Intirziere cu depunerea juramintului - Forum Cetăţenie
Sâmbată, 10-Dec-2016, 1:43 PM
Bine ai venit Oaspete |

Intirziere cu depunerea juramintului - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Depunere Juramant » Intirziere cu depunerea juramintului
Intirziere cu depunerea juramintului
Caro)Date: Vineri, 15-Mar-2013, 1:46 AM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Buna seara,ma scuzati daca nu am scris unde trebuie, am asa o intrebare : am intirziat la depunerea juramintului, avind probleme cu sanatatea,  in perioada in care a fost necesar pentru depunerea juramintului am fost internat in spital in afara tarii, si am primit gradul de invaliditate 2, la moment am revenit in tara, termenul de depunere a juramintului a expirat in decembrie 2012, am sansa pentru a depune juramintul acum? sunt gata sa prezint actele care motiveaza absenta mea la depunerea juramintului in perioada necesara. astept raspuns va rog .

valentina2Date: Vineri, 15-Mar-2013, 9:33 AM | Message # 2
Colonel
Grupă: Verificat
Reputaţie: 24
Citat (Caro))
Buna seara,ma scuzati daca nu am scris unde trebuie, am asa o intrebare : am intirziat la depunerea juramintului, avind probleme cu sanatatea,  in perioada in care a fost necesar pentru depunerea juramintului am fost internat in spital in afara tarii, si am primit gradul de invaliditate 2, la moment am revenit in tara, termenul de depunere a juramintului a expirat in decembrie 2012, am sansa pentru a depune juramintul acum? sunt gata sa prezint actele care motiveaza absenta mea la depunerea juramintului in perioada necesara. astept raspuns va rog .

Poti depune o cerere prin scrisoare recomandata catre Autoritatea Nationala pentru Cetatenie  privind - prelungirea termenului de depunere a juramintului de credinta fata de Romania la adresa - Str. Smârdan, nr. 3, sector 3, Bucureşti, cod postal 030071
sau in mod electronic la adresa e-mail  cetatenie@just.ro

Se vor ataşa documentele ce dovedesc cauza care a determinat depăşirea termenului prevăzut de lege pentru depunerea jurământului de credinţă faţă de România.

Model cerere gasesti aici http://cetatenie.just.ro/formulare-tipizate/

Succese ! good

Mesaj editat de valentina2 - Vineri, 15-Mar-2013, 9:46 AM

Caro)Date: Duminică, 17-Mar-2013, 6:42 PM | Message # 3
Începator
multumesk mult :*

ConstantinGDate: Sâmbată, 23-Mar-2013, 11:09 PM | Message # 4
Începator
Buna ziua. Va scriu in numele unui prieten din Yemen, care a facut demersurile de a deveni cetatean român in urma cu mai multi ani. Numele lui a fost publicat în Monitorul Oficial (partea I) pe data de 13 octombrie 1999. Nu a depus jurământul atunci, fiindcă a trebuit să plece din țară. Întrebarea este dacă mai poate fi continuată procedura de dobândire a cetățeniei române și, dacă da, care sunt pașii necesari. Mulțumesc.

tatianascDate: Duminică, 24-Mar-2013, 11:59 AM | Message # 5
Major
Reputaţie: 2
ConstantinG, citeste informatia de mai sus scrisa de valentina2 ....

Roxana20Date: Joi, 18-Apr-2013, 9:29 PM | Message # 6
Lieutenant general
Reputaţie: 40
http://www.petitieonline.ro/petitie/19531150/semnaturi       
 Alaturati-va acestei petitii, cu cite o semnatura. Spre binele tuturor!!! 

MurzacRaduDate: Luni, 19-Aug-2013, 1:03 PM | Message # 7
Începator
Buna ziua,ma ajuta cineva va rog?  
1.Daca mi-a aparut ordinul la data de 03.06.2013 nu este tarziu sa ma programez pentru juramant cu 2 saptamani inainte de expirarea celor 3 luni?  
2.Si daca am depus actele cu domiciliul in RM,dar din unele motive nu am putut pleca acasa si am ramas in Romania,pot sa fac inscrierea pentru juramant la Bucuresti?  
3.In ce zile se face programarea sii in cat timp dai juramantul dupa programare?  
4.Pot sa fac inscrierea pentru juramant doar cu o copie la scrisoarea cu ordinul care a venit la domiciliu,sau e nevoie de cea originala? 
(Imi cer iertare de la admin si de la utilizatori daca am postat intrebarea de mai multe ori,dar am nevoie urgent de raspuns si nimeni nu mi-l da)

uchDate: Marţi, 20-Aug-2013, 10:09 AM | Message # 8
Lieutenant
Reputaţie: 3
MurzacRadu
treb. sa te adresezi la consulatul unde ai domiciliul. Programul de lucru il gasesti pe site-urile consulatelor

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Depunere Juramant » Intirziere cu depunerea juramintului
Pagina 1 din 11
Căutare: