Programare la depunerea juramintului! - Pagina 36 - Forum Cetăţenie
Miercuri, 01-Iul-2015, 10:06 PM
Bine ai venit Oaspete |

Programare la depunerea juramintului! - Pagina 36 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 36 din 36«12343536
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Depunere Juramant » Programare la depunerea juramintului!
Programare la depunerea juramintului!
valentina2Date: Joi, 26-Feb-2015, 10:16 AM | Message # 1751
Colonel
Grupă: Verificat
Reputaţie: 24
Statut: Offline
Olya, pentru cei ce depun juramantul la Bucuresti face programarile ANC trebuie doar sa verifici listele
http://cetatenie.just.ro/index.php/ro/juramant 

Mesaj editat de valentina2 - Joi, 26-Feb-2015, 10:18 AM

MarcDate: Joi, 26-Feb-2015, 4:54 PM | Message # 1752
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Salut este cineva care a depus pentru cetatenia romana in Noiembrie 2013? Si dacă ați apărut prin liste?

OlyaDate: Joi, 26-Feb-2015, 8:00 PM | Message # 1753
Începator
[quote=valentina2;52682]Olya, pentru cei ce depun juramantul la Bucuresti face programarile ANC trebuie doar sa verifici listele [/quote]

Multumesc pentru raspuns. Nu eram sigura si nu vroiam sa stau sa astept sa-mi cada ceva din cer. Dar se vede ca va trebui sa stau si sa astept exact asta. happy

Nigol-NoiDate: Vineri, 27-Feb-2015, 3:43 PM | Message # 1754
Lieutenant general
Reputaţie: 38
Noutate

Simplificarea procedurii privind obținerea certificatului de naștere românesc
sursa
http://chisinau.mae.ro/local-news/1049

Mesaj editat de Nigol-Noi - Vineri, 27-Feb-2015, 3:44 PM

VladislavaDate: Vineri, 27-Feb-2015, 4:13 PM | Message # 1755
Colonel
Reputaţie: 19
Ce noutate buna!

Dar despre simplificarea ieșirii in ordine nu se aude nimic?))) (asta-i așa, întrebarea retorică).

Mesaj editat de Vladislava - Vineri, 27-Feb-2015, 4:14 PM

Nigol-NoiDate: Sâmbată, 28-Feb-2015, 9:14 PM | Message # 1756
Lieutenant general
Vladislava
Degraba au sa iasa tare repede fata de cum ieseau acum un an Deoarece solicitantii au scazut evident
Fapt confirmat si prin noutatea de mai sus
Ceea ce ne spune ca lucratorii de la consulat nu mai sint asa incarcati si pot lua cereile in acea zi

VladislavaDate: Sâmbată, 28-Feb-2015, 9:26 PM | Message # 1757
Colonel
Reputaţie: 19
Sper sa fie asa!  smile
Eu tot cred ca persoanele care au depus in sfarsitul anului 2014 si in 2015 vor iesi asa de repede ca si cum ieseau solicitantii in 2010-2011 (dupa cum am inteles atunci termenul de asteptare era vreo 9-12 luni).

Nigol-NoiDate: Marţi, 24-Mar-2015, 9:47 AM | Message # 1758
Lieutenant general
Salutare la Toata Lumea credeam ca s-a sf cu forumul dat
chiar era de jale ca multa lume s-a inspirat de aici
Asa ca Multumim celui care a restabilit!

Adăugat (23-Mar-2015, 9:55 AM)
---------------------------------------------
Nui la tema dar ma scuzati ca nu stiu in care rubrica sa ma bucur  smile

Adăugat (24-Mar-2015, 9:47 AM)
Termenul de programare pentru juramint la consulatul de la Balti
este cam aproximativ la jumatate de luna
o ruda s-a programat saptamina trecuta pentru primele zile din aprilie

Mesaj editat de Nigol-Noi - Marţi, 24-Mar-2015, 9:47 AM

manyDate: Luni, 06-Apr-2015, 7:02 PM | Message # 1759
Începator
Cine stie care numarul poate sa programeze azi pentru depunerea juramintului?
Eu stiu ce este scris la situl, dar numarul cela nu se schimbe o luna!
Nu stiu ce se gindesc...

valentina2Date: Marţi, 07-Apr-2015, 8:38 AM | Message # 1760
Colonel
Reputaţie: 24
many, incearca sa telefonezi si sa afli deoarece intr-adevar informatia de pe site uneori nu e veridica  
call center +373 22.855.002,  de la orele 8:00 la orele 14:00.
Telefon (informații consulare pentru cetățeni români): +373 22 260 737; +373 22 260 747
E-mail call-center:  contact@informatiiconsulare.ro

manyDate: Marţi, 07-Apr-2015, 10:05 AM | Message # 1761
Începator
Am incercat de citeva ori, si n-am reusit sa telefonez. Toata vreamea e ocupat.

Adăugat (07-Apr-2015, 10:05 AM)
Am scris email, dar nu am confidenta ca vor raspunde.

cipdeilDate: Luni, 13-Apr-2015, 8:30 PM | Message # 1762
Lieutenant colonel
Reputaţie: 17
Buna,... la ziua de azi care e procedura de programare la juramin,... si cit dureaza de la programare si pina la juramint?

InutaDate: Joi, 16-Apr-2015, 10:44 AM | Message # 1763
Începator
Buna ziua am si eu o intrebare cei cu resedinta in Romania care neau iesit in ordin cum procedura am iesit in ordin pe 1 aprilie 2015 si inca nu mia venit scrisoarea cum pot sa aflu daca sunt programata la juramint sa ma duc la Bucuresti ca nu vreau sa bat atita drum digeaba ca stau cam departe va multumesc anticipat.

Attachments: 7043073.jpg(47Kb)

OlyaDate: Joi, 16-Apr-2015, 1:49 PM | Message # 1764
Începator
Eu stau de 10 ani in Romania, Inuta, dar cu toate acestea scrisoarea mi-au trimis-o mamei la Chisinau.
Dar oricum, daca abia ai aparut in ordin n-ai cum sa dai juramantul deja. Eu am aparut in februarie dar la juramant m-au programat in martie.

InutaDate: Vineri, 17-Apr-2015, 9:58 AM | Message # 1765
Începator
Olya. Da cum ai aflat ca iesi programata eu am iesit pe 1 aprilie inseamna ca luna viitoare adica mai o sa depun juramintul sa speram si cum mergea procedura vau chemat pe fiecare de ati cintat imnul Romanieie cum merge procedura multumesc anticipat. biggrin

OlyaDate: Vineri, 17-Apr-2015, 6:39 PM | Message # 1766
Începator
[quote=Inuta;52957]Olya. Da cum ai aflat ca iesi programata[/quote]

Pai, maica-mea a primit scrisoarea si ea mi-a zis. In plus ei publica pe site lista cu cei programati de ei la juramant. Adevaryl e ca lista apare doar cu o saptamana (sau ceva de genul) inainte de data respectiva. E foarte aiurea. In fine, cand am depus eu juramantul luna trecuta am fost vreo 100 persoane de toate natiunile, preponderent moldoveni, dar erau si turci si arabi si vreo doi evrei. Imnul era afisat pe ecran si nu a cantat nimeni, doar am ascultat cum ar veni, in schimb am spus juramantul de credinta fecare in parte la microfon. Cine nu citea ca lumea sau schimba cuvintele il punea sa mai citeasca o data. Foarte anevoios procesul. Dar cei de acolo au zis ca nu mereu pun pe fiecare in parte la microfon sa zica juramantul, daca sunt prea multi, il zic toti in cor, noi a zis fiecare in parte. Vezi sa ai neapart la tine pasaportul si permisul de sedere. De scrisoare nu ai nevoie ca au ei o lista acolo.
Deci dupa juramant si imn si cateva "predici" de la reprezentatul ANC, ne-au inmanat pe rand certificatele de cetatenie. Totul a durat cam vreo 3 ore.
Asta a fost partea usoara. Stai sa vezi urmatorul pas, transcrierea actelor, acolo e distractie. Daca ai depus juramantul la Bucuresti nu poti sa transcrii actele decat la sector 1, pentru a la Amabasada nu le primesc, si chiar daca ei zic ca poti sa faci unde ai tu adresa in Romania nu e adevarat. Eu sunt casatorita cu cet. roman de 6 ani si locuiesc aici de 10 ani, cu toate acestea cand am venit in Craiova (unde locuiesc) sa transcriu actele mi s-a zis ca doar cei care au permis de sedere permanent pot transcrie actele in orasul de resedinta, iar cartea de rezidenta pentru membrii de familie este temporar, pentru ca e valabil 5 ani. Cel permanent e valabl 10 ani si sincer nu cunosc pe nimeni care sa detina asa ceva. Oricum, la sectorul 1 m-am programat la 1 aprilie pentru 26.10.2015. Programarile online au fost dipsonibile doar o jumatate de zi pe data de 1, asa ca fii foarte atenta cum te programezi online pentru ca e singura metoda de a ajunge la Starea Civila a sectorului 1 Bucuresti. Doar pe data 1 a lunii si doar primesc 200 cereri care imediat se termina.

Mesaj editat de Olya - Vineri, 17-Apr-2015, 6:41 PM

InutaDate: Sâmbată, 18-Apr-2015, 12:46 PM | Message # 1767
Începator
Olya am inteles iti multumesc mult pentru informatie eu asa sper ca mam uitat pe saitul lor si din 2 saptamini o luna programeaza la ANC si mam uitat ca cei cear din urma cu un ordin sunt programati si din cauza asta imi dau seama sa sper ca luna care vine sau la sfirsit de luna sa ma programeze la juramint si te costa ceva sa transcrii actele eu am certificatul de casatorie Romanesc ca neam casatorit aici imi trebuie doar certifiatul de nastere sper si doar in Bucuresti sau Galati pot sa scot certificatul de nastere ca la Galati e foarte aglomerat si dureaza din cauza asta vreau ceva mai repede sa obtin actele si daca tea costat ceva eu sunt din Braila iti multumesc mult. biggrin

OlyaDate: Sâmbată, 18-Apr-2015, 5:01 PM | Message # 1768
Începator
Pai asta si spuneam ca mai repede nu ai cum. Eu tot am certificat de casatorie romanesc si vreau doar cel de nastere sa-l transcriu, cu toate astea trebuie sa astept inca o jumatate de an pana cand sunt programata si apoi inca 2 luni pana se solutioneaza dosarul. Deci, m-am programat in martie si poate in ianuarie 2016 voi avea certificatul de nastere romanesc.

Adăugat (18-Apr-2015, 5:01 PM)
Nu costa nimic.

Cu bani sigur ca se poate si mai repede, dar pentru asta trebuie de mers la Chisinau, de facut procuri, de platit intre 60-100 euro.

InutaDate: Sâmbată, 18-Apr-2015, 7:47 PM | Message # 1769
Începator
Olya aoleu teau programat peste jumatate de an la Bucuresti ca sati faci certificatul si la Galati cum am intele tot atit dureaza ca sa te programeze si dupa te duci sa depui ca sa iei certificatul adidca sal transcrii eu am zis ca macar in Bu7curesti nu dureaza atit cel mai repede inseamna ca e la consulat cu bani si ai scapat repede asa ieste imi mult5umesc mult pnt informatii.

OlyaDate: Luni, 20-Apr-2015, 12:34 PM | Message # 1770
Începator
Inuta, nu m-ai inteles. Am scris si in primul mesaj, dar cei care depun juramantul la Bucuresti nu le primesc actele la transcriere la Ambasada pentru ca noi cerem domiciliul in Romania. Cand am depus juramantul, un reprezentant ANC a specificat de zeci de ori: Nu va duceti la Ambasada pentru ca nu va vor primi dosarele. Nu stiu nici daca la Galati poti transcrie macar. Adica poti, dar doar daca si dosarul de cetatenie tot la ei l-ai depus. Eu am incercat sa transcriu la Timisoara ca acolo sunt programari si pentru iulie disponibile, dar mi-au zis ca daca am depus dosarul la Bucuresti, numai la Bucuresti pot transcrie certif. de nastere.

Eu cand am zis ca daca platesti bani e mai repede, m-am referit la acele persoane care se ocupa de asta, "pe sub mana" cum ar veni. Acum la Ambasada cand te programeaza la juramant, in acelasi timp trebuie sa vii si cu banii de certif. de nastere, se fac amandoua o data, asa ca pe la ei tot nu se poate daca depui juramantul la Bucuresti.

InutaDate: Marţi, 21-Apr-2015, 5:25 PM | Message # 1771
Începator
Okya am inteles multumesc mult pnt informatii astazi mia venit si mie scrisoarea sunt programata si eu la juranint pe 26 mai adica peste o luna imi multumesc ont tot bafta si numai bine. biggrin

mary25Date: Miercuri, 22-Apr-2015, 6:05 PM | Message # 1772
Începator
Buna stie cineva ce nr de ordin e disponibil acum la Ambasada Romaniei din Chisinau...mrs

lerutsaDate: Joi, 23-Apr-2015, 1:31 PM | Message # 1773
Începator
Mary25 ieri la depunerea juramintului erau pin la 500P

mary25Date: Joi, 23-Apr-2015, 7:55 PM | Message # 1774
Începator
Ierutsa multumesc frumos...da 518p cam cind o sa fie,aproximativ...

RapidoDate: Vineri, 01-Mai-2015, 7:46 PM | Message # 1775
Începator
Salut,
Necesită un avocat care va ajuta pentru a face un jurământ în Bucuresti.

Natalia1234Date: Vineri, 08-Mai-2015, 3:25 PM | Message # 1776
Începator
Cei care v-ati programat de curand la Chisinau pentru depunerea juramantului:
Trebuie sau nu scrisoarea de confirmare din partea ANC sau e suficient ordinul publicat?

ArchyDate: Marţi, 16-Iun-2015, 8:11 PM | Message # 1777
Începator
Salut! Cunoaste cineva cat dureaza intre ziua prezentarii la ghiseul de la consulat si ziua depunerii juramintului? Peste cat timp te programeaza la depunerea ordinului?

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Depunere Juramant » Programare la depunerea juramintului!
Pagina 36 din 36«12343536
Căutare: