA NU ARE NIMIC LEGATURA UNA CU ALTA,,ca daca ar fi fost ar fi stopat tot..da nu ca programeaza la juramint si mai departe nu merge treaba

TaleanDate: Sâmbată, 23-Iun-2012, 11:08 AM | Message # 98
Sergent
A reusit cineva sa-si faca programare prin telefon? Ma gandesc ca multi renunta la programarile facute prin e-mail cand vad ca e peste un an si locurile alea raman libere..

anyutaDate: Sâmbată, 23-Iun-2012, 6:54 PM | Message # 99
Major
nu am sunat si eu de vo 5 ori si nu programeaza,tu cun ai sunat?si cin tea zis ca sar putea?merci mult... Talean,

depus in martie 2011
consolatul din chisinau
starea dorarului...
mai mult nustiu nimic!!!

TaleanDate: Sâmbată, 23-Iun-2012, 10:51 PM | Message # 100
Sergent
Eu am sunat, dar nu raspunde nimeni la telefon. Nu mi-a zis nimeni, eu asa m-am gandit.

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte identitate » Certificat de nastere
Pagina 2 din 7«123467»
Căutare: