Sâmbată, 23-Sep-2017, 8:19 AM
Bine ai venit Oaspete |

Depunerea juramintului peste hotare - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Depunere Juramant » Depunerea juramintului peste hotare
Depunerea juramintului peste hotare
natalliaDate: Miercuri, 17-Oct-2012, 2:21 PM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
buna, am o mica problema, ma aflu in Franta de ceva timp si in luna august am primit aprobarea pentru redobindirea cetateniei, si tinind cont ca am 3 luni la dispozitie pentru depunerea juramintului, si in nici un caz nu pot pleca acasa ca sa pot face acest lucru si plus la toate nu am acte, adica titru de sejur francez ca sa pot depunea la ambasada Rominiei in Franta, am scris scrisoare la Autoritatea Nationala pentru cetatenie, prin care am explicat toata situatia in care sint, si am cerut sa mi se prelungeasca termenul de depunere a juramintului sau daca e posibil sa mi se dea acordul sa depun juramintul in Franta, in timp de o luna am primit raspuns, adica am primit scrisoarea ieri seara prin care mi se comunica urmatoarele: referitor la acordul privind indeplinirea procedurii de depunere a juramintuui de credinta in Franta reprezentantii misiunii diplomatice apreciaza sederea legala a dumneavoastra in statul respectiv; sint confuza, nu stiu cum sa inteleg acest lucru, nu mi-au scris nici un cuvint despre prelungirea termenului, mi-au scris numai aceasta fraza, am scris destul de clar in scrisoarea mea ca nu dispun de titru de sejur....ACUM NU STIU CE SA FAC.... Aveti idei?

livon1981Date: Miercuri, 17-Oct-2012, 2:29 PM | Message # 2
Major
Grupă: Verificat
Reputaţie: 5
Quote (natallia)
pot face acest lucru si plus la toate nu am acte, adica titru de sejur francez ca sa pot depunea la ambasada Rominiei in Franta, am scris scrisoare la Autoritatea Nationala pentru cetatenie, prin care am explicat toata situatia in care sint, si am cerut sa mi se prelungeasca termenul de depunere a juramintului sau daca e posibil sa mi se dea acordul sa depun juramintul in Franta, in timp de o luna am primit raspuns, adica am primit scrisoarea ieri seara prin care mi se comunica urmatoarele: referitor la acordul privind indeplinirea procedurii de depunere a juramintuui de credinta in Franta reprezentantii misiunii diplomatice apreciaza sederea legala a dumneavoastra in statul respectiv; sint confuza, nu stiu cum sa inteleg acest lucru, nu mi-au scris nici un cuvint despre prelungirea termenului, mi-au scris numai aceasta fraza, am scris destul de clar in scrisoarea mea ca nu dispun de titru de sejur....ACUM NU STIU CE SA FAC.... Aveti idei?

daca nu te afli legal in tara respectiva nu poti da nicidecum juramintul la consulatul din tara care te afli.
trebuie sa mergi numaidecit acasa.
in schimb pentru ceea ce priveste prelungirea termenului de dep. a juramintului-trebuie sa ai un motiv mai serios (stare de sanatate ce nu-ti permite sa te deplasezi in moldova,autoritatile din franta nu-ti permit sa parasesti tara pentru careva motiv,sau alt impediment serios).daca nu poti merge acasa pentru ca nu ai acte,sau seful nu-ti permite-nu poate fi considerat temei de a-ti prelungi termenul.
succes

Mesaj editat de livon1981 - Miercuri, 17-Oct-2012, 2:31 PM

fraerDate: Miercuri, 17-Oct-2012, 2:30 PM | Message # 3
Colonel
Reputaţie: 20
natallia, daca ai stai legal in franta, atunci te prezinti la consulatul romaniei, ca sa depui juramintul, il poti depune doar in cazul in care stai LEGAL, adica ai permis de sedere, si nu o viza turistica, sau ceva de tipu asta

Dosar 59***/2011
depus 28-07-2011 Chisinau
O R D I N Nr. 827/P 13.09.2012
Juramint 20.11.2012

Mesaj editat de fraer - Miercuri, 17-Oct-2012, 2:31 PM

livon1981Date: Miercuri, 17-Oct-2012, 2:34 PM | Message # 4
Major
Quote (fraer)
si nu o viza turistica, sau ceva de tipu asta

daca nu ai viza cu termenul mai mare de 3 luni

Mesaj editat de livon1981 - Miercuri, 17-Oct-2012, 2:34 PM

natalliaDate: Miercuri, 17-Oct-2012, 2:40 PM | Message # 5
Începator
(stare de sanatate ce nu-ti permite sa te deplasezi in moldova,sau alt impediment serios).daca nu poti merge acasa pentru ca nu ai acte,sau seful nu-ti permite-nu poate fi considerat temei de a-ti prelungi termenul.
succes
tocmai asta si a facut prin scrisoarea mea am lamurit ca nu pot pleca ca am contract de munca si nicidecum nu pot pleca pina la limita termenului, am facut copia la contract a adaugat scrisoarea de la sef prin care explica si el de ce nu ma lasa sa plec...

Adăugat (17-Oct-2012, 3:40 PM)
---------------------------------------------
POATE SA INCERC SA MERG CU SCRISOAREA ASTA LA CONSULAT?

livon1981Date: Miercuri, 17-Oct-2012, 2:45 PM | Message # 6
Major
Quote (natallia)

POATE SA INCERC SA MERG CU SCRISOAREA ASTA LA CONSULAT?

1-la consulat nu te primesc daca nu esti in regula ,la programare pentru dep. juramintului trebuie sa anexezi si permisul de sedere
2- daca ai contract de munca de ce nu ai permis de sedere?
3-ti-am lamurit ca daca seful nu-ti permite sa pleci-nu constituie un impediment important pentru prelungirea termenului de dep.a juramintului.

Mesaj editat de livon1981 - Miercuri, 17-Oct-2012, 2:46 PM

natalliaDate: Miercuri, 17-Oct-2012, 2:51 PM | Message # 7
Începator
AM DEPUS ABIA ACTELE PENTRU TITRU DE SEJUR AM O LUNA, nu se face chiar asa usor tre sa astepti un pic dar pina atunci trece ceva timp... cred ca voi renunta totusi la cetatenia Romina...MERCI!

vica2Date: Joi, 18-Oct-2012, 1:10 PM | Message # 8
Major
natallia. daca ai depus actele pentru sejur, inseamna ca te afli legal ,mergi la consulat si aratele actele ce le detii.Eu cred ca o sa-ti permita sa depui juramintul .Bafta

dima_007Date: Vineri, 19-Oct-2012, 5:11 PM | Message # 9
Colonel
Reputaţie: 18
natallia: In momentul cind ai bagat actele pentru sejur tia dat o ricevuta aia tine loc de permis de sedere pina il primesti cu aia tu poti depune juramintul la consulatul din apropierea ta fara probleme. Poti depune juramintul in Franta si daca ai viza turistica de 3 luni. Mergi la consulat cu toate documentele care la ai si vei vedea si te rog sa scrii pe forum sa stim si noi. Succes!

BDumi

livon1981Date: Sâmbată, 20-Oct-2012, 10:04 AM | Message # 10
Major
Quote (dima_007)
Poti depune juramintul in Franta si daca ai viza turistica de 3 luni. Mergi la consulat cu toate documentele care la ai si vei vedea si te rog sa scrii pe forum sa stim si noi. Succes!

nu as vrea sa te contrazic,dar am trimis o scrisoare la ministerul de externe Roman-unde scrie :

Stimate domn,

La solicitarea dvs. adresată Ministerului Afacerilor Externe la data de 30 septembrie 2012 cu privire la depunerea jurământului de credinţă, avem onoarea de a vă informa următoarele:

În cazul depunerii jurământului de credinţă faţă de România de către persoanele care au solicitat redobândirea cetăţeniei române cu menţinerea domiciliului in străinătate (art. 20 al. 6 din Legea nr. 21/1991 republicată), pe teritoriul altui stat decât cel de domiciliu, aşa cum este şi cazul dumneavoastră, va fi solicitată dovada legală a şederii în acel stat, în sensul deţinerii unui permis de şedere valabil (de muncă sau de studii). Nu vor fi acceptaţi la depunerea jurământului posesorii vizelor de scurtă şedere, posesorii de adeverinţe de depunere a dosarelor de azil şi persoanele care execută pedepse privative de libertate.
În cazul dumneavoastră, permisul de şedere din xxxxxx atestă şederea legală în acest stat.
Pentru depunerea jurământului de credinţă faţă de România trebuie să vă adresaţi Ambasadei României de la Roma, Secţia consulară, şi aveţi nevoie de următoarele documente:
-       buletin de identitate şi fişa de însoţire (copie legalizată sau original însoţit de copie simplă);
-       certificat de naştere (copie legalizată sau original însoţit de copie simplă);
-       certificat de căsătorie, dacă există (copie legalizată sau original însoţit de copie simplă);
-       2 fotografii color, de dată recentă, format 3,5 x 4,5 (cm);
- paşaportul in original şi o copie a acestuia;
- permisul de şedere / de muncă in perioada de valabilitate;
- certificatul de naştere al copilului, paşaportul individual (dacă are) sau paşaportul părintelui în care este înscris acesta.

Cu stimă,
Director DRCo

Adăugat (20-Oct-2012, 11:04 AM)
oricum natallia asta nu inseamna ca nu merita sa mergi si sa intrebi direct la consulat.
succes

Mesaj editat de livon1981 - Sâmbată, 20-Oct-2012, 10:04 AM

dima_007Date: Sâmbată, 20-Oct-2012, 3:13 PM | Message # 11
Colonel
Reputaţie: 18
livon1981: Ceea ce ai scris tu se refera la persoanele care au bagat dosarul pentru redobindire cu domiciliul in strainatate si este corect scris dar daca intre timp tu esti in alt stat si esti legal poti depune juramintul la ambasada romana din tara respectiva. natallia spune ca a bagat actele pentru sejur ( ea fiind in Franta), in acest caz ea sigur se afla legal acolo. Permisul nu til da pe loc ci dupa un timp dar in momentu cind depui actele iti da o ricevuta, asta tine loc de permis de sedere. In Italia cu ricevuta poti face orice chiar sa mergi acasa si sa te intorci inapoi este exact ca permisul de sedere.

Adăugat (20-Oct-2012, 4:13 PM)
natallia a bagat dosarul cu domiciliul in RM dar acum fiind in Franta cu siguranta poate depune juramintul acolo.

BDumi

livon1981Date: Sâmbată, 20-Oct-2012, 6:43 PM | Message # 12
Major
dima_007,
nu stiu cum e in Franta,
acum iti povestesc istoria mea.eu am depus dosarul la Iasi-cu mentinerea domiciliului in RM.de curind am primit ordinul.pe data de 10-10-2012 m-am prezentat la consulatul de la Bologna pentru programare,unde mi s-a cerut permisul de sedere (aveam la mine si contractul de munca l-am prezentat si mi-au spus ca pentru ei nu-i de ajuns au nevoie de permis),nu m-au programat fiindca nu aveam la mine scrisoarea,mi-au spus sa ma intorc cu scrisoarea pentru programare.am citit pe un forum ca nu era de ajuns ricevuta este nevoie de permis.
ce sa zic -poate depinde si peste ce functionar dai,sau de noroc.deaceea e bine sa mergi mereu sa intrebi personal.

Mesaj editat de livon1981 - Sâmbată, 20-Oct-2012, 6:45 PM

igorash04Date: Marţi, 23-Oct-2012, 11:26 AM | Message # 13
Major
Reputaţie: 2
Sora mea impreuna cu familia sint in Italia (Torino) de vreo 12 ani, au deja carte de soggiorno, au depus dosarul la Galati, au esit in Ordin-833P-din-20.09.2012 leau venit scrisoarea in MD, spuneti-mi va rog la ce consulat poata sa mearga sa depuna juramintul, si de ce acte au nevoie. Multumesc!

vanykaDate: Miercuri, 24-Oct-2012, 11:08 AM | Message # 14
Începator
la intrebarea de eri 23.10.2012 a fratelui meu asha e-au raspuns:

Buna ziua!
ma numesc xxxx sunt cetatean al Rp.Moldova .Am o intrebare si va rog frumos sa imi dati un raspuns fiind ca sunt foarte confuz. am depus dosarul pentru redobindirea cetatanii Romane la ambasada Romaniei din Chisinau.Acum am aparut in O R D I N a.n.c.Nr.xxx/2012 xxxx nu am scrisoarea de confirmare shi mai mult ma aflu in Polonia LEGAL"rezident" pot sa ma programez pentru depunerea juramintului la ambasada Romaniei din Varsovia fara scrisoarea de confirmare a A.N.C. ?

va multumesc anticipat

asa au raspuns

Stimate domnule,

Puteti depune juramantul la Ambasada Romaniei la Varsovia . Comunicati un numar de telefon pentru a putea face o programare.

La ambasada veti prezenta documentul de identitate, permisul prin care dovediti dreptul de sedere in Polonia si o fotografie.

Cu stima,

Ioan Gheorghe Crisan
Consul

Roxana20Date: Luni, 15-Apr-2013, 10:46 AM | Message # 15
Lieutenant general
Reputaţie: 40
http://www.petitieonline.ro/petitie/19531150/semnaturi 
 Alaturati-va acestei petitii, cu cite o semnatura. Spre binele tuturor!!! 

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Depunere Juramant » Depunerea juramintului peste hotare
Pagina 1 din 11
Căutare: