Miercuri, 22-Noi-2017, 6:26 AM
Bine ai venit Oaspete |

Viza de scurta durata, tip C - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 1 din 111231011»
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere viza de intrare in Romania » Viza de scurta durata, tip C
Viza de scurta durata, tip C
adminDate: Duminică, 21-Feb-2010, 8:57 PM | Message # 1
General
Grupă: Administrator
Reputaţie: 69
Statut: Offline
Documente obligatorii necesare tuturor categoriilor de vize de scurtă şedere:

- formularul de cerere completat integral, cu majuscule şi semnat în faţa funcţionarului de la ghişeu;

- paşaport valabil, în original şi copie. Valabilitatea documentului de călătorie trebuie să depaşească valabilitatea vizei solicitate cu cel puţin trei luni;

- fotografie recentă tip paşaport (3,5 cm x 4,5 cm) color, realizată din faţă, pe un fundal luminos, fiind vizibile toate caracteristicile feţei;

- bilet de călătorie/rezervare valabil/ă până la destinaţie sau permisul de conducere, cartea verde şi documentele de înmatriculare ale mijlocului de transport, în cazul conducătorilor auto;

- asigurare medicală (30.000 euro), valabilă pentru toată durata călătoriei;

- dovada asigurării condiţiilor de cazare (invitatie);

- dovada mijloacelor de întreţinere în cuantum de 50 euro/zi pentru întreaga perioadă, dar nu mai puţin de 500 euro ori echivalentul în valută convertibilă.
Exceptie: in cazul categoriei de viza ALTE SCOPURI ( C/ZA ), cuantumul este de 100 euro/zi pentru întreaga perioadă, dar nu mai puţin de 500 euro ori echivalentul în valută convertibilă .

- dovada mijloacelor de întreţinere se face prin: card bancar internaţional personal al solicitantului de viză (original şi copie) şi extrasul de la bancomat sau extrasul contului bancar (emis cu cel mult 2 zile inaintea solicitarii vizei) din care să rezulte suma deţinută de titular; nu se acceptă certificate bancare şi bani în numerar.

- secţia consulară îşi rezervă dreptul de a solicita documente suplimentare.

Ai aflat ceva nou de pe acest site?! Multumeste! Da un click pe reclama!

superbaDate: Duminică, 21-Feb-2010, 10:06 PM | Message # 2
Lieutenant
Grupă: Verificat
Reputaţie: 2
cunoasteti pe cineva care face invitatie in Romania (contra cost,sa fie legal)?

me self

superbaDate: Duminică, 21-Feb-2010, 10:07 PM | Message # 3
Lieutenant
Reputaţie: 2
dar asigurarea medicala e obligatorie,de unde sa o luam asa de scumpa?

me self

adminDate: Duminică, 21-Feb-2010, 10:38 PM | Message # 4
General
superba, asigurarea ti-o faci la orice firma de asigurari, si costa in jur de 100 de lei dak nu m gresesc

Gregory0405Date: Luni, 22-Feb-2010, 11:39 AM | Message # 5
Major general
Reputaţie: 22
Mai concret vorbind, asigurarea medicala costa 0,62 Euro centi pe zi. Asta in cazul Romaniei daca vorbim de o asigurare medicala de 30 000 EURO.

Asigurarea medicala o poti face langa ambasada din Grigore Ureche, acolo in fata ambasadei stau multi shmekeri care iti fac tot felu de acte pentru viza smile La 20 de metri mai sus de ambasada este si un atelier foto, in 5 minute sunt gata pozele, agentie de asigurari, in 5 minute ai si asigurarea. si dovada de bilet bronat la gara fac contra unei sume de 25 MDL din cate cunosc. Cu invitatia e mai greu, desi sunt sigur ca si asta se rezolva. Si cea mai mare problema, ca de ce lumea face atita zarva, este dovada de 500 EURO pe contul bancar. Asta chiar trebuie sa le ai pe cont ca altfel nu ai nici o sansa.

Bafta si mult noroc.

gabiDate: Marţi, 23-Feb-2010, 9:07 PM | Message # 6
Grupă: Guests

să-mi spună cineva, cît timp durează obţinerea vizei tip C, ştiu că e gratis. Dacă vreau să depun la Iaşi dosarul se va mai percepe vreo taxă de 30 euro.Dar ,,şmecherii de afară,, cam ce taxe au privitor la obţinerea vizei mai operativ.Merci

adminDate: Marţi, 23-Feb-2010, 11:06 PM | Message # 7
General
gabi,
Viza de tip C se acorda in 5 zile lucratoare, si nici un smeker din afara no sa iti faca viza mai operativ, poate cu o zi sau 2, dar pt asta o sa platesti mult....si nu prea are rost...zic eu.
taxa de 30 de euro se plateste doar la ambasada

iurriDate: Miercuri, 24-Feb-2010, 8:06 AM | Message # 8
Începator
Grupă: User
Reputaţie: -1
Invitatia o poate face orice cetatean din R.Moldova cu permis de sedere valabil in Romania. Si aveti grija sa aveti facute xero-copiile la toate acte in unul sau chiar 2 exemplare, fiindca in zona consulatului ii cam scumpa o copie.decat rezervare de transport mai bine bilet doar sa va incadrati cu acele 5 zile lucratoare. Formularul-cerere nu dati pe el nici un ban, se da gratuit la intrarea in ograda consulatului.

adminDate: Miercuri, 24-Feb-2010, 10:33 AM | Message # 9
General
iurri, nu poate face invitatie nici un cetatean cu permis de sedere in Romania!!! Trebuie neaparat sa aiba domiciliul stabil acolo, adica buletinul de identitate! Nu induce lumea in eroare!

OaspeteDate: Miercuri, 24-Feb-2010, 1:12 PM | Message # 10

Admin nu-i corect ce spuneti. Invitatie poate sa va faca orice persoana din R. Moldova stabilita in Romania. Nu-i obligatoriu sa aiba buletin de identitate.

adminDate: Miercuri, 24-Feb-2010, 1:43 PM | Message # 11
General
ok, poate intr-adevar e asa, am cautat dar nu am gasit nikaieri dovada ca poate sa-ti faca invitatie oricune din RO. Imi aduce si mie cineva un argument a celor spuse? ca intradevar iti poate face invitatie orice student din MD care invata in RO si are permis de sedere???

OaspeteDate: Miercuri, 24-Feb-2010, 1:56 PM | Message # 12

Despre studenti nu pot sa va spun nimic. Dar stiu exact ca nu e nevoie de buletin de identitate pentru persoanele cu permis de sedere si de munca in Romania.

Gregory0405Date: Miercuri, 24-Feb-2010, 3:20 PM | Message # 13
Major general
Generale,

Varul meu si-a luat cetatenia recent. Pana la acel moment, fara buletin, nu putea face nimic. Toate invitatiile le facea un prieten de-al sau, chiar daca era angajat si avea si permis de sedere. Prin urmare doar persoanele fizice cu viza de resedinta in RO sau persoanele juridice din Romania pot face invitatie. Informatia este proaspata (4 zile) desi mana in foc nu as baga-o. Dar faza cu invitatia din partea unui prieten este 100% veridica.

bafta si mult norok!

Gregory0405Date: Miercuri, 24-Feb-2010, 3:26 PM | Message # 14
Major general
Intrebare:

Daca plec la iasi cu un prieten cu masina, mai e nevoie de bilet la autocar?

adminDate: Miercuri, 24-Feb-2010, 5:43 PM | Message # 15
General
Gregory0405, spui ca varului tau ia facut invitatie un amic care avea doar permis de sedere/munca in RO? daca e asa, atunci tre sa imi cer scuze de la iurri, si sa-i multumesc pt info...
cat priveste intrebarea ta....nici nu stiu exact ce sa iti spun, o sa ma mai interesez, si poate aflu raspunsul exact, ca sa nu scriu acum o prostie...

gabiDate: Joi, 25-Feb-2010, 12:24 PM | Message # 16

merci frumos admin, dar mai am o întrebare.Viza tip C pe ce termen e valabilă, unde o dau comandă, la consulat sau la ambasadă, şi unde achit ceşti 30 euro. Cu această viză pot depune dosarul la Iaşi.Merci anticipat

OaspeteDate: Joi, 25-Feb-2010, 12:26 PM | Message # 17

Gregory0405
dacă cu maşina, trebuie să prezinţi doar permis de conducere şi paşaportul tehnic, aşa au cerut recent la nişte cunoscuţi

Gregory0405Date: Joi, 25-Feb-2010, 9:07 PM | Message # 18
Major general
oaspete,

nici chiar asa. Am avut in vedere daca e altcineva cu masina si ma ia si pe mine.

Gregory0405Date: Joi, 25-Feb-2010, 9:09 PM | Message # 19
Major general
Nu Generale. Vroiam sa zic in mesajul meu ca invitatiile le facea un prieten de-al varului care avea actele in regula. Cu alte cuvinte, pana nu ai actele in regula... no chance...

adminDate: Joi, 25-Feb-2010, 10:31 PM | Message # 20
General
gabi, viza se obtine pe Gr. Ureche, nu tre sa achiti nici o taxa de 30 de euro, poti depune la iasi cu orice tip de viza, po sa fii kiar si ilegal acolo, nimeni nu te verifica cand depui dosarul

gabiDate: Vineri, 26-Feb-2010, 9:56 PM | Message # 21

merci frumos, admin

OaspeteDate: Vineri, 26-Feb-2010, 11:20 PM | Message # 22

vreau sa adaug pentru Gregore0405 si pentru admin in privinta facerii chemarii in Rominia.Am o verisoara acolo care are si pasaport si buletin dar nu are act de proprietate a locuintei si din aceasta cauza nu-mi poate face chemare e corect asa cum spune ea?

Gregory0405Date: Sâmbată, 27-Feb-2010, 1:41 PM | Message # 23
Major general
Oaspete, Am sa aflu mai detaliat foarte curand. Am rugat un var de-al meu sa ma ajute si sa-mi faca o invitatie.
El mi-a zis ca deja a si facut invitatie odata prietenei sale, are buletin si viza de resedinta, dar nu are in proprietate un imobil. Voi concretiza si asta daca e asa sau am inteles eu aiurea.

Dar teoretic, este foarte posibil sa iti faca invitatie si iti zic pe ce se bazeaza prosupunerea mea: Daca are viza de resedinta dar nu are in proprietate un imobil poate face o invitatie la notar in care spune ca invitatul isi asuma responsabilitatea de a se asigura cu trai pe cont prorpiu. In acest fel Ambasada oricum se asigura ca poate gasi invitatul prin intermediul celui ce a intocmit invitatia. Cu alte cuvinte, teoretic, el ar trebui sa poata sa faca invitatie la notar, Notarul cere un titlu re prorpietate, cel ce invita zice ca nu il are si i se face o invitatie cu mentiunea ca cel invitat isi va asigura traiul pe cont prorpiu.

Un alt caz, mai simplu ar fi urmatorul: Daca omul are viza de resedinta in RO, nu vad care ar fi problema sa il roage pe cel ce i-a facut viza de resedinta sa ii faca si o invitatie celui ce vrea sa vina din Md smile Cum zic moldovenii din Bucuresti "Всё гениальное - просто" smile

Dar revin la acest subiect indata ce am un raspuns din Romania de la persoana care se ocupa acum de invitatia mea.

Bafta si multa rabdare!!!

Gregory0405Date: Sâmbată, 27-Feb-2010, 1:46 PM | Message # 24
Major general
Oaspete,
Dar cel mai bine ar fi ca verisoara ta sa mearga la un Notar si sa se intereseze concret ce si cum, asta doar in cazul in care nu ai incredere in ceea ce zice verisoara biggrin

IgorashDate: Sâmbată, 27-Feb-2010, 6:45 PM | Message # 25
Colonel
Reputaţie: 18
În ce zile lucrează consulatul României la Chişinău? mă refer în ce zile se poate de depus actele pentru viză.

Depunerea dosarului: 07.04.2010
Starea: Paşaportul biometric obţinut pe 30 mai 2011 Iaşi.
Mulţumesc celor care m-au ajutat!

adminDate: Sâmbată, 27-Feb-2010, 7:55 PM | Message # 26
General
Igorash, de Luni pana Vineri

Gregory0405Date: Sâmbată, 27-Feb-2010, 8:12 PM | Message # 27
Major general
Am vorbit cu o ruda de-a mea din Cluj. Un an si ceva in urma, a facut o invitatie unui cetatean de la noi in baza permisului de sedere. Deci e posibil. Cel putin era, acum nu mai stiu.

Gregory0405Date: Duminică, 28-Feb-2010, 9:51 AM | Message # 28
Major general
Generale,

Uite ce am gasit eu in comentariile la articolul postat de tine in legatura cu pichetarea ambasadei din str. Grigore Ureche din cauza nemultumirilor provocate de dovada celor 500 EURO. La intrebarea mea ce acte e nevoie sa depui pentru a ridica viza pentru Romania, cineva a postat urmatorul raspuns:
1 Invitatie
2 pasaport
3 certificat de la locul de munca
4 asigurare medicala
5 certificat de la banca
6 rezervare de bilet(daca ai automobil xerox la certificatul de inmatriculare + permis)
7 Multa rabdaresi o zi de chin nui chear asa usor cum spun ei la TV

Acuma ma inteb cum ramane cu punctul 3??? E nevoie si de certificat de la locul de munca?????? Nu am gasit in nici o sursa oficiala aceasta informatie...

Pai totusi e nevoie sau nu? Sau ei cer selectiv de la colicitantii de viza si documente adaugatoare precum este aceasta dovada ca esti angajat/

adminDate: Duminică, 28-Feb-2010, 6:43 PM | Message # 29
General
Gregory0405, actele necesare pt viza de tip C sunt enumerate mai sus, si sunt preluate de pe chisinau.mae.ro , daca acolo nu e specificat ca e nevoie de cert de la locul de munca...inseamna ca nu e nevoie

corsars81Date: Luni, 08-Mar-2010, 5:59 PM | Message # 30
Începator
Reputaţie: 0
Admin, spune-mi te rog daca ai vre-o infotmatie pe aceasta tema! Am avut deschisa viza in Romania am intrat in Romania dar m-am intors in Moldova din alta tara! Am vre-o posibilitate sa-mi deschid viza la Romania doresc sa depun acte pentru cetatenia! Mersi mult

adminDate: Luni, 08-Mar-2010, 6:11 PM | Message # 31
General
corsars81, nu conteaza pe unde te-ai intors, important e sa ai stampila ca ai iesit din RO. Daca ai iesit ilegal, atunci deja ai o problema, si ma indoiesc ca o sa iti dea viza

corsars81Date: Luni, 08-Mar-2010, 6:23 PM | Message # 32
Începator
dar am auzit ca vamesii casca gura din cind in cind si uita sa puna stampila de iesire! au probleme persoanele date la deschiderea altei vize? mersi mult

corsars81Date: Luni, 08-Mar-2010, 6:24 PM | Message # 33
Începator
exista alta cale de a depune acte fara a fi prezent ?

adminDate: Luni, 08-Mar-2010, 6:46 PM | Message # 34
General
corsars81, cand iti dau viza ei te verifica, acolo e problema, si vamesii or casca ei gura, insa ei scaneaza fiecare pasaport, iar calculatorul cu siguranta o sa "observe".
Alta cale.....astepti sa iti vina invitatia si sa depui la Ch, altceva din pacate nu prea ai ce face.

artix2010Date: Luni, 08-Mar-2010, 8:08 PM | Message # 35
Lieutenant
corsars81, nu-ti deschide si daca ai interdictie in schengen..si presupun ca nici stampila de iesire din Ro nu o ai dupa comentarii...

Adaugat (08-Mar-2010, 9:08 PM)
---------------------------------------------
corsars81, "casca gura " ei intentionat - mai tare casca cel ce nu verifica ori a iesit ilegal si incearca sa "valeasca" pe vamesi... wink

corsars81Date: Marţi, 09-Mar-2010, 12:41 PM | Message # 36
Începator
1.daca imi fac cazier juridic rominesc pot sa vad cit ii de grava situatia? 2.tata meu are cetatenia romina cu viza de resedinta in Romania ma poate ajuta asta la deschiderea vizei? Poate cu ajutorul juristului ! ma gindesc ca trebuie sa existe o iesire din aceasta situatia! Mersi mult

adminDate: Marţi, 09-Mar-2010, 4:03 PM | Message # 37
General
corsars81, cum ai spus si tu, cea mai buna varianta e sa vb cu un jurist, sa vezi ce iti spune el.
Faptul ca tatal tau e cetatean roman, nu te ajuta cu nimic.

StanDate: Marţi, 09-Mar-2010, 10:07 PM | Message # 38
Major
Reputaţie: 7
Salut,(pentru a obtine viza) stiti oare ce intrebari pot aparea la ambasada referitor la persoana care a facut invitatie si de unde o cunosc? Caci cind am cerut viza pentru Lituania m-au "interogat" cam vreo 40 de min.

dosar depus 24/03/2010 - Iasi
juramant - 14.03.2011

Gregory0405Date: Miercuri, 10-Mar-2010, 2:10 PM | Message # 39
Major general
Stan,

Experienta recenta mi-a demonstrat ca nu e tocmai asa de strasnic sa depui actele pentru viza. In ce priveste invitatia. Totul depinde de dispozitia cu care s-a trezit cel de iti primeste actele, sau cele de iti primesc actele ca is multe femei acolo si stii cum e la ele. Are dispozitie, e OK, nu are... e mai putin OK. Deci cum iti este norocul.

Si in genere, daca mai ai vize in pasaport s-ar putea sa nu te intrebe nimeni nimic. Daca te intreaba, eu zic sa nu te complici prea tare si le zici ce si cum este cu adevarat, ca te complici spunand minciuni si apoi ai toate sansele sa o dai in bara smile

Cu toate aceste, zi si tu ca e o ruda indepartata ca daca e mai apropiata s-ar putea sa-ti ceara vre-o dovada wink

KATIADate: Miercuri, 10-Mar-2010, 4:51 PM | Message # 40
Major
Reputaţie: 5
ajutati-ma va rog, viza mea expirat pe 20 ianuarie, dar pe 17 februarie Oficiu de imigrari mi-au dat decizie de returnare in 30 de zile fara interdictii (cei de la ORI au stiut foarte bine situatia mea si au spus ca totul e bine), dar la frontiera nu o sa am probleme?? si dupaia vreau sa-mi fac alta viza, nu o sa uita la stampile la ambasada in pasaport? sau o sa verifice numai de interdictii? Imi este frica ca o sa am probleme cry

depus 10.03.2010 la Cluj-Napoca
numar dosar - 1200XX
aviz pozitiv - 10.01.2011
ordin - 220P, 26.04.2011
juramant - 11.05.2011
certificat de naştere: 19.08.2011
pasaport: 13.09.2011

StanDate: Miercuri, 10-Mar-2010, 8:20 PM | Message # 41
Major
Reputaţie: 7
Gregory0405
Mersi pentru raspuns, cred ca o sa-mi incerc norocul vineri...

dosar depus 24/03/2010 - Iasi
juramant - 14.03.2011

kozeteDate: Joi, 11-Mar-2010, 0:07 AM | Message # 42
Major
Reputaţie: 4
Salut! Poate cineva sa dea un model de Invitatie(pentru)? O prietena e la Iasi ce trebuie sa faca sa ma invite care este continutul invitatiei, ce cheltuieli suporta? Merci

kozeteDate: Joi, 11-Mar-2010, 0:10 AM | Message # 43
Major
Reputaţie: 4
Btw azi am intilnit o persoana "smeker" care pentru 100eu face invitatie wacko wacko wacko ... Vai de capul lor sarmanii smile smile

IgorashDate: Joi, 11-Mar-2010, 7:28 AM | Message # 44
Colonel
Reputaţie: 18
kozete, să meargă la orice notar, ei ştiu bine ce şi cum se face. Mie mi-au făcut vreo 3 ori invitaţie, preţul unei invitaţii variază de la 20 Roni până la 35 Roni, depinde de notar.

Depunerea dosarului: 07.04.2010
Starea: Paşaportul biometric obţinut pe 30 mai 2011 Iaşi.
Mulţumesc celor care m-au ajutat!

adminDate: Joi, 11-Mar-2010, 2:08 PM | Message # 45
General
KATIA, o sa le arati actul de la ORI si nu tre sa ai probleme

corsars81Date: Joi, 11-Mar-2010, 2:41 PM | Message # 46
Începator
admin,in forum am citit ca tu ai rezolvat problema ta cu cetatenie prin jurist!daca e posibil imim poti da coordinatele! adresa:dima-bati@rambler.ru mersi mult!

elaDate: Joi, 11-Mar-2010, 3:52 PM | Message # 47
Lieutenant
Sunt si eu de acord cu tine Gregory0405, conteaza de cum au dispozitia fetele de la ghiseu. Am obtinut de mai multe ori viza si de fiecare data am fost primita diferit, odata ma intors de 3 ori- ba ca e laie ba ca-i balaie, intr-un cuvint ,, nervi". angry Unde muncesc eu e simplu cu invitatia pentru ca avem contract cu cei din Romania si ei ne fac invitatia fara probleme si ne mai da Compania si 500 euro de la contabilitate sa punem in cont. smile Problema e in doamnele/domnisoarele de la Consulat care mereu cauta ,,nod in papura". Asa ca multa RABDARE si Nervi de otel...
Bafta tuturor!!!!

Mesaj editat de ela - Joi, 11-Mar-2010, 3:55 PM

oscarDate: Joi, 11-Mar-2010, 4:51 PM | Message # 48
Începator
Quote (corsars81)
1.daca imi fac cazier juridic rominesc pot sa vad cit ii de grava situatia? 2.tata meu are cetatenia romina cu viza de resedinta in Romania ma poate ajuta asta la deschiderea vizei? Poate cu ajutorul juristului ! ma gindesc ca trebuie sa existe o iesire din aceasta situatia! Mersi mult

Daca ai intrat legal pe teritoriul Romaniei dupa anul 2007,de cind s-a introdus vize, dar ai iesit ilegal sau stai ilegal atunci automat ai interdictie, pentru a scoate interdictia te adresezi in istanta de judecata..
Catatenia tatalui te poate ajuta numai in cazul daca in momentul cind el a obtinut catatenia tu erai minor.., in acest caz deja esti cetatean numai ca fara acte..

KATIADate: Joi, 11-Mar-2010, 5:21 PM | Message # 49
Major
Reputaţie: 5
am auzit ca acum e greu sa obții viza in Romania..asta e adevarat? surprised

depus 10.03.2010 la Cluj-Napoca
numar dosar - 1200XX
aviz pozitiv - 10.01.2011
ordin - 220P, 26.04.2011
juramant - 11.05.2011
certificat de naştere: 19.08.2011
pasaport: 13.09.2011

silviaDate: Joi, 11-Mar-2010, 6:16 PM | Message # 50
Începator
Buna,

Referitor la ce ati discutat mai sus despre invitatie - in Iasi notarii cer de la persoana care invita ACT DE PROPRIETATE. Deci pentru ca sa te invite nu e suficient sa aiba doar buletin, ci si sa fie proprietar de apartament, casa, etc.

Succes

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere viza de intrare in Romania » Viza de scurta durata, tip C
Pagina 1 din 111231011»
Căutare: