Sâmbată, 25-Noi-2017, 10:33 AM
Bine ai venit Oaspete |

Viza de scurta durata, tip C - Pagina 10 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 10 din 11«12891011»
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere viza de intrare in Romania » Viza de scurta durata, tip C
Viza de scurta durata, tip C
adminDate: Duminică, 21-Feb-2010, 8:57 PM | Message # 1
General
Grupă: Administrator
Reputaţie: 69
Statut: Offline
Documente obligatorii necesare tuturor categoriilor de vize de scurtă şedere:

- formularul de cerere completat integral, cu majuscule şi semnat în faţa funcţionarului de la ghişeu;

- paşaport valabil, în original şi copie. Valabilitatea documentului de călătorie trebuie să depaşească valabilitatea vizei solicitate cu cel puţin trei luni;

- fotografie recentă tip paşaport (3,5 cm x 4,5 cm) color, realizată din faţă, pe un fundal luminos, fiind vizibile toate caracteristicile feţei;

- bilet de călătorie/rezervare valabil/ă până la destinaţie sau permisul de conducere, cartea verde şi documentele de înmatriculare ale mijlocului de transport, în cazul conducătorilor auto;

- asigurare medicală (30.000 euro), valabilă pentru toată durata călătoriei;

- dovada asigurării condiţiilor de cazare (invitatie);

- dovada mijloacelor de întreţinere în cuantum de 50 euro/zi pentru întreaga perioadă, dar nu mai puţin de 500 euro ori echivalentul în valută convertibilă.
Exceptie: in cazul categoriei de viza ALTE SCOPURI ( C/ZA ), cuantumul este de 100 euro/zi pentru întreaga perioadă, dar nu mai puţin de 500 euro ori echivalentul în valută convertibilă .

- dovada mijloacelor de întreţinere se face prin: card bancar internaţional personal al solicitantului de viză (original şi copie) şi extrasul de la bancomat sau extrasul contului bancar (emis cu cel mult 2 zile inaintea solicitarii vizei) din care să rezulte suma deţinută de titular; nu se acceptă certificate bancare şi bani în numerar.

- secţia consulară îşi rezervă dreptul de a solicita documente suplimentare.

Ai aflat ceva nou de pe acest site?! Multumeste! Da un click pe reclama!

NatellaDate: Miercuri, 29-Aug-2012, 2:34 PM | Message # 451
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Buna! ajutati-ma va rog si pe mine. Un prieten dintr-o tara europeana imi face invitatia pentru vizita, si sa ma odihnesc putin acolo. eu singura nu lucrez, prietenul la fel, este invalid de gr.I, nu lucreaza . Cum in cazul acesta de facut dovada mijloacelor financiare? Care sunt sansele ca imi vor da viza?

riguDate: Miercuri, 29-Aug-2012, 7:41 PM | Message # 452
Lieutenant general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 50
Quote (Natella)
Cum in cazul acesta de facut dovada mijloacelor financiare? Care sunt sansele ca imi vor da viza?

In primul rand prietenul trebuie sa declare in invitatie ca-ti asigura toate necesare, de la spatiu locativ, pana la un pahar cu apa. El nu trebuie sa faca dovada financiara.
Tu poti depune niste bani intr-un cont bancar si sa prezinti extrasul bancar.

Sansele depind de ce acte si cum le prezinti la consulat.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

Doina171Date: Joi, 30-Aug-2012, 1:01 PM | Message # 453
Major general
Reputaţie: 23
Natella, in ce tara vrei sa pleci?

Dosar depus:20.12.2011 la Chisinau
nr.dosar:12***/2012
stare:va fi inaintat comisiei pana in iunie
UN AN + 3 luni :((

negruta86Date: Duminică, 02-Sep-2012, 8:18 AM | Message # 454
Lieutenant
buna, spunetimi va rog, un prieten al familiei noastre ne face invitatie in RO si numi este clar:
1.trebuie sa avem fiecare din noi cite un cont cu cite 500eu sau putem face unul comuln cu sotul in care sa fie 1000eu?
2.daca mergem cu auto propriu,sotul are nevoie de actele pe auto, dar eu?
3.daca eu nu lucrez,e nevoie oricum de copia de pe carnet de munca?
4.e mai bine inainte de a aplica pt viza, sa avem deja cazierele,pt ca sa nu treaca termenul lor, inainte de a obtine viza?

riguDate: Duminică, 02-Sep-2012, 1:48 PM | Message # 455
Lieutenant general
Reputaţie: 50
negruta86,
1. puteti declara un cont comun, dar sa faceti si o declaratie simpla, in care sa semnati ambii precum ca mergeti impreuna...
2. in declaratia (1) specifici ca mergeti cu auto propriu
3. declari ca nu lucrezi, dar lucreaza sotul, care te intretine
4. viza o sa fie eliberata in maxim 10 zile... nu cred sa treaca termenul cazierului wink

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

dima_007Date: Duminică, 02-Sep-2012, 3:53 PM | Message # 456
Colonel
Reputaţie: 18
NATELLA: Daca prietenul tau e invalid ar putea sati faca chemare pentru munca( adica insotitoare) si e mai convenabil. Cunosc pe cineva care are o fata de 12 ani cu handicap si asa a procedat. Daca te intereseaza pot intreba cum a procedat si ce acte ia trebuit.

BDumi

negruta86Date: Luni, 03-Sep-2012, 7:15 AM | Message # 457
Lieutenant
a trecut cineva prin asa situatie :
sotul face 25 ani pe 29(28)februarie, si respectiv tre' sa-si schimbe buletinul, insa noi vrem sa depunem dosarele la Iasi luna asta, nu va intimpina obstacole mai tirziu, cu alt buletin?

dima_007Date: Luni, 03-Sep-2012, 2:18 PM | Message # 458
Colonel
NEGRUTA86: Nu sint probleme deoarece cind schimba buletinu ii ramine acelasi cod numeric. Cind va avea noul buletin sa trimita o copie legalizata la ANC prin scrisoare recomandata si ei vor agiorna totu. Eu cunosc o persoana care dupa ce a bagat dosarul sa casatorit si a luat numele sotului, asa a procedat si nu au fost nici o problema.

BDumi

ValleryDate: Duminică, 23-Sep-2012, 10:05 PM | Message # 459
Începator
va rog frumos sa-mi spuneti ..daca mia venit scrisoarea cu invitatia pt juramint din partea autoritatilor RO si respectiv trebuie sa merg la consulatul din Chisinau ca sa obtin viza pt a merge in Ro.de ce acte am nevoie?

Adăugat (23-Sep-2012, 11:05 PM)
---------------------------------------------

Quote (admin)
Documente obligatorii necesare tuturor categoriilor de vize de scurtă şedere:

- formularul de cerere completat integral, cu majuscule şi semnat în faţa funcţionarului de la ghişeu;
- paşaport valabil, în original şi copie. Valabilitatea documentului de călătorie trebuie să depaşească valabilitatea vizei solicitate cu cel puţin trei luni;

- fotografie recentă tip paşaport (3,5 cm x 4,5 cm) color, realizată din faţă, pe un fundal luminos, fiind vizibile toate caracteristicile feţei;

- bilet de călătorie/rezervare valabil/ă până la destinaţie sau permisul de conducere, cartea verde şi documentele de înmatriculare ale mijlocului de transport, în cazul conducătorilor auto;

- dovada asigurării condiţiilor de cazare (invitatie);

- dovada mijloacelor de întreţinere în cuantum de 50 euro/zi pentru întreaga perioadă, dar nu mai puţin de 500 euro ori echivalentul în valută convertibilă.
Exceptie: in cazul categoriei de viza ALTE SCOPURI ( C/ZA ), cuantumul este de 100 euro/zi pentru întreaga perioadă, dar nu mai puţin de 500 euro ori echivalentul în valută convertibilă .

- dovada mijloacelor de întreţinere se face prin: card bancar internaţional personal al solicitantului de viză (original şi copie) şi extrasul de la bancomat sau extrasul contului bancar (emis cu cel mult 2 zile inaintea solicitarii vizei) din care să rezulte suma deţinută de titular; nu se acceptă certificate bancare şi bani în numerar.

- secţia consulară îşi rezervă dreptul de a solicita documente suplimentare.

in sit mea(expusa mai sus )sint valabile conditiile acestea?

1romanDate: Duminică, 14-Oct-2012, 10:59 PM | Message # 460
Începator
Buna seara la toata lumea , sunt nou aici , si am cateva intrebari la care nu prea gasesc raspuns. Sunt cetatean roman si urmeaza sa ii fac invitatie unei prietene pentru a veni in RO (nu suntem rude)
Am urmatoarele intrebari si nelamuriri:

1. In invitatie pot sa specific ca suport toate chelutielile de intretinere in RO si atunci sa nu ii mai ceara justificarea celor 500 EUR atunci cand depunde dosarul ?
2. Daca are invitatia de la mine , nu trebuie sa mai arate voucher de hotel sau altceva , este corect ?
3. Daca este prima vizita in RO , credeti ca sunt sanse sa o refuze la viza ?
4. Perioada care sta in RO este de 14 zile , mai bine sa ceara viza de 30 de zile cu o singura intrare, decat sa ceara de 90 de zile cu intrari multiple ? Credeti ca esti vreo diferenta in usurinta cu care se obtine daca cere mai putin zile ?

5. Are mai multe sanse de reusita daca arata bilet de avion decat transport cu masina ? (in cazul ei o sa calatoareasca cu avionul)

Va multumesc anticipat , sunt foarte "speriat" pentru ca am citit atatea intamplari "nefericite" in care oamenii au fost refuzati de mai multe ori sau tratati urat de catre persoanele care lucreaza la consulat.

dima_007Date: Luni, 15-Oct-2012, 1:01 PM | Message # 461
Colonel
1roman: 1) Poti specifica ca suporti totul dar nu ii intereseaza asta pentru ca trebuie sa duca extras de la banca. 2) Avind invitatie de la tine nu trebuie sa arate vaucher. 3) Nu are de ce sa i refuze viza. 4)Nu este nici o diferenta dar mai bine sa ceara 90 ca asa mai poate veni pe la tine. 5) Da are mai multe sanse cu bilet de avion pentru ca ii poate acorda viza mai repede in functie de data de plecare de pe bilet.

BDumi

1romanDate: Luni, 15-Oct-2012, 4:52 PM | Message # 462
Începator
Multumesc dima_007 pentru raspuns , o mica problema este ca vizita si biletul de avion sunt programate undeva la sfarsitul lunii decembrie, sper ca cei de acolo de la consulat sa nu isi bata joc si sa sa considere ca mai este timp pana atunci ca sa mai faca cateva depuneri de cerere si sa ii respinga dosarul doar ca sa o puna pe drumuri.

Ok, daca ii cere extras de la banca , daca sta in RO 14 zile este suficient sa arate 500 EUR in contul de la banca ? Orice banca din MD ? Suma trebuie sa fie in MDL sau in EUR ?

Multumesc !

dima_007Date: Luni, 15-Oct-2012, 9:52 PM | Message # 463
Colonel
1roman: Este suficient 500 si trebuie sa fie in euro la o banca din moldova. Si eu sint roman si locuiesc in italia, sotia mea e de la mildova iar in decembrie am chemat un nepot deal ei la noi, plus ca, cumnata mea merge des la cineva in romania si mereu isi deschide viza.

Adăugat (15-Oct-2012, 10:49 PM)
De unde esti din romania?

Adăugat (15-Oct-2012, 10:52 PM)
Cu siguranta nu o sa aiva probleme. Vezi ca trebuie sa aiva si addeverinta medicala.

BDumi

Doina171Date: Luni, 15-Oct-2012, 10:45 PM | Message # 464
Major general
1roman, salutare,
nu cred s-ai dea refuz.eu anul trecut la fel am plecat prima oara in Ro si a fost ok,doar ca,spre marea mea dezamagire,eu vrut sa stau 14 zile dar mi-a dat viza pe doar 10 sad sad in fine,asta n-a fost cel mai grav.la categoria tipul vizei au gresit cei de la ambasada si mi-au scris ca-s sofer de tir biggrin pe cat de haios pe atat de tragic deoarece as fi putut sa mi se interzica intrarea in Ro din cauza asta.in fine pana la urma vamesii s-au convins ca nu e vina mea,si a fost okay.m-au intrebat cateva detalii despre persoana care invita:de unde o cunosc,in ce legaturi suntem(tot nu eram rude) si a fost ok.
deci sfatul meu este ca prietena ta sa fie foarte atenta cand primeste viza! sa verifice toate detaliile!
succese mari!

1romanDate: Luni, 15-Oct-2012, 11:33 PM | Message # 465
Începator
dima_007Multumesc pentru raspunsuri , ai vrut sa spui asigurare medicala sau adeverinta medicala ?
Scuza-ma ca te intreb (nu vreau sa para un ton rautacios deloc) , conteaza din ce oras sunt ? Nu as vrea sa scriu aici , dar pot sa iti trimit mesaj privat daca te intereseaza in mod special smile

Doina171 Salutare , mi se pare straniu ce ai patit tu , si in acelasi timp ma ingrijoreaza pentru ca biletul de avion este deja pentru o vizita de 14 zile .... Sper sa nu faca vreo "bucurie" astia de la consulat.

O sa mai scriu aici , ce se mai intampla si pana atunci mai povestim , va multumesc mult pentru raspunsuri si sustinere

sweated

dima_007Date: Marţi, 16-Oct-2012, 1:14 PM | Message # 466
Colonel
1roman: Poti sa imi scrii pe messenger la expertu_alexx. Am vrut sa spun asigurare medicala.

BDumi

1romanDate: Sâmbată, 03-Noi-2012, 8:34 PM | Message # 467
Începator
dima_007 , ti-am dat add pe messenger . Multumesc

Adăugat (03-Noi-2012, 9:34 PM)
Nimeni nu a mai depus ? Nimeni nu a mai luat viza ? nici o activitate ?

dima_007Date: Luni, 05-Noi-2012, 0:31 AM | Message # 468
Colonel
1roman: Tiam scris pe mess eu am deschis viza pentru sotia mea vineri pe 2 nov. Miine vin in Romania. Am depus documentele care tiam spus si nu am avut probleme.

BDumi

1romanDate: Luni, 26-Noi-2012, 11:39 PM | Message # 469
Începator
Buna ziua la toata lumea , Imi pare rau ca nu am mai scris demult . Intre timp prietena mea a obtinut viza din prima incercare , totul a fost in regula cu exceptia ca in ziua in care trebuia sa ii dea pasaportul au chemato la un interviu . Dupa interviu inca 5 zile de asteptare si i-au dat viza pe 30 de zile cu o singura intrare . Va multumesc tuturor pentru sprijin si pentru informatii

nadiDate: Miercuri, 05-Dec-2012, 8:33 PM | Message # 470
Începator
va rog mult un pic de ajutor:

Pentru a-mi deschide viza am nevoie de actele care sunt mentionate pe chisinau.mae.ro ................dar am 2 intrebari:

daca plec cu rutiera trebuie sa cumpar bilet inainte pentru al prezenta la ambasada? dar daca nu-mi deschide viza, ce fac cu biletul?

Daca e mentionat in invitatie ca toate cheltuielile le ia asupra celui care a facut invitatia mai am nevoie de aceasta asigurare?

Va rog mult sa-mi raspundeti .....

dosar depus iulie.2011
nr.527**
stare: astept ordinul :(

vica2Date: Miercuri, 05-Dec-2012, 9:47 PM | Message # 471
Major
Reputaţie: 5
nadiFoarte simplu in caz ca nu -ti dau viza biletul il returnezi.De asigurare este nevoie doarece in caz ca se intimpla cu tine ceva ,poti beneficia de asistenta medicala.Invitatie e un text standart,indiferent ce scrie,cine suporta chieltuielilie,tu trebuie sa le arati si dovada mijloacelor banesti.

Mesaj editat de vica2 - Miercuri, 05-Dec-2012, 9:47 PM

nadiDate: Miercuri, 05-Dec-2012, 9:51 PM | Message # 472
Începator
multumesc mult pt raspuns vica2
dar mai am o intrebare? este nevoie si de acte precum ca lucrez (ce si unde)

dosar depus iulie.2011
nr.527**

vica2Date: Miercuri, 05-Dec-2012, 10:03 PM | Message # 473
Major
nadi Cindva ,odata era nevoie de asa ceva, dar acum nu stiu,cred ca nu mai trebuie ,dar repet nu sunt sigura.

dima_007Date: Joi, 06-Dec-2012, 9:03 PM | Message # 474
Colonel
nadi: Eu am deschis viza pentru sotia mea in urma cu 2 luni la consulatul roman de la Trieste Italia si mia cerut si de la servici precum ca lucreaza aici in Italia. Mentionez ca eu sint roman si sintem casatoriti legal si tot mia cerut aceste documente

BDumi

nadiDate: Joi, 06-Dec-2012, 11:39 PM | Message # 475
Începator
multumesc mult pentru ajutor

dosar depus iulie.2011
nr.527**

Doina171Date: Vineri, 07-Dec-2012, 4:15 PM | Message # 476
Major general
deci am si eu o intrebare...cine stie mai precis...

ar fi vreo problema daca eu,in invitatia mea pt viza am scris si am adus dovezi ca merg cu masina personala in Ro..dar planurile s-au schimbat si voi merge cu autocarul..as putea sa am probleme la vama?? surprised

eu stiu sigur ca in viza din pasaport sigur nu e mentionat acest detaliu..si totusi..cine site..rog mult sa raspunda! e ft important pt mine

va multumesc! dry

Mesaj editat de Doina171 - Vineri, 07-Dec-2012, 4:16 PM

dima_007Date: Vineri, 07-Dec-2012, 11:01 PM | Message # 477
Colonel
Doina171: Dupa ce iei viza poti sa pleci si inotind pe prut ca nu intereseaza pe nimeni. No sa ai nici o problema te asigur de asta.

BDumi

Doina171Date: Sâmbată, 08-Dec-2012, 7:09 PM | Message # 478
Major general
dima_007, deci sigur,da? multumesc mult! dry
vad deja pe cat timp primesc viza...si plec cu autocarul ca e mai ieftin.

suharykDate: Sâmbată, 15-Dec-2012, 8:45 PM | Message # 479
Începator
Buna admin!
Am si eu ceva intrebari referitoare la ceea ce se petrece in vama la trecerea frontierei.Si vreau sa aflu in special,in ce conditii politistu de frontiera are dreptu de a refuza intrarea in Ro unei persoane din ucraina de etnie romana?
Va intreb asta deoarece deja mi se face greata de ceea ce se intampla la vama Siret!
Ieri dimineata ma indreptam cu fratele meu mai mic spre Radauti,faceam naveta asta cam de 3 saptamani cam 3-4 ori pe saptamana treceam frontiera.Eu sunt medic stomalotog,si mergeam la cabinet la radauti.Eu cetatean roman cu redobandire,fratele meu cu pasaport ukr cu viza.Timp de 3 saptamani nici o problema,iar ieri dimineata un politist care nici macar nu a vrut sa se prezinte,si la intrebarea mea cum va numiti,mi-a zis ca e suficient pt mine doar de nr de la jetonul lui de la piept,il intoarec inapoipe fratele meu pt motivul ca nu avea invitatia la el,si 500 euro!!!
Si inaintea noastra,si dupa ce am trecut decat eu singur,au trcut multi altii cu pasapoarte ukr cu viza,si nu le-au fost cerute....3 saptamani la rand fratelui nu ia fost ceruta nici invitatia,nici 500 de euro,cu toate ca acestea au fost prezentate la consulatul general al Ro la cernauti.
Alt politist apoi imi tot zicea ca colegul a procedat conform regulamentului,si nu a incalcat nimic.Ma intreb oare acele 3 saptamani cand intram in Ro si nu i-au cerut invitaia ce a fost?? De ce oare daca nu le pui 5 lei in pasaportu ukr,politistii incep sa te "frece" cum vor ei. O sa ziceti ca ii invinovatesc de luare de mita?!! DA! Declar asta cu voce tare,pt ca sunt niste corupti,si ei si vamesii,se face trafic cu tigari la vama siret pe rupte,si iau mita atat politistii cat si vamesii...nu toti bineinteles,dar eu personal am vazut cum vamesul si soferul peca in spatele busului,ii baga in buzunar paraua...si e ok..bine mersi. Vad asta in fiecare dimineata,si nu ma voi opri aici! Am de gand sa scriu unde trebuie.pentru ca am si dovezi la ceea ce zic.
Rugamintea mea este sa ma lamuriti in ce conditii politistii de frontiera pot returna inapoi persoanele cu viza!
Va multumesc!

dima_007Date: Duminică, 16-Dec-2012, 3:18 PM | Message # 480
Colonel
suharyk: Chiar daca fratele tau are viza deschisa asta nu inseamna ca este un drept obligatoriu de a trece vama. Cei de la vama pot gasi mii de motive, dar tu ai dreptate coruptia este mai presus de orice. Daca tot zici ca treci des frontiera iati o camera video, inregistreazai cind vezi nereguli si dai la anticoruptie, poate asa se invata minte. In urma cu 2 luni eu mergeam din italia spre rep. Moldova pe la vama sculeni, acolo un vames imi zice ca trebuie sa platesc o amenda pentru sotie (eu sint roman), lam intrebat pentru ce si nu mia raspuns dar iam zis ca nu vad nici un motiv iar el mia zis ca am masina murdara rizind. In fine dupa ce am dat un telefon si am asteptat 10 minute a venit din nou la mine sia cerut scuze si mia zis DRUM BUN.

BDumi

suharykDate: Miercuri, 19-Dec-2012, 8:37 PM | Message # 481
Începator
Quote (dima_007)
. In urma cu 2 luni eu mergeam din italia spre rep. Moldova pe la vama sculeni, acolo un vames imi zice ca trebuie sa platesc o amenda pentru sotie (eu sint roman), lam intrebat pentru ce si nu mia raspuns dar iam zis ca nu vad nici un motiv iar el mia zis ca am masina murdara rizind. In fine dupa ce am dat un telefon si am asteptat 10 minute a venit din nou la mine sia cerut scuze si mia zis DRUM BUN.

as putea obtine si eu acest nr???
va multumesc!

ThePrinceDate: Luni, 21-Ian-2013, 5:30 PM | Message # 482
Colonel
Reputaţie: 1
Buna lume ... nu stiu pe cit e de utila aceasta informatie, dar totusi!

Astazi mi-am dat actele pentru a primi o viza, precum este in topicul temei sunt necesare aceste acte. Insa erau citeva persoane inaintea mea carora li sa refuzat, din citeva motive, ca nu stiau ce si cum doreau, adica ca se bilbiaiu si de parca erau speriati. Si altul ca nu erau toate actele, dar asta era doar la a 2-ua persoana. De aici am facut o concluzie care este destul de utila si mi-a salvat timpul care l-am petrecut in fata consulatului: cind depui actele trebuie sa fii calm si sa nu fii bilbiit, si cit de cit sa studiezi initialele si adresa unde vei locui, de altfel te "maninca" tante de la ghiseu!

Apropo actele pentru VIZA le-am depus la consulatul din Balti!

Dosar depus pe: 22.11.2012
Stare: neidentificat
Numar: 4***/RD/2013

Boomer45Date: Marţi, 29-Ian-2013, 10:26 AM | Message # 483
Începator
Cu asta viza doar in Rominia pot pleca sau in orice alt sta din spatiul  Shengen?

Curchi

vica2Date: Marţi, 29-Ian-2013, 1:51 PM | Message # 484
Major
Boomer45 Ce intrebare? Desigur ,daca iti iai viza pentru Romania numai si numai in Romania poti mege,in nicio alta tara nu ai dreptul sa mergi.Si inca ceva Romania este membra a UE dar la spatiul Shengen nu a aderat inca.

Mesaj editat de vica2 - Marţi, 29-Ian-2013, 1:52 PM

1romanDate: Sâmbată, 02-Feb-2013, 3:57 PM | Message # 485
Începator
dima_007 , te salut din nou , am o curiozitate , tu spui ca voi sunteti casatoriti dar inca ii trebuie viza sotiei tale pentru Romania ? De ce nu aplica pentru un permis de lunga sedere pentru reintregirea familiei, ca am citit pe alte pagini ca acest permis se elibereaza daca este casatorita si atunci poate sa iasa alaturi de tine din Romania oriunde in Europa fara viza.

Mesaj editat de 1roman - Sâmbată, 02-Feb-2013, 3:57 PM

dima_007Date: Luni, 04-Feb-2013, 8:37 PM | Message # 486
Colonel
1roman, Ca sa faci reintregirea trebuie sa locuiesti in romania iar noi locuim in italia

BDumi

eSportsDate: Luni, 18-Feb-2013, 6:42 PM | Message # 487
Începator
Buna Seara !

Am si eu o intrebare...

Eu fac nunta in Iulie la Bucuresti,cum as putea sa imi invit verisorii si toate neamurile la Nunta mea? 

Exista o modalitate ceva de genul sa vina In ziua Evenimentului si sa plece a doua zi?

Si cum se procedeaza?

GotFrag.iT - eSports Competitive Gaming

wWw.GotFrag.iT

vica2Date: Luni, 18-Feb-2013, 7:29 PM | Message # 488
Major
eSports In Romania poti intra numai in baza  vizei,altceva nu exista .

Mesaj editat de vica2 - Luni, 18-Feb-2013, 7:30 PM

kasayaDate: Luni, 25-Feb-2013, 9:33 PM | Message # 489
Începator
programarea pentru viza de scurta sedere cum se face acum ??

kp0588Date: Joi, 23-Mai-2013, 10:54 AM | Message # 490
Începator
Buna la toti! Pot sa fac vite de scurta sedere la Romania, pentru ca sa depun actele de redobindire? Si inca o intrebare : unde e mai eficient sa depun decumentele , la Chisinau sau in Romania?

dumitruDate: Joi, 23-Mai-2013, 11:49 AM | Message # 491
Colonel
Reputaţie: 19
In Moldova (Chisinau, Cahul, Balti) e mai convenabil sa depui documente. Nu vei cheltui banii pe drum in Romania. Dosare se prelucreaza la fel, indiferent de locul depunerii.

nasteaniculaDate: Sâmbată, 25-Mai-2013, 9:09 PM | Message # 492
Începator
mi-am deschis viza de 90zile,dar la ambasada nu mi-au intors invitatia(original)insa la vama mi-o cer.ce sa fac?

dima_007Date: Vineri, 31-Mai-2013, 2:36 PM | Message # 493
Colonel
nasteanicula, Daca ai viza pusa in pasaport la vama nu iti cere invitatia, ei verifica doar viza.

VladlenaDate: Sâmbată, 08-Iun-2013, 6:33 PM | Message # 494
Începator
bună seara!
am și eu câteva întrebări și îmi cer scuze dacă se vor repeta. eu merg la o conferință științifică în Iași și respectiv am nevoie de viză română, dar am câteva neclarități..
1) referitor la bilet de călătorie.. în cazul în care merg cu mașina cu un prieten (el fiind proprietar și conducător auto), ce dovezi trebuie să prezint?
2) referitor la cazare.. invitația îmi este expediată de către Academia Română, dar nu e specificat acolo că oferă cazare, de fapt, nici nu e necesar, deoarece conferința ține doar o zi, dar eu vreau să stau 2-3 zile și mă opresc la un prieten (care nu este proprietar a unei locuințe, e student moldovean și stă la gazdă), ce dovezi le pot prezenta în acest caz?
vă mulțumesc anticipat!

Doina171Date: Sâmbată, 08-Iun-2013, 11:18 PM | Message # 495
Major general
dima_007, uneori verifica si invitatia, in caz ca apar ceva intrebari legat de datel din viza. la ambasada deobicei mentioneaza despre necestatea de a avea invitatia la vama,chiar pun stampila ambasadei pe invitatie..

Vladlena
1.in cazul in care mergi cu masina,poti prezenta actele lui,permisul de conducere si cartea verde (+copie pt tine,care se anezeaza la dosarul tau!)
sincer,iti recomand sa faci ceva mai simplu: mergi la gara,zici la angajatul de unde se procura biletele catre destintia aleasa,ca ai nevoie de bilet FICTIV pt viza,iti ia cam 30-40 lei si te alegi cu un bilet dus-intos (fictiv) dar care il vei prezenta la ambasada. in acest caz,e mult mai simplu.

2. in cazul unei invitatii,persoana din RO care face invitatia trebuie sa prezinte un act de propritetate.. chiar nu ai pe nimeni care sa te ajute in privinta asta? daca nu,poti face o rezervare la un oarecare hotel si atunci nu te mai incadrezi in tipul vizei (c/vv-adica pe baza unei invitatii la rude sau prieteni) dar in alta categorie.
studentul detine un permis de sedere?
poate ar fi bine el sa se adreseze la un birou de avocati si sa ei stiu cum anume si ce acte trebuie rezentate,in fiecare caz,pentru a intocmi invitatia,care ti-o va trimite tie (originalul) prin autocar/avion etc.
pentru mai multe informatii,acceseaza pagina : http://chisinau.mae.ro/node/748

succese!!!

VladlenaDate: Duminică, 09-Iun-2013, 0:15 AM | Message # 496
Începator
Doina171, mulțumesc frumos pentru răspuns!
în privința biletului - foarte utilă informația, o să țin cont de ea smile
cu cazarea o să fie ceva mai problematic, cred că, dar o să merg la consulat să concretizez asta, cu atât mai mult că nu solicit viză c/vv, cei de la Academia Română au specificat că trebuie să solicit c/za, așa că văd ce îmi zic cei de la consulat.
mulțumesc mult oricum!

Doina171Date: Duminică, 09-Iun-2013, 12:52 PM | Message # 497
Major general
Vladlena, cu placere  dry

eu zic sa scrii maine un email,ei raspund deobicei!

poate iti zic toate info pe mail fara sa mai faci un drum la consulat.

succese!

dima_007Date: Luni, 10-Iun-2013, 7:33 PM | Message # 498
Colonel
Doina171, Nu te contrazic si probabil ca se intimpla si asa in unele cazuri. Eu personal am facut pina acum 15 invitatii la 4 persoane diferite si niciodata nu li s-au cerut sa arate invitatia. De 4 ani fac invitatii pentru sotie si fata ei si niciodata nu mia cerut la vama invitatiile. Le-am facut invitatii chiar si la ambasada din italia unde le-a pus doar viza fara sa le dea acele invitatii.In fine probabil ca se intimpla si astfel de cazuri.

Doina171Date: Luni, 10-Iun-2013, 9:11 PM | Message # 499
Major general
dima_007, pe talonas atunci cand mergi sa iei pasaportul cu viza,scrie jos ceva de genu sa aveti invitatia la vama.

pe mine de fiecare data m-au intrebat de invitatie.

e mai bine de avut.

vova_zvDate: Vineri, 14-Iun-2013, 10:38 PM | Message # 500
Începator
spuneti-mi va rog ,viza pentru romania in cit timp se elibereaza? mersi

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere viza de intrare in Romania » Viza de scurta durata, tip C
Pagina 10 din 11«12891011»
Căutare: