Miercuri, 22-Noi-2017, 6:22 AM
Bine ai venit Oaspete |

Viza de scurta durata, tip C - Pagina 9 - Forum Cetăţenie

[ Mesaje Noi · Membri · Reguli · Caută · RSS ]
Pagina 9 din 11«127891011»
Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere viza de intrare in Romania » Viza de scurta durata, tip C
Viza de scurta durata, tip C
adminDate: Duminică, 21-Feb-2010, 8:57 PM | Message # 1
General
Grupă: Administrator
Reputaţie: 69
Statut: Offline
Documente obligatorii necesare tuturor categoriilor de vize de scurtă şedere:

- formularul de cerere completat integral, cu majuscule şi semnat în faţa funcţionarului de la ghişeu;

- paşaport valabil, în original şi copie. Valabilitatea documentului de călătorie trebuie să depaşească valabilitatea vizei solicitate cu cel puţin trei luni;

- fotografie recentă tip paşaport (3,5 cm x 4,5 cm) color, realizată din faţă, pe un fundal luminos, fiind vizibile toate caracteristicile feţei;

- bilet de călătorie/rezervare valabil/ă până la destinaţie sau permisul de conducere, cartea verde şi documentele de înmatriculare ale mijlocului de transport, în cazul conducătorilor auto;

- asigurare medicală (30.000 euro), valabilă pentru toată durata călătoriei;

- dovada asigurării condiţiilor de cazare (invitatie);

- dovada mijloacelor de întreţinere în cuantum de 50 euro/zi pentru întreaga perioadă, dar nu mai puţin de 500 euro ori echivalentul în valută convertibilă.
Exceptie: in cazul categoriei de viza ALTE SCOPURI ( C/ZA ), cuantumul este de 100 euro/zi pentru întreaga perioadă, dar nu mai puţin de 500 euro ori echivalentul în valută convertibilă .

- dovada mijloacelor de întreţinere se face prin: card bancar internaţional personal al solicitantului de viză (original şi copie) şi extrasul de la bancomat sau extrasul contului bancar (emis cu cel mult 2 zile inaintea solicitarii vizei) din care să rezulte suma deţinută de titular; nu se acceptă certificate bancare şi bani în numerar.

- secţia consulară îşi rezervă dreptul de a solicita documente suplimentare.

Ai aflat ceva nou de pe acest site?! Multumeste! Da un click pe reclama!

Alex89Date: Miercuri, 22-Feb-2012, 11:17 AM | Message # 401
Începator
Grupă: User
Reputaţie: 0
Scuze pentru deranj, dar am niste nelamuriri.

Am obtinut cetatenia si locuiesc in romania(tin sa precizez ca am buletinul cu resedinta in romania) si as dori sa invit parintii la mn in romania, ce acte le trebuiesc in afara de invitatia facuta la notar de mn. Si am intalnit o persoana in autocar cand veneam din md in ro careia i sa facut invitatie de catre fiul sau, si mia spus ca na mai fost nevoie de dovada celor 500 €, este adevarat.

Multumesc anticipat, o zi buna!

Mesaj editat de Alex89 - Miercuri, 22-Feb-2012, 11:19 AM

tatyana_conDate: Miercuri, 22-Feb-2012, 11:35 AM | Message # 402
Major general
Grupă: Verificat
Reputaţie: 37
Alex89, aici gasesti toata informatia necesara...
http://chisinau.mae.ro/index.php?lang=ro&id=110062

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

roncikDate: Miercuri, 22-Feb-2012, 11:43 AM | Message # 403
Major
Reputaţie: 2
Alex89, e nevoie de toate actele care se cer la consulat pentru asi putea ei sa-si deschida viza de tip C, ca sa poata trece frontiera. Adica au nevoie de invitatia care o sa le faci tu, e deajuns o singura invitatie, dar sa fie indicati ambii parinti, viza o sa faca impreuna la consulat. http://cetatenie-romana.net/ordine-2011.php
Cu asta nu sunt probleme. Numai sa nu uiti in invitatie sa indici ca toate cheltuielile le ei asupra ta, in caz de boala si asa mai departe... ca sa nu fie nevoie ei sa plateasca adaugator pentru alte lucruri...si deacum celelalte acte pentru viza tip C. Referitor la dovada de 500euro, parintii tai sa mai ataseze si xeroxul la actele tale romanesti (certificat de nastere, carte de identitate)

*

Mesaj editat de roncik - Miercuri, 22-Feb-2012, 11:48 AM

tatyana_conDate: Miercuri, 22-Feb-2012, 11:45 AM | Message # 404
Major general
Reputaţie: 37
Mama ta poate sa se intereseze la ambasada daca are nevoie de 500 euro sau cand o sa-si faca programare pentru viza sa le intrebe pe domnisoarele de acolo... E cea mai sigura sursa ))))

Depus August'10
Ordin Noiembrie'11

meorfiDate: Joi, 22-Mar-2012, 4:44 PM | Message # 405
Începator
Salut tuturor forumistilor.
Sunt din Chisinau, Moldova si vreau sa merg sa depun dosarul pentru redobandire a cetateniei in ROMANIA, la Iasi (pentru ca la CHISINAU procesul e de mai lunga durata, si in plus mai si au o taxa de 65 euro)

Pentru a trece frontiera in Romania stiu ca e nevoie de VIZA pentru cetatenii moldoveni.

E neaparat de avut la mana o invitatie de la un cetatean roman pentru ca sa pot obtine viza, sau nu e neaparat ?

Stie cineva, poate imi sugereaza mai multe detalii in privinta problemei mele smile
MUltumesc anticipat

dumitruDate: Joi, 22-Mar-2012, 6:36 PM | Message # 406
Colonel
Reputaţie: 19
meorfi, http://chisinau.mae.ro/index.php?lang=ro&id=110062

anicutaDate: Joi, 21-Iun-2012, 6:26 PM | Message # 407
Începator
din ce motive poate intirzia viza, de ce?

bbr

riguDate: Joi, 21-Iun-2012, 6:39 PM | Message # 408
Lieutenant general
Reputaţie: 50
Quote (anicuta)
din ce motive poate intirzia viza, de ce?

se fac verificari suplimentare a celui care a facut invitatia, sau a celui care cere viza, daca consulatul considera necesar.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

birlescu_ecaterinaDate: Duminică, 24-Iun-2012, 1:19 PM | Message # 409
Începator
Buna ziua, cine imi poate spune: daca eu am visa deschisa pe un 1 an de zile in Italia,as putea putea cu aceasta viza sa plec in Romania*(Iasi) si de acolo(Iasi)sa plec cu autocarul spre(ISTANBUL) ??? Va rog ajutati-ma cu un raspuns !!! Multumesc,anticpat.

Mesaj editat de birlescu_ecaterina - Duminică, 24-Iun-2012, 1:22 PM

riguDate: Duminică, 24-Iun-2012, 1:31 PM | Message # 410
Lieutenant general
Quote (birlescu_ecaterina)
Buna ziua, cine imi poate spune: daca eu am visa deschisa pe un 1 an de zile in Italia,as putea putea cu aceasta viza sa plec in Romania*(Iasi) si de acolo(Iasi)sa plec cu autocarul spre(ISTANBUL) ??? Va rog ajutati-ma cu un raspuns !!! Multumesc,anticpat.

Dupa cate stiu, la intrarea in Turcia, iti faci viza la vama.
Trebuie sa intrebi mai exact soferii care merg incolo.
Iar cu viza italiana poti sa tranzitezi Romania fara probleme. Dupa cate stiu ai un termen limita de cateva zile ca sa tranzitezi Romania (sa intri si sa iesi din Romania) cu viza unui stat al UE.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

birlescu_ecaterinaDate: Luni, 25-Iun-2012, 1:49 PM | Message # 411
Începator
Va multumesc pentru informatie!!!

dima_007Date: Luni, 25-Iun-2012, 10:28 PM | Message # 412
Colonel
Reputaţie: 18
Pentru birlescu ecaterina: Cu viza de italia poti sa tranzitezi Romania doar 24 de ore, daca ai depasit iti pune interdictie. Iar ca sa pleci in Turcia iti trebuie viza de la ambasada turciei altfel te intoarce inapoi. Turcia nu este in comunitatea europeana si chiar si romanii au dreptul sa mearga in turcia doar 10 zile iar pentru mai multe zile le trebuie viza de la ambasada turciei.

BDumi

Alexandru95Date: Vineri, 06-Iul-2012, 8:50 PM | Message # 413
Începator
admin!...daca vreau sa plec la odihna in portugalia prin chemare,de ce acte am nevoie pentru a deschide viza?

Adăugat (06-Iul-2012, 9:50 PM)
---------------------------------------------
cine ma poate ajuta?

Popescu

lolyouDate: Sâmbată, 07-Iul-2012, 7:39 PM | Message # 414
Începator
Salut la toti! as vrea tare mult sa imi spuneti kum sa procedez in acest caz deci: am viza poloneza valabila pina pe 20 octombrie, viza are 2 intrati iar eu leam folosit deja. Acuma vreau sa plec in Germania si vreau sami fac o alta viza dar shenghena( cu cea poloneza am inteles kas foarte multe intrebari la vama, si ca ai dreptu numai in polonia sa stai am rog asa am inteles) acuma vreau sa stiu daca pot sa dau la alta viza sau trebuie smai expire cealanta??? va rog mult ajutatima poate stie cineva ceva? astept raspuns sweated

tabureanu

riguDate: Sâmbată, 07-Iul-2012, 8:20 PM | Message # 415
Lieutenant general
lolyou,
Daca vrei sa aplici la alta viza, pentru alta tara, nimic nu te opreste. Ai tot dreptul

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

lolyouDate: Sâmbată, 07-Iul-2012, 10:35 PM | Message # 416
Începator
Cornel! Un amic din Rominia mia facut invitati tot in regula, cont bancar, asigurare tot, si miau dat refuz sad nici nau vurut sa zika motivu, dupa ce am esit din ambasada o doamna ma vazut plingind si mia zis ka e din kauza vizei pe care o am.Deci nu mai vreau sa-mi murdaresc pasaportu cu refuzurile lor sad nici nustiu ce sa fac...sunt cu nervii la pamint. sad

tabureanu

Doina171Date: Duminică, 08-Iul-2012, 3:41 PM | Message # 417
Major general
Reputaţie: 23
@lolyou,hey nu dispera..cu siguranţă există un motiv.
Poate ai părut suspectă când te-au întrebat la consulat(când ai depus pt viză) despre persoana care invită?Sau nu te-au înttrebat nimic la ghişeu?
îs multe nuanţe..eu am auzit că dau refuzuri când suspectează că ai apelat la anumite persoane(de obicei din jurul ambasadei) care fac invitaţii pe bandă rulantă..
am mai auzit că e posibil de aflat motivul refuzului,doar că nuştiu cine ţi-ar putea da explicaţii...
în fine,mai încearcă mai târziu good

Dosar depus:20.12.2011 la Chisinau
nr.dosar:12***/2012
stare:va fi inaintat comisiei pana in iunie
UN AN + 3 luni :((

lolyouDate: Luni, 09-Iul-2012, 1:07 PM | Message # 418
Începator
Doina-Nu am nevoie de viza ptr Rominia. Am nevoie de o noua viza shenghen ptr germania dar nustiu daca e posibil pina nu expira aia sa dau la alta asta e problema????? poate ma poate ajuta cine? sau sami schimb pasaportu nici nustiu kum sa procedeti... sad sad sad

tabureanu

riguDate: Luni, 09-Iul-2012, 1:44 PM | Message # 419
Lieutenant general
Quote (lolyou)
Doina-Nu am nevoie de viza ptr Rominia. Am nevoie de o noua viza shenghen ptr germania dar nustiu daca e posibil pina nu expira aia sa dau la alta asta e problema????? poate ma poate ajuta cine? sau sami schimb pasaportu nici nustiu kum sa procedeti...

Reiterez ca:
Daca ai nevoie sa pleci in alta tara. esti obligata sa ceri viza pentru tara respectiva, deci trebuie si poti s-o faci. Indiferent daca ai o alta viza pentru alta tara.
Te-au refuzat din alte motive. Verifica sa ai toate actele cerute de ei. Caci nemtii verifica minutiuos inainte de a elibera un act pentru straini

Adăugat (09-Iul-2012, 2:44 PM)
Sau mergi la consulat si cere sa-ti spuna motivul refuzului. In mod normal ar trebui sa-ti ofere un raspuns superficial, care cat de cat ar trebui sa-ti faca situatia mai clara

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

lolyouDate: Duminică, 15-Iul-2012, 6:59 PM | Message # 420
Începator
Nustiu kum sa procedez..orikum mersi mult de sfaturi..idei...pareri. sweated

tabureanu

Mesaj editat de lolyou - Duminică, 15-Iul-2012, 7:01 PM

Stefan2012Date: Miercuri, 18-Iul-2012, 5:41 PM | Message # 421
Începator
Buna ziua!Sunt cetatean roman si peste cateva zile ar trebuii sa am onoarea de a-mi cunoaste prietena din Rep.Moldova(asta in cazul in care nu intampina probleme la dobandirea vizei de tip C,deoarece este si prima iesire din Moldova).Sa zicem ca totul o sa fie bine ,si cu viza si intre noi.
Intrebarea mea este: Care sunt urmatorii pasii pe care trebuie sa-i faca pentru a ramane cu mine,in Romania,fara a face naveta Moldova-Romania?

Rog ajutorul d-voastra. Va multumesc!!!

riguDate: Miercuri, 18-Iul-2012, 5:53 PM | Message # 422
Lieutenant general
Quote (Stefan2012)
Intrebarea mea este: Care sunt urmatorii pasii pe care trebuie sa-i faca pentru a ramane cu mine,in Romania,fara a face naveta Moldova-Romania?

Rog ajutorul d-voastra. Va multumesc!!!

Ai doua solutii:
1. va casatoriti, respectiv faceti reintregirea familiei
2. ii faci viza de lunga sedere, dar aici ai de umblat pe drumuri la ORI, caci treb de facut un sac de acte.

varianta ideala este sa-si redobandeasca cetatenia romana

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

Stefan2012Date: Miercuri, 18-Iul-2012, 10:31 PM | Message # 423
Începator
rigu, prima varianta sa zicem ca o inteleg,in schimb la a 2-a sunt cam nedumerit deoarece:"Pentru a obtine dreptul de sedere pe termen lung trebuie sa fi avut o sedere continua pe teritoriul Romaniei in ultimii 5 ani. Sederea este considerata continua atunci cand perioada de absenta de pe teritoriul Romaniei este mai mica de 6 luni consecutive si nu depaseSte in total 10 luni si daca impotriva dumneavoastra nu a fost dispusa nici o masura de indepartare de pe teritoriul national." Fraza este luata de pe site-ul ORI.
In situatia de fata este cam imposibil sa ma gandesc la o viza de genul asta pentru ea.(daca gresesc rog sa fiu corectat)

riguDate: Miercuri, 18-Iul-2012, 11:02 PM | Message # 424
Lieutenant general
Stefan2012,
Viza de lunga sedere sau permisul de sedere se acorda pentru: studii, job, voluntariat, activități didactice, sociale, stiintifice, afaceri, tratament, si multe alte cazuri.
Ai de unde alege.
Din experiența îți spun ca durează mult pana obtii, căci sistemul birocratic te ruguma încet, ba inca poate si sa te scuipe/refuze pana ajungi sa inghita actele tale

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

Stefan2012Date: Joi, 19-Iul-2012, 8:38 AM | Message # 425
Începator
Quote (rigu)
Viza de lunga sedere sau permisul de sedere se acorda pentru: studii, job, voluntariat, activități didactice, sociale, stiintifice, afaceri, tratament, si multe alte cazuri.
Ai de unde alege.
Din experiența îți spun ca durează mult pana obtii, căci sistemul birocratic te ruguma încet, ba inca poate si sa te scuipe/refuze pana ajungi sa inghita actele tale

Inseamna ca nu degeaba zic ei de aia 5 ani :P

Adăugat (19-Iul-2012, 9:38 AM)
In legatura cu redobandirea cetatenie ma gandesc ca trebuie sa aibe pe cineva din familie cetatean roman,nu?Sau se poate si fara?

riguDate: Joi, 19-Iul-2012, 8:44 AM | Message # 426
Lieutenant general
Quote (Stefan2012)
Inseamna ca nu degeaba zic ei de aia 5 ani :P
Adăugat (19-Iul-2012, 9:38 AM)
In legatura cu redobandirea cetatenie ma gandesc ca trebuie sa aibe pe cineva din familie cetatean roman,nu?Sau se poate si fara?

E vorba de 5 ani pentru cei care sunt deja pe teritoriul Romaniei legal.
De exemplu nu este valabila conditia cu 5 ani pentru elevii si studentii care vin sa-si faca studii in Romania, caci pana sa vina ei n-au stat pe teritoriul Romaniei, insa lor li se acorda permis de sedere.
Tu intrebi despre cazul cand persoana vrea sa vina in Romania pentru un termen indelungat. Vezi pe site-ul ORI si a consulatului de la Chisinau sunt specificate conditiile pentru toate cazurile.
Per total ar trebui sa-ti ia in jur de 7-10 luni ca sa obtii un permis de sedere sau viza de lunga sedere.

Pentru redobandirea cetateniei trebuie sa fie urmasul unui cetatean roman care a pierdut cetatenia romana.
Am explicat mai clar ce inseamna asta pe http://cetatenie.primesc.eu/index.php?page=redobandire-cetatenie

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

Stefan2012Date: Joi, 19-Iul-2012, 11:27 AM | Message # 427
Începator
rigu, iti multumesc pentru promptitudine si pentru sfaturile utile oferite de tine.
In mare mi-am facut o parere despre situatia prezentata,dar astept sa ma vad cu moldoveanca la usa good si pe urma e posibil sa mai apelez la cunostintele tale,si nu numai.
Si totusi mai vrea sa-ti cer o parere...din cate am citit eu pe aici,prima viza obtinuta(respectiv de tip C)se da pe o peroada de 10-15 zile(cu o singura intrare)dar pe MAE scrie clar ca viza permite intrarea şi şederea pe teritoriul României pentru o perioadă care să nu depăşească 90 de zile, într-un interval de 6 luni de la data intrării (sau de la data primei intrări, în cazul vizei cu intrări multiple.
Este o regula?sau de ce anume?

Multumesc!

riguDate: Joi, 19-Iul-2012, 12:20 PM | Message # 428
Lieutenant general
Quote (Stefan2012)
Si totusi mai vrea sa-ti cer o parere...din cate am citit eu pe aici,prima viza obtinuta(respectiv de tip C)se da pe o peroada de 10-15 zile(cu o singura intrare)dar pe MAE scrie clar ca viza permite intrarea şi şederea pe teritoriul României pentru o perioadă care să nu depăşească 90 de zile, într-un interval de 6 luni de la data intrării (sau de la data primei intrări, în cazul vizei cu intrări multiple.
Este o regula?sau de ce anume?

O persoana poate sa aiba mai multe vize timp de 6 luni de zile.
In total, persoana care intra/iese de/ pe teritoriul Romaniei cu una sau mai multe (consecutiv) vize tip C, nu are dreptul sa stea pe teritoriul Romaniei mai mult de 90 zile timp de 6 luni.
La fel daca are viza tip C cu intrari multiple pentru 1 an. Trebuie sa nu depaseasca numarul de 90 zile de sedere pe teritoriul Romaniei timp de 6 luni.

In mod normal, pe viza tip C, care are un termen mai mic de 6 luni, scrie cate zile se poate afla persoana in Romania. De exemplu daca viza se acorda pentru 15 zile, poate avea termen de sedere 7 zile.
Astfel daca in 6 luni ai 3 vize tip C, ele niciodata nu vor avea in suma un drept de sedere mai mare de 90 zile.
Iar daca viza tip C este pentru 1 an, si termenul de sedere este de 180 zile, asta inseamna ca in primelee 6 luni poate sa stea pe teritoriul Romaniei 90 zile si in urmatoarele 6 luni inca 90 zile. Intre intervalele specificate trebuie sa iasa si sa intre inapoi in Romania, caci nu e posibil sa aiba numarul de 180 zile cumulate fara iesire din Romania.
Atentie mare, caci numarul de zile se calculeaza cu inclusiv zilele in care ai intrat/iesit.
Astfel daca intri in Romania la data de 01 ora 23:59, si iesi la data de 11 ora 00:00:01 noaptea, sunt calculate nu 10 (sau chiar 9) dar 11 zile, caci nu se numara orele si minutele.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

Stefan2012Date: Joi, 19-Iul-2012, 1:08 PM | Message # 429
Începator
Am inteles si aspectul asta,cu toate ca este foarte aiurea,multe drumuri,cheltuiala mare ,samd.
Pentru o viza cat mai lunga de ce se tine cont?Ce este indicat sa se
scrie in invitatie?(chiar trebuie sa o fac maine)

Multumesc!

riguDate: Joi, 19-Iul-2012, 1:11 PM | Message # 430
Lieutenant general
Quote (Stefan2012)
Pentru o viza cat mai lunga de ce se tine cont?Ce este indicat sa se
scrie in invitatie?(chiar trebuie sa o fac maine)

Un motiv foarte credibil al vizitei in Romania. De obicei merge cand sunt prezentate acte care demonstreaza asta, in afara de invitatie.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

nelyDate: Joi, 19-Iul-2012, 3:04 PM | Message # 431
Începator
Buna ziua, vreau sa merg in Romania cu 2 copii, e necesar de facut si pentru ei invitatii aparte sau e deajuns numai pentru mine

riguDate: Joi, 19-Iul-2012, 3:27 PM | Message # 432
Lieutenant general
Quote (nely)
Buna ziua, vreau sa merg in Romania cu 2 copii, e necesar de facut si pentru ei invitatii aparte sau e deajuns numai pentru mine

Aceeasi invitatie poate contine si numele copiilor.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

dima_007Date: Vineri, 20-Iul-2012, 3:04 PM | Message # 433
Colonel
Stefan 2012: Si eu sunt roman si am fost in aceeasi situatie, acum sunt casatorit si tot am nevoie de viza ptr sotia mea. Normal viza se elibereaza dupa 7 zile in cazul prietenei tale si este de maxim 90 zile. Cea mai buna varianta e sa vina la tine si sa va cununati in romania apoi cu certificatul de casatorie faci reintregirea familiei si ii faci rezidenta si domiciliu impreuna cu tine. Asta dureaza aproximativ 60 de zile. II va da buletin romanesc de rezidenta cu acesta si cu pasaportul moldovenesc si insotita de tine poate merge in toate tarile din UE fara viza, iar in romania poate intra si iesi oricind vrea. Eu am nevoie de viza pentru sotie deoarece locuim in italia si avem domiciliul aici. Daca vrei mai multe informatii contacteazama pe scype dumitru.bordea25

BDumi

lolyouDate: Sâmbată, 21-Iul-2012, 8:56 PM | Message # 434
Începator
Spuneti-mi va rog care este diferenta dintre viza Panstwa Schengen si Schengener Staaten??? am nevoie de viza pentru Germania?

tabureanu

Stefan2012Date: Duminică, 22-Iul-2012, 10:22 AM | Message # 435
Începator
dima_007, iti multumesc pentru interventie,in caz de nevoie sigur voi apela la sfaturile tale.Deasemeni si lui RIGU ii multumesc.
D-zeu sa va ajute in toate planurile pe care le aveti.Numai bine!

Diamond91Date: Vineri, 27-Iul-2012, 1:36 AM | Message # 436
Începator
Salut tuturor!Ma poate ajuta cineva cu un raspuns, daca am invitatia facuta de pe 10 august pana pe 20 august iar la ambasada sunt programata pe data de 8 august, de aici rezulta ca daca e tot ok viza ar trebui sa o iau in jurul datei de 18 august, dar e posibil sa iau viza daca dupa calculele mele ar trebui sa o primesc atunci cand expira invitatia?

riguDate: Vineri, 27-Iul-2012, 6:02 AM | Message # 437
Lieutenant general
Quote (Diamond91)
Salut tuturor!Ma poate ajuta cineva cu un raspuns, daca am invitatia facuta de pe 10 august pana pe 20 august iar la ambasada sunt programata pe data de 8 august, de aici rezulta ca daca e tot ok viza ar trebui sa o iau in jurul datei de 18 august, dar e posibil sa iau viza daca dupa calculele mele ar trebui sa o primesc atunci cand expira invitatia?

Viza o sa ti-o ofere in vre-o 5 zile.
Daca termenul de emitere a vizei este mai mare, n-o sa ti-o ofere.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

dima_007Date: Vineri, 27-Iul-2012, 9:28 AM | Message # 438
Colonel
DIAMOND 91: Pe 8 august cind mergi la ambasada aratale invitatia si spunele, e posibil sa iti dea viza in aceeasi zi. Un nepot al sotiei mele a fost in aceeasi situatie, s-a dus la 10 dimineata si l-a chemat la 4 dupa-amiaza sa-si ia viza. Bafta!

BDumi

LeyankaDate: Joi, 09-Aug-2012, 2:42 PM | Message # 439
Începator
I-an ajutați-mă și pe mine. Am citit toată informația de aici, încît toată s-o amestecat în cap.
1. Asigurarea medicală și rezervarea le cumpăr de lîngă ambasadă? Ele au dată de expirare sau durată?
2. Extrasul de pe cont îl pot scoate la bancomat și trebuie să fac xerox și la card? M-am uitat cînd am scos extrasul cela, și pe el nu e scris numele meu, doar numărul la card.
3. Certificatul de naștere trebuie, sau pot să prezint buletinul?
4. Cererea o completez de acasă, sau în fața funcționarului?

Mmmm, aș aprecia dacă cineva mi-ar răspunde la întrebări,
Mersi.

Mesaj editat de Leyanka - Joi, 09-Aug-2012, 2:43 PM

dima_007Date: Joi, 09-Aug-2012, 2:56 PM | Message # 440
Colonel
Pentru Leyanka: Asigurarea medicala si rezervarea se fac in mai multe locuri adica sunt firme care se ocupa cu asa ceva. Normal iti trebuie buletinul dar e bine sa ai si certificatul la tine. Cererea se completeaza de regula la ghiseu. Extrasul de pe cont trebuie sa il faci de la banca nu de la bancomat.

BDumi

Doina171Date: Joi, 09-Aug-2012, 5:22 PM | Message # 441
Major general
dima_007, nu este adevarat.extrasul de cont poate fi prezentat si bonul de la bancomat nu e nici o problema.
Leyanka,
1.asigurarile medicale se fac la firme de asigurare gen Donaris group.costa cam 200 lei pt intrari multiple valabil jumate de an an de exemplu
2.da tre sa faci copie la bonul cu suma de pe cont + copia cardului
3.trebuie si certificatul de nastere in original,si copii si bulteinul
4.eu am completat formularul acasa ca sa nu umblu pe acolo sa pierd timpul.formularul poate fi descarcat de site-ul ambasadei in format pdf si il scoti la printer si compltezi.asta ca sa fii mai relaxata ca toate ti-s gata smile important sa n-o semnezi decat in fata functionarului!

succese! dry

riguDate: Joi, 09-Aug-2012, 5:37 PM | Message # 442
Lieutenant general
Doina171, cred ca gresesti, din simplul motiv ca bonul de la bancomat nu intotdeauna contine info despre titular, mai mult, nu este considerat un document oficial.

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

Doina171Date: Joi, 09-Aug-2012, 5:48 PM | Message # 443
Major general
rigu, contine info,era un cod anume(din 4 cifre,indicat pe card) care corespunde cu codul indicat pe extradul de cont din bancomat.pt asta si cer inclusiv copia cardului ca sa verifice acel cod.cert e ca eu la ambasada am prezentat bonul de la bancomat,si n-a fost absolut nici o problema.
"- DOVADA MIJLOACELOR DE ÎNTREŢINERE SE VA FACE PRIN: CARD BANCAR INTERNAŢIONAL PERSONAL AL SOLICITANTULUI DE VIZĂ (ORIGINAL ŞI COPIE) ŞI EXTRASUL DE LA BANCOMAT SAU EXTRASUL CONTULUI BANCAR, DE DATĂ RECENTĂ, DIN CARE SĂ REZULTE SUMA DEŢINUTĂ DE TITULAR; NU SE ACCEPTĂ CERTIFICATE BANCARE ŞI BANI ÎN NUMERAR." de pe site-ul ambasadei.

riguDate: Joi, 09-Aug-2012, 5:52 PM | Message # 444
Lieutenant general
Doina171,
hm... ceva nou... se vede ca demult n-am aplicat pentru viza smile
merci de info

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

Doina171Date: Joi, 09-Aug-2012, 7:52 PM | Message # 445
Major general
rigu, e de bine ca n-ai avut nevoie de a aplica pt viza,e si asta o bataie de cap si timp.cu placere dry

riguDate: Joi, 09-Aug-2012, 8:04 PM | Message # 446
Lieutenant general
Quote (Doina171)
rigu, e de bine ca n-ai avut nevoie de a aplica pt viza,e si asta o bataie de cap si timp.cu placere

dap'ss.... placere...
cand am aplicat pentru ultima viza, m-am certat rau cu paznicul-roman, a intervenit si consulul ca sa rezolve problema: cei de la ghiseu mi-au cerut sa le prezint acte suplimentare, iar cei de la intrare mi-au spus daca ies, nu-mi mai permit sa intru, si am convenit sa dau 2-3 telefoane ca sa-mi aduca actele... Peste 5 minute tot ei imi inaintau pretentii ca de ce telefonez de pe teritoriul consulatului...
S-a terminat cu o petitie la ambasador, si la ministerul de externe a Romaniei. Nu stiu cine a luat masuri, insa cand am venit sa iau pasaportul, foarte respectuos m-au salutat, cu toate ca deja n-aveam treaba sa intru pe super-teritoriul lor, doar decat sa merg la ghiseu...
A fost prima experienta cu petitiile. smile cool

Urmașul Dacilor
Dușmanul birocrației
Mândru de Poporul meu

Doina171Date: Joi, 09-Aug-2012, 9:34 PM | Message # 447
Major general
rigu, fain de tot biggrin
da da asta cu telefonul chiar m-a iritat si pe mine..eu din 2007 n-am mai fost in Ro,imi era frica de vize si din astea insa iarna asta prima data am avut marea "onoare sa ma aflu pe teritoriul lor din ambasada",eram speriata,fricoasa..plus domnul paznic zicea "cum treceti de acest scaner(ala de la intrare) sunteti pe teritoriul Romaniei! smile smile
iar in privinta telefoanelor se gaseau care vb la telefon minute intregi in timp ce asteptau la rand sa depuna actele pt viza insa cand a dat sa depuna actele la ghiseu domnisoara i-a facut o observatie ca vorbea la telefon (n-am idee cine a anuntato despre asta pt ca era prea aglomerat ca ea sa observe anume tipul respectiv)
in ansamblu,dupa experienta de iarna asta cu viza am inteles ca voi fi mult mai atenta la detaliile din viza si sper pana la iarna nici sa n-am nevoie.eu am auzit oameni vorbind ca angajatii sunt foarte respectuosi,eu -nam observat decat raceala celor de la ghisee,si chiar mai mult de atat..iar mare mi-a fost uimirea cand am vazut geamurile fumurii ale ghiseelor de afara unde nici n-am putut purta o discutie cat de scurta cu cel de dupa geam,daca aveam nelamuriri in privnta vizei..am ramas socata de asa "izolare" de moldoveni.am plecat foarte dezamagita sad sad

LeyankaDate: Miercuri, 15-Aug-2012, 10:09 AM | Message # 448
Începator
Am fost să depun cerererea de viză.
1.Mi-au acceptat extrasul de pe card cu xeroxul la card,
2.înrebări dacă mi-au pus două sau trei,
3.asigurarea mi-am luat-o pe jumate de an cu 100 lei.
4.Formularul l-am completat și semnat acasă.
Acolo doar i-am dat domnișoarei pachetul de documente. Parcă a fost totul destul de bine. Mi-au zis să vin vineri deja după pașaport.
wink
Este cumva posibil de dus mai devreme și să fie gata?
Și de unde i-au pașaportul cînd mă duc. Plus că nici nu mi-au spus la ce oră, iar să le dai lor vreo întrebare e aproape imposibil.

Mesaj editat de Leyanka - Miercuri, 15-Aug-2012, 11:08 AM

dima_007Date: Miercuri, 15-Aug-2012, 10:40 AM | Message # 449
Colonel
Doina 171: Probabil ai dreptate, eu am spus ca extrasul de cont bancar trebuie sal iei direct de la banca deoarece nu are numele pe el. Eu am ajutat un nepot sa vina in italia si de la ambasada mia specificat acest lucru, asta sa intimplat in decembrie 2011. Pe fiecare zi aud lucruri noi si asta este bine.

BDumi

Doina171Date: Miercuri, 15-Aug-2012, 10:35 PM | Message # 450
Major general
dima_007, posibil asa e metoda la ambasada italiei.eu tin minte perfect ca am prezentat doar extrasul de cont proaspat de la bancomat si copia cardului.atat dry
succese!

Forum Cetăţenie » Cetatenie » Obtinere viza de intrare in Romania » Viza de scurta durata, tip C
Pagina 9 din 11«127891011»
Căutare: