Viza de scurta durata, tip C - Pagina 11 - Forum Cetăţenie
Duminică, 04-Dec-2016, 7:08 AM
Bine ai venit Oaspete |

Viza de scurta durata, tip C - Pagina 11 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 11 din 11«1291011
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere viza de intrare in Romania » Viza de scurta durata, tip C
Viza de scurta durata, tip C
adminDate: Duminică, 21-Feb-2010, 8:57 PM | Message # 1
General
Grupă: Administrator
Reputaţie: 69
Statut: Offline
Documente obligatorii necesare tuturor categoriilor de vize de scurtă şedere:

- formularul de cerere completat integral, cu majuscule şi semnat în faţa funcţionarului de la ghişeu;

- paşaport valabil, în original şi copie. Valabilitatea documentului de călătorie trebuie să depaşească valabilitatea vizei solicitate cu cel puţin trei luni;

- fotografie recentă tip paşaport (3,5 cm x 4,5 cm) color, realizată din faţă, pe un fundal luminos, fiind vizibile toate caracteristicile feţei;

- bilet de călătorie/rezervare valabil/ă până la destinaţie sau permisul de conducere, cartea verde şi documentele de înmatriculare ale mijlocului de transport, în cazul conducătorilor auto;

- asigurare medicală (30.000 euro), valabilă pentru toată durata călătoriei;

- dovada asigurării condiţiilor de cazare (invitatie);

- dovada mijloacelor de întreţinere în cuantum de 50 euro/zi pentru întreaga perioadă, dar nu mai puţin de 500 euro ori echivalentul în valută convertibilă.
Exceptie: in cazul categoriei de viza ALTE SCOPURI ( C/ZA ), cuantumul este de 100 euro/zi pentru întreaga perioadă, dar nu mai puţin de 500 euro ori echivalentul în valută convertibilă .

- dovada mijloacelor de întreţinere se face prin: card bancar internaţional personal al solicitantului de viză (original şi copie) şi extrasul de la bancomat sau extrasul contului bancar (emis cu cel mult 2 zile inaintea solicitarii vizei) din care să rezulte suma deţinută de titular; nu se acceptă certificate bancare şi bani în numerar.

- secţia consulară îşi rezervă dreptul de a solicita documente suplimentare.

Ai aflat ceva nou de pe acest site?! Multumeste! Da un click pe reclama!

vova_zvDate: Vineri, 14-Iun-2013, 10:38 PM | Message # 501
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
spuneti-mi va rog ,viza pentru romania in cit timp se elibereaza? mersi

Nigol-NoiDate: Luni, 17-Iun-2013, 10:56 AM | Message # 502
Lieutenant general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 45
vova_zv
TERMENUL DE PROCESARE A SOLICITĂRILOR DE VIZĂ ESTE DE 7 ZILE LUCRĂTOARE CALCULAT DE LA DATA DEPUNERII DOCUMENTELOR ÎN BAZA PROGRAMĂRII PREALABILE.URGENŢELE JUSTIFICATE VOR FI SOLUŢIONATE CONFORM PREVEDERILOR LEGAL

vezi aici mai detaliat- http://chisinau.mae.ro/node/285

Adăugat (17-Iun-2013, 10:56 AM)
---------------------------------------------
vova_zv
+ la asta chiar azi o cunostinta de a mea mia zis că sau programat vineri la consulat pentru data de 25 sa depuna documentele, dela data depunerii le-au zis ca dureaza 7 zile.
asa că zece zile inainte de programare, si poţi să depui cu nu mai mult de 3 luni inainte de data care ai nevoie

vova_zvDate: Marţi, 25-Iun-2013, 6:43 PM | Message # 503
Începator
Citat (Nigol-Noi)
Nigol-Noi
mersi 
Citat (admin)
admin
mersi

boofon2001Date: Vineri, 12-Iul-2013, 8:41 AM | Message # 504
Sergent
Buna ziua,

1. Programarea pentru solicitarea de viza se face doar la telefon? In cazul prezentarii la consulat fara programare se accepta dosarul de viza?

2. Se accepta doar persoanele din raza de circumscriptie specificate pe site?

Merci.

dima_007Date: Vineri, 12-Iul-2013, 9:24 AM | Message # 505
Colonel
Reputaţie: 18
boofon2001, Din cite stiu eu pentru cererea de viza nu ai nevoie de programare, mergi la consulatul din raza unde ai domiciliul cu documentele necesare. Fiecare consulat are program cu cetatenii straini diferit asa ca intra pe saitul consulatului care e mai aproape de tine la sectiunea vize si vei gasi tot ceea ce vrei ( program de lucru, documente necesare etc)

ctydentyDate: Vineri, 12-Iul-2013, 6:37 PM | Message # 506
Sergent
Reputaţie: 5
A incercat cineva sa obtina viza in baza certificatului de casatorie cu cetatean RO?

dima_007Date: Sâmbată, 13-Iul-2013, 0:32 AM | Message # 507
Colonel
ctydenty, Da eu de mai multe ori. Prezinti aceleasi documente, invitatia tio face sotu  si este gratis.

ctydentyDate: Duminică, 14-Iul-2013, 12:00 PM | Message # 508
Sergent
dima_007, in ce sens aceleasi documente? rezervare bilet, hotel, bani in cont? invitatie cum se face? eu is sotul smile

Ideea cu certificatul de casatorie ar fi sa nu prezinti alte acte. conform legislatiei europene, e suficient certificatul de casatorie.

Mesaj editat de ctydenty - Duminică, 14-Iul-2013, 12:36 PM

dima_007Date: Duminică, 14-Iul-2013, 1:49 PM | Message # 509
Colonel
ctydenty, Noi locuim in italia si de fiecare data cind merg in Romania deschid viza pentru sotie la consulat. Actele care le depun sunt : pasaportul MD, extrasul de la banca al sotiei cu minim 500 euro, invitatia care o fac eu pe loc la consulat, certificatul de casatorie romanesc si copie dupa cartea mea de identitate si dovada de transport (bilet de avion sau autocar sau daca are masina copie dupa actele masinii),in cazul meu actele masinii pentru ca mereu am mers impreuna. Tu fiind sotu si locuiesti in Romania mergi la un notar cu o copie de pe pasaportul la sotie si ii faci invitatia. Sfatul meu este sa faci reintregirea familiei in romania asa no sa mai ai nevoie sa deschideti viza mereu.

Adăugat (14-Iul-2013, 1:46 PM)
ctydenty, Atita timp cit nu are cetatenie romana certificatul de casatorie este doar o mica dovada ca merge la sot in rest nu are nici o valoare

Adăugat (14-Iul-2013, 1:49 PM)
Nu trebuie hotel pentru ca invitatia o faci la tine acasa

ctydentyDate: Duminică, 14-Iul-2013, 2:00 PM | Message # 510
Sergent
dima_007,
Legislatia europeana specifica clar, ca viza poate fi obtinuta doar cu prezentarea certificatului de casatorie, fara documente suplimentare: http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/non-eu-family/index_en.htm
Locuiesc in RM. Nu-i logic sa-i fac invitatie in RO.

Mesaj editat de ctydenty - Duminică, 14-Iul-2013, 3:00 PM

bloodriversDate: Miercuri, 24-Iul-2013, 8:43 PM | Message # 511
Major
Reputaţie: 2
Buna Seara,am asa o intrebare pentru viza de lunga durata(pu sotie) este nevoie de cont in banca daca sunt cet. RO si am viza de resedinta in RO,poate cineva a incercat fara dovada de ola banca.
Multumesc.

Nigol-NoiDate: Joi, 25-Iul-2013, 7:00 AM | Message # 512
Lieutenant general
Reputaţie: 45
bloodrivers
Nu merge
Nu a fost inca anulata dovada ca ai minim 500 ue pe cont, chiar si cei care au proprietate in Ro sint obligati sa prezinte.
Dar nu ti face griji in apropierea consulatului pentru o suma ** te ajuta si cu asta.

dima_007Date: Joi, 25-Iul-2013, 1:19 PM | Message # 513
Colonel
ctydenty, Eu cer viza pentru sotie de 5 ani pe baza certificatului de casatorie si ceea ce am scris este ceea ce mi sa cerut, daca nu stii nu mai tot scrie prostii. Am spus ca locuim in italia si in fiecare an cind mergem in concediu trebuia sai deschid viza. Vorbim aici de Moldova nu de U.E si de acordul intre Romania si Moldova. Intra pe consulatul roman la sectiunea vize si vezi ce documente trebuiesc pentru cetatenii MD pentru a deschide viza pentru Romania.

Adăugat (25-Iul-2013, 1:19 PM)
bloodrivers, Eu am incercat anul trecut in noiembrie la consulatul din italia si nu sa putut. Sotia are cont aici dar era gol asa ca am fost nevoit sa transfer din contul me la ea. Culmea e ca am adus dovada la contul meu care sincer era ceva in el dar nu a fost luat in considerare.

ctydentyDate: Joi, 25-Iul-2013, 1:45 PM | Message # 514
Sergent
dima_007
Pe cine intereseaza viza ta de 5 ani? Citeste denumirea topicului "Viza de scurta durata". Eu am intrebat de viza in RO pentru membru de familie de cetatean UE. Nu cunosti, treci pe-alaturi si nu te baga in seama.

dima_007Date: Joi, 25-Iul-2013, 3:22 PM | Message # 515
Colonel
ctydenty, Esti penibil, oare trebuie sa iti desenez ca sa intelegi? Sunt roman  si sun casatorit legal cu sotia care este din Moldova de 5 ani. Pentru a merge la mine acasa in Romania in fiecare an am fost nevoit sai deschid viza de scurta sedere. Cred ca tu esti acela care habar nu ai si comentezi. Cred ca stiu mult mai multe decit tine despre legile romaniei. Asa ca ciocu mic, si ca sa te convingi mergi la consulat si intreaba pentru ca tu citesti ce scrie prin legi dar nu le intelegi.

Adăugat (25-Iul-2013, 3:22 PM)
P.S. Eu cind nu stiu ceva intreb ca nu mie rusine

douglasmreDate: Sâmbată, 02-Aug-2014, 1:59 PM | Message # 516
Începator
Cea mai bună calitate Noutatea fals de identitate și pașapoarte (douglasproduction99@gmail.com)
Cea mai bună calitate ID-uri false Noutatea și pașapoarte, certificate de căsătorie și de permis de conducere, etc cumpăra acum de înaltă calitate Avem cele mai bune hologramele și mașini de multiplicat cu peste 12million de documente din care circulă peste tot în lume.

ID-uri Scan-da ...

-Holograme: IDENTICE

-Coduri de bare: IDS SCAN

-UV: DA

IDS false cu rapid de transport maritim - Email Asistență

>> Lua legatura cu e-mail-uri: douglasproduction99@gmail.com

Sprijin general: douglasproduction99@gmail.com

Spune: 00237-91499399

ID false de peste 50 de drivere de stat de licență cărți și cărți de identitate de stat disponibile. Include permis holograma de conducere de stat și bandă magnetică sau cod de bare pe spate. 2 pentru transport zi lucratoare (2,95 de expediție). BEST autentice false de identitate pe web. Aceeași calitate, de înaltă rezoluție, care Departamentul de autovehicule folosesc. Trimite curent. JPG sau. GIF de licență curent cu imagine și schimbări în DENUMIRE, DOB, LICENTA #, RESTRICȚII, etc producem cel mai bun ID-ul fals on-line vindem ID Marea Britanie / UE fals, fals de identitate canadiană, ID-ul fals australian și fals ID-uri pentru multe alte țări de la pașapoarte false la permise de conducere false de extrase de cont false avem nevoile dvs. de identificare acoperit. ID-urile noastre false includ toate caracteristicile de securitate, cum ar fi holograme reale, inscripționări ultraviolete, intaglio, hârtie specială, vopsele fluorescente, chips-uri de identificare RF, coduri de bare care corespund detaliile și mai mult. ID-urile noastre false sunt identice pentru un lucru real nici un alt site-ul vă va oferi această calitate, suntem cei mai buni.

Noua identitate a vă proteja intimitatea și să ia înapoi libertatea ta.

Cuvinte cheie

------

fals spaniolă (Spania) pașapoarte pentru vanzare,

fals mexican (Mexic) pașapoarte pentru vanzare,

pașapoarte din Africa de Sud false de vanzare,

permise de conducere australian fals pentru vanzare,

permise de conducere fals canadian pentru vanzare,

pașapoarte diplomatice false de vanzare,

fals Statele Unite ale Americii (Statele Unite) pașapoarte de vânzare,

pașapoarte australiene false de vanzare,

pașapoarte false Belgia de vanzare,

fals brazilian (Brazilia) pașapoarte pentru vanzare,

fals canadian (Canada) pașapoarte pentru vanzare,

fals finlandeză (Finlanda) pașapoarte pentru vanzare,

fals francez (Franța) pașapoarte pentru vanzare,

fals germană (Germania) pașapoarte pentru vanzare,

(Țările de Jos / Olanda) pașapoarte de vanzare false olandeză,

fals Israel pașapoarte pentru vanzare,

fals UK (Marea Britanie) pașapoarte pentru vanzare,

fals spaniolă (Spania) pașapoarte pentru vanzare,

fals mexican (Mexic) pașapoarte pentru vanzare,

pașapoarte din Africa de Sud false de vanzare,

permise de conducere false australian pentru vanzare,

Pașapoarte de camuflaj de vânzare,

pașaport Copiază de vânzare.

comanda pașapoarte false,

comanda pașapoarte false,

comanda pașapoarte noutate,

comanda permis de conducere fals,

comanda permis de conducere fals,

comanda permis de conducere noutate,

comanda pașapoarte diplomatice,

obține pașapoarte false,

obține pașapoarte false,

obține pașapoarte noutate,

obține permis de conducere fals,

obține permis de conducere fals,

obține permis de conducere noutate,

să obțină pașapoarte diplomatice,

cumpăra pașapoarte false,

cumpăra pașapoarte false,

cumpăra pașapoarte noutate,

achiziționa permis de conducere fals,

achiziționa permis de conducere fals,

achiziționa permis de conducere noutate,

cumpăra pașapoarte diplomatice,

vinde pașapoarte false,

vinde pașapoarte false,

vinde pașapoarte noutate,

vinde permis de conducere fals,

vinde permis de conducere fals,

vinde permis de conducere noutate,

obține pașapoarte false,

obține pașapoarte false,

obține pașapoarte noutate,

a obține permis de conducere fals,

a obține permis de conducere fals,

a obține permis de conducere noutate,

obține pașapoarte diplomatice,

face pașapoarte false,

face pașapoarte false,

face pașapoarte noutate,

face permis de conducere fals,

face permis de conducere fals,

face permis de conducere noutate,

face pașapoarte diplomatice,

cumpara, obține, false, false, pașaport, pașaport, id, carduri, carduri, Marea Britanie, vinde, online, canadiene, britanice, vânzare, noutate, contrafăcute, false, american, United, States, Statele Unite ale Americii, ne, italiană, Malaezia, australian, documente, identitate, identificare, șofer, licență, permis, conducere, de rezidență, permis, SSN fals id-ul de pașaport, pașaport fals gratuit, furtul de identitate, fals, noutate, camuflaj, pașaport, anonim,, călătorie, terorismul anti, privat în condiții de siguranță , internațional, în larg, bancar, id, șofer, șoferii, licență, identitate nouă instantanee, on-line, de vânzare, ieftine, en-gros,, în al doilea rând, cetățenie, identitate, identificare, documente, diplomatic, naționalitate, cum sa, unde a, pentru a primi , să obțină, cumpăra, cumpărare, fac, construiesc, un, pașaport, id, britanici, Honduras, Marea Britanie, Statele Unite ale Americii, ne, ne, Canada, Canada, străini, vize, elvețieni, carte, id-uri, documente, obținerea, vize, cărți de , străin. Email-: douglasproduction99@gmail.com

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere viza de intrare in Romania » Viza de scurta durata, tip C
Pagina 11 din 11«1291011
Căutare: