Sâmbată, 23-Sep-2017, 8:14 AM
Bine ai venit Oaspete |

Juramant la Munchen, GERMANIA! - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Depunere Juramant » Juramant la Munchen, GERMANIA!
Juramant la Munchen, GERMANIA!
iuli_anaDate: Marţi, 14-Aug-2012, 5:18 PM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Buna tuturor! A depus cineva juramant la Munchen, GERMANIA? Eu le-am scris o cerere ca as vrea sa fac programare pt juramant..raspunsul a fost foarte politicos, desi >>Va rugam sa va adresati Autoritatii Nationale pentru Cetatenie pentru detalii.<< angry Dar eu nu pot sa intrerup studiile sa ma duc la Chisinau doar sa depun juramant!

Am gasit pe site-ul in Munchen, ca pot sa fac programare la juramant, dar NUMAI IN SCRIS, deci scrisoare recomandata! aici toti scriu ca au facut programare la telefon si la Atena,si la Londra, etc. dar la Munchen ei vor in scris?? poate cineva sa mi explica cum a fost la Munchen? mersi anticipat!! biggrin

riguDate: Marţi, 14-Aug-2012, 5:32 PM | Message # 2
Lieutenant general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 50
Quote (iuli_ana)
Buna tuturor! A depus cineva juramant la Munchen, GERMANIA? Eu le-am scris o cerere ca as vrea sa fac programare pt juramant..raspunsul a fost foarte politicos, desi >>Va rugam sa va adresati Autoritatii Nationale pentru Cetatenie pentru detalii.<< Dar eu nu pot sa intrerup studiile sa ma duc la Chisinau doar sa depun juramant!

Am gasit pe site-ul in Munchen, ca pot sa fac programare la juramant, dar NUMAI IN SCRIS, deci scrisoare recomandata! aici toti scriu ca au facut programare la telefon si la Atena,si la Londra, etc. dar la Munchen ei vor in scris?? poate cineva sa mi explica cum a fost la Munchen? mersi anticipat!!

prostii... la Atena de exemplu depui cerere cu copiile actelor care demonstreaza legalitatea sederii + scrisoarea de la ANC, si dupa ce ei verifica actele, te suna si-ti spun cand sa vii sa te juri.
Daca cei de la consulat cer acordul ANC, atunci trebuie sa trimiti scrisoare recomandata la ANC, in care sa ceri acordul pentru depunerea juramantului acolo unde te afli. Evident ca anexezi copiile actelor, si cererea o scrii conform cerintelor.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

iuli_anaDate: Marţi, 14-Aug-2012, 5:37 PM | Message # 3
Începator
Mersi rigu! Stiu totul despre birocratie germana...Ai si vreo un model, cum se scrie o cerere de programare pentru juramant? n-am gasit online

riguDate: Marţi, 14-Aug-2012, 5:55 PM | Message # 4
Lieutenant general
http://cetatenie.primesc.eu/index.php?page=modele-acte-redobandire

La mijloc sterge ce este, si scrie ca vii cu rugaciunea de a te jura in Germania

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

iuli_anaDate: Marţi, 14-Aug-2012, 6:05 PM | Message # 5
Începator
Rigu, mersi mult! applause

Adăugat (14-Aug-2012, 7:05 PM)
---------------------------------------------
am inca o intrebare. cind vin la juramant la Munchen trebuie numaidecat sa aduc si buletinul meu de identitate. eu l-am lasat acasa, adica pot sa prezent doar o copie. dupa parerea ta trebuie sa mentionez acest fapt in cerere pentru juramant ca voi veni fara buletin dar cu copie? sau sa le informez dupa cand am primit invitatie la juramant?

riguDate: Marţi, 14-Aug-2012, 6:06 PM | Message # 6
Lieutenant general
iuli_ana, pentru depunerea juramantului este necesar certificatul de nastere si pasaportul sau buletinul.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

iuli_anaDate: Marţi, 14-Aug-2012, 6:12 PM | Message # 7
Începator
Rigu, aici se scrie ca trebuie totusi buletin http://muenchen.mae.ro/index.php?lang=ro&id=123442
>>>NOTĂ: Oricare dintre persoanele de la punctele 1, 2 şi 3, care au primit invitaţia de la consulat la ceremonia de depunere a jurământului, va aduce la data ceremoniei actul de identitate moldovenesc, valabil, dreptul de şedere în Germania, în original, şi 2 fotografii color, tip paşaport (biometrice).

sau actul de identitate moldovenesc poate fi si pasaport?

riguDate: Marţi, 14-Aug-2012, 6:17 PM | Message # 8
Lieutenant general
Quote (iuli_ana)
sau actul de identitate moldovenesc poate fi si pasaport?

Act de identitate recunoscut legitim peste hotare, este doar pasaportul

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

iuli_anaDate: Marţi, 14-Aug-2012, 6:18 PM | Message # 9
Începator
hm, e logic... flower

jULIAJULIADate: Miercuri, 10-Oct-2012, 11:25 PM | Message # 10
Începator
Ajutati-ma si pe mine va rog! eu tot sunt in Germania ,imi fac aici studiile si nu pot pleca sa dau juramantul pentru cetatenie romana la Chisinau! Scrisoarea recomandata (pentru acordul ANC )despre care vorbeati mai sus unde trebuie s-o trimit? la Bucuresti sau aici in Germania la Consulat?

dima_007Date: Joi, 11-Oct-2012, 9:25 AM | Message # 11
Colonel
Reputaţie: 18
iuliaJulia: Mergi cu scrisoarea de la ANC si cu actele doveditoare ca te afli legal in germania la cel mai apropiat consulat roman de unde locuiesti si ceri sa depui juramintul acolo. Nu au voie sa te refuze.

BDumi

jULIAJULIADate: Joi, 11-Oct-2012, 10:09 AM | Message # 12
Începator
Deci, ai invedere ca nu trebuie sa fac nici o inscriere nimic? eu traiesc in Frankfurt am Main, si as vrea sa ma duc la Consulatul din Bonn, ca parca e cel mai aproape!Nu vreau sa ma duc acolo si dupa asta sa-mi spuna sa mai vin odata ,dar sa fac programare! Am sunat la Consulat sa intreb, dar ei nici nu m-au ascultat,au spus toate informatiile le gasiti pe situl Consulatului!

Adăugat (11-Oct-2012, 11:09 AM)
---------------------------------------------
Si trebuie sa iau cu mine urmatoarele documente: copia pasaportului moldovenesc sau buletinului de identitate, permisului de sedere in Germania, si srisoarei de la ANC?

livon1981Date: Joi, 11-Oct-2012, 10:35 AM | Message # 13
Major
Reputaţie: 5
jULIAJULIA,
eu am trimis un email la drco@mae.ro (DRCO - Directia Relatii Consulare)
mi-au raspuns in 3 zile-unde,cum sa dau juramintul,si cu ce acte sa ma prezint.
daca te prezinti la consulat cu astfel de raspuns de la min. de externe Roman nu pot sa te refuze nicidecum
bafta!

Mesaj editat de livon1981 - Joi, 11-Oct-2012, 10:36 AM

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Depunere Juramant » Juramant la Munchen, GERMANIA!
Pagina 1 din 11
Căutare: