Ajutati-ma va rog! - Forum Cetăţenie
Sâmbată, 03-Dec-2016, 5:39 AM
Bine ai venit Oaspete |

Ajutati-ma va rog! - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: Igorash 
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Depunere Juramant » Ajutati-ma va rog! (prelungirea termenului pentru depunerea juramintului)
Ajutati-ma va rog!
eliseiDate: Marţi, 02-Iul-2013, 12:23 PM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Buna ziua la toti! Ajutati-ma va rog, ce sa mai fac??? Din cauza nasterii copilului, si bolii lui, eram preocupat pe la spitale... In acest interval de timp a expirat termenul pentru depunerea juramintului de 3 luni((( Am scris 2 cereri la ANC prin posta, si prin posta electronica 2 scrisori, dar nu am primit raspuns. Au trecut deja 4 luni... Ce sa mai fac??? Mai este speranta sa primesc totusi prelungire la depunerea juramintului? Sau dosarul meu s-a evadat deja?

Adăugat (02-Iul-2013, 12:23 PM)
---------------------------------------------
Ma ajuta cineva???

catiDate: Marţi, 02-Iul-2013, 12:35 PM | Message # 2
Colonel
Grupă: Verificat
Reputaţie: 9
elisei, sfatul e sa megi personal la consulatul rominiei acolo unde te afli tu,te inscrii la consultatie,si vb personal cu consulu el o sa-ti dea un raspuns cu siguranta mult succes!!

Adăugat (02-Iul-2013, 12:35 PM)
sper sa reusesti sa rezolvi problama!

eliseiDate: Marţi, 02-Iul-2013, 1:03 PM | Message # 3
Începator
Am fost, mi-a spus sa scriu scrisoare catre ANC Romaniei si atit.

Mesaj editat de elisei - Marţi, 02-Iul-2013, 1:06 PM

Nigol-NoiDate: Marţi, 02-Iul-2013, 2:00 PM | Message # 4
Lieutenant general
Reputaţie: 45
elisei
Scrie scrisoare si anexeaza certificat nastere si boala copil, motiveaza precum ca din motive intemeiate si roaga asa-ti prelungeasca termenul

eliseiDate: Marţi, 02-Iul-2013, 10:09 PM | Message # 5
Începator
Mersi mult, dar asta si am facut, am scris 2 scrisori prin posta, si 2 la e-mail, cu certificat de nastere etc. Nu-mi raspund((( Cred ca a plecat trenul meu???!!!(((

Adăugat (02-Iul-2013, 10:09 PM)
???

Nigol-NoiDate: Miercuri, 03-Iul-2013, 7:34 AM | Message # 6
Lieutenant general
elisei
Uite ce am mai gasit
Întrebare:am eshit in ordin ,am termen timp de 3 luni sa ma programez la juramint varog spunetzemi pot sa depun juramintul dupa termenul indicat sau deja nu e posibil sau ce se intimpla daca expira termenul(02 - iul - 2013) Autor: LWNJKrăspunsDacă depășiți termenul legal pentru depunerea jurământului, va trebui să solicitați prelungirea acestui termen, prin cerere adresată ANC, care poate fi soluționată în 1-2 ani.

sursa 
http://cetatenie-primesc.eu/intreaba-aici/

eliseiDate: Miercuri, 03-Iul-2013, 9:02 AM | Message # 7
Începator
Nigol-NoiMersi mult! Hm inseamna ca mai am de astept vre-un an si jumatate((( Jalnic... Eram atit de aproape(((

Adăugat (03-Iul-2013, 9:02 AM)
De aici rezulta ca nu are rost sa trimit scrisori recomandate in fiecare luna pentru a afla starea dosarului???

Mesaj editat de elisei - Miercuri, 03-Iul-2013, 9:00 AM

Nigol-NoiDate: Miercuri, 03-Iul-2013, 9:40 AM | Message # 8
Lieutenant general
elisei
nu pot sa spun cit de competent este raspunsul dat, insa sansa ta este sa ceri prelungirea termenului si sa motivezi prin ceva temeinic de ex. certificat de nastere, boala copil samd, 
daca de acum ai cerut sa speram ca vei obtine un aviz - raspuns pozitiv care dupa cele indicate mai sus poate dura un pic , insa totuna e mai bine decit sa depui din nou la dosar
De aici rezulta ca nu are rost sa trimit scrisori recomandate in fiecare luna
pentru a afla starea dosarului???

Cred ca ai avut in vedere starea cererii tale
Cred ca are rost sa expediezi scrisori recomandate la o anumita periodicitate de ex de 2 ori pe semestru ca sa incerci sa fii la curent
Poate cele scrise le vede cineva care a trecut printr-o situatie asemanatoare si te ajuta cu ceva mai practic

eliseiDate: Miercuri, 03-Iul-2013, 10:16 AM | Message # 9
Începator
Citat (Nigol-Noi)
Mersi mult! Sper ca se va rezolva cit mai repede si cit mai pozitiv!

igorurecheDate: Miercuri, 03-Iul-2013, 10:19 AM | Message # 10
Sergent
Reputaţie: 2
Citat (elisei)
Nigol-NoiMersi mult! Hm inseamna ca mai am de astept vre-un an si jumatate((( Jalnic... Eram atit de aproape(((Adăugat (03-Iul-2013, 9:02 AM)

Noroc, nu e adevarat, treb sa gasesti un avocat de nadejde care iti va reprezenta interesele in instanta, timpul de asteptare e 3 luni.
Avocatul prin instanta, iti va dobindi o noua scrisoare de la ANC. Cu ea ai sa vii la Consulat, unde ti se va spune sa dai toate datele de contact, si in decurs de o luna de zile te vor suna sa iti spuie cind sa te prezinti pt depunerea dosarului pt juramint.
Cunosc personal un asemnea caz, cind persoana a ratat depunerea juramintuli de 2 ori, din motive birocratice/personale.
P>S. Datele avocatului nu pot sa la dau, ca nu le am, sorry
P>S2. Serviciul costa in jur de 150 de iepurasi

Mesaj editat de igorureche - Miercuri, 03-Iul-2013, 10:20 AM

eliseiDate: Miercuri, 03-Iul-2013, 3:45 PM | Message # 11
Începator
Cum anume avocatul va dobindi aceasta noua scrisoare? Prin care dovezi? Nustii???

igorurecheDate: Joi, 04-Iul-2013, 5:40 PM | Message # 12
Sergent
Citat (elisei)
Cum anume avocatul va dobindi aceasta noua scrisoare? Prin care dovezi? Nustii???

Va treb sa invoace un motiv - de inbolnavire/intrenare la spital/stare fizica nesatifacatoare/etc - si cred ca in cazul dat ar trebui sa prezinti ceva certificate de la spital, ceva dovezi, si o sa se rezolve.
Asa k fock la ghete, si gaseste un avocat... Totul lse rezolva.. .Trăim doar in țara de minuni...

Nigol-NoiDate: Vineri, 05-Iul-2013, 1:59 PM | Message # 13
Lieutenant general
elisei

Uite ce am primit eu in raspnsul de azi:

Dacă de la data primirii comunicării trec mai mult de trei luni şi nu aţi depus jurământul de credinţă faţă de România, atunci va trebui să solicitaţi, în
scris, către Autoritatea Naţională pentru Cetăţenie, o aprobare de reprogramare
a jurământului, menţionând motivele temeinic justificate şi anexând dovezi în
acest sens.

As ca eu cred ca daca ai trimis scrisoare si acte temeinic justificative vei avea rezultate, e nevoie de timp numai, pentru ca ei sa-ti mai trimita o scrisoare,  si nu te grabi sa dai bani pe avocati.
Asta este parerea mea

biscayaDate: Sâmbată, 14-Sep-2013, 11:07 PM | Message # 14
Major
asa este

RutatDate: Joi, 17-Oct-2013, 11:19 AM | Message # 15
Începator
Buna ziua ,
As vrea sa ma ajutati si pe mine cu cererea privind prelungirea termenului de depunere a juramintului. Ideea e ca ordinul cu numele meu a iesit pe data de 23 ianuarie 2013(asa mi s-a confirmat la consulat) iar eu am aflat despre aceasta abia astazi ( 17 octombrie 2013). De ce?! Deoarece eram in asteptare avizului cu privire la acordarea cetateniei primita din partea ANC. Insa, asa si n-a mai ajuns la mine. Am fost de mai multe ori pe la consulat sa verific ....si unu -mi s-a spus ca nu detine astfel de informatii si doi - mi-au zis sa astept instiintarea.... Acum, deja e mult prea tirziu sa ma programez pentru juramint si mi s-a dat o cerere de prelungire a termenului. Avizul ce ar confirma ca pe numele meu nu a venit nici o scrisoare recomandata din partea ANC-lui nu am cum sa demonstrez...?!
Dar , intrebarea mea e:
1.Cum as putea sa formulez corect motivul intirzierii ?!
2.Ce fel de inscrisuri as putea sa prezint, daca posta MD nu-ti ofera confirmari in ceea ce priveste corespondenta?!
3.Cum as putea sa urgentez tot acest proces?! de prelungire a termenului de depunere a juramintului?! Daca as gasi pe cineva la Bucuresti sa se ocupe de tot, ar fi mai rapid?! 

Prealabil, va multumesc pentru ajutor ...

Nigol-NoiDate: Joi, 17-Oct-2013, 2:29 PM | Message # 16
Lieutenant general
Rutat,
1.Cum as putea sa formulez corect motivul intirzierii ?!

Aici ai putea sa spuii asa cum este ca nai primit instiintare prin posta

2.Ce fel de inscrisuri as putea sa prezint, daca posta MD nu-ti ofera confirmari in ceea ce priveste corespondenta?!

Solicita prin cerere in scris de la posta moldovei in localitatea unde te afli un certificat care sa confirme ca pe numele tau n-a parvenit scrisoare recomandata*cu putina ardoare -insistenta se poate de obtinut un asa certificat*

3.Cum as putea sa urgentez tot acest proces?! de prelungire a termenului de depunere a juramintului?! Daca as gasi pe cineva la Bucuresti sa se ocupe de tot, ar fi mai rapid?!

Cel mai repede din cite cunosc la consulatele Bălti sau Cahul, insa numai daca ai viza de domiciliu in teritoriile din jurisdicţie

Mesaj editat de Nigol-Noi - Vineri, 18-Oct-2013, 6:53 AM

nata_liaDate: Sâmbată, 07-Dec-2013, 12:22 PM | Message # 17
Începator
Nici un fel de scrisoare de insht. nu mi-a venit de la ANC. In schimb astazi am premit e-mail ca am fost acceptata in ordinul 461P din 14.08.2013 dar deja 3 luni au trecut p/u ca sa ma programez la juramint. Cine stie sau a fost in aceasta situatie deoarece e putina inf. pe tema aceasta Cum e procesul de reprogramare la juramint in Chisinau ne avind un motiv serios deoarece ca nu avenit scrisoarea trebuie de dovedit ce-a ce este greu cu posta noastra ? Sau poate mai bine iarasi de inceput de la zero?

Adăugat (07-Dec-2013, 12:22 PM)
nov 1, 2013
Toate solicitările de reprogramare la jurământ sau prelungire a termenului de depunere a jurământului de credinţă faţă de ţară, începând cu data de 15.10.2013 vor fi adresate direct misiunii diplomatice.(Adica Balti, Chisinau, Cahul) Acesta schimbare simplifica oare reprogramarea la juramint????

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Depunere Juramant » Ajutati-ma va rog! (prelungirea termenului pentru depunerea juramintului)
Pagina 1 din 11
Căutare: