Miercuri, 22-Noi-2017, 6:24 AM
Bine ai venit Oaspete |

Viza de scurta durata, tip C - Pagina 2 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 2 din 11«12341011»
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere viza de intrare in Romania » Viza de scurta durata, tip C
Viza de scurta durata, tip C
adminDate: Duminică, 21-Feb-2010, 8:57 PM | Message # 1
General
Grupă: Administrator
Reputaţie: 69
Statut: Offline
Documente obligatorii necesare tuturor categoriilor de vize de scurtă şedere:

- formularul de cerere completat integral, cu majuscule şi semnat în faţa funcţionarului de la ghişeu;

- paşaport valabil, în original şi copie. Valabilitatea documentului de călătorie trebuie să depaşească valabilitatea vizei solicitate cu cel puţin trei luni;

- fotografie recentă tip paşaport (3,5 cm x 4,5 cm) color, realizată din faţă, pe un fundal luminos, fiind vizibile toate caracteristicile feţei;

- bilet de călătorie/rezervare valabil/ă până la destinaţie sau permisul de conducere, cartea verde şi documentele de înmatriculare ale mijlocului de transport, în cazul conducătorilor auto;

- asigurare medicală (30.000 euro), valabilă pentru toată durata călătoriei;

- dovada asigurării condiţiilor de cazare (invitatie);

- dovada mijloacelor de întreţinere în cuantum de 50 euro/zi pentru întreaga perioadă, dar nu mai puţin de 500 euro ori echivalentul în valută convertibilă.
Exceptie: in cazul categoriei de viza ALTE SCOPURI ( C/ZA ), cuantumul este de 100 euro/zi pentru întreaga perioadă, dar nu mai puţin de 500 euro ori echivalentul în valută convertibilă .

- dovada mijloacelor de întreţinere se face prin: card bancar internaţional personal al solicitantului de viză (original şi copie) şi extrasul de la bancomat sau extrasul contului bancar (emis cu cel mult 2 zile inaintea solicitarii vizei) din care să rezulte suma deţinută de titular; nu se acceptă certificate bancare şi bani în numerar.

- secţia consulară îşi rezervă dreptul de a solicita documente suplimentare.

Ai aflat ceva nou de pe acest site?! Multumeste! Da un click pe reclama!

Gregory0405Date: Joi, 11-Mar-2010, 6:16 PM | Message # 51
Major general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 22
KATIA,

E greu sa obtii orice viza nu doar in Romania. Mai bine zis, e greu sa aduni toate actele si sa faci rost de 500 EURO pentru ca sa dpui pentru viza. In rest... ai nevoie de un pic de noroc si soare afara, pentru ca dispozitia celor de la consulat este direct proportionala cu timpul de afara smile

Bafta si mult norok!!! Ah da... si MULTA!!!!!! Rabdare!!!!!

KATIADate: Vineri, 12-Mar-2010, 10:54 AM | Message # 52
Major
Reputaţie: 5
Gregory0405, buna ziua, vreau sa imi fac viza C, ce inseamna asta - documente doveditoare ale statutului de rezident legal pe teritoriul României al persoanei care invită;
de ce documente am nevoie ?

depus 10.03.2010 la Cluj-Napoca
numar dosar - 1200XX
aviz pozitiv - 10.01.2011
ordin - 220P, 26.04.2011
juramant - 11.05.2011
certificat de naştere: 19.08.2011
pasaport: 13.09.2011

adminDate: Vineri, 12-Mar-2010, 12:04 PM | Message # 53
General
KATIA, unde ai gasit cerinta aceasta? parca nu era in lista cu acte necesare

KATIADate: Vineri, 12-Mar-2010, 1:24 PM | Message # 54
Major
VIZITĂ (C/VV) (la cetăţeni români sau străini posesori ai unui permis de şedere valabil pe teritoriul României, cu care nu există legătură de rudenie - art.36, ali.1,lit.c, OUG 194/2002)

- o invitaţie scrisă din partea gazdei (autentificată) ce trebuie să conţină, pentru persoana invitată: numele şi prenumele, data şi locul naşterii, sexul, cetăţenia, numărul paşaportului, perioada şi scopul călătoriei, numărul intrărilor şi, dacă este cazul, numele soţului/soţiei şi copiilor care însoţesc persoana invitată, iar pentru persoana care invită: numele, prenumele şi adresa;

- invitaţia trebuie să conţină declaraţia gazdei (persoana vizitată), din care să rezulte că aceasta va asigura costurile privind îndepărtarea, în cazul în care străinul invitat nu părăseşte România până la data la care încetează dreptul de şedere stabilit prin viză, precum şi, atunci când persoana vizitată se obligă, mijloacele de întreţinere şi cazarea străinului;
- documente doveditoare ale statutului de rezident legal pe teritoriul României al persoanei care invită;
- dovada mijloacelor de întreţinere în cuantum de 50 euro/zi pentru întreaga perioadă, dar nu mai puţin de 500 euro ori echivalentul în valută convertibilă.
- copia cărţii de identitate/permis de sedere a persoanei care face invitaţia.

-----------
am crezut ca copia cartii de identitate este dovada de rezident ... nu inteleg nimic acuma. ce trebuie? sad

numar dosar - 1200XX
ordin - 220P, 26.04.2011
juramant - 11.05.2011

Mesaj editat de KATIA - Vineri, 12-Mar-2010, 2:25 PM

adminDate: Vineri, 12-Mar-2010, 5:30 PM | Message # 55
General
KATIA, de ce te complici? toata lumea care cere viza la noi, cere viza pt vizita la rudele apropiate, iar in cazul acesata nu ai nevoie de actele mentionate de tine mai sus:

VIZITĂ LA RUDELE APROPIATE (C/VV) (cetăţeni ai Republicii Moldova care rezidă în mod legal pe teritoriul statelor membre - art. 4, alin. 1, lit. k – Acord CE-Moldova )

- o invitaţie scrisă din partea gazdei (autentificată) ce trebuie să conţină, pentru persoana invitată: numele şi prenumele, data şi locul naşterii, sexul, cetăţenia, numărul paşaportului, perioada şi scopul călătoriei, numărul intrărilor şi, dacă este cazul, numele soţului/soţiei şi copiilor care însoţesc persoana invitată, iar pentru persoana care invită: numele, prenumele şi adresa;
- invitaţia trebuie să conţină declaraţia gazdei (persoana vizitată), din care să rezulte că aceasta va asigura costurile privind îndepărtarea, în cazul în care străinul invitat nu părăseşte România până la data la care încetează dreptul de şedere stabilit prin viză, precum şi, atunci când persoana vizitată se obligă, mijloacele de întreţinere şi cazarea străinului;
- copie după permisul de rezidenţă valabil;

EXCEPŢIE: In situaţia vizitelor rudelor apropiate, în sensul art. 4, alin 1, lit. k – Acord CE-Moldova, la elevi/studenţi aflaţi la studii în România în mod legal (dovada statutului legal se face prin copia legalizată a cărţii sau a permisului de rezidenţă/şedere), nu este necesară invitaţia din partea gazdei. Persoanele invitate trebuie să prezinte dovezi privind calitatea de elev/student a persoanei vizitate (adeverinţă din partea unităţii de învăţământ);
- documente doveditoare ale legăturii de rudenie (cel puţin documentul de bază trebuie prezentat în original sau copie legalizată);

StanDate: Vineri, 12-Mar-2010, 7:35 PM | Message # 56
Major
Reputaţie: 7
Am depus azi actele pentru viza, m-a intrebat de unde o cunosc pe persoana care m-a invitat in Romania si m-a rugat sa indic data nasterii a persoanei......atit....mi-a dat un talonas..... acum trebuie sa astept pina joi.....sper sa-mi puna viza...

dosar depus 24/03/2010 - Iasi
juramant - 14.03.2011

dbaDate: Sâmbată, 13-Mar-2010, 11:19 AM | Message # 57
Sergent
Grupă: User
Reputaţie: 6
KATIA, ADMIN nu stie ca mai sunt unii care nu au rude apropiate in Romania, asa ca-i ok ce ai ales tu.
Ii indeajuns sa prezinti copia permisului de sedere/rezident/buletin la persoana care te invita.
Eu sunt posesor al permisului de sedere in RO si am facut chemare cu trei luni in urma la niste prieteni si le-am trimis numai invitatia de la notar si copia permisului meu de sedere.

P.S. ADMIN cum crezi ca daca o persoana care-i var la o alta persona din RO, ca sa dovedeasca legatura de rudenie, cite certificate de nastere trebuie sa prezinte? Cu asta nu te complici mai tare?

http://www.just.ro/Portals/0/Right_Panel/Totul%20despre%20cetatenie/legea21_10022010.pdf

Mesaj editat de dba - Sâmbată, 13-Mar-2010, 11:22 AM

ellyna20Date: Sâmbată, 13-Mar-2010, 12:15 PM | Message # 58
Începator
Reputaţie: 0
Katia, fii linistita ca daca prezinti copia cartii de identitate e suficient. Important e cum te prezinti la interviu(sa fii sigura pe ceea ce spui) cand aplici pentru viza si cum a spus Gregory0405 depinde si de dispozita celor de la consulat. Crede-ma, am cateva vize deschise pt Romania.

Gregory0405Date: Sâmbată, 13-Mar-2010, 12:16 PM | Message # 59
Major general
Ieri am mers sa luam viza, ca asa ne-au zis pe 8 martie, "veniti vineri pe". Ne-am dus noi vineri, si ce credeti? La ora 8:00 au dat vizele tuturor. da sotiei si inca unui individ i-au zis sa vina la 12:00. La 12:00 sotia a mers si a luat viza. Dar era un cetatean acolo care venea deja de doua luni dupa viza in fiecare zi... Ca ii zic vino maine, vino poimaine, vino saptamana viitoare... etc.
Dar din cate am inteles eu, desi tot nu e o regula, ei dau mai cu scartz viza de jumatate de an si pot sa te intoarca de mai multe ori...

Ar mai fi inca ceva: sotia mea a depus pentru viza din data de 22 martie si nu exclud ca era prea devreme pe 8 si de aia dosarul ei a fost lasat pe mai tarziu. Necatand la toate, am laut viza si speram sa nu dormim multe zile la Iasi pentru ca sa depunem dosarul.

Luand in consideratie faptul ca deja sunt randuri frumusele s-ar putea sa mearga lumea deja la Cluj sau la Timishoara, asa sau altfel e mai bine decat sa astepti cum am asteptat eu programarea 3 ani de zile wink

Bafta si multa rabdare.

Mesaj editat de Gregory0405 - Sâmbată, 13-Mar-2010, 12:17 PM

ellyna20Date: Sâmbată, 13-Mar-2010, 1:21 PM | Message # 60
Începator
Eu cred asa! Daca ai rezervarea de bilet si trebuie sa mergi in Romania peste 7 zile (spre exemplu) , rezolva cu viza ca sa nu pierzi biletul. In caz ca rezervarea e peste o luna (pt ca poti aplica inainte de plecare cu 3 luni), nu se prea grabeste consulatul, mai are timp sa intorca dosarul de pe o parte pe alta. Dar cine stie cum e intradevar!?

kozeteDate: Sâmbată, 13-Mar-2010, 1:35 PM | Message # 61
Major
Reputaţie: 4
Salut. Spuneti mi va rog o persoana Din Ro poate face inviatie la 2 -3 persoane? Ce prezinta acel interviu la ambasada? Daca le spun direct ca plec sa depun dosorul shi persoana din Ro este o prietena a verisoarei, pot sa iau viza? Pe cit timp se deschide viza,este una standart sau depinde de voia lor? Merci

adminDate: Sâmbată, 13-Mar-2010, 1:39 PM | Message # 62
General
dba, chiar cum de nu mi-am dat seama ca sunt persoane care nu au rude in Ro ?! ironia ta e nu prea isi are locul aici.
daca citesti ce a scris Stan o sa vezi ca cei de la consulat au intrebat decat data nasterii a persoanei care a facut invitatia, si nimic mai mult.
Crezi ca persoanele care stau acolo sunt de azi de ieri si nu stiu ca 90% care isi deschid viza acum o fac ca sa mearga sa depuna actele la agentii? si nici jumate nu sunt rude cu cei care le fac invitatia?! Daca vb frumos nu iti cere nimeni acte cu care sa dovedesti ca esti ruda cu persoana din RO.

KATIADate: Sâmbată, 13-Mar-2010, 2:58 PM | Message # 63
Major
dba, ellyna20, va multumesc mult pentru raspunsuri. astazi am venit in Moldova...
si daca am avut viza tip D, si acum vreau sa fac C, o sa fie OK? pentru mine este FOARTE important sa plec inapoi in Romania cry pe invitatie scrie asa : invit in Romania domnisoara bla bla bla...in perioada 15 martie 2010-14 martie 2011, perioada in care se va intra in Romania de mai multe ori.
apropo, este prietenul meu. smile
sper ca o sa fie bine. crazy

numar dosar - 1200XX
ordin - 220P, 26.04.2011
juramant - 11.05.2011

Mesaj editat de KATIA - Sâmbată, 13-Mar-2010, 3:00 PM

andreeaDate: Duminică, 14-Mar-2010, 9:51 AM | Message # 64
Lieutenant
Reputaţie: 1
Salut! Imi zice si mie cineva cu aceiasi invitatie poti sa-ti m-ai deschizi o viza?
La mine invitatia e valabila inca 5 luni, dar viza mi-a fost deschisa cu o singura intrare pe care deja am folosito. Multumesc anticipat

andreea

Gregory0405Date: Duminică, 14-Mar-2010, 12:16 PM | Message # 65
Major general
silvia,

Prin urmare, nu faceti invitatii la Iasi, oameni buni smile

elaDate: Luni, 15-Mar-2010, 3:46 PM | Message # 66
Lieutenant
Gregory0405, certificat de la locul de munca este solicitat de la cei care sunt invitati de catre persoanele juridice din Romania. Pe linga acest certificat se mai solicita copia la carnetul de munca si contractul de colaborare intre compania din MD si cea din Romania. Au fost cazuri cind au solicitat de la angajatii nostri si copia la contractul individual de munca... cu toate ca in certificat si in carnetul de munca este specificat clar ca e angajatul nostru ...asa ca de la ei te poti astepta sa-ti solicite si certificatul de deces al bunicii lumped (glumesc) pentru asta au si pus inca un punct unde este mentionat ca secţia consulară îşi rezervă dreptul de a solicita documente suplimentare..

silviaDate: Luni, 15-Mar-2010, 3:51 PM | Message # 67
Începator
Salutare forumisti!

Daca stie cineva - pentru deschiderea vizei cu multi ple intrari - de care tip e - D sau C? Ma intereseaza ASIGURAREA MEDICALA PE CE PERIOADA MINIMA TREBUIE S-O FAC? Vreau sa cer viza pentru un an. Si asigurarea tot pe un anu trebuie?

Multumesc

adminDate: Luni, 15-Mar-2010, 4:15 PM | Message # 68
General
Viza de tip D e viza de studii, iar viza de tip C e viza scurta durata, nici una din aceste vize nu se elibereaza pe un an de zile.

Vezi aici http://chisinau.mae.ro/index.php?lang=ro&id=83786 toata info depsre vize

elaDate: Luni, 15-Mar-2010, 4:16 PM | Message # 69
Lieutenant
Silvia,
este vorba despre viza de tip ,, C" intra pe acest link si vei gasi mai multa informatie referitor la acest tip de viza:
http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=5807&idlnk=4&cat=5
Asigurarea ar trebui sa fie respectiv pentru perioada pentru care iti vor deschide viza si trebuie sa fie de 30000 Euro (eu pentru 1 an am platit la 350 lei).
Daca altii au alta informatie, rog sa ma completati...

elaDate: Luni, 15-Mar-2010, 4:23 PM | Message # 70
Lieutenant
Admin, viza de tip ,, C" se acorda si pe termen de 1 an, in dependenta de scopul calatoriei (personal am luat mereu viza pentru 1 an).

silviaDate: Luni, 15-Mar-2010, 4:49 PM | Message # 71
Începator
Multumesc ELA si ADMIN, nu este vorba de intrari in fiecare zi sau in fiecare luna in Romania, deci sa platesti asigurarea pe un an intreg nu prea e convenabil..

Daca cineva a facut altfel, astept opinii

KATIADate: Luni, 15-Mar-2010, 6:21 PM | Message # 72
Major
ela, ce scopul de calatorie ai avut? si cat a fost dreptul de sedere?

numar dosar - 1200XX
ordin - 220P, 26.04.2011
juramant - 11.05.2011

andreeaDate: Luni, 15-Mar-2010, 6:31 PM | Message # 73
Lieutenant
Salut! Imi zice si mie cineva cu aceiasi invitatie poti sa-ti m-ai deschizi o viza?
La mine invitatia e valabila inca 5 luni, dar viza mi-a fost deschisa cu o singura intrare pe care deja am folosito. Multumesc anticipat

andreea

elaDate: Marţi, 16-Mar-2010, 8:05 AM | Message # 74
Lieutenant
KATIA, la mine viza este in scop de afaceri pe un termen de 1 an cu multiple intrari si cu drept de sedere pe teritoriul Romaniei - 90 zile.
Silvia, nu conteaza de cite ori vei intra principalul sa nu depasesti perioada de 90 zile(daca vei solicita cu multiple intrari), asigurarea medicală trebuie sa fie valabilă pentru toată durata călătoriei. Daca pina acum nu ai mai avut viza pentru RO, atunci nu prea cred sa-ti acorde viza pentru 1 an. Eu personal am facut asigurarea pentru 1 an ca sa nu ma complic cu cei de la Consulat, dar tu vezi, poate ca nu trebuie....

troskposkDate: Marţi, 16-Mar-2010, 1:18 PM | Message # 75
Sergent
Reputaţie: 2
Astazi am primit refuz pentru viza in Ro. Motivul - cica persoana care mi-a facut invitatie a facut pina acum 81 de invitaii!!!!
Persoana cetatean roman imi este verisor(nu o persoana necunoscuta) si m-a asigurat ca eu sunt singurul caruia ia facut invitatie.
Ce puteti spune ? Ce sa mai fac ca sa obtin viza ?

dumitruDate: Marţi, 16-Mar-2010, 1:21 PM | Message # 76
Colonel
Reputaţie: 19
Quote (troskposk)
Ce sa mai fac ca sa obtin viza ?

Caută altă persoană să-ţi facă invitaţie.

superbaDate: Marţi, 16-Mar-2010, 3:34 PM | Message # 77
Lieutenant
totusi, spuneti-mi va rog,pentru viza(in scopul de a depune dosarul pt cetatenie) trebuieste de la lucrul certificat sau nu?

me self

troskposkDate: Marţi, 16-Mar-2010, 3:42 PM | Message # 78
Sergent
Quote (superba)
trebuieste de la lucrul certificat sau nu?

Mie nu mi-au cerut nimic, dar vedeam la alte ghisee ca altora le cereau.
Asa ca mai bine sa ai pregatit pentru orice eventualitate.

KATIADate: Marţi, 16-Mar-2010, 4:26 PM | Message # 79
Major
Quote (troskposk)
Mie nu mi-au cerut nimic, dar vedeam la alte ghisee ca altora le cereau.

si daca nu lucrez? sad

numar dosar - 1200XX
ordin - 220P, 26.04.2011
juramant - 11.05.2011

troskposkDate: Marţi, 16-Mar-2010, 4:37 PM | Message # 80
Sergent
Quote (KATIA)
si daca nu lucrez? sad

Eu tot nu lucrez insa am luat cu mine copia cartii de munca(a mea), copia certificatului de casatorie si copia contractului de munka a sotiei(desi nu mi-au trebuit). Ca sa pot makar cumva justifica suma cea de 500Euro

superbaDate: Marţi, 16-Mar-2010, 5:38 PM | Message # 81
Lieutenant
e de ajuns copia cartii de munca sau trebuie si certificat/confirmare de la lucru?

me self

troskposkDate: Marţi, 16-Mar-2010, 5:43 PM | Message # 82
Sergent
Quote (superba)
e de ajuns copia cartii de munca sau trebuie si certificat/confirmare de la lucru?

In lista cu actele necesare nu-i asa ceva, insa este:

Asa ca mai bine sa ai cu tine orice crezi tu ca pot ei sa solicite.

olyiaDate: Marţi, 16-Mar-2010, 6:08 PM | Message # 83
Începator
sunt casatorita cu un cetatean roman shi ash dori sa-mi fac cartea de rezident...spuneti-mi va rog de ce acte am nevoie... hello snap

ellyna20Date: Miercuri, 17-Mar-2010, 7:55 AM | Message # 84
Începator
Mie mi-a cerut si certificat de la serviciu si carnetul de munca in original + copia de pe el. Bine ca le-am avut pe toate, de altfel pierdeam o zi. Mai bine luati tot ce puteti cu voi si acolo daca va cere le prezentati.

elaDate: Miercuri, 17-Mar-2010, 8:29 AM | Message # 85
Lieutenant
olyia actele necesare pentru obtinerea cartii de rezidenta sunt:
1. Copie paşaport.
2. Copie certificat căsătorie ROMANESC.
3. Copie buletin ROMANESC sot/soţie.
4. Dovada asigurării sănătate.
5. Adeverinţă medicala ca nu sufera de boli care sa puna in pericol sanatatea publica. (eliberata de medicul de familie).
6. Declaratie din partea cetateanului roman ca se obliga sa ii asigure celuilalt locuinta (se da in fata ofiterului de la straini).
7. Declaratie din partea sotului ne-roman ca este unica casatorie incheiata (se da in fata ofiterului de la straini).
8. Taxa 1 RON
9. TAXA 7 RON
10. 2 fotografii dimensiune 3/4
11. Dosar cu sina.

12. Daca aveti copii - copie certificat de nastere ROMANESC pentru copii.

NU SE CERE:

1. Nu se cere dovada mijloace de intretinere.
2. Nu se cere dovada domiciliu, e suficienta declaratia sotului.
3. Nu se cere viza de tip D, e buna oricare.

Pasaportul moldovenesc ramine la tine, deci poti oricind intra si iesi din tara.
Termenul de eliberare este o luna de la data depunerii cererii
Pentru mai multe detalii poti accesa http://forum.basarabeni.net/viewforum.php?f=4
Bafta!!!

elaDate: Miercuri, 17-Mar-2010, 8:38 AM | Message # 86
Lieutenant
Superba pentru orice eventualitate e mai bine sa ai cu tine certificat de la locul de munca, dar si copia la carnetul de munca cu stampila companiei unde muncesti. Eu personal am luat si cu mine un asemenea certificat cind am plecat in RO, unde am mentionat si perioada concediului, pentru ca odata Politia de Frontiera la verificarea pasapoartelor ma coborit si ma interogat vre-o 10 minute,(cica am scopul sa plec ilegal in alta tara) cu toate ca aveam viza valabila si toate actele in regula, pina nu le-am pus acest certificat in nas nu s-au linistit. fool

Mesaj editat de ela - Miercuri, 17-Mar-2010, 8:39 AM

NeozysDate: Miercuri, 17-Mar-2010, 2:51 PM | Message # 87
Începator
Astazi am depus actele pentru viza de scurta sedere C, am trecut destul de repede cu toate ca era o imbulzeala groaznica (ce-i drept am fost acolo la 6.25 si la 9.00 deja ieseam din consulat). Citeva sfaturi din experienta de azi:
1.Faceti download la formularul de viza de pe site-ul ambasadei : http://chisinau.mae.ro/upload/docs/84400_Formular viza tip ABC.doc
2.Completati-l (daca nu stiti cum e corect sa fie completat, trageti o fuga la consulat si vedeti modelul pe panoul informational, incleieati de acasa foto 3.5*4.5, pentru ca acolo nu gasiti clei sau gasiti greu

3. Faceti xerox in oras preventiv la acte (cite o copie), pentru ca acolo e scump (1-3 lei) si e rind

4. Puneti toate actele organizat (original si copie) atunci cind le prezentati, pentru ca eu nu am facut asa si domnisoara de la ghiseu s-a cam enervat smile
5. Asa cum s-a scris mai sus, fiti increzuti in sine si calmi la raspunderea intrebarilor (cu toate ca mie nu mi s-a adresat nici o intrebare)

Bafta!

Mesaj editat de Neozys - Miercuri, 17-Mar-2010, 2:56 PM

KATIADate: Miercuri, 17-Mar-2010, 3:16 PM | Message # 88
Major
Neozys, ai prezentat certificat de la locul de munca?

numar dosar - 1200XX
ordin - 220P, 26.04.2011
juramant - 11.05.2011

NeozysDate: Miercuri, 17-Mar-2010, 4:15 PM | Message # 89
Începator
KATIA, nu mi s-a solicitat, poate si pentru ca am o viza Shenghen in 2008 si o viza turistica in Romania in 2009, dar am indicat postul si compania la care lucrez cu datele complete

NeozysDate: Miercuri, 17-Mar-2010, 4:23 PM | Message # 90
Începator
Eu cred ca este la discretia angajatilor consulatului sa ceara sau nu certificat de la locul de munca, in dependenta de "istoria vizelor" si prestanta solicitantului si existenta suspiciunilor ca ar putea ramine acolo.
Totusi daca nu exista o "istorie pozitiva" si se solicita pe o perioada mai lunga, consider oportun sa fie prezent si acest act ba chiar si poate atit copia cit si originalul carnetului de munca

KATIADate: Miercuri, 17-Mar-2010, 4:54 PM | Message # 91
Major
Neozys, am 3 vize deja in Romania (C,C,D), dar nu am putut sa fac permis de sedere ultima data pentru ca nu am primit ordin MEC pentru studii, si am venit in Moldova cu decizie de returnare.. si acum imi e frica sa nu am probleme cu viza C, ca plec asa repede inapoi..tu ce crezi?
oricum vreau sa aplic pu viza in aprilie.

numar dosar - 1200XX
ordin - 220P, 26.04.2011
juramant - 11.05.2011

NeozysDate: Miercuri, 17-Mar-2010, 9:12 PM | Message # 92
Începator
KATIA, este o situatie mai specifica si nu ma pot pronunta cu certitudine, dar in virtutea unor vize acordate anterior si daca vei putea explica cu incredere (fara frica si trac, pt ca nu ai de ce, la urma urmei nu esti la un examen de care depinde viata ta wink scopul sederii in Ro, cred ca nu vor fi probleme, asa cum am zis, aspectul psihologic ramine a fi unul foarte important la obtinerea unei vize (si nu numai)
Dar repet, e opinia mea, care nu reprezinta adevarul in ultima instanta, asa acum zicea un profesor de-al meu biggrin

superbaDate: Duminică, 21-Mar-2010, 11:03 AM | Message # 93
Lieutenant
spuneti-mi va rog cum trebuie sa fii imbracat cind depui actele pentru viza: in stil clasic sau merge si cel sportiv,sau nu are importanta?

me self

Gregory0405Date: Duminică, 21-Mar-2010, 3:31 PM | Message # 94
Major general
superba, Interesanta intrebare. Cineva se poate imbraca frumos, dar sa se comporte urat, si invers. Cu alte cuvinte, nu conteaza vestimentatia, aceasta tine de tine personal. Important e sa fii sigura pe tine si sa ai actele in ordine.

Ah da!!! Nu in ultimul rand, ba chiar in primul as zice eu, este in ce toane va fi consulul in ziua ceea si cel de a primit actele de la tine. Ca el de la ghiseu nu prea atrage atentia la incaltamintea ta sau la oricare alta piesa de vestimentatie.

Fii tu insuti si comporta-te cum ti-ar place sa se comporte cineva, daca ai fi pe partea cealalta a ghiseului si s-ar apropia cineva sa ceara viza de la tine smile

Bafta si multa rabdarica!!!

andreeaDate: Luni, 22-Mar-2010, 2:04 PM | Message # 95
Lieutenant
poate totusi cineva stie,pot sa-mi redeschid viza cu aceias invitatie? Invitatia e valabila inca 5 luni.
Multumesc anticipat!

andreea

andreiDate: Luni, 22-Mar-2010, 2:23 PM | Message # 96
Grupă: Şterse

andreea, nu cred ca e posibil, banuiesc ca ei inregistreaza undeva datele acelei invitatii, data cand a fost facuta....sau mai stiu eu ce....si nu cred ca o sa iti dea a ink o viza, insa asta e parerea mea, ca sa fii sigura, incearaca sa suni la ambasada sa intrebi.

andrew_k90Date: Marţi, 23-Mar-2010, 8:50 AM | Message # 97
Începator
Spuneti-mi va rog daca verisorul meu imi face invitatie si specifica ca are unde ma caza si in general ca el raspunde de mine pe toata perioda de sedere mai e nevoie de confirmare a 500 euro? sau e o chestie obligatorie?

salutare la toti!

IgorashDate: Marţi, 23-Mar-2010, 9:06 AM | Message # 98
Colonel
Reputaţie: 18
Quote (andrew_k90)
e o chestie obligatorie?

Indubitabil

Depunerea dosarului: 07.04.2010
Starea: Paşaportul biometric obţinut pe 30 mai 2011 Iaşi.
Mulţumesc celor care m-au ajutat!

Gregory0405Date: Marţi, 23-Mar-2010, 11:30 AM | Message # 99
Major general
andrew_k90, Daca varul tau nu va scrie ca el raspunde de tine si tot ce zici tu mai sus ashtia de la Ambasada nici nu iti vor acorda viza.
Prin urmare nu doar cei 500 EURO sunt obligatorii. AI nevoie de invitatie buna, de 500 de EURO si de norok ca cei de la Ambasada sa fie in toane bune. smile

Bafta si mult spor

_Silvia_Date: Joi, 25-Mar-2010, 7:36 AM | Message # 100
Începator
andreea,nu potzi utiliza aceeashi invitatzie de doua ori.Ea are un cod shi la deschiderea vizei el e inregistrat la dosar. Eu am patzit-o asha, deci am o prietena casatorita acolo shi ea din start a facut trei copii ca asha i-a zis notarul o sa pot sa le folosesc pe viitor, insa ashtia de la ambasada m-au lamurit ca codul e folosit o data shi pentru a mai depune tre sa am invitatzie cu alt cod.
Bafta.

Mesaj editat de _Silvia_ - Joi, 25-Mar-2010, 7:37 AM

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere viza de intrare in Romania » Viza de scurta durata, tip C
Pagina 2 din 11«12341011»
Căutare: