Programarea pt cetatenie - Forum Cetăţenie
Duminică, 04-Dec-2016, 7:02 AM
Bine ai venit Oaspete |

Programarea pt cetatenie - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Depunere Juramant » Programarea pt cetatenie (Am nevoie URGENT de ajutor!!!)
Programarea pt cetatenie
Cat@lin_83Date: Luni, 10-Ian-2011, 8:29 PM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Salut..sunt nou si am o intrebare...ma aflu peste hotare si mia venit scrisoare ca sa depun juramintul timp de trei luni.stiu ca trebuie de facut programare,dar asa cum eu nu sunt in tara poate cineva din rudele mele sa o faca pt mine???

P.Catalin

uigres86Date: Luni, 10-Ian-2011, 10:22 PM | Message # 2
Lieutenant
Grupă: Verificat
Reputaţie: 2
poate,dar trebuie sa-i faci procura.

digoreDate: Luni, 10-Ian-2011, 10:35 PM | Message # 3
Major
Reputaţie: 1
Cat@lin_83, spune-mi te rog frumos cind ai depus si unde dosarul?

Adaugat (10-Ian-2011, 11:35 PM)
---------------------------------------------
Cat@lin_83, cauta vreun notar acolo unde esti tu si fa procura pe persona care o sa te programeze.

Bafta la toti

Cat@lin_83Date: Marţi, 11-Ian-2011, 10:07 AM | Message # 4
Începator
mersi mult pt raspuns

Adaugat (11-Ian-2011, 11:07 Am)
dar dac este ruda de gradul 1 tt treb procura???

P.Catalin

digoreDate: Marţi, 11-Ian-2011, 2:39 PM | Message # 5
Major
Reputaţie: 1
Cat@lin_83, da

Bafta la toti

zildjanuDate: Marţi, 11-Ian-2011, 3:13 PM | Message # 6
Începator
fratilor salutare la toti,,eu am o intrebare si cine poate sa ma ajute,,eu acuma am primit o scrisoare din romania de la ministerul justitiei,,,si acolo spune ca trebue sa fac o declaratie,si declaratia am facut,si cind am fost la notar,astia de la notar ma intreaba,,unde vrei sati punemi sati fie viza de resadinta in moldova sau in romania,,si eu le spun ca as vrea sa fie in romania,,,,,,,,,,,,acuma eu vreau sa va intreb,,cine poate,sau poate se ocupa cineva de chestia asta,,sami fac viza de resadinta in romania,pe cit timp se poati,,,,pu un an sau jumate de an,,,,si cam cit mar costa?

ghenadii

tasa79Date: Joi, 17-Feb-2011, 11:22 AM | Message # 7
Începator
Buna.Am primit scrisoarea prin care sunt instiintata sa ma prezint la juramint in perioada de 3 luni.Problema ca eu sunt in strainatate.Asa ca parintii mei au primit scrisoarea,mi-au pus-o in alt plic si mi-au retrimis-o pe adresa din strainatate.Sunt deja mai mult de trei saptamini si no primesc,cred ca sa pierdut.Mi-au pus/o simpla nu recomandata.Acum eu nustiu ce trebuie sa fac.Nustiu nici numarul de ordin ,nici cind a fost emis.Vreau sa ma intorc in tara.Pot sa-mi fac programare pentru juramant daca nu am nici avizul,nici ordinul?Si daca fac o procura pe o nepoata sa faca programare,merge procura de la un notar italian pe care ia sa o traduca in moldova.Trebuie si sa o legalizeze?

rohnean

danaDate: Joi, 17-Feb-2011, 1:08 PM | Message # 8
Sergent
Quote (tasa79)
Buna.Am primit scrisoarea prin care sunt instiintata sa ma prezint la juramint in perioada de 3 luni.Problema ca eu sunt in strainatate.Asa ca parintii mei au primit scrisoarea,mi-au pus-o in alt plic si mi-au retrimis-o pe adresa din strainatate.Sunt deja mai mult de trei saptamini si no primesc,cred ca sa pierdut.Mi-au pus/o simpla nu recomandata.Acum eu nustiu ce trebuie sa fac.Nustiu nici numarul de ordin ,nici cind a fost emis.Vreau sa ma intorc in tara.Pot sa-mi fac programare pentru juramant daca nu am nici avizul,nici ordinul?Si daca fac o procura pe o nepoata sa faca programare,merge procura de la un notar italian pe care ia sa o traduca in moldova.Trebuie si sa o legalizeze?

Salut, ar fi bine să cunoşti numărul ordinului măcar, întreabă-i pe ai tăi poate întîmplător au reţinut numărul ordinului. Dacă îl cunoşti măcar te poţi programa. Referitor la procură: o faci acolo la notar o legalizezi cu apostilă după care o transmiţi aici. Aici ea trebuie să fie tradusă şi legalizată traducerea la notar. După aceată procedură poate uşor să meargă să te programeze. SUCCES

cristinica26Date: Sâmbată, 19-Feb-2011, 8:54 AM | Message # 9
Începator
Ajutati/ma va rog frumos ca sunt disperata!
SOtul meu a primit scrisoare de la ANC ca la ... februarie 2011 trebuie sa depuna juramintul, dar am aflat mai inainte de asta printr/un intermediar, inainte de aprimi scrisoare, dar el le/a trimis scrisoare sa/i permita sa deie juramintul la BALTI, motivind ca sunt insarcinata si nu ma poate lasa singura. Noi nu eram siguri daca ne spune intermediarul adevarul. Dupa ce am primit scrisoare s/a dus imediat la consulat si si/a deschis viza. Acum trebuie s ao primeasca si s aplece la bucuresti, oare ii va permite sa depuna juramintul, oare a ajuns scrisoarea si ei deja au luat vre/o decizie, avem emotii mari s anu faca vre/un drum degeaba, ce se poate de facut?

ch

IonDate: Luni, 20-Iun-2011, 9:16 PM | Message # 10
Lieutenant colonel
Reputaţie: 8
angry

dosar: 54***
dosar: in Iasi 09.12.2010
ordin: ***/P 31.01.2012
jurămînt: Chisinau 28.02.2012
CN+CNP Chisinau 05.03.2012
CI/BI : Iasi 19.04.2012
Pasaport ... ... încă nu am nevoie de el :-))))

Michele75Date: Vineri, 24-Iun-2011, 9:23 AM | Message # 11
Începator
Salut,cine poate sa-mi dea o informatie
Am intirziat la juramint reprogramarea sa efectuat cit timp dureaza pina la aparitia ordinului pentru juramint?
Pina la expirare a mai ramas o luna

IonDate: Sâmbată, 02-Iul-2011, 7:08 PM | Message # 12
Lieutenant colonel
Reputaţie: 8
stiu la cineva a apraut in 2 saptamini ... dar presupun ca depinde de la caz la caz

dosar: 54***
dosar: in Iasi 09.12.2010
ordin: ***/P 31.01.2012
jurămînt: Chisinau 28.02.2012
CN+CNP Chisinau 05.03.2012
CI/BI : Iasi 19.04.2012
Pasaport ... ... încă nu am nevoie de el :-))))

automnaleDate: Luni, 31-Oct-2011, 12:07 PM | Message # 13
Începator
cu ce ordine se programeaza acum pentru depunerea juramantului, stie cineva? al meu e 1049. are rost sa merg acum la consulat?

lilycikaDate: Marţi, 15-Noi-2011, 10:36 AM | Message # 14
Începator
Buna ziua. Va rog, daca puteti sa-mi raspundeti si mie la o intrebare. Am primit scrisoare sa depun juramintul la Bucuresti pe data de 11 octombrie la Bucuresti. Din motive personale nu am putut pleca , dar am trimis o scrisoare cu solicitare sa depun juramintul la Chisinau. Pina azi nu am primit nici un raspuns. Imi puteti spune la cine sa ma adresez?

Noi suntem romani, noi suntem aici pe veci stapini

tatyana_conDate: Duminică, 20-Noi-2011, 0:25 AM | Message # 15
Major general
Reputaţie: 37
lilycika, trimite-le un e-mail si vezi ce iti voi raspunde. Exista o procedura de reprogramare. Cand am fost la Bucuresti sa depun juramantul, am fost de fata cand un domn a fost trimis sa completeze o cerere pentru reprogramare din cauza ca toate actele lui de identitate au fost pierdute si nu avea nici un act la el. Vreau sa spun ca nu esti prima si nici ultima, oricum o ei o sa te ajute. Numai ca sa nu dureze prea mult timp incearca sa rezolvi prin e-mail. Eu am avut o mica problema tot legata de juramant, le-am trimis mail, ei mi-au raspuns a doua zi si s-a rezolvat... Succes!

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

victor1078Date: Joi, 08-Dec-2011, 3:01 PM | Message # 16
Începator
tatyana_con, salut ,,,unde ai obtinut CN+CNP,??

dosar:01.11.10-Suceava,
ordin ANC:Nr.1141_25.11.11
juramint:16.12.11.

tatyana_conDate: Joi, 08-Dec-2011, 3:34 PM | Message # 17
Major general
victor1078, la Chisinau. Am sa modific semnatura...

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

IceHawk75Date: Sâmbată, 10-Dec-2011, 10:10 AM | Message # 18
Lieutenant
Quote (zildjanu)
fratilor salutare la toti,,eu am o intrebare si cine poate sa ma ajute,,eu acuma am primit o scrisoare din romania de la ministerul justitiei,,,si acolo spune ca trebue sa fac o declaratie,si declaratia am facut,si cind am fost la notar,astia de la notar ma intreaba,,unde vrei sati punemi sati fie viza de resadinta in moldova sau in romania,,si eu le spun ca as vrea sa fie in romania,,,,,,,,,,,,acuma eu vreau sa va intreb,,cine poate,sau poate se ocupa cineva de chestia asta,,sami fac viza de resadinta in romania,pe cit timp se poati,,,,pu un an sau jumate de an,,,,si cam cit mar costa?

Se rezolvă prin intermediari, sau în RO pe loc, sunt mulţi doritori de a "lua în spaţiu" pentru o "sumă infimă". Costul depinde de cât de norocos eşti. =)

nelleaDate: Sâmbată, 10-Dec-2011, 7:53 PM | Message # 19
Sergent
Salut la toti! cine poate sa-mi spuna,cum e procedura de a depune dosarul,eu am pregatit dosarul si vreau sa-l depun,dar nustiu cum e procedura,trebuie de programat la consulat sau cum? sau te duci de dimineata si prinzi rind acolo,ca am auzit ca-s foarte multi acolo.... va rog spuneti-mi care e procedura cu depunerea dosarului???

mersi anticipat

tatyana_conDate: Duminică, 11-Dec-2011, 0:27 AM | Message # 20
Major general
nellea, mai nou se poate face programarea prin telefon. Doar cand suni, insisti vreo 10-15 minute daca nu se va face legatura imediat, dar iti va raspunde cu siguranta. Multa lume deja apeleaza la acest serviciu. Si nu mai trebuie sa stai in rand. Mai multa info vezi aici... http://vreau-cetatenie.eu/forum/17-278-1
Dupa aceea vii la ambasada la data si ora conform programarii si astepti la poarta. Domnu de acolo o sa va cheme sa intrati.
Cand am fost la ambasada pentru CN am vazut ca le refuzau oamenilor sa primeasca dosarele daca aveau alt fel de dosar(fara sina sau cu elastic) decat cel care se cere(dosar cu sina). Asa ai grija la toate detaliile si tot inainte! Mult sussces in continuare!

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

nelleaDate: Duminică, 11-Dec-2011, 5:55 PM | Message # 21
Sergent
tatyana con spune-mi te rog ce fel de dosar trebuie ca eu am de ista cu elastic si e din plastic sint de multe culori,sau trebuie dosar din "carton"? mersi.

mersi anticipat

tatyana_conDate: Duminică, 11-Dec-2011, 11:50 PM | Message # 22
Major general
nellea, oi-oi-oi... nono numai dosar din carton cu sina, fara nici un fel de elastic si pe el deobicei scrie "DOSAR". A... eram sa uit... si sa nu uiti dispozitia buna! biggrin

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

nelleaDate: Marţi, 13-Dec-2011, 5:58 PM | Message # 23
Sergent
tatyana con mersi mult draga ca ma ajuti,am o problema mare si nustiu daca s-a mai intilnit cineva asa ceva,tatyana con daca stii ajuta-ma te rog....

Adăugat (13-Dec-2011, 6:53 PM)
tatal meu e nascut in rusia,e cetatean Md,si traieste la or.soldanesti el este divortat cu mama si nu traieste cu noi. Are certificatul de nastere in l.rusa,l-am tradus in ro. si l-am legalizat,apoi l-am trimis la tata la soldanesti sa-l faca la osc duplicat in ro. Bunelul este scris in certificatul de nastere a lui tata in rus IVAN dar cind am tradus am scris ION in ro.acum cei de la OSC i-au spus lui tata ca ei nu pot face duplicat cu numele bunelului ION si il pot face numai cum e scris in original Ivan e in rus asa si in ro ramine,nu mai inteleg nimic ce sa fac..... toate actele sunt cu numele lui bunelul Ion nu Ivan.si buletinul lui tata dupa bunelul este ION.

Adăugat (13-Dec-2011, 6:58 PM)
ce se poate de facut cu acest certificat,cum sa-l obtin duplicat in RO,sau se poate de lasat sa se faca duplicat in ro cu ivan apoi dupa ce il obtin se poate de facut schimbari ceva si de trecut la IOn????? ajuta-ti-ma va rog cine stie,astept raspuns cit mai repede..........am vrut sa depun dosarul acum inainte de sarbatori da vad ca nu am sa reusesc din cauza acestui act... cry cry cry

mersi anticipat

tatyana_conDate: Marţi, 13-Dec-2011, 7:55 PM | Message # 24
Major general
nellea, asa inteleg ca faci actele pe linia lui tata? Atunci am o intrebare...da bunelul tau in certificatul de nastere cum este trecut?
Si inca una...din cate stiu (sper sa nu gresesc), daca actul e in alta limba, atunci ai nevie de actul in original, tradus, legalizat si apostilat, acte care de fapt le ai deja asa cum ai nevoie cu nume Ion. Atunci pentru ce iti mai trebuie si duplicatu lui in romana?
Poate ceva imi scapa... Dar raspunde-mi te rog la intrebarile si vom incerca sa scoatem la capat...

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

nelleaDate: Miercuri, 14-Dec-2011, 4:40 PM | Message # 25
Sergent
tatyana con,nu,nu.. eu fac pe linia mamei actele.In dosar am nevoie de certificatele de N a ambilor parinti,deaceia am nevoie de certific.N a tatalui care este in l.rusa,eu a tradus certific.original unde bunelul in certificatul tatalui este scris Ivan,la traducere a trecut IOn,sau poate trebuia la traducere sa ramana asa cum e in CN original adica tot Ivan??? da,mai am o intrebare.. in dosarul meu e nevoie de copiile legalizate a buletinelor de identitate a parintilor? de ce intreb fiindca,tata in buletin de I are patronimicul Ion,ce trebuie de facut? sau trebuie de tradus certificatul N asa cum este scris in rus Ivan asa si in romana sa ramina Ivan.da chiar nustiu daca mai dau de capat acestei probleme,

Adăugat (14-Dec-2011, 5:40 PM)
si daca am tradus acest certificat de nastere a lui tata,unde numele bunelul tradus din Ivan-ION,si am legalizat,trebuie si apostilat,dupa ce fac si treaba asta ce pot sa-l pun in dosar doar asa nu mai e nevoie de nici un duplicat in ro???

mersi anticipat

tatyana_conDate: Miercuri, 14-Dec-2011, 8:51 PM | Message # 26
Major general
nellea, nu ar trebui sa fie nicio problema... de buletinele parintilor nu ai nevoie. Eu tot am facut pe linia mamei si nu ai nevoie decat de CN al tatalui tau si atat. Si ce este scris acolo despre buneii tai chiar nu are importanta. Daca tot te-ai ocupat cu duplicatu in limba ro, poti sa-l faci ca sa-l ai (oricum o sa mai ai nevoie de el pentru transcrierea CN tau dupa ce dai juramantul). Dar merge si copia tradusa, legalizata si apostilata sau un duplicat md.

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

nelleaDate: Joi, 15-Dec-2011, 8:52 PM | Message # 27
Sergent
tatyana con,mersi pentru tot.Tatal meu a dat certificatul de nastere acolo la soldanesti la osc si acei de acolo l-au trimis la chisinau sa-i faca transcrierea in MD,am citit undeva ca orice cetatean al MD nascut in strainatate si cu actele in alta limba au dreptul sa le transcrie in MD

mersi anticipat

tatyana_conDate: Joi, 15-Dec-2011, 9:37 PM | Message # 28
Major general
nellea, da, ai dreptate referitor la transcrierea. Asa am facut si eu cu certificatul meu de casatorie si cert.nastere al copilului...

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

gabittzzaDate: Marţi, 10-Ian-2012, 5:22 PM | Message # 29
Începator
salut,am si eu o intrebare am primit ordinu de catatenie romina dar nu pot sa depun juramintu in moldova deoarece acum imi fac studiile in rominia,
puteti sa mi raspundeti unde as putea si cum sa ma progamez ca sal depun aici in rominia multumesc mult

Adăugat (10-Ian-2012, 6:22 PM)
salut puteti sami spuneti daca in rominia pot sa depun juramintul si cum sa ma programez

tascu

losodecesanaDate: Luni, 30-Apr-2012, 11:25 PM | Message # 30
Major
ca sa stiti ce ordene se pot inscrie la uramit acesati acest link http://chisinau.mae.ro/index.php?lang=ro&id=124090

melecamarianaDate: Marţi, 09-Iun-2015, 9:25 AM | Message # 31
Începator
buna! am asa intrebare daca persoana este peste hotare si nu reuseste in decurs de 90 de zile sa depuna juramintul unde se poate de prelungit termenul . sau dacaca se intirzie cu o saptamina o sa poata depune juramintul? multumesc anticipat

Nigol-NoiDate: Miercuri, 10-Iun-2015, 6:56 AM | Message # 32
Lieutenant general
Reputaţie: 45
melecamariana
daca persoana este peste hotare si nu reuseste in decurs de 90 de zile sa depuna juramintul unde se poate de prelungit termenul
Se poate solicita relungire termenului la ANC ,doar cu documente justificative, dar dac are doc de sedere legala (in afara de viza) poate depune la fata locului la ambasada 

sau dacaca se intirzie cu o saptamina o sa poata depune juramintul? 
Daca intirzie o sa depuna dosarul pentru cetatenie repetat peste jum de an,nu se recomanda

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Depunere Juramant » Programarea pt cetatenie (Am nevoie URGENT de ajutor!!!)
Pagina 1 din 11
Căutare: