carte de rezident - Forum Cetăţenie
Sâmbată, 10-Dec-2016, 1:44 PM
Bine ai venit Oaspete |

carte de rezident - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 11
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte, altele decat cele de identitate » carte de rezident (help)
carte de rezident
malinutza22Date: Marţi, 13-Noi-2012, 11:16 AM | Message # 1
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Statut: Offline
Buna ziua
As dori daca se poate cateva informatii referitor la urmatoarea problema:pe 8 noiembrie m-am casatorit la Oficiul Starii Civile Iasi,eu sunt roman si ea originara din R.Moldova,cu drept de sedere in baza permisului de mic trafic.In urma casatoriei a luat numele meu si acum va trebui sa isi schimbe toate actele? astfel tre sa plece in RMoldova si permisul nu va mai fi valabil...Cu ce act poate sa se intoarca in tara sau care este procedura?vreau sa ii fac Carte de Rezident dar va trebui sa le fac pe baza noului pasaport?

malinutza

vica2Date: Miercuri, 14-Noi-2012, 6:07 PM | Message # 2
Major
Reputaţie: 5
Dupa ce sotia isi schimba pasaportul cu numele nou se duce la ambasada Romaniei sau consulat depinde de rezidenta si obtine viza pentru Romania pentru 90 zile,si cind ajunge in Romania mergeti la oficiul emigrari si anuntati sosirea ei si tot acolo ei va vor spune ce acte trebuie sa pregatiti si modul de a obtine permisul de sedere pentru romania.Va doresc bafta .

Mesaj editat de vica2 - Miercuri, 14-Noi-2012, 6:08 PM

lika1984Date: Miercuri, 28-Noi-2012, 6:37 PM | Message # 3
Începator
buna,ma poate ajuta cineva..sint cetateanca a R.Moldova, sint casatorita in romania,si am obtinut si un permis de sedere temporar in Romania, as vrea sa stiu daca cu acest permis pot calatori impreuna cu sotul in Europa..(nu am buletin,pasaport romanesc)....mersi

lika

Mesaj editat de lika1984 - Miercuri, 28-Noi-2012, 6:45 PM

vica2Date: Miercuri, 28-Noi-2012, 9:49 PM | Message # 4
Major
Reputaţie: 5
Da ,poti calatori in Europa, numai insotita de sot,adica cetateanul roman.

dima_007Date: Miercuri, 28-Noi-2012, 11:57 PM | Message # 5
Colonel
Grupă: Verificat
Reputaţie: 18
lika1984: Daca nu ai facut reintregirea familiei si nu tiai facut carte de rezidenta in romania nu poti calatori in UE pe baza acelui permis de sedere. Am aici pe cineva in aceeasi situatie, el este roman, ea din causani moldova, sau casatorit in romania pe baza unui permis de sedere dar nu a putut pleca pina nu a facut reintregirea familiei si carte de rezidenta. Nu spun din auzite eu iam ajutat sa vina in italia pentru ca imi sint prieteni.

Adăugat (29-Noi-2012, 0:57 AM)
---------------------------------------------
P.S Carte de rezidenta este ceva asemanator cu buletinul romanesc numai ca nu scrie carte de identitate ci carte de rezidenta

BDumi

ciolimamaDate: Joi, 31-Ian-2013, 0:36 AM | Message # 6
Colonel
Reputaţie: 21
Buna ziua. Am facut reintregirea familiei si am carte de rezident
in septembrie se implinesc 5 ani. Cum pot sa-mi fac carte de
identitate si sa ma stabilesc cu domiciliul in Romania daca nu am
CN. Multumesc anticipat.

dima_007Date: Joi, 31-Ian-2013, 12:59 PM | Message # 7
Colonel
Reputaţie: 18
ciolimama, Sa inteleg ca esti casatorit(a) in romania, in cazul asta daca ai facut 5 ani de la casatorie si ai si reintregirea familiei ai tot dreptul sa ceri cetatenia romana. Prepara dosarul cu acte si inainteazal nu mai astepta

BDumi

Roxana20Date: Luni, 15-Apr-2013, 10:57 AM | Message # 8
Lieutenant general
Reputaţie: 40
http://www.petitieonline.ro/petitie/19531150/semnaturi 
 Alaturati-va acestei petitii, cu cite o semnatura. Spre binele tuturor!!! 

Iamandy1Date: Marţi, 04-Mar-2014, 9:05 PM | Message # 9
Începator
Buna ziua! Eu am fost casatorita in romania , am primit card de rezidenta valabil pana in 2015. Am divortat,ramanand cu familia fostului sot, deci si in pasapor si in acest card de rezidenta sun cu aceeasi identitate. Ma intereseaza daca in cazul ca sunt divort de cet romaniei ,mai este valabil acest card de rezidenta si daca mai pot circula cu el pana la data expirarii indicata pe el. Merci anticipat,astept cu nerabdare rasp dmv.

Nigol-NoiDate: Miercuri, 05-Mar-2014, 8:12 AM | Message # 10
Lieutenant general
Reputaţie: 45
Iamandy1
Daca sa luam la egal cu serviciul nostru de stare civila atunci ei anuleaza actele in citeva zile (aproximativ 5) de  la momentul cind primesc actele la centrala. Adica in RO cam aceeasi sistema tre sa fie. O sa umbli cu el pina nu te depisteaza cineva care verifica actele.

inellyDate: Joi, 19-Noi-2015, 5:48 PM | Message # 11
Începator
buna ziua.am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta va rog! sunt casatorita cu cetatean roman de o luna, eu fiind din Republica Moldova si nu am cetatenie romana.. vrem sa aplicam pentru permis de sedere in Romania insa mi se zice ca am nevoie de viza pentru reintregirea familiei chiar daca am pasaport biometric, dupa care aplic pentru carte de rezident ca membru al familiei.. In timp ce aplic pentru viza mi sa zis ca sotul trebuie sa stea in Romania pentru ca de la imigrari il verifica daca locuieste la adresa care e dupa care imi da acord sau refuz la viza.si sotu in toti acesti ani a muncit in strainatate si abia acum revine in Romania cu totul el insa neavind un job stabil in Ro si nustiu daca si asta nu va fi o problema.am intrebat de nenumarate ori si la imigrari in ro si la consulat in chisinau insa informatia difera si nu stiu cum sa procedez corect.. va rog sa ma ajutati daca puteti.

ciolimamaDate: Vineri, 20-Noi-2015, 7:05 PM | Message # 12
Colonel
Reputaţie: 21
inelly, Aici gasesti toata informatia pentru reintrejirea famiiei: 
http://igi.mai.gov.ro/contact/form/ro/iasi/25

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere acte, altele decat cele de identitate » carte de rezident (help)
Pagina 1 din 11
Căutare: