viza expirata - Forum Cetăţenie
Sâmbată, 03-Dec-2016, 5:34 AM
Bine ai venit Oaspete |

viza expirata - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Depunere Juramant » viza expirata
viza expirata
Mary@Date: Miercuri, 20-Iul-2011, 10:05 AM | Message # 1
Sergent
Grupă: Verificat
Reputaţie: 0
Statut: Offline
buna ziua...am nevoie de ajutorul vostru....va rog sa-mi raspundeti, cit se poate de sigur la urmatoarea intrebare : trebuie sa depun juramint la ambasada Romaniei din RM, la moment ma aflu ilegal in Spania...cum pot sa ajung in RM fara deport? caci am nevoie sa ma reintorc in Spania dupa ce imi iau pasaportul roman.

Mesaj editat de Mary@ - Miercuri, 20-Iul-2011, 10:06 AM

adminDate: Miercuri, 20-Iul-2011, 10:23 AM | Message # 2
General
Grupă: Administrator
Reputaţie: 69
Mary@, chiar daca iti pun deport, odata obtinuta cetatenia romana, nu mai ai nici o treaba cu deportul, o sa poti merge inapoi fara probleme.

Ai aflat ceva nou de pe acest site?! Multumeste! Da un click pe reclama!

meligaki11Date: Miercuri, 20-Iul-2011, 10:24 AM | Message # 3
Sergent
Reputaţie: 2
=====

Mesaj editat de meligaki11 - Miercuri, 20-Iul-2011, 10:41 AM

Mary@Date: Miercuri, 20-Iul-2011, 10:29 AM | Message # 4
Sergent
Quote (admin)
Mary@, chiar daca iti pun deport, odata obtinuta cetatenia romana, nu mai ai nici o treaba cu deportul, o sa poti merge inapoi fara probleme.

admin,
iti multumesc Admin
pot sa plec cu orice transport? sau e ceva cu care pot sa plec mai linistita...?

adminDate: Miercuri, 20-Iul-2011, 11:20 AM | Message # 5
General
Grupă: Administrator
Reputaţie: 69
Mary@, daca pleci cu avionul - direct, atunci ai mari sanse ca nici sa nu iti puna deport, daca insa vii cu autocarul - cu siguranta o sa-ti puna deport

Ai aflat ceva nou de pe acest site?! Multumeste! Da un click pe reclama!

seriojkaaDate: Miercuri, 20-Iul-2011, 11:23 AM | Message # 6
Lieutenant general
Reputaţie: 18
Mary@,

dosar:21xxx
depus:16.03.2010 Chisinau
comisie: ordin 149P din 23.03.2011
juramint:26.04.2011
stare civila: in curs 02.06.2011 chisinau
certificat de nastere: ridicat 08.07.2011
pasaport: ridicat 14.09.2011

Mesaj editat de seriojkaa - Miercuri, 20-Iul-2011, 11:24 AM

Mary@Date: Miercuri, 20-Iul-2011, 10:15 PM | Message # 7
Sergent
admin, poate cunosti si din astfel de intrebari. zborul di spania catre Moldova e scump...pot eu sa fac zborul din Spania catre Romania si din Romania sa iau alt avion catre Moldova? e mai ieftin, dar nu stiu daca merge varianta data

romanDate: Miercuri, 20-Iul-2011, 11:03 PM | Message # 8
Major general
Reputaţie: 22
Mary@, eai zbor pin in Bucuresti dupa care eai o ruteiera spre chisinau!

Adaugat (21-Iul-2011, 0:03 Am)
---------------------------------------------
Mary@, imi cer scuze,nu am citit primul mesaj.nu luati in consideratie ce am scris.sry

Ti-a placut Raspunsul utilizatorului, Adauga un PLUS la Reputatie

BonimelisaDate: Miercuri, 20-Iul-2011, 11:44 PM | Message # 9
Lieutenant
Reputaţie: 1
Mary@ salut,sunt si eu kam in aceas situatie ka si tine...CINEVA MA SFATUIT PE MINE....iar eu iti sugerez tie,dar kum vei hotari asa va fi....

1.Pasaport alb nu face,deoarece la ambasada ti se vor da aktele ka perdute{rozisk};dar in kontinuare vei mai avea nevoie de ele...aktele depuse la redobindire trebuie sa koincida ku cele ce le ai la mina...
2.Daka pleci ku avionul si faci eskada prin zona shengen vei akita viza 300...500ue si nu iti pun deport;deoarece e expirata...
3.Pleaka ku avionul la Kiev,asta e cea mai optimala varianta,noi ku Ukraina nu avem nevoie de viza shi de akolo pleci la Kisinau ku autobusul...
SUKCES IN KONTINUARE.ne skrii si noua ce kale ai ales?si kum ai ajuns pe PLAIUL NATAL{FARA DEPORT}...

EU
DEPUS 09.02.2011 BUCURESTI
DOSAR 89..RD
ORDIN 11.04.2012
JURAMINT 05.05.2012
CN/CNP 12.06.2012 CHISINAU

Mary@Date: Joi, 21-Iul-2011, 8:01 AM | Message # 10
Sergent
bine, si kiar daca imi pune deport in pasaportul moldovenesc, influenteaza cu ceva la pasaportul roman? PS. plec in tara sa depun juramint la ambasada romaniei din kisinau

meligaki11Date: Joi, 21-Iul-2011, 8:16 AM | Message # 11
Sergent
Marya la juramint,la pasaport na sa ai nici o problema.Problemele o sa apare cind o sa te intorci in tara si a sa vrei sa te angajesi legitem [5 ani na sa poti]si la asigurarea medicala.

Mary@Date: Joi, 21-Iul-2011, 8:24 AM | Message # 12
Sergent
unde n-o sa pot sa ma angajez in tara? in Spania? pai vin cu pasaportul, buletinul si certificat de natere roman...ce are cu cel moldovenesc?

meligaki11Date: Joi, 21-Iul-2011, 8:40 AM | Message # 13
Sergent
---------------------------------------------
...

Mesaj editat de meligaki11 - Joi, 21-Iul-2011, 7:25 PM

Mary@Date: Joi, 21-Iul-2011, 9:07 AM | Message # 14
Sergent
bonimelisa..ceea ce mi-ai scris mie, deci ti-au recomandat si tie, nu? tu ce ai facut pina la urma? m-am zapacit de cap, nu mai stiu ce cale sa iau ...imbli ca nebunu, bani cu sacul, nimic bun....asta e

ana_iovuDate: Miercuri, 27-Feb-2013, 1:09 PM | Message # 15
Începator
Grupă: User
Buna ziua, am si eu o problema, va rog sa ma ajutati cu date cat mai concrete, mi-a expirat viza pentru Romania de 40 de zile, sunt din Republica Moldova, acum trebuie sa merg in tara, dar nu vreau sa ma aleg cu interdictie, pot plati amenda, numai nu as fi de acord cu interdictia!! Ce as putea face? Pt ca vreau sa ma intorc in Romania, iubitul meu e roman. Nu am viza de studii, am viza turistica, cum as putea scapa? Ar fi o solutie titlu de calatorie?? Va multumesc!!!!!!!!!!!!!

anaiovusrl

dima_007Date: Miercuri, 27-Feb-2013, 1:41 PM | Message # 16
Colonel
ana_iovu, 99.9% ai interdictie, singura solutie este la vama sa gasesti un vames bun sa platesti amenda fara sati puna interdictia. Trebuia sa te intorci inainte sa iti expire viza.

BDumi

ana_iovuDate: Miercuri, 27-Feb-2013, 3:00 PM | Message # 17
Începator
Alte solutii? Pasaport alb, casatorie?

anaiovusrl

dima_007Date: Joi, 28-Feb-2013, 1:55 PM | Message # 18
Colonel
ana_iovu, Da, casatoria este o solutie foarte buna, dar nu stiu sigur daca iti accepta actele pentru inscriere cu permisul de sedere expirat. Trimitel pe el la oficiul starii civile sa intrebe. O sa iti trebuiasca un act de la zax care atesta ca nu esti casatorita in moldova. Daca reusesti sa te inscrii depui repede pentru reintregirea familiei si in 2-3 luni iti da carte de rezidenta romana si cu aia poti circula in UE insotita de sot fara probleme. Daca nu poti sa te inscrii in romania te poti inscrie la moldova apoi legalizezi casatoria la un consulat roman din moldova si sotu baga imediat in romania reintregirea familiei. SUCCES!!!

BDumi

Roxana20Date: Vineri, 19-Apr-2013, 1:02 PM | Message # 19
Lieutenant general
Reputaţie: 40
http://www.petitieonline.ro/petitie/19531150/semnaturi        
 Alaturati-va acestei petitii, cu cite o semnatura. Spre binele tuturor!!! 

frappe22Date: Vineri, 26-Apr-2013, 9:05 AM | Message # 20
Începator
buna ziua, am si eu o intrebare, mi-a expirat permisul de sedere acum 6 luni dar nu am parasit Romania,acum trebuie sa obtin cetatenia , ce se intampla la vama,imi dau deport si imi anuleaza cetatenia?:(

Nigol-NoiDate: Vineri, 26-Apr-2013, 9:48 AM | Message # 21
Lieutenant general
Reputaţie: 45
frappe22,
De anulat nu poate vama ,dar daca la solicitarea ANC ei o sa dea informatii precum ca ai incalcat regimul de sedere, o sa ai refuz la cetatenie.
Cu ceva bafta daca ai trecut deja de procedura cind ei solicita avize de la organele competetnte - scapi
La vama deport - in dependenta de *noroc*

Mesaj editat de Nigol-Noi - Vineri, 26-Apr-2013, 9:53 AM

biscayaDate: Sâmbată, 14-Sep-2013, 11:05 PM | Message # 22
Major
tema ne-interesanta

miss-lilyDate: Marţi, 25-Mar-2014, 4:36 PM | Message # 23
Sergent
Buna ziua! 
As avea si eu o intrebare, va rog.Poate a mai trecut cineva prin situatia asta.Am un permis de resedinta olandez, care e expirat de un an, dar ma aflu in Italia momentan.Astept chemarea la juramant, si ma intreb ce se intampla  la vama aeroportului daca iau avionul din Italia la Chisinau direct.Am citit pe niste site-uri italiene ca se da o amenda intre 5000 si 10.000 de euro, si chiar si inchis poti fi, pentru incalcarea regulamentului.Este adevarat????A mai avut cineva de trecut prin o astfel de sitatie?Cum sa procedez??
Ajutati-ma, va rog!!!
Multumesc

deutzaDate: Marţi, 25-Mar-2014, 7:14 PM | Message # 24
Începator
Buna!Am si eu o problema...poate ma poate ajuta cineva. Am intrat acum trei ani pe teritoriul Romaniei cu viza de Polonia...si sunt si in momentul de fata in Romania.Vreau sa ma intorc in tara incercand sa-mi scot pasaport alb de la Ambasada Moldovei...Daca stie cineva detalii despre pret, acte...chiar procedura in sine...Va rog scrieti-mi...Orice sfat e binevenit! Multumesc anticipat...

Lucia1111Date: Luni, 22-Iun-2015, 4:07 PM | Message # 25
Începator
Buna ziua,pe data de 21.04.2015 am primit refuz intrarii la frontiera,am primit o copie dupa actul pe care a trebuit sa il semnez, si mie mi sa comunica ca interdictia ii de 71 de zile,dar pe actul corespunzator nu este indicat terminul,intrebarea este,dupa 71 de zile pot sa trec frontiera romana .Multumesc anticipat.

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Depunere Juramant » viza expirata
Pagina 1 din 11
Căutare: