Reprogramarea pentru depunerea jurământului - Forum Cetăţenie
Sâmbată, 03-Dec-2016, 5:35 AM
Bine ai venit Oaspete |

Reprogramarea pentru depunerea jurământului - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Depunere Juramant » Reprogramarea pentru depunerea jurământului
Reprogramarea pentru depunerea jurământului
moraryDate: Miercuri, 29-Iun-2011, 8:30 PM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Știe cineva cum se face reprogramarea pentru depunerea jurământului la Chișinău? Dacă am ratat depunerea jurământului.
Auzisem că e nevoie de 50 de euro pentru asta, amendă, dacă ai ratat prima programare.

IonDate: Sâmbată, 02-Iul-2011, 7:06 PM | Message # 2
Lieutenant colonel
Grupă: Verificat
Reputaţie: 8
se poate face prin scrisoare recomandata

Adaugat (02-Iul-2011, 8:06 PM)
---------------------------------------------
Model de cerere pentru reprogramare prin scrisoarea recomandata

Da, E posibil de facut prin posta. Am asteptat aproape 3 luni.
Asta-i e cererea care am trimis

CERERE
PENTRU REPROGRAMAREA LA DEPUNEREA JURAMINTULUI PENTRU CETATANIA ROMANA

Subsemnata, Maria Ungureanu, cetăţeanca al Republicii Moldova:
- posesoarea a cărţii de rezidenţă permanentă pentru membrii de familie / permis de sedere serie RTR nr.111111 eliberat(ă) la data de 04.02.2010 de către O.R.I.-Bucuresti
- Domiciliată în Romania,
- cu reşedinţa în Bucuresti; str. Sfinta Vineri, nr.41 Bl.C, ap. 3 Sector 3,
Prin ordinul Presidintelui Autoritatii Nationale pentru Cetatenie nr. 222/P din 22.11.2010 mi s-a aprobat cerere de redobindire a cetateniei romane, Nr.22222/ANC/03.12.2010

Prin prezenta, rog Sa ma reprogramati pentru depunerea juramintului pentru cetăţenia romana.
Consider cererea mea întemeiată având motivul ca am nascut copilul pe data de 10 Decembrie 2010 cu complicatii medicale (prin sectia cezariana).

Ca urmare a celui expus mai sus, îmi exprim dorinţa şi disponibilitatea de a- mi susţine argumentele prin adeverinţe suplimentare, eliberate de autorităţile competente.
Vă mulţumesc anticipat.
Maria Ungureanu
e-mail: mariaungureanu@yahoo.com
Adresa de resedinta
Str.Alba Iulia, 77, ap.145
Chisinau, Republica Moldova

Semnătura__________________
Data 18/02/2011

Adresa pe care am trimis scrisoarea:

Autoritatea Naţională pentru Cetăţenie
Str. Smârdan, nr. 3, sector 3, Bucureşti, cod postal 030071

dosar: 54***
dosar: in Iasi 09.12.2010
ordin: ***/P 31.01.2012
jurămînt: Chisinau 28.02.2012
CN+CNP Chisinau 05.03.2012
CI/BI : Iasi 19.04.2012
Pasaport ... ... încă nu am nevoie de el :-))))

moraryDate: Luni, 04-Iul-2011, 10:54 AM | Message # 3
Începator
Eu sunt cu reședința în R. Moldova, nu București. Cei din București(sau România) știu că o pot face gratis printr-o cerere la ANC.

CASCODate: Miercuri, 11-Iul-2012, 2:56 PM | Message # 4
Începator
salut, am si eu o intrebare, cer ajutorul DVS../..imi poate spune cineva in cit timp vine raspunsul de la ANC pentru reprogramare..
eu nu am fost in tara cind trebuia sa depun juramintul in Bucuresti si mia trecut rindul, acuma cind mam intors am facut o scrisoare recomandata catre ANC cerind permisiunea de a fi reprogramat in R.Moldova or Chisinau,
iar termenul actelor(de la prima aparitie in ordin)expira pe 11 august si dupa cum citisem anterior termenul max pt depunere este 3 luni.
ce ar trebui sa fac si care este procedura celor de la ANC.
Va multumesc anticipat

J.J

riguDate: Vineri, 13-Iul-2012, 4:35 PM | Message # 5
Lieutenant general
Reputaţie: 50
Quote (CASCO)
salut, am si eu o intrebare, cer ajutorul DVS../..imi poate spune cineva in cit timp vine raspunsul de la ANC pentru reprogramare..
eu nu am fost in tara cind trebuia sa depun juramintul in Bucuresti si mia trecut rindul, acuma cind mam intors am facut o scrisoare recomandata catre ANC cerind permisiunea de a fi reprogramat in R.Moldova or Chisinau,
iar termenul actelor(de la prima aparitie in ordin)expira pe 11 august si dupa cum citisem anterior termenul max pt depunere este 3 luni.
ce ar trebui sa fac si care este procedura celor de la ANC.
Va multumesc anticipat

Incearca sa mergi la consulat sa depui juramantul. Nu vad nici un motiv de ce te-ar refuza.
Trebuie sa stii ca avand fluturasul rosu, care demonstreaza ca scrisoarea a ajuns la ANC, asta este si dovada precum ca ai asteptat raspunsul ANC, din care motiv n-ai depus juramantul in termen.
Totodata, ANC poate sa nu ofere raspuns, sau chiar sa nu examineze cererile/petitiile care nu sunt scrise conform cerintelor specificate la ei pe site.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

mihail91Date: Vineri, 20-Iul-2012, 10:35 PM | Message # 6
Începator
salut,are cineva vreun model de scrisoare pentru reprogramare.......caci nu mam prezentat in termenul de 90 de zile deoarece nu mi-a venit scrisoare acasa,si la consulat mi-o zis ca trebuie sa trimit scrisoare prin posta la autoritatea nationala pentru cetatenie romina din bucuresti pentru REPROGRAMARE......si dupa aia trebuie sa mai astept si raspuns?,si in cit timp vine raspunsul?....ms anticipat

riguDate: Duminică, 22-Iul-2012, 5:12 PM | Message # 7
Lieutenant general
Copy/Paste?
biggrin

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

vica2Date: Vineri, 27-Iul-2012, 6:26 PM | Message # 8
Major
Reputaţie: 5
buna ,poate cineva ma poate ajuta ,trebuia sa ma prezint la juramint la Bucuresti ,dar nu m-am prezentat.Acum vreau sa merg personal sa ma reprogramez,cineva cunoaste procedura de reprogramare a juramintului la Bucuresti?

riguDate: Vineri, 27-Iul-2012, 7:18 PM | Message # 9
Lieutenant general
Quote (vica2)
buna ,poate cineva ma poate ajuta ,trebuia sa ma prezint la juramint la Bucuresti ,dar nu m-am prezentat.Acum vreau sa merg personal sa ma reprogramez,cineva cunoaste procedura de reprogramare a juramintului la Bucuresti?

Depui o cerere, in care ceri sa fii re-programata, si explici motivul absentei.
Anexezi copia pasaportului si a certificatului de nastere, si daca ai copia actului care demonstreaza motivul absentei.
Model de cerere gasesti pe www.cetatenie-primesc.eu

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

vica2Date: Vineri, 27-Iul-2012, 8:31 PM | Message # 10
Major
mersi mult,dar nu esti la curent imi spun data depunerii juramintului imediat sau iar trebuie sa astept scrisoare,mersi anticipat

riguDate: Vineri, 27-Iul-2012, 8:34 PM | Message # 11
Lieutenant general
Quote (vica2)
mersi mult,dar nu esti la curent imi spun data depunerii juramintului imediat sau iar trebuie sa astept scrisoare,mersi anticipat

Astepti scrisoare
Posibil sa nu vina. Din care motiv trebuie sa verifici tabelele publicate de ei.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

vica2Date: Vineri, 27-Iul-2012, 8:44 PM | Message # 12
Major
da ,rau.dupa cum vad ei afiseaza tabelele cu vreo 3 zile inaite de data stabilita.Imi cer scuze ca insist prea mult, dar poate esti la cutenr ,eu ma aflu in Italia si am trimis scrisoare recomandata la ANC si am cerut permisiunea sa depun juramintul la consulatul din Italia,dar nu am nici un raspuns ,daca ma duc personal la ANC sa intreb de scrisoare ,am sanse sa-mi raspunda cineva.Nu vreau sa-mi expire cele 3 luni sunt cam disperata

riguDate: Vineri, 27-Iul-2012, 9:27 PM | Message # 13
Lieutenant general
Quote (vica2)
da ,rau.dupa cum vad ei afiseaza tabelele cu vreo 3 zile inaite de data stabilita.Imi cer scuze ca insist prea mult, dar poate esti la cutenr ,eu ma aflu in Italia si am trimis scrisoare recomandata la ANC si am cerut permisiunea sa depun juramintul la consulatul din Italia,dar nu am nici un raspuns ,daca ma duc personal la ANC sa intreb de scrisoare ,am sanse sa-mi raspunda cineva.Nu vreau sa-mi expire cele 3 luni sunt cam disperata

Daca ai scrisoarea de la ANC in care esti informata ca dosarul tau a fost publicat, mergi cu ea la consulatul din Italia.
Posibil sa-ti ceara acordul ANC. In cazul esta iarasi trebuie sa scrii scrisoare recomandata....
cool

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

vica2Date: Sâmbată, 28-Iul-2012, 10:15 AM | Message # 14
Major
eu deja am scris scrisoare la ANC si am cerut permisiunea sa depun juramintul
in Italia,numai ca numi vine nici un raspuns.Si nu stiu cit sa mai astept,vreau sa merg personal la ANC,dar nu stiu o sa-mi dea cei de acolo vreun raspuns,sau o sa-mi spuna sa astept

riguDate: Sâmbată, 28-Iul-2012, 11:59 AM | Message # 15
Lieutenant general
Ți-am scris deja ca poți sa mergi la consulat cu scrisoarea care o ai de la ANC, si care confirma ca dosarul tau a fost publicat

Adăugat (28-Iul-2012, 12:59 PM)
Când a fost publicat ordinul cu dosarul tau ANC ți-a trimis o scrisoare acasă, in care te informează despre asta.
Despre acea scrisoare vorbesc.
Cel puțin suna la consulat si întreabă

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

Xandr_XADate: Luni, 03-Sep-2012, 3:19 PM | Message # 16
Începator
Buna! ..am depus dosarul la consulatul din Balti in 25 feb. 2011, mi s-a aprobat dosarul in data de 17 oct. 2011, insa nu am primit nici un fel de scrisoare de la ANC.., la consulat mi s-a spus sa scriu o scrisoare de ''reprogramare la juramant'' adresata la ANC Bucuresti specificand de ce am omis cele 3 luni.., FACUT! ..au trecut deja 3 luni de cand tot astept.., acum daca mai e posibil, ce as mai putea face?

XA

DimitryDate: Luni, 12-Noi-2012, 2:38 PM | Message # 17
Începator
Salut !! Ajutatima va rog !Am iesit in ordin pe 3 august, pe data de 8 sept am primit invitatia pentru depunerea juramantului la Buc !! Pe data de 19 sept am cazut in accident (fractura deschisa la piciorul stang si o leziune la bratul stang+comotie cerebrala.)Doar acum mi-am scos ghipsul de la picior !! 90 zile au si zburat !! Cum procedez mai departe ?? Sa incerc sa scriu o cerere la Anc pentru reprogramare ?

vica2Date: Miercuri, 14-Noi-2012, 2:15 PM | Message # 18
Major
Quote (Dimitry)
Salut !! Ajutatima va rog !Am iesit in ordin pe 3 august, pe data de 8 sept am primit invitatia pentru depunerea juramantului la Buc !! Pe data de 19 sept am cazut in accident (fractura deschisa la piciorul stang si o leziune la bratul stang+comotie cerebrala.)Doar acum mi-am scos ghipsul de la picior !! 90 zile au si zburat !! Cum procedez mai departe ?? Sa incerc sa scriu o cerere la Anc pentru reprogramare ?

da scrie o petitie la ANC si nexeaza copiile actelor ca intradevar ai avut accident,dar nu inteleg pe 8 septembrie trebuia sa depui juramintul dar accidentul a fost pe 19 nu prea are nici o legatura,dar incearca sa trimiti petitia .Poate reusesti Bafta

Adăugat (14-Noi-2012, 3:15 PM)

Quote (Xandr_XA)
Buna! ..am depus dosarul la consulatul din Balti in 25 feb. 2011, mi s-a aprobat dosarul in data de 17 oct. 2011, insa nu am primit nici un fel de scrisoare de la ANC.., la consulat mi s-a spus sa scriu o scrisoare de ''reprogramare la juramant'' adresata la ANC Bucuresti specificand de ce am omis cele 3 luni.., FACUT! ..au trecut deja 3 luni de cand tot astept.., acum daca mai e posibil, ce as mai putea face?

Cel mai bine sa te duci direct la Bucuresti la sediul ANC,sau mai scrie o petitie dar sa fii convis ca ai scris-o corect,ca daca nu scrii ceva conform cerintelor lor,le gasesti pe www.just.ro, nu-ti trimit raspuns,sa fie recomandata cu aviz de primire si semnata de mina

Mesaj editat de vica2 - Miercuri, 14-Noi-2012, 2:10 PM

DimitryDate: Miercuri, 14-Noi-2012, 8:18 PM | Message # 19
Începator
Quote (vica2)
da scrie o petitie la ANC si nexeaza copiile actelor ca intradevar ai avut accident,dar nu inteleg pe 8 septembrie trebuia sa depui juramintul dar accidentul a fost pe 19 nu prea are nici o legatura,dar incearca sa trimiti petitia .Poate reusesti Bafta

Cer scuze pe 28 sept ... Oricum mersi pentru sfat !

zuluDate: Sâmbată, 16-Feb-2013, 11:08 AM | Message # 20
Începator
Salut, rigu itimplator nu detii de informatie in privinta depunerii juramintului in Olanda?
Multumesc anticipat.

DimitrianBrinzaDate: Vineri, 31-Ian-2014, 12:19 PM | Message # 21
Începator
Eu tot sunt in asa situatie am perdut termenul pentru juramint

marcellykaDate: Duminică, 22-Iun-2014, 1:13 PM | Message # 22
Începator
Buna ziua! Rog mult sa-mi spuna cineva daca cunoaste la ce adresa electronica trebuie sa transmit cererea privind prelungirea termenului de depunere a juramintului. Cunoaste cineva daca e posibil in genere sa transmiti cererea prin mail caci ma aflu foarte departe de tara la moment. Rog mult sa-mi raspunda cineva!

AgapiiDate: Marţi, 25-Aug-2015, 2:52 PM | Message # 23
Începator
Buna ziua,avem si noi o intrebare va rog cine poate sa ne raspunda sau sa ne lamureasca ce putem face mai departe.Am fost aprobati sa dam juramintul in data de 27.11.2014 si nu fost in tara sa depunem juramintul , din cauza ca nu aveam dreptul sa parasim teritoriul Frantei pana acum, va rog datine un raspuns ce se poate de facut!

AlexeiGDate: Vineri, 21-Oct-2016, 11:27 AM | Message # 24
Începator
buna, ma poate ajuta cineva cu vreo informatie, am ft programat la bucuresti pe 18 sept 2016 la juramant, din niste motive nu am putut sa plec, cum fac sa ma reprogramez iarasi, unde trebuie sa ma prezint, tot la bucuresti? am auzit ca trebuie sa trimit scrisoare, unde, ce adresa, ce fel de scrisoare, sunt din balti, pot sa fac ca sa dau juramantul la balti? Ma poate ajuta cineva daca a trecut prin asa situatie.

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Depunere Juramant » Reprogramarea pentru depunerea jurământului
Pagina 1 din 11
Căutare: